Rak szyjki macicy - szczepienie przeciwko HPV

Zaczęty przez mayagaramond, 30 Gru 2009, 14:01:53

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mayagaramond


Kilka dni temu pojawilo sie kilka postow na ten temat, wiec postanowilam zalozyc oddzielny watek. Napisze to co wiem na ten temat (informacje pochodza od znajomej, ktora jest bieglym w austryjackiem urzedzie dopuszczajacym szczepinki do obrotu) i z Stalej Komisji ds Szczepien w DE.

Szczepionka chroni przed niektorymi szczepami, ale sa to te szczepy, ktore w 70% odpowiadaja za wywolanie raka szyjki macicy. Najsensowniej jest zaszczepic dzieci/mlodziez, ktore nie rozpoczely jeszcze wspolzycie, bo na 100% nie sa nosicielami. Szczepic mozna zarowno dziewczynki jak i chlopcow!!! Ale rowniez w przypadku osob doroslych szczepienie ma sens, jesli dana osoba nie jest nosicielem HPV.


Szczepionka nie zastepuje oczywiscie regularnych kontroli!

"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

zosia2007

Maya ostatnio w TV byla troche nagonka na te szczepionki. Chodzi o to że firmy farmaceutycvzne, ktore ja produkuja reklamuja sie że ta szczepionka na pewno pomoze uniknac zachorowania a tak naprawde wiadomo bedzie dopiero za 20 lat ile % osob zaszczepionych niezachorowalo na raka szyjki macicy.


mayagaramond

Cytat: zosia2007 w 30 Gru 2009, 14:08:24
Maya ostatnio w TV byla troche nagonka na te szczepionki. Chodzi o to że firmy farmaceutycvzne, ktore ja produkuja reklamuja sie że ta szczepionka na pewno pomoze uniknac zachorowania a tak naprawde wiadomo bedzie dopiero za 20 lat ile % osob zaszczepionych niezachorowalo na raka szyjki macicy.

ale tak jest w przypadku kazdego szczepienia. Nie chce myslec, co by bylo, gdyby w PL nie wprowadzono obowiazkowych szczepien przeciwko krztusciowi czy chorobie Heinego-Medina.

Poza tym szczepionki nie sa dopuszczane od tak do obrotu, zgode urzedu poprzedza dlugoletni proces podczas ktorego badana jest skutecznosc szczepionki, skutki uboczne itp.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

nionczka

Cytat: mayagaramond w 30 Gru 2009, 14:19:59Poza tym szczepionki nie sa dopuszczane od tak do obrotu, zgode urzedu poprzedza dlugoletni proces podczas ktorego badana jest skutecznosc szczepionki, skutki uboczne itp.

dlugoletni albo i nie :-(
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mayagaramond

Cytat: nionczka w 30 Gru 2009, 14:20:55
dlugoletni albo i nie :-(


co masz na mysli? Dopuszczenie do obrotu jest okreslone unijnymi przepisami.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

nionczka

Cytat: mayagaramond w 30 Gru 2009, 14:26:47
co masz na mysli? Dopuszczenie do obrotu jest okreslone unijnymi przepisami.

Jak na grype A?
Moja kolezanka jest dziennikarka medyczna i rozmawiala kiedys z kims waznym od leków i szczepionek i wniosek byl taki, ze niektore firmy farmaceutyczne badania kliniczne troche na odwalke robia. Niby spelniaja wymogi, ale nikt nie sprawdzi czy osoby byly odpowiednio dobrane, etc nie mowiac juz o tym, ze nie robi sie prob na osobach chorych i nieletnich (przynajmniej oficjalnie) wiec tez nie wiadomo jak by zareagowaly.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mayagaramond

Cytat: nionczka w 30 Gru 2009, 14:44:35
Jak na grype A?
Moja kolezanka jest dziennikarka medyczna i rozmawiala kiedys z kims waznym od leków i szczepionek i wniosek byl taki, ze niektore firmy farmaceutyczne badania kliniczne troche na odwalke robia. Niby spelniaja wymogi, ale nikt nie sprawdzi czy osoby byly odpowiednio dobrane, etc nie mowiac juz o tym, ze nie robi sie prob na osobach chorych i nieletnich (przynajmniej oficjalnie) wiec tez nie wiadomo jak by zareagowaly.


szczepionka na swinska grype (bo chyba o niej mowisz) tak jak wszystkie szczepionki pandemiczne ma specjalny system dopuszczenia do obrotu. Wszystkie testy wykonywane sa na wirusie modelowym, ktory pozniej jest wymianiany na wirus pandemiczny:

http://www.emea.europa.eu/pdfs/human/vwp/471703en.pdf

Czy osoby byly odpowiednio dobrane - dobor chyba odbywa sie metoda losowa. W tym dokumencie podaja tez, ze czesc danych powinna pochodzic od zdrowych dzieci.

