Walczymy z bykami - wątek językowy

Zaczęty przez szelma, 16 Paź 2009, 16:24:52

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

tachogti

Typical sharp-shooting, hard-drinking, katana-wielding, happily divorced housewife :P

jo_miekka

Cytat: tachogti w 17 Paź 2009, 10:31:24
brzmi kosmicznie :D

Kosmicznie to brzmi "wartałoby" - nienawidzę!

tachogti

Typical sharp-shooting, hard-drinking, katana-wielding, happily divorced housewife :P

effik

#53
Cytat: tachogti w 17 Paź 2009, 10:27:02
sonja "siednij sie" jest slaskie, bo w niemieckim jest "sich setzen" :)

to racja. w śląskiej gwarze jest chyba więcej takich przykładów, teraz nic mi nie przychodzi na myśl.

zauważacie, co się dzieje ze stopniowaniem przymiotników w ostatnich latach? właśnie czytałam sobie poradnię językową UŚ, a tam odpowiedź na pytanie, jakich form używać, brzmiała "bardziej grzeczne formy...". I to pisze pracownik naukowy. nie wiem, jak u was, ale mnie uczono, że istnieje forma "grzeczniej" i "najgrzeczniej". spotykam się z tą tendencją na co dzień, słyszę naokoło coraz mniej prostych form. za moich czasów uczono, że pierwszeństwo ma prosta forma, a jeśli się nie da takiej utworzyć, używa się złożonej.

Bańko tłumaczy, że to pewnie asekuracja: nie wiem, jak utworzyć stopień wyższy, to sobie pomagam opisowo

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=4255.

Co wy na to?



Dodany tekst: 17 Paź 2009, 10:38:24

Cytat: jo_miekka w 17 Paź 2009, 11:29:15"przeglądnijcie sobie państwo", "oglądnijcie państwo film"...

ja mam z tym inny problem ;)
jako osoba działająca w branży powiedzmy wydawniczej i prowadząca czasem wywiady NIENAWIDZĘ łączenia formy spoufalającej z grzecznościową. wiesz, o co mi chodzi? osoba druga z trzecią. moja naczelna uważa chyba, że to właściwe jest i jak się zwróci do prezesa firmy z pytaniem dajmy na to "jakie inwestycje teraz Państwo planujecie"? to zostanie dobrze odebrana.
Planują, kurna. Nie "planujecie". Jak chce się zwracać przez "wy", to niech się zwraca, ale niech nie dodaje do tego "Państwo"!!!

sonja

#54
Cytat: effik w 17 Paź 2009, 10:19:56
to może być regionalizm. okolice poznańskie chyba, ale nie jestem pewna. jak znajdę, to wkleję :)

ps italianizm, he, he. si accomodi lol

sedersi tak konkretnie :D


effik tacho  :beer:


Ps. ja to siadać się usłyszałam po raz pierwszy od dziewczyny z Pomorza czyli też blisko Niemiec, choć nie wiem czy przodków na Śląsku nie miała  :hmm:

effik

#55
Cytat: sonja w 17 Paź 2009, 12:00:11sedersi tak konkretnie Cheesy

też lol :beer:

sonja

effik niemieckiego nie znam, włoski tak trochę stąd skojarzenie :D czy z samej mody i kuchni możemy mieć italianizmy :D może powinnam zmienić promotora i pisać o italianizmach w polskim  :rotfl:

justynaaaa2

#57
Cytat: magdalinska w 17 Paź 2009, 08:35:42
ale czesto spotykam sie z "spojrzałam sie"
ja często mówię "spojrzałam się"  :hmm:
"w podobie" też czasem mówimy, ale to tak jak jo, dla jaj :)

zuzia

mnie rozwalilo jak przeczytalam w ksiazce (przetlumaczonej na polski), ze "bomba wybuchnela" :padam:

Angie

Ja mówię siadać się, usiądź się  :blush:.  U nas tak sie mówi,
może rzeczywiście to z niemieckiego  :hmm:

effik

Cytat: Angelos w 17 Paź 2009, 12:43:19Ja mówię siadać się, usiądź się  blush.  U nas tak sie mówi,
może rzeczywiście to z niemieckiego  hmm


Angie, a ty z mazowieckiego pochodzisz?

jo_miekka

Jeszcze jedna rzecz, której nie mogę zdzierżyć, a zdarza się zwłaszcza w Częstochowie i okolicach.
Odmienianie czasowników typu "kąpać", "grzebać", "kłamać" w 1 os. l.poj czasu przyszłego: "wykapę", "wygrzebę".
Wiem, że to gwarowe i w gwarze poprawne, ale nie można to żadne tłumaczenie, bo jeśli gwarowe określenia używane są w języku oficjalnym, to są po prostu błędem.

