Chorwacja - samochodem - POMOCY !!!

Zaczęty przez goga, 13 Cze 2010, 13:43:14

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

goga

Niespodziewany wyjazd do Chorwacji - bo przez te cholerne wulkany i inne katastrofy nie puszczę Młodego samolotem, więc stanęło na wspólnej wyprawie do Chorwacji samochodem, Młody jedzie z Niunią , więc mu rybka czy starsi też jadą lol a my tak daleko samochodem - PIERWSZY RAZ.  Wszystkie podpowiedzi, dobre rady, info o opłatach i winietkach itp. - mile widziane :)

Mam nadzieję, że się nie przeliczyliśmy z kasą - trudno - najwyżej jedna para butów mniej lol

jedziemy na wyspę Brać - miejscowość Bol
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

jo_miekka

#1
goga ale czemu nie samolotem właściwie?
Tzn. sama jadę autem też daleko, więc nic mi do tego.

Wasza podróż potrwa pewnie ok 18h. Rozważcie nocleg po drodze. Np. w Czechach.

inkageo

Goga najdroższa jest chyba słoweńska winieta, jak jechaliśmy drugi raz to kupiliśmy ją na allegro, niektórzy kupują winiety, nie przyklejają ich trwale i po powrocie odsprzedają na allegro, te słoweńskie były półroczne, więc dosyć drogie, ale nie wiem czy czasem w tym roku nie wprowadzą tańszych na krótszy okres, trzeba sprawdzić.
Imagine there is no hate

cherry

#3
Vignette w SLO na tydzien kosztuje 15 euro (bylismy w maju w HR). Troche glupio, jak jest sie 8 dni - wtedy niby powinno sie 2 kupic = 30 euro (czyli tyle ile kosztuje miesieczna vignette).  

Vignette - Austria - 7,90 Euro na 10 dni

Pamietajcie o tzw. "zielonej karcie" czasam na granicy chorwackiej o nia pytaja i sprzawdzaja.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better. (Samuel Beckett)

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mayagaramond

Do chorwacji zawsze jezdzilismy samochodem, nie pomoge jesli chodzi o vignette, bo do austrii mamy roczna.

Na wyspe brac masz kawalek - musisz jechac az do splitu. Nie wiem na ile chcecie zobaczyc cos po drodze, ale warto pojechac trasa nad morzem, tylko kosztuje to sporo czasu. Ale moglibyscie obejrzec Zadar i Trogir, szczegolnie ten ostatni.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

elve

goga ja jechałam co prawda tylko raz, ale polecam trasę przez Austrię i Słowenię
winiety i tak trzeba kupić (przy granicy) więc nie ma co deliberować o cenach
słoweńskie są b.drogie zważywszy na długość trasy i warto szukać na allegro (choć jak wracaliśmy to w ogóle nie wjechaliśmy na autostradę więc de facto mogliśmy winiety nie kupować)
chorwackie autostrady do splitu bdb, można płacić w euro
lepiej nie wjeżdżać do Cro w sobotę rano bo są korki w tunelach, podobnie jeśli chodzi o powrót, w sobotę wieczorem

wracaliśmy trasą nad morzem i widoki niezapomniane + kilka ciekawych miejsc odwiedzonych

niewiemjaka

goga bardzo polecam forum na cro.pl http://www.cro.pl/forum/index.php
jest tam WSZYSTKO doslownie o chorwacji,
dojazdy
miejsca
porady
relacje
itd
...

miliony informacji :D

goga

#7
niewiemjaka  to forum mam juz obczajone jak ostatnio byliśmy, ale wtedy nie samochodem - a właśnie dlatego, że miliony info to mi się już wszystko zlasowało ;)

samolotem nie - bo sie boje tego gównianego wulkanu, a poza tym chcę pozwiedzać :)

o winietach wiem - znam ceny - najbardziej wkurza mnie ta słoweńska - 30 euro - zdechnąć idzie

chcemy jechać - Czechy, Austria, Słowenia, Chorwacja - ale w Chorwacji autostradą do Zadaru a potem odbić na Plitwice - krócej   - czy wg was to dobry pomysł ?

po drodze chcę zobaczyć Wiedeń, Graz, Trogir, Zadar i oczywiście Split

boję sie trochę promu - nie wim, czy wsiądziemy na właściwy lol  ale co tam - nie my pierwsi i nie ostatni

dzięki za to info o zielonej karcie

wszystkie pozostałe rady chętnie przyjmuję - radzącym polewam :)