"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

nionczka

oj nie wiem. Tylko wiem, ze fajnie by bylo gdyby zawsze bylo wszytsko tak jak trzeba.

z tym doborem osob chodzi 0o to, ze np. nie przeprowadzaja badan szczegolowych tylko wierza na slowo, ze ktos nie ma problemów zdrowotnych, robia tak oczywiscie poza EUropa.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mayagaramond

#8
Cytat: nionczka w 30 Gru 2009, 15:01:23oj nie wiem. Tylko wiem, ze fajnie by bylo gdyby zawsze bylo wszytsko tak jak trzeba.

z tym doborem osob chodzi 0o to, ze np. nie przeprowadzaja badan szczegolowych tylko wierza na slowo, ze ktos nie ma problemów zdrowotnych, robia tak oczywiscie poza EUropa.

ale w EU panuja dla wszystkich krajow czlonkowskich te same zasady.
Z tego co wiem najpierw jest inspekcja urzedu, ktory udziela zgody na rozpoczecie produkcji i na przeprowadzenie badan klinicznych (czyli firma nie moze sama z siebie rozpoczac takich badan). Pozniej te badania kliniczne sa ewaluowane, laboratoria kontroluje szczepionki we wlasnych laboratorium przed wypuszczeniem na rynek itp.




Dodany tekst: 30 Gru 2009, 17:08:23

Jeszcze jedno - w DE kasa placi za szczepienie oficjalnie do 17 roku zycia, ale wiem, ze doroslym tez czasem zwraca koszty.

Dodany tekst: 30 Gru 2009, 17:46:20

Badania nad skutecznością szczepionki były prowadzone w populacji dziewcząt i chłopców w wieku 9 do 15 lat oraz kobiet w wieku 16 do 26 lat. W badaniu oceniano częstość występowania zmian przednowotworowych na szyjce macicy (ze względów etycznych nie czekano do wystąpienia zmian rakowych) oraz na sromie bądź w pochwie a także ważny parametr, jakim jest obecność tzw. przetrwałego zakażenia HPV będącego czynnikiem sprzyjającym powstawaniu zmian nowotworowych. Obserwacją objęto w sumie 21 464 zaszczepione kobiety i nie wykryto ani jednego przypadku zmian przednowotworowych ani raka inwazyjnego. Skuteczność szczepionki oceniona została na 100% w pięcioletnim okresie obserwacji.

Zrodlo:
http://www.maluchy.pl/artykul/238
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

marax

#9
Cytat: nionczka w 30 Gru 2009, 15:01:23
oj nie wiem. Tylko wiem, ze fajnie by bylo gdyby zawsze bylo wszytsko tak jak trzeba.

z tym doborem osob chodzi 0o to, ze np. nie przeprowadzaja badan szczegolowych tylko wierza na slowo, ze ktos nie ma problemów zdrowotnych, robia tak oczywiscie poza EUropa.
nioniczka ta twoja kolezanka to chyba cos przesadza. Jezeli chodzi o dopuszczenie lekow do obrotu to jest to naprawde proces trwający latmi kosztujący miliony $ i czesto konczacy sie fiaskiem. Co do doboru ludzi to tez jest to scisle okreslone-sa specjalne przepisy i zasady regulujace ile musi byc osob badanyc,w jakim wieku,z jakich kontynentow, itd itp ( to nie zelezy od firmy ale od przepisow) .Z tego co pamietam zeby w ogole moc badac ludzi trzeba uzyskac specjalna zgode od jakiegos urzedu zajmujacego sie lekami .Zgode ta uzyskuje sie na podstawie wynikow badan na zwierzetach,bardzo szczegolowego opisu tego co chcemy robic jaki to ma miec sens na kim w jaki sposob itp .Czepiają sie ponoć okrutnie. Mamy tez wielką konkurencje na tym rynku i firma firme pilnuje aby nie bylo przekrętów.Zawsze i wszedzie sa jakies nieprawidlowosci ale moim zdaniem to przesada mowic ze proces dopuszczania lekow nie jest robiony rzetelnie. A co do warzenia na slowo pacjentowi to w medycynie zaklada sie ze pacjent mowi prawde .

