Tarta Grzybowa :)

Zaczęty przez salsa, 20 Gru 2009, 15:06:15

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

salsa

Tarta grzybowa

Kruche ciasto:
200 g masła
260 g mąki
80 ml wody zimnej
szczypta soli


jednakże powiem szczerze: zrobicie takie ciasto na tartę jakie robicie zawsze - te przepisy nieco sie od siebie różnią - czasem jest jajko czasem nie ma ;)
u nas ciasto na tartę i rozwałkowywanie go w folii jest robione przez mojego męża (on nie daje jajka, daje szklankę mąki, poł kostki masła sól i trochę wody) )
ja zajmuję się farszami :)

Farsz:
grzyby (ja miałam suszone borowiki, które podgotowałam a następnie pokroiłam)
kawałek startego sera gruyer (lub parmezanu lub jakiekolwiek innego twardego sera o mocniejszym smaku)
2 ząbki posiekanego czosnku (opcjonalnie)
masło i oliwa

w oryginale był jeszcze boczek, ale wywaliłam i nigdy nawet z tym nie robiłam

Zalewa do tarty (zmiksować):
2 całe jajka
kubek duży śmietany (ja biorę 12%)
sól, pieprz, gałka do smaku

Przygotowanie:
Zrobić ciasto na tartę - Połączyć w misce mąkę z solą i ugniatając dodawać po kawałku zimne masło. Wyrabiać ciasto, stopniowo dolewając wodę. Zagniatać szybko i krótko. Wstawić do lodówki na około 20 minut i w tym czasie przygotować 2 blaszki okrągłe, wysmarowane masłem. Nagrzać piekarnik do 160 st. C. Po wyjęciu ciasta, rozwałkować na grubość około 0,5 cm i wyłożyć nim foremki. POlecam wałkowanie w folii spożywczej - ciasto się nie rozłazi.

Wstawić do piekarnika i piec do momentu, gdy boki zaczną być lekko złote. MOzna sobie pomóc układając na tarcie fasolę w woreczku - ciasto nie pójdzie do góry.

Przygotować farsz. Jeśli grzyby świeże to umyć i pokroić. Jeśli suszone (ja dodatkowo suszone trzymam w zamrażalce) to podgotować i potem posiekać. Na patelni rozgrzać masło i oliwę. Wrzucić grzyby i mieszając doprawić solą i pieprzem. Trzymać na patelni około 5 minut. Na koniec dodać czosnek (opcjonalnie-ja tym razem nie dałam). Upieczone ciasto posypać farszem grzybowym, startym serem gruyer i zalać zalewą. Piec około 40 minut, do momentu, gdy się podniesie i zrumieni.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

salsa

Zuzia, Zwierzak - strefa pamięta wszystko, tak mi si wydawało,z e kiedyś to wrzucałam :D :D

przez te lata zmieniłam to i owo, ciasto robi termomiks i czasami dodaje natke pietruszki a zalewę zdarza mi się robić z kawałeczkiem fety
wtedy nie sole juz ani grzybów ani zalewy ;)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

zuzia


zuzia

wracam bo zamierzam dziś popełnić :)

golinda

niestety dla mnie tarta grzybowa tylko pięknie pachnie. smak już nie powala...

zuzia

golinda,
ja mam grzybów na 2. zastanawiam się z czym połączyć podgrzybki.

malutenka

Cytat: zuzia w 12 Wrz 2017, 15:37:43
wracam bo zamierzam dziś popełnić :)
kupiłam w sobotę 5 kg prawdziwków lol sos na śmietanie już zrobiony, część zamrożona, ale chyba tartę popełnię