Testy genetyczne przed ciaza

Zaczęty przez adrianna79, 19 Lut 2010, 14:20:25

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

adrianna79

Wlasnie przed chwila przeczytalam zalaczony artykul na temat testow genetycznych dla planujacych rodzicow.
http://www.msnbc.msn.com/id/35430449/ns/health-pregnancy/?ns=health-pregnancy
Czy bedziecie robic albo juz zrobilyscie testy genetyczne? Co myslicie na temat takich testow?

Prawde powiedziawszy ja sie bardzo ciesze ze takie testy sa juz dostepne dla normalnych ludzi i chcialabym wiedziedziec czy my jestesmy zdrowi zeby miec zdrowe dziecko;

Jednak, nie wiem co dalej jezeli taki test wykaze ze cos jest nie tak. W USA niektore pary decyduja sie na "manipulacje genetyczna" ktora jest uwazana przez niektorych jako ingerencja w nienarodzone zycie.

elve

adrianna79 nie czytałam artykułu
ale to jest jak szukanie igły w stogu siana

adrianna79

no wlasnie... po stronie meza, wystepuja troche chorob ktore chcialabym uniknac..niestety takich ktore skonczyly sie smiercia w wieku dwudziestu iles... no i takich ktore utrudniaja normalne zycie. dlatego tez zaczelam sie interesowac tym tematem... troche sie obawiam ze cos bedzie nie tak i w tej sytuacji wolalabym zaadoptowac.....

mayagaramond

adrianna79 - ogolnie jestem na nie, moze w przypadku b. powaznych chorob genetycznych w rodzinie. Bo co oznacza choroba utrudniajaca zycie? Allergia (oj moze b. utrudnic zycie), wrodzona wada serca, stwardnienie rozsiane? To, ze ktos jest niepelnosprawny nie oznacza ze jest nieszczesliwy.

Kiedys byla rozmowa na podobny temat:

http://strefaslubna.pl/forum/index.php/topic,4024.0.html

A tu b. ciekawy wywiad z Sicardem (tlumaczenie z Le Monde):

http://www.epomoc.pl/newsy.php?shownews=83&limit_tresc=0&limit_tytul=75

Sicard jest profesorem medycyny i byłym przewodniczący Francuskiej Komisji Etycznej

Mimo ze  nie jestem katoliczka wklejam tez to:

http://www.naszdziennik.pl/print.php?dat=20090223&id=sw02.txt&typ=sw

"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

marax

adrianna mysle ze powinnas pójść ze swoim problemem do lekarza on zbierze wywiad i podpowie ci co mozesz zrobic .CHoroby genetyczne to bardzo skaplikowana sprawa i to lekarz na podstawie wywiadu musi ocenic co mozna zrobic przy wspolczesnej wiedzy medycznej . Nie masz pewnosci czy nawet jak u was wyjdzie w 100% ok ze dziecko bedzie zdrowe.Czesto jak w przypadku zespolu downa dochodzi do spontanicznej mutacji i mimo zdrowych rodzicow rodzi sie chore dziecko ...................

adrianna79

Cytat: maraxela w 19 Lut 2010, 16:12:49Czesto jak w przypadku zespolu downa dochodzi do spontanicznej mutacji i mimo zdrowych rodzicow rodzi sie chore dziecko ...................

tylko mi chodzi o to ze robione sa testy w czasie ciazy zeby zoczyc czy dziecko sie dobrze rozwija. czy nie byloby lepiej zrobic takie testy przed ciaza ktore w jakims tam stopniu moga nam powiedziec czy istnieje powyzszone ryzyko. ja po przeczytaniu tego artykulu doszlam do wniosnku ze taki test bylby niezbedny dla jakiejkolwiek pary starajacej sie o dziecko. nie wyobrazam sobie ze dowiedzialas sie o chorobie dziecka majac juz w je sobie, wiedziac ze taki test moglam zrobic przed ciaza. nie wydaje mi sie ze to szukanie igly w stogu siana. taka testy sa przeprowadzane tak samo jak te ktore przechodza kobiety juz w ciazy. ten artykul ni mowi nic na temat manipulacji genetyczej ktora jest innym tematem, ale tylko poucza rodziny ze nasza nauka jest tak do przodu ze w niektorych przypadkach mozna przewidziec chorobe. 