wrobelek0403

mysle ze o tym, jak wygladają badania mogłaby napisac elve ;)


a co do skutecznosci szczepionki na HPV to rzeczywiscie podstawowym warunkiem jest nie być nosicielem. Stwierdzic nosicielstwo mozna odpowiednimi testami, wiec zaden problem się zbadać i potem ewentualnie zaszczepic. Ale szczepienie i tak nas nie zwalnia z regularnych cytologii, wiec chwilowo uwazam to za wyrzucanie całkiem sporych pieniedzy w błoto ;)

Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Kasia

ja przeciwko szczepionce nic nie mam
ale to dla mnie takie trochę lekarstwo na lenistwo ;)
i powód do lenistwa dla kolejnych

regularna cytologia jest skuteczniejsza w przeciwdziałaniu rakowi szyjki macicy niż  szcepionka tylko na HPV

zosia2007

Cytat: Kasia w 31 Gru 2009, 13:22:35
ja przeciwko szczepionce nic nie mam
ale to dla mnie takie trochę lekarstwo na lenistwo ;)
i powód do lenistwa dla kolejnych

regularna cytologia jest skuteczniejsza w przeciwdziałaniu rakowi szyjki macicy niż  szcepionka tylko na HPV
z tym sie zgadzam i piwko stawiam :beer:

Kasia


justynaaaa2

Cytat: Kasia w 31 Gru 2009, 13:22:35
regularna cytologia jest skuteczniejsza w przeciwdziałaniu rakowi szyjki macicy niż  szcepionka tylko na HPV
no to jasne, ale nie wydaje mi się, żeby ktoś po zaszczepieniu zaprzestał cytologii  :hmm: wiadomo, że różne są przypadki a wyjątki tylko potwierdzają regułę, ale moim zdaniem szczepionka poprzez swoją cenę raczej do środowisk patologicznych nie dotrze, myślę, że skorzystają z niej raczej osoby dla których cena szczepionki nie będzie zbytnim obciążeniem finansowym co w wielu przypadkach oznacza, że są to osoby w pewnym stopniu wykształcone i mające świadomość co to cytologia a co to szczepionka  :hmm:

mayagaramond

Cytat: Kasia w 31 Gru 2009, 13:22:35regularna cytologia jest skuteczniejsza w przeciwdziałaniu rakowi szyjki macicy niż  szcepionka tylko na HPV


i na jakiej podstawie to stwierdzasz?

Celem szczepionki jest zapobieganie zachorowaniu, celem cytologii wykrycie zmian chorobowych. To sa dwie rozne rzeczy.

To ze myjesz regularnie zeby, nie znaczy ze nie powinnas chodzic na kontrole do dentysty ;)
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

konwalia

maya jest jeszcze jeden aspekt, ta szczepionka jest za krótko na rynko, by stwierdzić, że dziewczynka zaszczepiona w wieku 13 lat, mając 30 będzie miała przeciwciała, poza tym hpv nie jest wyłaczną przyczyna zachorowań

mnie denerwuje fakt reklam jako szczepionki na raka, to jest szczepionka na hpv

mayagaramond

#17
Cytat: konwalia w 31 Gru 2009, 17:03:11
maya jest jeszcze jeden aspekt, ta szczepionka jest za krótko na rynko, by stwierdzić, że dziewczynka zaszczepiona w wieku 13 lat, mając 30 będzie miała przeciwciała, poza tym hpv nie jest wyłaczną przyczyna zachorowań


Kazda szczepionka czy lek kiedys zostaje wprowadzona do obrotu i to normalne, ze na poczatku brakuje dlugoletnich badan i obserwacji. A jesli okaze sie, ze przeciwcial nie ma, to szczepionke mozna powtorzyc, tak jak powtarza sie szczepionke przeciw tezcowi.


Cytat: konwalia w 31 Gru 2009, 17:03:11
mnie denerwuje fakt reklam jako szczepionki na raka, to jest szczepionka na hpv

to prawda, ale to chyba taki skrot myslowy.

Dodany tekst: 31 Gru 2009, 17:25:56

maraxela  :beer: :beer:
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

konwalia

Cytat: mayagaramond w 31 Gru 2009, 17:24:06to szczepionke mozna powtorzyc, tak jak powtarza sie szczepionke przeciw tezcowi.
tylko nie wiadomo czy wystarczy wtedy dawka przypominająca czy cała seria, ale koniec gdybania ;)

Kasia

#19
Cytat: mayagaramond w 31 Gru 2009, 16:57:06i na jakiej podstawie to stwierdzasz?

Celem szczepionki jest zapobieganie zachorowaniu, celem cytologii wykrycie zmian chorobowych. To sa dwie rozne rzeczy.

