kawa przepisy

Zaczęty przez Kati, 09 Sie 2007, 00:39:00

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

justynaaaa2

tego typu kubki sę też do kupienia w zwykłych hipermarketach :) moja mama kupiła ze 2 lata temu w tesco, kosztował niewiele, bo nie była to żadna wypasione firmówka ale spienia elegancko :)

zosia2007

znalazlam w necie forum o kawie i nawet fajne przepisy na dobra kawe sa:

http://www.caffeprego.pl/?strona,menu,pol,glowna,0,0,1406,ant.html

callja

Kupiłam taki kubeczek w Megapunkcie w Galerii Dominikańskiej (info dla wrocławianek), widywałam w Duce... ceny rózne - za swój (metalowy) dałam niecałe 50 zł i jestem bbbb zadowolona.

A pianka z mleka (musi być albo mocno schłopdzone albo podgrzane do około 60 stopni - tak mi tłumaczono) wychodzi gęsta, sztywna i pyszniasta :) Podobno mocno schłodzoną kawę, nawet bez mleka, tez można w tym kubku ubić na kremowo - kiedyś spróbuję!
Nie obrażaj się sam... inni zrobią to lepiej!!! /by teściowa tutora mego ;) /

wrobelek0403

Cytat: inkageo w 02 Paź 2009, 12:56:50
A kawa w coffee heaven (bardzo lubię) jest gęsta i ma gęstą pianę, ja nie wierzę, że to z połączenia mleka z kawą, oni tam dodają jakąś chemią, na pewno nie ubijają zwykłego mleka ;)

gesta piane na latte lub cappucino w czasem knajpach uzyskuja za pomocą ubitych białek z jajka ;)
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


wrobelek0403

parę przepisów na kawę:

espresso doskonałe ;)
1,5 łyzeczki swiezo zmielonych ziaren na 75 ml wody (głebinówki lub przefiltrowanej)

latte:
spieniamy 150 ml mleka, robimy espresso - wlewamy po sciance na mleko, dekorujemy bitą smietaną

z korzeniami:
do łyzeczki kawy dodajemy wanilię, dwa ziarna kardamonu - zalewamy 120 ml gorącej wody i przykrywamy. Po 8 minutach przelewamy napar do filizanki i dopełniamy mlekiem w proporcji 2 cz. kawy/1 cz. mleka

z koglem - moglem (na dwie osoby):
ubijamy kogel mogel z 1 zółtka z 2 łyzeczkami cukru
zaparzamy dwie filizanki kawy (3 łyzeczki kawy na 300 ml wody)
naczynie z koglem wstawiamy do garnka z gorącą wodą i ubijamy dodając zaparzoną kawe. przelewamy do małych kubeczków

z pomaranczą:
na dno filizanki wkłądamy plaster pomaranczy i wlewamy kieliszek (50 ml) likieru pomaranczowego, zalewamy gorącą kawą zaparzoną w dowolnych proporcjach.
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mayagaramond

"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

OlaFasola

Kupiłam dzisiaj ten kubek.
Jest boski, piana idealna, kremowa, mmmmmniam :)
W sklepie firmowym tchibo za 44 PLN.
Za info o kubku polewam  :beer:

effik

#58
no to coś dla tych, co nie mają ekspresu, bo nie mają ;) nie chcą, nie stać ich, nie mają miejsca etc. :D
a chcą się napić dobrej kawki :D

jest jeszcze opcja z kawiarką, zwaną również macchinetką (od wł. macchinetta) albo moką.

my mamy taką, bo nie możemy mieć aluminiowej ze względu na płytę indukcyjną:

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


aluminiowe są równie dobre i tańsze:

http://www.smak-kuchni.pl/?podkat=24

są też opcje droższe, ale z dodatkową funkcją cappucino ;)

http://www.smak-kuchni.pl/?zobacz=361&producent=

do tego wystarczy kupić zwykły bzyczek-spieniacz do mleka za śmieszną cenę, np. w Ikei

http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/30100041

albo kubeczek do spieniania, już wspominany - np. taki

http://www.smak-kuchni.pl/?zobacz=36&producent=

Do kawy można dodać np. amaretto, cukru migdałowego, korzennej przyprawy (np. z Kamisa, jak Ishka), syropu - np. miętowego.
Mniam :)

