Dziecko i finanse - zakladacie jakis fundusz lub ubezpieczenie dla dziecka?

Zaczęty przez vobi, 14 Mar 2010, 11:57:25

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

vobi

Pytanie jak w temacie - czy zakladacie jakis fundusz lub ubezpieczenie dla swoich dzieci? Jesli tak - czym sie kierujecie przy wyborze? Na co zwracac uwage?


nionczka

Cytat: vobi w 14 Mar 2010, 11:57:25
Pytanie jak w temacie - czy zakladacie jakis fundusz lub ubezpieczenie dla swoich dzieci? Jesli tak - czym sie kierujecie przy wyborze? Na co zwracac uwage?

My mamy dwa: jeden to jakby konto wyzej oprocentowane niz konta dla doroslych polaczone z moim i do niego bede mogla dziecku dorobic karte po 12 roku zycia a drugi to fundusz z funkcja ubezpieczenia na zycie.
Piewrszy zalozylismy bo byl wymagany przy zapisie do zlobka (zlobek zalezny od banku), drugi tez z jakiegos takiego powodu.
Gdybym miala teraz zakladac cos innego kierowalabym sie:
-oprocentowaniem (zeby bardziej mi sie oplacalo odkladac tam pieniadze niz trzymac na koncie). Z drugiej strony uwazam, ze my pracujemy na siebie, dziecko utrzymujemy, ale do pewnego momentu. Pozniej bedzie sobie musiala radzic sama a pozniej odziedziczy ansze dobra. Mysle wiec, ze najlepszym zabezpieczeniem jest cos do dziedziczenia i to gloównie dbamy.
-mozliwoscia wyjecia pieniedzy zanim dziecko skonczy 18 lat, etc. bo mzoe sie okazac, ze te pieniedze beda potzrebne (odpukac tfu tfu tfu).
-nieskie koszty utrzymania (nie moze mnie to kosztowac wiecej niz odkladanie na wlasnym koncie)
-mozliwosc odliczenia od podstawy opodatkowania (jesli taka w PL jest).

I jeszcze mamy ubezpieczenia na zycie, ktore gdyby nam sie cos stalo (tfu tfu tfu) jest na nia. Ubezpieczenia sa wprawdze na splate kredytu hipotecznego wiec zamiast grubej kasy po prostu odziedziczylaby splacone drogie mieszkanie. Rodziców to dziecku nie zastapi, ale na starcie bardzo jest pomocne.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

marax

ja mysle podobnie jak noniczka  . My bedziemy bardziej myslec zeby jej kupic mieszkanie i jeeli bedziemy odkladac to z tą myślą .

mobka

My oboje mamy ubezpieczenia na zycie indywidualne plu sjeszcze jedno, jako zabezpieczenie hipoteki. Na razie nic wiecej nie planujemy, bo na wiecej nas nie stac ;D

Kasia

My załozylismy Michaowi konto w banku, tzn konto jest załozone na nas ;) wszystkie pieniadze jakie Michał dostanie, a darujacy nie zanaczy co mamy kupić, laduja na tym koncie :)

dragonfly

Ingrid ma dwa konta - z jednego pieniadze dostanie jak bedzie miala 18 lat a drugiego  - 21. Na jednym odkladana jest gotowka, drugi to bardziej fundusz inwestycyjny. Obydwa sa wolne od podatku. Tak jak Nionczka uwazam, ze dziecko utrzymuje sie do jakiegos czasu, potem radzi sobie samo. I tak potem wszystko co teraz jest nasze bedzie jej ;D

nionczka

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

abkasia

my chcielismy zalozyc malemu konto jak sie urodzil, ale nie chcieli w kilku bankach... ;D za mlody na wlasna kase jest... ;)

nionczka

Cytat: abkasia w 15 Mar 2010, 15:53:34
my chcielismy zalozyc malemu konto jak sie urodzil, ale nie chcieli w kilku bankach... ;D za mlody na wlasna kase jest... ;)

Kasiu, ale nawet jako nakladka do Wszych kont? Nasza tez nie ma oddzielnego konta. tzn jest oddzielne, ale nie mozna go otworzyc bez przypisania do doroslego konta.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

abkasia

Cytat: nionczka w 15 Mar 2010, 15:55:11
Kasiu, ale nawet jako nakladka do Wszych kont? Nasza tez nie ma oddzielnego konta. tzn jest oddzielne, ale nie mozna go otworzyc bez przypisania do doroslego konta.
teo nie wiem...
musialabym sie dowiedziec...