Dodany tekst: 14 Cze 2010, 17:12:15

aaaa - i czy oprócz winiet są jeszcze jakieś inne opłaty na trasie ? np. tunele ? bo Chorwacja to opłata na bramkach, reszta chyba winiety ?
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

OlaFasola

Cytat: goga w 14 Cze 2010, 18:08:46aaaa - i czy oprócz winiet są jeszcze jakieś inne opłaty na trasie ? np. tunele ? bo Chorwacja to opłata na bramkach, reszta chyba winiety ?
W Austrii są jakieś płatne tunele, ale teraz nie pamiętam czy na trasie do Chorwacji.
Ale jak wpiszesz sobie trasę na http://www.viamichelin.pl/ to poda wysokość opłat drogowych i szacunkowy koszt paliwa.

elve

goga tylko opłata za autostrady, tunele nie sa dodatkowo platne, winiet nie ma (nie bylo)

Lwica

Cytat: goga w 14 Cze 2010, 18:08:46chcemy jechać - Czechy, Austria, Słowenia, Chorwacja - ale w Chorwacji autostradą do Zadaru a potem odbić na Plitwice - krócej   - czy wg was to dobry pomysł ?

Najlepszy jaki moze być!! Mamy tą traśe obcykaną dwa razy już jechaliśmy sami autem! Goga jak masz jakieś dokładne pytania to pisz, jeśli będę w stanie to pomogę. Plitvice jak chcecie zwiedzać to też chętnie opowiem conieco.
Kiedy życie daje ci sto powodów do płaczu, pokaż mu, że masz tysiąc powodów do uśmiechu!

goga

W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

rubin04

Goga, napisz mi co potrzebujesz wiedzieć, my jestesmy na bieząco - bylismy przecież we wrzęsniu z Pawełkiem.
Zasze na rejsy jeździlismy autem, trasa taka jak pisałaś:  Czechy, Austria, Słowenia, Chorwacja

Trogir i Spilt trzeba zobaczyć koniecznie!

Jak M. wróci to zapytam go co i jak bo wydaje mi się że jechaliśmy przez Slowenię trasa alternatywna tzw. "krajoznawcza" ale za to bez tych 30 eur :)
Pytaj wiec o co chcesz a ja zapytam M. - on wie (prawie) wszystko ;)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
  Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

goga

#13
Dorotka obiecała mi juz epopeję :)   w sumie nie bardzo wiem, o co już pytać ? bardziej chyba liczę na dobre rady

a w sumie to chciałabym wiedzieć
a/ czy pomysł aby jechać na jeden raz bez noclegu jest dobry
b/ gdzie najlepiej tankowac paliwo ?  benzyna
c/ jakie dokumenty i ubezpieczenia powinnam mieć

na razie nasuwa mi sie tyle

Dodany tekst: 15 Cze 2010, 19:26:40

a te wszystkie miasta to chcemy zwiedzić w drodze powrotnej - wtedy noclegi na trasie - może nawet dwa :)
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

mayagaramond

#14
Cytat: goga w 15 Cze 2010, 20:23:47a/ czy pomysł aby jechać na jeden raz bez noclegu jest dobry
b/ gdzie najlepiej tankowac paliwo ?  benzyna
c/ jakie dokumenty i ubezpieczenia powinnam mieć

Jesli chcesz po drodze zobacyz wieden, trogir, spilt itp to bez noclegu nie dasz rady. Mamy do chorwacji duzo blizej, ale zawsze sie gdzies zatrzymujemy, zeby cos nowego zobaczyc - ostatnim razem bylismy w Lubljanie.

Wieden - Bylam tam trzy razy i za kazdym razem odkrywam jego nowe strony. Moim zdaniem jeden dzien to minimum, zeby obejrzec to miasto. Tanie noclegi ma ETAP
http://www.etaphotel.com/de/hotel-3706-etap-hotel-etap-hotel-wien-sankt-marx/index.shtml
Htel nie jest w centrum, ale stacja metra jest blisko, do Stephansdom (scisle centrum) jedzie sie chyba 5 Minut i mozna tanio zaparkowac. W ten weekend bylismy w wiedniu i parking w naszym hotelu  kosztowal 16€ za 24 godziny. Na parkingu przy ETAP zaplacilismy mniej za dwa dni.

