kawa przepisy

Zaczęty przez Kati, 09 Sie 2007, 00:39:00

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

ishka82

maraxela, ja kupuję kawę Lavazzę lub Segafredo ziarnistą :) Sama musisz popróbować i zobaczyć jaka kawa Tobie smakuje ;) Mleko najlepiej 3,2% i koniecznie schłodzone przed ubijaniem. Ja leję pół kubka mleka, sypię łyżeczkę cukru, spieniam w kubku i w spienione nalewam espresso. Czasem posypuję przyprawą do kawy i deserów Kamisa :) Są też syropy smakowe do kawy, ale osobiście jakoś nie próbowałam. Na pewno lepiej jest mleko ubijać w osobnym naczyniu i dopiero nalewać do filiżanki/kubka, ale mnie w domu nie chce się tak bawić ;D

szelma

My kupujemy zmieloną illy do ekspresu dla D. i jakąś gorszą dla mnie, bo i tak nie czuję smaku kawy, kiedy wlewam 2/3 kubka mleka ;).

marax

ale jak to robicie najpiew expresso czyli taki napar z kawy ? ja mam taki przycisk i mi np leci 100 ml moge sobie zmieniac wielkosc mielenia kawy ale za bardzo nie wiem jakie ma to znaczenie? moge zmieniac ilosc kawy i granulacje mielenia ale nie bardzo sie orientuj jakie to ma przelozenie.Pozniej biore osobny kubek i spieniam tam mleko tak ? ile czasu ma to sie spieniac ? ile tego mleka sie wlewa do kubka zeby je spienic? jak sie w ogole poprawnie spienia? pozniej mam dodac to spienione mleko do tego naparu z kawy tak? Ja bardziej lubie takie cos jak capuccino  taka lekką kawe .Nie mam pojecia jak zrobic capuccino.Nie mam jakies specjalnych dodatkow do capuccino

mayagaramond

Cytat: maraxela w 01 Paź 2009, 22:41:48
ale jak to robicie najpiew expresso czyli taki napar z kawy ? ja mam taki przycisk i mi np leci 100 ml moge sobie zmieniac wielkosc mielenia kawy ale za bardzo nie wiem jakie ma to znaczenie? moge zmieniac ilosc kawy i granulacje mielenia ale nie bardzo sie orientuj jakie to ma przelozenie.Pozniej biore osobny kubek i spieniam tam mleko tak ? ile czasu ma to sie spieniac ? ile tego mleka sie wlewa do kubka zeby je spienic? jak sie w ogole poprawnie spienia? pozniej mam dodac to spienione mleko do tego naparu z kawy tak? Ja bardziej lubie takie cos jak capuccino  taka lekką kawe .Nie mam pojecia jak zrobic capuccino.Nie mam jakies specjalnych dodatkow do capuccino

Najpierw musisz zrobic espresso. Nie mam cisnieniowego ekspresu, tylko do maly do stawiania na kuchence. Na porcje espresso potrzebujesz niecala lyzke kawy.

Capucciono to 1/3 kawy, mleka i piany.

Latte Macchiato to 2/3 goracego mleka, espresso i 1/3 piany.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

wrobelek0403

ja kupuje Lavazze i trzymam ją w szczelnym opakowaniu, ale mieloną bo nie mam mlynka. niemniej jednak wiem, ze kawa swiezo zmielona jest smaczniejsza :) mleko rzeczywiscie powinno być 3,2, ponoc podgrzane do temp 80 st - wtedy wytraca swoj naturalny słodki smak.

mysle, ze sukcesem kawy knajpianej jest wysokie cisnienie wytwarzane przez ich ekspresy, te domowe sa zdecydowanie słabsze.

pijam tez Astre niskodrazniącą - to arabica i smakuje na prawde przyzwoicie jak na kawe paloną w Polsce, a przy tym nie powoduje zgagi, co po zwykłej kawie mi sie zdarza :(

http://www.astra.com.pl/Serwis-Gastronomiczny/Kawy-mielone-i-ziarniste/Astra-Cafe-niskodrazniaca/
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

abkasia

wiesz, ja mam zwyky ekspres cisnieniowy, zaparzam kawe z 1 miarki i dodaje syrop smakowy-wanilia, ,lub czekolada( takie lubie najbardziej)  kupowane w duca.
do tego dodaje sporo spienionego mleka. zawsze pienilam w exspresie, ale ostatnio odkrylam taki kubek do kupienia w tchibo do ktorego wlewasz mleko i on ma taka siatke i nia pieni sie mleko... pieni sie swietnie i powstaje idealna kremowa piana- o wiele lepsza niz ubijana przez exspres!
a kawe lubie: lavazza( wlasciwie kazda), illy, tchibo brazilian mild,  :D

foszek

maraxela, mam propozycje, zamienie sie z Toba na moj idiot-ekspres, z Tchibo, kawa wychodzi dobra, a proste w obsludze ;)
A kawa espresso ma to do siebie ze jej jest malo, wlasnie ok 10 ml. wlewa sie taka do mleka spienionego. A ilosc zalezy jaka kawe lubisz: ja lubie popularna w DE milchkaffee, czyli ok 0,5 l mleka spienionego na 1 espresso. W Pl natomiast chetnie pije latte, mniej mleka jest, przy tej samej ilosci kawy.  A jak dlugo spieniac, poeksperymentuj, wez wiekszy kubek, dzbanek, nalej do niego tak 1/3 mleka i spieniaj. Metoda prob i bledow dojdziesz.