To ze myjesz regularnie zeby, nie znaczy ze nie powinnas chodzic na kontrole do dentysty


regularna cytologia pozwala wykryć zmiany nowotworowe we wczesnym stadium
a wczesne stadium raka szyjki macicy jest w większości przypadków wyleczalne

wiec tym tokiem rozumowania regularna cytologia to bliskie 100% (bliskie) wyleczenie i zycie :)

szczepionka jest TYLKO na HPV a nie ogólnie na raka szyjki macicy wiec i ochrona wybiórcza


Ja przeciwko szczepionce nic nie mam, jestem za szcepieniami
ale ... mam obawy że część osób zaczszepi się i zacznie rzadziej chodzić na cytologię i może się okazać że te zaszczepione beda częsciej umierać niż te niezaszczepione


Moim zdaniem szczepic tak ale tez zmusic koncerny aby np. wspomagały kampanie zachęcajace do cytologii
i może żeby przy sczepieniu robili od razu cytologię.

mayagaramond

Kasia - nikt nie twierdzi, ze szczepionka zastapi cytologie. Ale ani do szczepionki ani do cytologii nikogo nie zmusisz, dopoki wizyta u gina bedzie traktowana jako zlo konieczne lub cos dla puszczalskich (bo jak sie nie puszczasz to sie nie zarazisz ;) ) to dalej Polska bedzie w niechlubnej czlowce krajow z wysokimi zachorowaniami na raka szyjki macicy.

Czy w Polsce kasy chorych placa w ogole za szczepinie?
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

mayagaramond

Cytat: doda w 04 Sty 2010, 14:38:09
ale czemu polska jest w tej czołówce?
nie przez szczepionkę, tylko przez brak profilaktyki

nie napisalam, ze przez brak szczepionki (jest za krotko na rynku, zeby stwierdzic o ile spadla zachorowalnosc), tylko przez to, ze Polki nie badaja sie regularnie.



"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

elve

Cytat: nionczka w 30 Gru 2009, 14:44:35Moja kolezanka jest dziennikarka medyczna i rozmawiala kiedys z kims waznym od leków i szczepionek i wniosek byl taki, ze niektore firmy farmaceutyczne badania kliniczne troche na odwalke robia. Niby spelniaja wymogi, ale nikt nie sprawdzi czy osoby byly odpowiednio dobrane, etc nie mowiac juz o tym, ze nie robi sie prob na osobach chorych i nieletnich (przynajmniej oficjalnie) wiec tez nie wiadomo jak by zareagowaly.
tu się nie mogę z tobą zgodzić. akurat kwestia doboru osób do badania, poprawności jego wykonania jest ściśle kontrolowana
badania szczepionek na osobach chorych i dzieciach są po prostu nieetyczne i dlatego się ich nie robi
na nieletnich są prowadzone badania kliniczne, ale w wyjątkowych wypadkach
nie ma czegoś takiego jak badania nieoficjalne i oficjalne
badania kliniczne są dość mocno regulowane zarówno prawem międzynarodowym jak i wewnętrznym

zosia2007

Cytat: justynaaaa2 w 31 Gru 2009, 13:52:48
no to jasne, ale nie wydaje mi się, żeby ktoś po zaszczepieniu zaprzestał cytologii  :hmm: wiadomo, że różne są przypadki a wyjątki tylko potwierdzają regułę, ale moim zdaniem szczepionka poprzez swoją cenę raczej do środowisk patologicznych nie dotrze, myślę, że skorzystają z niej raczej osoby dla których cena szczepionki nie będzie zbytnim obciążeniem finansowym co w wielu przypadkach oznacza, że są to osoby w pewnym stopniu wykształcone i mające świadomość co to cytologia a co to szczepionka  :hmm:
justa ostatnio ogladalm program gdzie te szczepionki sa kupowane przez wojtow/burmistrzow gmin i sa szczepione wszystkie dziewczynki w szkolach (o ile rodzice wyraza zgode) takze w w sumie to wszyscy maja do niej dostep

justynaaaa2

Cytat: zosia2007 w 04 Sty 2010, 14:52:33
justa ostatnio ogladalm program gdzie te szczepionki sa kupowane przez wojtow/burmistrzow gmin i sa szczepione wszystkie dziewczynki w szkolach (o ile rodzice wyraza zgode) takze w w sumie to wszyscy maja do niej dostep
a to nie wiedziałam, że to jest refundowane  :hmm: myślałam, że nadal trzeba sobie samemu kupić  :hmm: