Wyplacenie bonusu i jego cofniecie po zlozeniu wypowiedzenia.

Zaczęty przez adrianna79, 16 Lut 2010, 14:00:27

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

adrianna79

mam pytanie do ktores z was ktora zna sie dobrze na temacie prawa pracy;
1) co rok moj byly bank wyplaca bonusy 1szego marca
2) zeby kwalifikowac sie na bonus nie mozna byc w okresie wypowiedzenia
3) przelew na jej konto zwykle wplywa okolo 13-tej godziny

moja kumpela zamierza zlozyc wypowiedzienie tego samego dnia, okolo 16-tej, ostatniego dnia miesiaca, ktory chyba wypada na 26-go lutego. obawia sie ze bank moze cofnac ten bonus. czy maja takie prawo?

wedlug mnie bank nie moze cofnac tego przelewu bo ona przeciez zachowala wszystkie warunki umowy, gdzie nie byla w okresie wypowiedzenia. wedgul mnie o godzina kiedy wplynal ten przelew konczy umowe miedzy nia a bankiem i ona moze robic co zechce. nasza umowa nie wspomina nic na temat ze nie mozna skladac wypowiedzienia zaraz po dostaniu bonusu. 

dzieki za pomoc.. :)

zuzia

adrianna79
problem polega na tym, że:
1. jeżeli bonus wypłacany jest 1 marca to tego dnia nie mozna znajdować się w okresie wypowiedzienia (btw - z czego to wynika? z jakiegoś regulaminu?)
2. jeżeli chce złożyć wypowiedzenie z końcem lutego to musi to zrobić przed 28 (o ile dobrze wiem, może poleconym, ale liczy się data) ale... w dniu 1 marca będzie już w okresie wypowiedzenia więc zonk
3. jeżeli złoży wypowiedzenie 1 marca to wg polskiego prawa biegnie ono i tak od końca miesiąca (marca), chyba, że ma okres wypowiedzenia dwutygodniowy to wtedy biegnie od konca tygodnia.

generalnie jeżeli złozy z końcem lutego wypowiedzenie to mogą jej cofnąć bonus, tak mi to wygląda

Kasia

pokrętna sytuacja

ale jeżeli regulamin mówi że w dniu wypłacania nie może być na wypowiedzeniu i w regulaminie nie ma wzmianki kiedy ten bunus jest wypłacany to myślę że problemu byc nie powinno

problemy moga się pojawić jezeli w regulaminie jest zapis o 1 marca. wtedy to oznacza że ona 1 marca nie moze być na wypowiedzeniu :hmm:


adrianna79

dzieki za odpowiedzi.

bonus jest wplacany 26-go lutego; przelew powinien trafic na jej konto okolo 13-tej. ona musi zlozyc wypowiedzenie tego samego dnia co bonus, bo mamy miesieczne wypowiedzenie; wiec jezeli zlozy wypowiedzienie 26-go to praktycznie od 1-go kwietnia nie pracuje juz w banku. jej glowny problem polega na tym ze sie boi ze jezeli da wypowiedznie 3 godziny po przelewie to jej cofna ten bonus. wiemy ze bonus ma wplynac na konto 26-go lutego i nie ma w umowie stwierdzenia ze musi byc pelnomocnym pracownikiem 1-go marca.

zosia2007

adrianna79 w moim bylym banku byla taka sytuacja, kasa za roczny bonus wplynela koledze na konto ok 12:00 31 marca a wypoiwedzenie zlozyl o 17, czyli teoretycznie o godz o ktorej konczy prace. oczywiscie bonusa mu cofneli bo to byl ten sam dzien pracy. gdyby zlozyl wypowiedzenie o 17:05 to liczone ty bylo od dnia nast i wtedy nie mogliby cofnac bonusa ale okres jego wypowiedzenia bylby liczony dopiero od 30 kwietnia, wiec teoretycznie musialby pracowac jeszcze 2 m-ce zamiast 1 m-ca.

kurcze mam nadzieje ze w miare jasno napisalam


adrianna79

Cytat: zosia2007 w 16 Lut 2010, 14:20:03
kurcze mam nadzieje ze w miare jasno napisalam

rozumiem :)... moze wlasnie bedzie lepiej dla niej zeby zlozyla wypowiedzinie po 17-tej :)... dzieki.. polewam :)

zuzia

Cytat: adrianna79 w 16 Lut 2010, 14:25:55
rozumiem :)... moze wlasnie bedzie lepiej dla niej zeby zlozyla wypowiedzinie po 17-tej :)... dzieki.. polewam :)
no ale to wtedy może się liczyć jako kolejny miesiąc

zosia2007

Cytat: zuzia w 16 Lut 2010, 14:33:43
no ale to wtedy może się liczyć jako kolejny miesiąc
no u mnie w banku tak by bylo

adrianna79

Cytat: rilla w 16 Lut 2010, 14:22:46
bedzie tak jak mowila zosia.
a nadanie listem poleconym 28.02?

wtedy musialaby byc gwarancja ze zostanie doreczony po 17-tej, a w HR'ach zwykle wychodza do domu punkt 17ta.

teraz sobie tak mysle, ze jezeli chca ja udupic (co by mnie nie zdziwilo, bo nasza team leaderka za nia nie przepada) to moga powiedziec jej ze hej, zlozylas rezygnacje o 17:05 to tak jakby to bylo 1-go marca wiec musisz przepracowac dodatkowy miesiac.... ona wraca do swojej bylej pracy w londynie wiec nie moze pracowac dodatkowego miesiaca

Dodany tekst: 16 Lut 2010, 14:38:43

no wlasnie. moze powinna zaryzykowac i zlozyc wypowiedzenie o tej 17tej.

ja jak skladalam wypowiedzienie to mialam za uzgodnieniem stron. tylko moja sytuacja byla lepsza, bo ja poszlam do szefa mojej szefowej i powiedzialam ze odchodze tego i tego dnia.

Kasia

Cytat: adrianna79 w 16 Lut 2010, 14:35:49zlozylas rezygnacje o 17:05 to tak jakby to bylo 1-go marca wiec musisz przepracowac dodatkowy
ale zaraz, następny dzień to jeszcze luty :) tylko że weekend :hmm:
policzyliby jako 27 lutego czy jako 1 marca? ja nie wiem.

adrianna79

wydaje mi sie ze oni potraktowaliby to jako 1 marzec, bo 27 luty nie jest dniem pracujacym..

zosia2007

to w takim ukladzie albo jej cofna bonusa albo kaza pracowac miesiac dluzej, tym bardziej ze nie ma dobrych stosunkow z przelozona

Kasia

Cytat: zosia2007 w 16 Lut 2010, 14:44:27to w takim ukladzie albo jej cofna bonusa albo kaza pracowac miesiac dluzej, tym bardziej ze nie ma dobrych stosunkow z przelozona
ja bym zaryzykowała i złozyła po 17
i pogadała z szefostwem aby jej skrócili okres wypowiedzenia albo zwolnili z obowiązku swiadczenia pracy.

pracodawca tez ma się czego bać i w wiekszości przypadków ida na reke pracownikowi.
o pracownik na wypowiedzeniu to jeszcze moze cos nawywijać lub iść na zwolnienie i tez z niego pozytku nie ma.

adrianna79

Tez mi sie tak wydaje, bo on jest naprawde dobra w tym co robi I bedzie to wielka strata dla grupy. Dlatego tez chcieliby ja udupic, bo jest za dobra.


adrianna79

dzisiaj podam jej wasze podpowiedzi. bardzo dziekuje za pmoc.

zuzia