Co zrobić ze szczupakiem?

Zaczęty przez malutenka, 28 Wrz 2007, 17:45:24

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

malutenka

Właśnie zadzwoniło moje ślubne, że wiezie do domu 60-cientymertowego potwora zwanego szczupakiem. Trochę szkoda w filety i na patelnię... Dziewczyny, może któraś ma pomysł, jak fajnie taką rybkę przyrządzić?

mayagaramond

Ja bym upiekla. Ziola (estrakgon, bazylia, majranek, czaber) zmieszac z sola i pieprzem, natrzec rybe w srodku i na zewnatrz. Do brytfanny wlac ok 4 lyzek oleju, do tego wlozyc rybe i piec w piekarniku nagrzanym do ok. 180°, gdy ryba sie zarumieni, posypac tarta bulka i dopiec ok. 20-30 minut. Przed koncem pieczenia dodac roztopione maslo zmieszne ze smietana.

Moja mama robila czesto szczupaka w galarecie albo faszerowanego. Niestety nie mam przepisu, a mamy juz sie nie mam jak spytac...
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

salsa

a moja porpozycja:

rybę umyc
wypatroszyc tak, zeby w brzucgu zrobic kieszonke
napakowac do srodka, ile tylko wlezie: posiekana pietruszka z koperkiem, bazylia, rozmaryn, kawałki cytryny ze skórką i cale zabki czosnku
mozna luzno obziazac nicmi ale nie trzeba
na skrosz zrobic lekkie naciecia i nasmarowac rybe sola i peprzem
nie solic ryby w srodku-mieso ryby soli sie dopiero po upieczeniu, pieczenie w soli sprawia ze traci swojw kruchosc
piec około 50 minut w piecu na 200 st
wazne: rybe upiec tak: duze kawałki folii natrzec oliwa z oliwek posypac papryka czerwoną i w to zawinac rybe
zawinac to tak, zeby w połowie pieczenia moznabyło wysunac blache utworzyc od góry rybę i połozyc na skórke troche masła i juz dopiec bez zamukania folii od gory
wówczas zrobi sie chrupiaca skórka:)

ja tak robie pstraga ale mysle ze szczupak to bedzie dobry

do tego sos czosnkowy i pieczone ziemniaczki

co do jedzenia-ja zjadam z nadzienia czosnek oraz cytryne ktora wyciskam na rybe
moja Mama zjada samo mieso rybne, bez nadzienia a moj Mąz zjada i rybe i nadzienie, wiec wedle uznania


bardzo aromatyczne
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

sweedee

Ja bym uciekła z domu po takim telefonie  :mrgreen:
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


www.foto.adtwinzz.com
www.adtwinzz.com

Kasia

salsa mam wrażenie że jesteś CZOSNKOWĄ maniaczka  
ja też uwielbiam czosnek
znajomi sie dziwia jak im mówię że frytki to najlepsze z sosem czosnkowym a nie z ketchupem :)

salsa

Kasia,
Cytat: "Kasia"a nie z ketchupem :)


fuj, jak mozna frytki jesc z  ketchupem

ja jem albo z sola albo z ..... sosem czosnkowym:D

uwielbiam czosnek, ale to dlatego ze pasuje do kazdego dania i ładnie podkresla smak:)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

zuzia

Cytat: "Kasia"znajomi sie dziwia jak im mówię że frytki to najlepsze z sosem czosnkowym a nie z ketchupem

już myślalam, że tylko ja jestem takim odmieńcem. A rybę z sosem czosnkowym - uwielbiam.
Mam taki jeden sos czosnkowy - moglabym jeść go do wszystkiego.

malutenka

salsa  moje ślubne wykorzystało przepis i upiekło wczoraj na kolację, dobry był pomysł z tym masłem w trakcie pieczenia, bo szczupak jest strasznie suchy. Oczywiście dowiózł rybkę w stanie półżywym i przez godzinę pływała sobie w zlewie, szczerząc wszystkie 700 zębów, a ja poszłam film oglądać na etapie zabijania, jeszcze cholera później łeb wysunął się z worka na śmieci i spadł mi na stopy, więc był wrzask jakby mnie conajmniej ugryzł.

Ale po wyjęciu z piekarnika szczupak okazał się całkiem przyjazny i pyszny :)
Dziękuję za podpowiedzi.