mayagaramond

Cytat: adrianna79 w 20 Lut 2010, 15:37:52ze w niektorych przypadkach mozna przewidziec chorobe.


tylko jest tak jak napisala marax - takie badanie podaje tylko prawdopodobienstwo wystapienia choroby/ schorzenia. Nie jest, nie wiem  jak to nazwac "wyrokiem", ze ktos na cos zachoruje, z drugiej strony jak wyjdzie zerowe ryzyko, to nie jest to gwarancja, ze dziecko w pozniejszym wieku nie zachoruje na nic innego. I jesli okazaloby sie (tfu, tfu), ze prawodopodobienstwo jest wysokie, to czy wtedy zrezygnowalabys z posiadania wlasnego dziecka?

Znalazlam watek na niemieckim forum, dziewczyna zastanawiala sie nad dokladnie tym samym (w pewnym sensie, jej tesciowie namawiali ja na poddanie sie badaniom, bo dziecko moze odziedziczyc atopowe zapaleni skory i dlatego powinni sie zbadac). Podobalo mi sie, co napisala jej achilla:

Moj ojciec odziedzieczyl powazna chorobe (nieuleczalna, dluga, zawsze smiertelna, ale u niego jeszcze sie nie ujawnila). Moze i ja ja odziedzieczylam, ale na razie nie badalam sie. Ciesze sie, ze zyje, nawet jesli mam na to jutro zachorowac, bo nawet wtedy moglam do tej pory cieszyc sie zyciem.

"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

konwalia

to lekarz powinien zdecydować, jak nie ma wskazań, to was nie skieruje

a robienie ich tak sobie uważam za bezsens, a jeśli będą wskazania to i tak trochę się zceka za wizytą i potem wynikiem

konwalia

A i mam jeszcze uwagę, w sumie odnośnie wszystkich badań, jak nie macie wskazań, nie naciskajcie lekarza, może ktos, kto potrzebuje ich, nie będzie musiał tyle czekać

marax

#9
hmm maya ale pierwsze slysze zeby przynajmniej w polsce dostepne byly testy genetyczne pozwalajace wykryc AZS .Azs to nie jest choroba genetyczna ,geny podejrzewane sa o jakis udzial ale nie jest to "choroba genetyczna" w scislym znaczeniu tego slowa . W ogole zastanawia sie nad problemem ktorego chyba nie ma mozliwosci rozwiązac bo nie ma takich badan albo mi nic o nich nie wiadomo .AZS moze towarzyszyc innym zespolom genetycznym ale sam w sobie nie jestoddzielną chorobą genetyczną .

Dodany tekst: pią 12 mar 2010 19:20:53 GMT-1

Cytat: adrianna79 w 20 Lut 2010, 15:37:52
tylko mi chodzi o to ze robione sa testy w czasie ciazy zeby zoczyc czy dziecko sie dobrze rozwija. czy nie byloby lepiej zrobic takie testy przed ciaza ktore w jakims tam stopniu moga nam powiedziec czy istnieje powyzszone ryzyko. ja po przeczytaniu tego artykulu doszlam do wniosnku ze taki test bylby niezbedny dla jakiejkolwiek pary starajacej sie o dziecko. nie wyobrazam sobie ze dowiedzialas sie o chorobie dziecka majac juz w je sobie, wiedziac ze taki test moglam zrobic przed ciaza. nie wydaje mi sie ze to szukanie igly w stogu siana. taka testy sa przeprowadzane tak samo jak te ktore przechodza kobiety juz w ciazy. ten artykul ni mowi nic na temat manipulacji genetyczej ktora jest innym tematem, ale tylko poucza rodziny ze nasza nauka jest tak do przodu ze w niektorych przypadkach mozna przewidziec chorobe.  
adrianna nie wiem jak jest u was w usa . CHoroby genetyczne to jest bardzo skaplikowany temat i zeby sie zbadac na wszystkie mozliwe to koszt badan przewyzsza pewnie twoją roczną pensję  . No i wiekszosc chorob genetycznych jest jeszcze nie dokonca poznanych i wykrywanych ..........

mayagaramond

Cytat: maraxela w 12 Mar 2010, 19:19:13hmm maya ale pierwsze slysze zeby przynajmniej w polsce dostepne byly testy genetyczne pozwalajace wykryc AZS .Azs to nie jest choroba genetyczna ,geny podejrzewane sa o jakis udzial ale nie jest to "choroba genetyczna" w scislym znaczeniu tego slowa . W ogole zastanawia sie nad problemem ktorego chyba nie ma mozliwosci rozwiązac bo nie ma takich badan albo mi nic o nich nie wiadomo .AZS moze towarzyszyc innym zespolom genetycznym ale sam w sobie nie jestoddzielną chorobą genetyczną .


nie wiem, czy jest to mozliwe, chodzi mi o sam pomysl tesciow tej dziewczyny - dla nich, zakladajac ze testy by to wykryly, ryzyko wystapienia AZS u dziecka jest powodem by tego dziecka nie miec.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

marax

Cytat: mayagaramond w 12 Mar 2010, 19:29:55

nie wiem, czy jest to mozliwe, chodzi mi o sam pomysl tesciow tej dziewczyny - dla nich, zakladajac ze testy by to wykryly, ryzyko wystapienia AZS u dziecka jest powodem by tego dziecka nie miec.
azs no uporczywa choroba ale bez przesady . Oni chyba nie wiedzą co oznacza slowo choroba genetyczna .

Kasia

Cytat: doda w 12 Mar 2010, 19:31:36atopowe zapalenie skóry powodem, aby dziecka nie mieć Huh?Huh??


no własnie tez sie zastanawiam lol lol lol


abkasia

To ze sie taka rodzina pzrebada, wcale nei zagwarantuje jej tego, ze dziecko urodzi sie zdrowe! i co wtedy?

mayagaramond

#14
Cytat: doda w 12 Mar 2010, 19:31:36
atopowe zapalenie skóry powodem, aby dziecka nie mieć ???????

wg tych ludzi tak, bo ich syn (czyli przyszly ojciec) mial i oni wiedza jaka ta meczarnia. Domyslam sie, ze syn sie swietnie poczul...

Dodany tekst: 12 Mar 2010, 20:04:01

Cytat: abkasia w 12 Mar 2010, 19:56:06
To ze sie taka rodzina pzrebada, wcale nei zagwarantuje jej tego, ze dziecko urodzi sie zdrowe! i co wtedy?

nad tym ludzie sie nie zastanawiaja, mysla, ze jak sie zbadaja i zmierza z kazdej strony to nie zachoruja albo zdaza sie wyleczyc.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

konwalia

Cytat: mayagaramond w 12 Mar 2010, 20:03:14zdaza sie wyleczyc.
w przypadku mutacji gen. nie da rady przecież

abkasia

maya, oni sa bardzo nieswiadomi... wybacz, ale wyglada to tak, jakby chcieli zlozyc zamowienie na zdrowie dziecko, jesli pzryjdzie inne, to je odesla...

wszyscy chcemy miec zdrowe dzieci...

mayagaramond

#17
Cytat: konwalia w 13 Mar 2010, 08:07:09
w przypadku mutacji gen. nie da rady przecież


nie mialam na mysli samych badan genetycznych, tylko ogolny ped do latanie i badania sie na wszystkie mozliwe sposoby, bez powodu.