Kasia

Cytat: abkasia w 15 Mar 2010, 15:53:34za mlody na wlasna kase jest... wink


a my załozylismy konto na siebie :) ale wiemy ze leży tam kasa michała i nawet kart do tego konta nie mamy :D

wis

My chcemy już założyć dodatkowe konto i na razie wpłacać tam co m-c choćby niewielką sumę, ale regularnie. Właśnie z myślą o przyszłości dziecka. Później pomysł Kasi jest świetny, żeby wpłacać tam pieniądze jakie dostało dziecko :)

fasolka1980

my mamy subkonto na koncie męża i cała kasa dla Igora tam ląduje plus co miesiąc wpłacamy po bodajze 200 czy 300 zl

foszek

my mamy 2 ubezpieczenia na zycie, jako zabezpieczenie hiopteki.
Nastepnie mamy zalozone na Felixa konto inwestycyjne, ktore mozna w kazdej chwili zlikwidowac, z gwarancja ze nie traci sie wlozonych na nie piiniazkow, na ktore wplacamy co  miesiac okreslona sume. Po osiagnieciu pelnoletnosci bedzie mogl je rozwiazac, albo dalej na nim oszczedzac.
Pieniadze ktore dostaje, wplacamy na tzw tageskonto, cos jak konto oszczednosciowe, z ktorej w danej chwili mozna wyplacic pieniadze, a % jest naliczany raz do roku.
Oprocz tego jak nam sie cos stalo, maly ma 1/3 firmy meza i gwarantowany miesieczny wplyw gotowki, nasze ubezpieczenia rentowe,.

cherry

Moze ktos plecic jakies konktetne produkty firm w PL.
Chodzi mi po glowie taki pomysl, by cos takiego dla chrzesniaka zalozyc (tzn.rodzica maja miec pelny dostep). Zamiast kupowac drogie zabawki (ma ich juz od groma  :crazy: najczesciej prezenty), wole dac cos fajnego malego a rzeste na to konto.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better. (Samuel Beckett)

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

iksa_nl

podbijam watek,
Dziewczyny, orientowalyscie sie cos wiecej w tym temacie?
Polecacie jakies konkretne produkty finansowe w PL?
Myslelismy o odkladaniu jakichs 100-200 PLN/mc wiec nie wiem czy w ogole gra jest warta swieczki...

mika

My zakładamy konto oszczędnościowe codziennie zarabiające zeby ominąć podatek Belki :)

Kasia

Cytat: mika w 16 Lis 2010, 16:15:51My zakładamy konto oszczędnościowe codziennie zarabiające zeby ominąć podatek Belki Smiley

mika rzuć jakim linkiem
jaki bank, jakie opłaty miesięczne?

my zalozylismy modemu konto w mbanku, pieniadze procentują (niewiele), konto jest za darmo
belkę płacimy

mobka

Kasia, przypuszczam, ze to Polbank.
Ja sie w Mbanku zalapalam na promocje lokaty jednodniowej i belke tez omijam. Ale Mlody  ma konto w mBanku i tam Belke zabieraja. Ale kwota na razi niewielka, pozniej pewnie jakas lokata bede wieksze sumy zastepowala ;)

Dodany tekst: 17 Lis 2010, 09:52:49

O, konto mocno oszczedzajace w Polbanku:
• Wysokie oprocentowanie 5%
  na koncie złotówkowym
• Dzienna kapitalizacja odsetek
• Pieniądze zawsze pod ręką
• Brak opłat za prowadzenie konta
  i wszystkie przelewy wewnętrzne

Ale ja mam z Polbankiem b. zle wspomnienia i jakos nie spoeszy mi sie do nich ;)

Kasia

Cytat: mobka w 17 Lis 2010, 09:51:32Ale ja mam z Polbankiem b. zle wspomnienia i jakos nie spoeszy mi sie do nich wink
mi tam w zasadzie wsio rawno
aby tylko kasy nie zdefraudowali, to konto z którego nie wypłacamy kasy w ogóle, na razie - tylko wpłacamy
a jak znajdzie się konkretny cel to pewnie wycofamy cała gotówkę i tyle nas widzieli :)

mika

Nie, nie Polbank, ja temu bankowi never ever pieniedzy nie powierze ;) my zdecydowaliśmy sie na konto z codzienną kapitalizacją odsetek w BPH  - nie pamiętam nazwy, ale łatwo znaleźć bo to jedyne takie oszczędnosciowe u nich. Dobrą ofertę ma też chyba Nordea w tym temacie, ale nam zależalo aby nie trzeba było miec zwykłego ROR-u. To konto w BPH jest bezpłatne, płatny jest tylko drugi i każdy następny przelew w miesiącu do innego banku.

Dodany tekst: 22 Lis 2010, 22:23:11

o dokładnie to: http://www.bph.pl/pl/klienci_indywidualni/oszczednosci/konto

rubin04

My na razie nic nie odkładamy,
głownie inwestujemy w firmę, dzieki której mam nadzieję P. będzie miał kiedyś (w tej bliższej perspektywnie) na wszystko czego będzie potrzebować, a o jego dalszej przyszłosci jeszcze pomyślimy, moze tak za 10 lat.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
  Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

magdalinska

my tez nic nie odładamy, inwestujemy w dom, ktory kiedys i tak bedzie jego ;) jak sie uporamy z długami i wykonczymy wszystko, to wtedy bedziemy cos myslec.
Ale tak naprawde, to wolałabym odkładac kase np. na swoja emeryture, zeby dzieci nie prosic o kase na leki czy rachunki, nie byc ciezarem. A jak nie bedzie potrzebna, czy az tyle, ile odłoze nie bedzie potrzebne, to wtedy przeznaczyłabym je na dzieci.
Na dzien dzisiejszy nie stac nas, zeby odkładac i dla dziecka i na emeryture