Dodany tekst: 03 Paź 2009, 20:40:45

wrobelek0403 cudne przepisy :) :beer:

abkasia

#59
Cytat: OlaFasola w 03 Paź 2009, 20:20:13
Kupiłam dzisiaj ten kubek.
Jest boski, piana idealna, kremowa, mmmmmniam :)
W sklepie firmowym tchibo za 44 PLN.
Za info o kubku polewam  :beer:
mowilam, ze jest genialny!!! :D

Dodany tekst: 03 Paź 2009, 21:44:56

ten bzyczek do spieniania na baterie wyprobowalam i jest kiepski... najlepsza piane daje taki kubek wlasnie :D

mayagaramond

Tez mam kawiarke (aluminiowa) i mi w zupelnosci wystarcza. Do spienienia polecam jednak dzbanek a nie bzyczka, lepiej spienia. Bzyczka uzywam tylko do frappe.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

ishka82

Ja rozumiem, że te kubki kupują osoby nie mające ekspresu ciśnieniowego? Przecież rurką do spieniania mleka można pięknie ubić mleko, tylko trzeba trochę wprawy ;) 

OlaFasola

Ja mam ekspres ciśnieniowy, ale stary baaardzo i nie ma rurki do spieniania tylko dyszę i po ok 9 latach już nie jest ona tak efektywna jak początkowo.
Poza tym chyba nie wszystkie ekspresy ciśnieniowe mają spieniarki do mleka.

abkasia

ja mam eksres cisnieniowy ktory pieni mleko, ale moj exspres nie jest z tych z najwyzszej polki... a piana jest 1000 razy lepsza z tego kubka...i o wiele szybciej mozna spienic wieksza ilosc :D



effik

a, zapomniałam dodać - ja spieniam mleko 2% :)

zwierzatko_mojej_mamy

a ja pijam czarna kawe ;) taka z piana i pierdolami to dla mnie deser a nie kawa ;D
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

chocoladette

Ja ostatnio pije plujke- zalewajke :D

Ale kawe z bajerami tez lubie :)

inkageo

Kupię w weekend ten kubek spieniający, ale mam jeszcze jedno pytanie  :hmm: W kubku spieniacie zimne mleko, czy najpierw je podgrzewacie? Mój ekspres mleko sobie podgrzewa i dopiero wypluwa pianę, więc jak dodam do mleka espresso to całość jest gorąca. Jak zimne spienię i do tego dam trochę kawy, to całość będzie letnia/zimna  :hmm: Czyli najpierw trzeba jeszcze mleko podgrzać przed spienieniem w kubku?
Imagine there is no hate

abkasia

moze byc zimne z lodowki, lub podgrzane do ok 60 st.. ja pienie juz takie prawie gotujace- takie jak zaczyna parowac :D

inkageo

Ale jak zimne z lodówki to kawa zimna :( Podgrzewasz w mikrofali, aż się prawie zagotuje?
Imagine there is no hate

abkasia

#71
na plyte stawiam w tym kubku. zanim kawa sie zaparzy to mleko juz zaczyna parowac-znak, ze jest odpowiednio podgrzane ;D zdejmuje z plyty i pienie
mikrofali nie posiadam  ;D

Dodany tekst: 08 Paź 2009, 14:50:03

przyjdz do mnie na kawe, to stwierdzisz, czy pasuje Ci taki kubek :D

OlaFasola

Ja ubijam zimne mleko, ale nie lubię gorącej kawy więc mi pasuje, że mleko ją schładza.


inkageo

Kupiłam kubek do spieniana w Megapunkcie (czy jakoś tak) w Galerii Dominikańskiej za 49 zł. W Duce kosztował 69 zł, a w Tchibo (obok Megapunktu) 44 zł, ale był błyszczący.
Imagine there is no hate