Dodany tekst: sob 13 mar 2010 20:57:43 GMT-1

Cytat: abkasia w 13 Mar 2010, 11:00:33
maya, oni sa bardzo nieswiadomi... wybacz, ale wyglada to tak, jakby chcieli zlozyc zamowienie na zdrowie dziecko, jesli pzryjdzie inne, to je odesla...

wszyscy chcemy miec zdrowe dzieci...

mnie nie musisz prosic o wybaczenie, to nie moja zdanie, przytoczylam tylko przyklad. A moje zdanie na temat np. diagnostyki preimplantacyjnej jak wyrazilam juz w innym miejscu i nie chce mi sie powtarzac ;)

"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

marax

#18
maya diagnostyka sama w sobie zla nie jest . Zalezy co ona ma na celu . Powinno sie przebadac czy organizm kobiety jest w stanie ciąże donosić i zapewnic jej optymalne warunki do rozwoju . Są te podstawowe badania ktore warto zrobic np czy nie jest sie aktualnie chorym na toxoplazmozę jaka jest morfologia czy nie jest sie nosicielką hiv wzw - tutaj chodzi o wlasciwe przygotowanie sie do ciąży i ochronę dziecka . Diagnostyka diagnostyce nie rowna .

Dodany tekst: 13 Mar 2010, 21:53:30

testy genetyczne tez powinno sie robic jezeli są ku temu wskazania . Jezeli jest sie NOSICIELEM choroby genetycznej to przed poczęciem powinnismy byc swiadomi jakie ryzyko podejmujemy . Wybor wtedy jest swiadomy i nie stajemy pozniej z problemem aborcji ze wskazań medycznych ( ktore w tym momencie są z góry do przewidzenia)

marax

#19
doda tutaj bardziej may chyba chodzilo o robienie sobie dziecka pod zamowowienie -przynajmniej taka probę . Jest grupa osob ktora chciala by sobie zakupić zarodek dlugonogiej blondynki o zielonych oczach . To są ludzie ktorzy są nieswiadomi ograniczej jakie niesie ze sobą medyczyna . Badac się można ale w rozsądnych granicach bo na wszystko sie przebadać nie da . są badania zalecane są badania nadprogramowe dla grup ryzyka - to wszystko musi mieć jakiś sens . Robienie badan na slepo to wydawanie sporych pieniędzy bez sensu , Nie da sie przebadac na wszystkie choroby genetyczne  :)

marax

jezeli w rodzinie nie wystepują zadne choroby genetyczne to szanse na to ze sami jestesmy nosicielami nowej mutacji ktora ujawni sie u dziecka sa podobne jak na wygranie w totolotka . Czesto jest tez tak ze aby taka mutacja sie ujawnila to musielibysmy spotkac jeszcze partnera ktory tez mialby tak samo rzadko mutacje . Szanse na takie spotkanie są bardzo nikle . Jezeli nie ma zadnych objawow szanse na to ze genetyk akurat trafi z badaniami w daną mutacje tez sa nikle (no chyba ze to zmiana w ilosci chromosomow jakas duza delecja translokacja ) - bo te badania sa tak drogie ze celuje sie w poszukiwaną chorobę a nie robi sie badania na wszystko co mozliwe . Nie ma objawow= nie wiadomo w co celowac i czy to ma jakikolwiek sens ? Mowiac najprosciej pomysl moze wygląda na prosty ale do wykonania tylko dla bardzo bogatych .

abkasia

mayagaramond to nie milo byc do siebie.. moze zle sie wyrazilam, ale mnie takei zachowanie troche dziwi..tych ludzi
oczywisice, ze sa przypadki, ze wykonuje sie takie badania i ze sa one uzasadnione,

mayagaramond

#22
Cytat: maraxela w 13 Mar 2010, 22:01:43
doda tutaj bardziej may chyba chodzilo o robienie sobie dziecka pod zamowowienie -przynajmniej taka probę . Jest grupa osob ktora chciala by sobie zakupić zarodek dlugonogiej blondynki o zielonych oczach . To są ludzie ktorzy są nieswiadomi ograniczej jakie niesie ze sobą medyczyna . Badac się można ale w rozsądnych granicach bo na wszystko sie przebadać nie da . są badania zalecane są badania nadprogramowe dla grup ryzyka - to wszystko musi mieć jakiś sens . Robienie badan na slepo to wydawanie sporych pieniędzy bez sensu , Nie da sie przebadac na wszystkie choroby genetyczne  :)

:beer: :beer: wlasnie o to mi chodzilo.

Dodany tekst: 14 Mar 2010, 15:48:15

Cytat: abkasia w 14 Mar 2010, 10:40:24
mayagaramond to nie milo byc do siebie.. moze zle sie wyrazilam, ale mnie takei zachowanie troche dziwi..tych ludzi
oczywisice, ze sa przypadki, ze wykonuje sie takie badania i ze sa one uzasadnione,

:) Mnie tez dziwi, tzn. rozumiem, ze kazdy chce byc zdrowy czy tez miec zdrowe dziecko, ale przeprowadzenie badania, bo jest taka mozliwosc (a nie ma ku temu wskazan) jest wg mnie przesada. Pytanie jest jakie informacje uzyskuje dzieki przeprowadzonemu badaniu i jakie ma ono konskewensje, jesli chodzi o dalsza terapie.

I nigdy nie pisalam, ze profilaktyka jest zla, ale nie kazde badanie ma sens profilaktyczny. Moja ciocia (nie ta ktora jest lekarzem) zasugerowala mi kiedys, zebym oznaczyla sobie stezenie markerow nowotworowych. Poczytalam troche na ten tamat, np. na stronach niemieckiego centrum badan nad rakiem i tam napisano, ze oznaczanie markerow w przypadku zdrowych osob, ktora nie maja dolegliwosci nie ma sensu, bo markery nie sa specyficzne dla rodzaju raka i moga tez wystepowac w przypadku zapalenia krwii itp.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

marax

#23
maja markery sa specyficzne np  dla procesów toczących sie w prostacie (ale to ze wyjda podwyzszone to nie mowi am czy tam jest stan zapalny czy moze nowotwór)  co innego markery a co innego np badanie genetyczne genu BRCA 1 ,2 Gen BRCA
Kobiety-nosicielki zmutowanych genów BRCA1 lub BRCA2 są atakowane przez raka piersi w znacznie młodszym wieku niż pozostałe kobiety. Szczyt zachorowań na raka piersi u kobiet nosicielek genów BRCA1 lub BRCA2 obserwuje się ok. 40 roku życia. W onkologicznych poradniach genetycznych dostępne są już testy identyfikujące gen BRCA1, dzięki którym można wykrywać jego mutację. Testom tym powinny poddać się w pierwszej kolejności kobiety, w których rodzinach na przestrzeni ostatnich 3 pokoleń występowały przypadki raka piersi. Wykrycie u kobiety genu BRCA1 sprawia, że zaczyna ona bardziej dbać o swoje zdrowie kontrolując je regularnie, a to sprzyja wczesnemu wykryciu nowotworu piersi. To ze sie wykryje mutacje w sobie tego genu nie oznacza ze sie zachoruje ale dzieki wzmozonej czujnosci pozwala wykryc raka w 1 stadium gdzie czas 5 letniego przezycia to 95%

Dodany tekst: nie 14 mar 2010 20:10:50 GMT-1

no i nie ma badan idealnych nawet zachwyt PETEM okazal sie przedwczesny . Teraz im dluzej pet jest dostępny tym wiecej wychodzi jego wad i często są wyniki falszywie dodatnie . Pet to takie urządzenie ktore pozwala wykryc nowotwor/przerzuty  na poziomie kilku komorek .