Na Trogir wystarczy pol dnia, na split wg mnie tez, przy czym trogir podobal mi sie duzo bardziej od splitu.

Tankowanie - w Austrii litr benzyny (super) kosztuje teraz 1,20€, na autostradzie wiecej.

Ubezpieczenie - na pewno chorobowe, ale tutaj Ci nie pomoge, bo nie wiem jakie sa polisy w PL.





Dodany tekst: wto, 15 cze 2010, 21:36:13

Cytat: goga w 15 Cze 2010, 20:23:47a te wszystkie miasta to chcemy zwiedzić w drodze powrotnej - wtedy noclegi na trasie - może nawet dwa


dopiero teraz doczytalam ;)
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

justynaaaa2

#15
goga polecam na nocleg w austrii ten hotel http://www.oekotel.com/cms/
ceny mają chyba jedne z niższych, tylko są najczęściej na obrzeżach miast ;)

calla

goga jesli chodzi o ubezpieczenie to wyrobcie sobie karte EKUZ w NFZecie. Nic nie kosztuje. I zawsze tez mialam ubezpieczenie turystyczne w PZU. Chyba sie Wojazer nazywalo. I kosztowalo grosze.
Wenn Dir das Leben eine Zitrone gibt, mach Limoncello ;)

inkageo

Cytat: calla w 16 Cze 2010, 21:26:23goga jesli chodzi o ubezpieczenie to wyrobcie sobie karte EKUZ w NFZecie
Ale ona chyba tylko w UE działa, a Chorwacja nie jest w UE..
Imagine there is no hate

Lwica

Cytat: calla w 16 Cze 2010, 21:26:23goga jesli chodzi o ubezpieczenie to wyrobcie sobie karte EKUZ w NFZecie.

Która tak na prawde mało daje i wcale nie wszystkie zabiegi są honorowane, katar, grypa a i owszem, ale jak koleżanka sobie wdepnęła w jeżowce i musiała jechać na ostry dyżur wyciągać z nogi to zapłaciła za to. A innym razem kolega rozwalił ręke szybą i musiał mieć szwy zakładane też by za to płacił ale właśnie miał wakacyjny pakiet ubezpieczeniowy wykupiony i to go uratowało. My zawsze na zagraniczne wyjazdy wykupujemy własnie "wakacjne ubezpieczenie".
Kiedy życie daje ci sto powodów do płaczu, pokaż mu, że masz tysiąc powodów do uśmiechu!

goga

W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

calla

Dziewczyny,

ani ja, ani nikt z moich znajomych nigdy nie mial zadnych problemow z ta karta.

Ja dodatkowo mialam ubezpieczenie z PZU (jak juz pisalam). Uwazam, ze dobrze je sobie tez wykupic.
Wenn Dir das Leben eine Zitrone gibt, mach Limoncello ;)

Lwica

Cytat: calla w 16 Cze 2010, 23:44:34ani ja, ani nikt z moich znajomych nigdy nie mial zadnych problemow z ta karta.

Ale czy w samej Chorwacji?? Bo ona obowiązuje na terenie UE a Chorwacja do niej nie należy wiem bo dowiadywałam się w NFZ przed wyjazdem.
Kiedy życie daje ci sto powodów do płaczu, pokaż mu, że masz tysiąc powodów do uśmiechu!

niewiemjaka

ja bym sie chetnie podlaczyla gdzie spac jak sie chce zrobic przerwe w podrozy jednodniowa i zaliczyc plitwickie jeziora
? :D

didi_loczek

Cytat: Dorotka1981 w 16 Cze 2010, 22:49:01
Ale czy w samej Chorwacji?? Bo ona obowiązuje na terenie UE a Chorwacja do niej nie należy wiem bo dowiadywałam się w NFZ przed wyjazdem.

Ale będą jechać przez kraje które są w UE i może się przydać ;D
Lepiej ją mieć, nic nie kosztuje a pierwsze pytanie u lekarza to nie co Pani dolega tylko czy jest ubezpieczenie :D :D :D

calla

#24
Didi juz odpowiedziala :-)

Pisalam wczesniej o ubezpieczeniu dodatkowym w PZU. Tam nie ma znaczenia dokad sie jedzie.

EKUZ moze byc przydatna np. w Austrii.
Wenn Dir das Leben eine Zitrone gibt, mach Limoncello ;)