effik

Cytat: jo_miekka w 17 Paź 2009, 13:00:08Odmienianie czasowników typu "kąpać", "grzebać", "kłamać" w 1 os. l.poj czasu przyszłego: "wykapę", "wygrzebę".
Wiem, że to gwarowe i w gwarze poprawne, ale nie można to żadne tłumaczenie, bo jeśli gwarowe określenia używane są w języku oficjalnym, to są po prostu błędem.

w części Zagłębia też tak mówią, mam kilka koleżanek ze studiów, u których to słychać.

a tu byk, z którym walczymy :D

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

brawurka

#63
kupywać

zwierzatko_mojej_mamy

#64
wis ale ja tez znam wyrazenie "nie ma komu" sprzatac/zrobic i uzywam - cale zycie trwalam w przekonaniu, ze to poprawne, tylko stare :

pwn mowi
Nie ma komu (np. posprzątać, dopilnować, zadbać o coś), nie ma do kogo (np. zagadać, zwrócić się) «nie ma nikogo, kto by mógł wykonać daną czynność (np. posprzątać dopilnować, zadbać o coś), kto by mógł być jej odbiorcą»
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

effik

Cytat: brawurka w 17 Paź 2009, 13:08:18
kupywać


o tak. mój mąż jak tak powie, to już na mój wzrok patrząc się poprawia ;)
zresztą ja bez obciachu poprawiam mu wszystkie błędy, nawet jak opowiada mi jakąś wielce ciekawą historię lol

jo_miekka

#66
patrzałem

wis

Cytat: zwierzatko_mojej_mamy w 17 Paź 2009, 13:31:50
wis ale ja tez znam wyrazenie "nie ma komu" sprzatac/zrobic i uzywam - cale zycie trwalam w przekonaniu, ze to poprawne, tylko stare :

pwn mowi
Nie ma komu (np. posprzątać, dopilnować, zadbać o coś), nie ma do kogo (np. zagadać, zwrócić się) «nie ma nikogo, kto by mógł wykonać daną czynność (np. posprzątać dopilnować, zadbać o coś), kto by mógł być jej odbiorcą»
Mi się to nie podoba i brzydko brzmi :)
Nie przekażę chłopu Twoich newsów, bo będzie nadal tak mówił :D

jo_miekka

#68
otwarłem

zwierzatko_mojej_mamy

a ja nienawidze stosowania - teraz wszedzie juz tak mowia ;( - Tobie, Mnie w srodku zdania - to chyba przyszlo z hameryki na tej zasadzie, ze jak anglojezyczna osoba mowi mi/mnie to nie odroznia tych dwoch albo z jakichs kretynski translatorow, ktore notorycznie wkladaly "tobie" w srodek zdania np "dziekuje Tobie za cos tam" wrrrrrrrrrrrrr noz mi sie w kieszenie otwiera (a nie noz MNIE sie w kieszeni otwiera) - DZIEKUJE CI za cos tam  i koniec!!!

pwn:
Zaimek ja ma dwie formy celownika: akcentowaną mnie i nie akcentowaną mi. Na początku zdania używa się tylko tej pierwszej, np.: ,,Mnie to daj" (ale ,,Daj mi to"). Formy mi można też użyć na początku zdania składowego, po spójniku, jeśli pada na niego akcent: ,,Robię tak, jak mi się podoba".
To samo dotyczy kilku innych par form zaimkowych: ,,Nie widzę go", ale ,,Jego nie widzę" (także ,,Widzę jego, a nie ją"); ,,Dużo ci zawdzięczam", ale ,,Tobie wszystko zawdzięczam". We wszystkich cytowanych przykładach form krótszych używa się w pozycji nie akcentowanej, form dłuższych – tylko wtedy, gdy są pod akcentem.

— Mirosław Bańko, PWN
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

effik

zwierzatko_mojej_mamy miałam to wczoraj napisać, bo ktoś tego użył na Plotach chyba. Ale mi uciekło ;D
:beer:

goga

usiądź się - typowo poznańskie

no i jeszcze mi zamiast mnie
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

effik

Cytat: goga w 17 Paź 2009, 14:49:33
usiądź się - typowo poznańskie

no i jeszcze mi zamiast mnie

yeah, zgadłam :D :D
:beer:


effik

Cytat: OlaFasola w 17 Paź 2009, 14:59:05
Nie trawię "cofać się do tyłu" i "akwen wodny"

i dalej kontynuować :D