Przeglad prasy ciekawe aktykuly - linki

Zaczęty przez cherry, 05 Maj 2010, 14:41:25

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Norka

A ja dziewczyny popieram :thumbup: Dla mnie to był żart na tym samym poziomie co Lepper brechtający z niepłacenia prostytutkom. Pewnie chłopaki chcieli wyśmiać osoby o lepperowskiej mentalności, ale IM NIE WYSZŁO - źle rozłożone akcenty, źle rozegrana scenka, źle dobrane postacie. Wyszło za to lekceważące mówienie o czymś, co dla większości kobiet jest życiową traumą, a co panowie przeważnie traktują w kategoriach "żarciku".

szelma

#126
http://www.polityka.pl/nauka/czlowiek/1527913,1,jak-sie-polak-nie-moze-dogadac-z-anglikiem.read

Dużo w tym prawdy. I sama się czasami łapię na tym, że mówię do męża, żeby wyniósł śmieci - zamiast grzecznego "Kan je de vuilniszak buitenzetten alstublieft?". Ale po angielsku jestem grzeczniejsza niż po niderlandzku - dziwne :D
- Co pani chciałaby najbardziej usłyszeć?
- Piosenkę pana Kor... Koracza "O zdrowiu" bym chciała najbardziej usłyszeć.
- Tak się szczęśliwie składa, że mamy pana Koracza na sali!

mayagaramond

#127
Cytat: szelma w 05 Lip 2012, 12:38:19
http://www.polityka.pl/nauka/czlowiek/1527913,1,jak-sie-polak-nie-moze-dogadac-z-anglikiem.read

Dużo w tym prawdy. I sama się czasami łapię na tym, że mówię do męża, żeby wyniósł śmieci - zamiast grzecznego "Kan je de vuilniszak buitenzetten alstublieft?". Ale po angielsku jestem grzeczniejsza niż po niderlandzku - dziwne :D

bardzo ciekawy artykul.

Moim zdaniem nie chodzi o to, ze jedno sa bardziej uprzejmi od drugich, poprostu jest inny uzus komunikacyjny.



"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

szelma

Cytat: mayagaramond w 05 Lip 2012, 13:51:55poprostu jest inny uzus komunikacyjny

A ten uzus - używania "would you be so kind" czy innych takich po angielsku - bierze się z właśnie z tego, o czym piszą w artykule. Uwarunkowania kulturowe wyznaczają zasady komunikacji, których uczymy się za młodu i których używamy, żeby zostać zrozumianymi. A te zasady są różne, bo różne są realia - jak jest to opisane na przykładzie stosunków rodzinnych. Tak to widzę.

O Anglikach to polecam książkę How to be an alien George'a Mikesa oraz Watching the English Kate Fox. Bardzo ciekawe i śmieszne. I bardzo prawdziwe.
- Co pani chciałaby najbardziej usłyszeć?
- Piosenkę pana Kor... Koracza "O zdrowiu" bym chciała najbardziej usłyszeć.
- Tak się szczęśliwie składa, że mamy pana Koracza na sali!

wrobelek0403

bardzo ciekawy artykuł, chyba sobie kupie polityke, coby przeczytac całosc. :)

ja tylko pamietam, ze w ang nie mowi sie "no thank you", tylko "no, I'm fine" :D bo to pierwsze to własnie kalka z polskiego.
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

szelma

Cytat: wrobelek0403 w 05 Lip 2012, 14:15:59ja tylko pamietam, ze w ang nie mowi sie "no thank you", tylko "no, I'm fine"  bo to pierwsze to własnie kalka z polskiego.

Jak ja lubię takich nauczycieli, co to się zafiksują, a potem traumatyzują ludzi, którzy się potem boją używać normalnych zwrotów :crazy: Nie sądzę, żeby 60 milionów wyników w guglu było efektem kalki z polskiego ;)
- Co pani chciałaby najbardziej usłyszeć?
- Piosenkę pana Kor... Koracza "O zdrowiu" bym chciała najbardziej usłyszeć.
- Tak się szczęśliwie składa, że mamy pana Koracza na sali!

wrobelek0403

szelma z tym że, ja to pamietam nie tylko z lekcji, jakis czas temu czytałam podobny artykuł, chyba nawet w polityce - o kalkach jezykowych i to było jak przykład :knuje:
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


szelma

Cytat: wrobelek0403 w 05 Lip 2012, 14:46:15z tym że, ja to pamietam nie tylko z lekcji, jakis czas temu czytałam podobny artykuł, chyba nawet w polityce - o kalkach jezykowych i to było jak przykład

Tak po prostu "no, thank you" jako kalka? W znaczeniu "nie, dziękuję", kiedy ktoś coś oferuje do jedzenia lub picia?
- Co pani chciałaby najbardziej usłyszeć?
- Piosenkę pana Kor... Koracza "O zdrowiu" bym chciała najbardziej usłyszeć.
- Tak się szczęśliwie składa, że mamy pana Koracza na sali!

wrobelek0403

Cytat: szelma w 05 Lip 2012, 14:08:10
Tak po prostu "no, thank you" jako kalka? W znaczeniu "nie, dziękuję", kiedy ktoś coś oferuje do jedzenia lub picia?

kiedy ktos cos oferuje.
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mayagaramond

Cytat: golinda w 05 Lip 2012, 14:03:33
nikt nie komentuje? ;)

ja na otwartej nie będę :)

trzeba isc w kuluary ;)
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

Kasia

Cytat: wrobelek0403 w 05 Lip 2012, 14:15:59"no thank you",
to ja was teraz prosze abyscie ustaliły własciwą wersję :D
bo ja głownie tak mówię i teraz sie zastanawiam jak to jest ;)

chociaz z drugiej strony, podejrzewam, ze moi rozmówcy błedu nie zauważa lol



szelma

Oba - "no, thank you" i "no, I'm fine" - są dość krótkie i oschłe, ale nie niepoprawne. Ja bym powiedziała "no, thank you. I'm fine". Sprawdzone z Angielkami moimi biurowymi, bo już sama zaczęłam wątpić we własne wyczucie ;)
- Co pani chciałaby najbardziej usłyszeć?
- Piosenkę pana Kor... Koracza "O zdrowiu" bym chciała najbardziej usłyszeć.
- Tak się szczęśliwie składa, że mamy pana Koracza na sali!

golinda

Cytat: mayagaramond w 05 Lip 2012, 14:39:22
trzeba isc w kuluary ;)

obawiam się, że mogłabym głosić niepopularne tu poglądy, bo dość mocno zgadzam się z artykułem (choć temat liźnięty li tylko)

mayagaramond

Cytat: golinda w 05 Lip 2012, 15:03:14
obawiam się, że mogłabym głosić niepopularne tu poglądy, bo dość mocno zgadzam się z artykułem (choć temat liźnięty li tylko)

tez zgadzam sie z artykulem.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

zuzia

ja sie może powstrzymam od komentowania

wrobelek0403

ja tez sie zgadzam, ale jakos tak nie chce mi sie wyjatkowo wchodzic w dyskusje ;)
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

golinda

Cytat: wrobelek0403 w 05 Lip 2012, 17:16:16
ja tez sie zgadzam, ale jakos tak nie chce mi sie wyjatkowo wchodzic w dyskusje ;)

Ty to powinnaś wysłać rudej cały kosz kwiatów! :D

wrobelek0403

Cytat: golinda w 06 Lip 2012, 09:53:26
Ty to powinnaś wysłać rudej cały kosz kwiatów! :D

nawet dwa lol lol
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

golinda


wrobelek0403

Cytat: golinda w 06 Lip 2012, 10:47:50
z czarnymi wstążkami "moje szczere kondolencje" lol

wiesz, moze jej pewne rzeczy nie przeszkadzają ;) taka dobra "wschodnia" zona ;) lol lol
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

golinda

Cytat: wrobelek0403 w 06 Lip 2012, 10:53:58
wiesz, moze jej pewne rzeczy nie przeszkadzają ;) taka dobra "wschodnia" zona ;) lol lol

lol lol lol

damka

Cytat: golinda w 05 Lip 2012, 14:03:33
nikt nie komentuje? ;)

ja na otwartej nie będę :)

moje nastawienie zmieniło sie dość mocno po 4 miesięcznej z mężem rozłące...;)





cherry

Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better. (Samuel Beckett)

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

jestynka

Cytat: damka w 07 Lip 2012, 10:13:27
moje nastawienie zmieniło sie dość mocno po 4 miesięcznej z mężem rozłące...;)






na takie,że zgadzasz się z artykułem czy nie?
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login