justynaaaa2

dlatego ja właśnie zakupiłam dolce gusto - kawa robi się sama :D niestety ze zwykłego ciśnieniowego nigdy mi taka fajna nie wyszła no i roboty ile przy tym  :padam:

magdarynka

A ja odkrecam sloik i sypie dwie lyzeczki do kubka lol
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

zwierzatko_mojej_mamy

oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

inkageo

Marax my najpierw kupowaliśmy Lavazzę (cały karton w makro, wtedy taniej), a raz nie było, wzięłam makrową Riobę i nie widzę różnicy, za kilogramowe opakowanie płacimy ok. 50-60 zł, czasem są jakieś promocje. Nie smakowały mi supermarketowe, woseby i inne takie wynalazki, dallmayr (czy jakoś tak) też była niedobra. Lavazza nie ta rossa tylko oro. Riobę silver wolę (gold jest droższa, ma więcej arabiki, ale dla mnie bardziej gorzka, teraz ją mam bo silver nie było).
Ja kawę robię tak, że najpierw spieniam mleko już od razu do tego kubka, z którego będę piła kawę, żeby nie brudzić dwóch, ale mój ekspres ciągnie mleko z kartonu i wypluwa spienione do kubka, Ty masz chyba ubijanie od razu w kubku, później podstawiam pod kranik kawowy ten kubek z mlekiem i najczęściej robię espresso czyli tą malutką mocną kawę, M woli normalną dużą kawę sobie do tego mleka wlać. Ja nie lubię za mocnej, ale u mnie nie ustawia się jak ma mielić, tylko moc kawy no i jej wielkość (espresso, mała kawa, normalna kawa, duża itd..) Musisz próbować, ja na początku też się męczyłam i kawa mi nie smakowała ;)
Imagine there is no hate

magoo

Cytat: magdarynka w 02 Paź 2009, 11:26:37
A ja odkrecam sloik i sypie dwie lyzeczki do kubka lol

to tak jak ja  :beer:

inkageo

A kawa w coffee heaven (bardzo lubię) jest gęsta i ma gęstą pianę, ja nie wierzę, że to z połączenia mleka z kawą, oni tam dodają jakąś chemią, na pewno nie ubijają zwykłego mleka ;)
Imagine there is no hate

abkasia

Cytat: inkageo w 02 Paź 2009, 12:56:50
A kawa w coffee heaven (bardzo lubię) jest gęsta i ma gęstą pianę, ja nie wierzę, że to z połączenia mleka z kawą, oni tam dodają jakąś chemią, na pewno nie ubijają zwykłego mleka ;)
ja uwielbiam coffe heaven
a taka piane wlasnie da sie ubic takim kubkiem z sitkiem :D suuuper gesta, kremowa piana :D

foszek

mleko do spieniania powinno byc m.in 3 % tl. schlodzone. No i w tych wszystkich kawiarniach z reguly stosuja mleko uht, takie ktore ma dlugi okres waznosci i nie musi stac w chlodnym.

szelma

Ja ubijam z odtłuszczonego i jest ok. W Starbucksie też zawsze proszę o odtłuszczone i piana jest gęsta. Ale może nie pamiętam już, jaka jest z tłustego mleka ;).

abkasia

na instrukcji do mojego czarodziejskiego kubka pisze, ze mleko musi byc albo zimne z lodowki, albo gorace... prawie gotujace sie. takei pieni se najlepiej...
w interneie przeczytalam ze powinno miec 50-60 st C

chocoladette

Cytat: abkasia w 01 Paź 2009, 23:50:48kubek do kupienia w tchibo do ktorego wlewasz mleko i on ma taka siatke i nia pieni sie mleko... pieni sie swietnie i powstaje idealna kremowa piana- o wiele lepsza niz ubijana przez exspres!

ile kosztuje taki kubek?


inkageo

#44
Mój ekspres robi sztywną pianę, taką że jak się dmuchnie to chyba pofrunie, ale ona nie jest gęsta, ani tłusta.. W instrukcji obsługi zalecają chyba używania mleka do 1,5% tłuszczu, ale ja daję jakie mam ;)
Imagine there is no hate

abkasia

#45
Cytat: chocoladette w 03 Paź 2009, 01:10:40
ile kosztuje taki kubek?
nie pamietam dokladnie, ok 50 zl....

Dodany tekst: 03 Paź 2009, 13:26:05

Cytat: inkageo w 03 Paź 2009, 11:27:37
Mój ekspres robi sztywną pianę, taką że jak się dmuchnie to chyba pofrunie, ale ona nie jest gęsta, ani tłusta.. W instrukcji obsługi zalecają chyba używania mleka do 1,5% tłuszczu, ale ja daję jakie mam ;)
mowie i taka kremowa bedzie po ubiciu tym kubkiem!

inkageo

Eeee mi się nie chce dodatkowo ubijać, myć kubka, za leniwa jestem ;) Rurki do kartonu, czasem nie chce mi się włożyć :D
Imagine there is no hate

abkasia

Cytat: inkageo w 03 Paź 2009, 13:28:22
Eeee mi się nie chce dodatkowo ubijać, myć kubka, za leniwa jestem ;) Rurki do kartonu, czasem nie chce mi się włożyć :D
za mnei myje zmywarka, wiec luz... ;) a ubija kubek bosko!

inkageo

#48
Ja zmywarkę nastawiam raz na dwa dni, a kaw dziennie robimy sporo ;) Pomyślę o tym kubku, najwyżej będzie na dni, w których mam więcej energii niż dzisiaj :D

Dodany tekst: 03 Paź 2009, 13:31:52

Jest gdzieś link do tego kubka?
Imagine there is no hate

OlaFasola

abkasia bardzo zainteresował mnie ten kubek. Gdzie można kupić takie cudo? W sklepie firmowym tchibo?