Walczymy z bykami - wątek językowy

Zaczęty przez szelma, 16 Paź 2009, 16:24:52

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zuzia

a mnie denerwuje mówienie "w każdym bądź razie". już i Bralczyk i Miodek na ten temat sie wypowiadali, że "w każdym razie" jest poprawne.

effik

#201
Przykład błędu nagminnego wśród Polaków - nieprawidłowe użycie imiesłowów, a raczej zdania z imiesłowem.

Dajmy na to: przechodząc przez most, spadł mi kapelusz. Zwróćcie uwagę na znaczenie: kto przechodził przez most? Ja czy kapelusz?
Powinno być: Kiedy przechodziłem przez most, spadł mi kapelusz.

Albo: czytając książkę, rzucił mi się w oczy błąd ortograficzny.
Nie! Kiedy czytałem książkę, rzucił mi się w oczy... i tak dalej.

Kultowe użycie: Będąc młodą lekarką, wszedł raz do mię pacjent :D

Jakie jest prawidłowe użycie?
Idąc lasem, zauważyłem wiewiórkę.
Kupując pomidory, przypomniałem sobie o cebuli.

suegro

Cytat: zuzia w 12 Lis 2009, 15:58:13a mnie denerwuje mówienie "w każdym bądź razie". już i Bralczyk i Miodek na ten temat sie wypowiadali, że "w każdym razie" jest poprawne.

Proszę ja Ciebie, co jak co i w każdym bądź razie, dobrze prawisz :D
"Każdy cytat w internecie wygląda na prawdziwy..."

Józef Piłsudski

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

effik

Cytat: suegro w 16 Lis 2009, 11:50:12
Proszę ja Ciebie, co jak co i w każdym bądź razie, dobrze prawisz :D

i w dniu dzisiejszym dostaniesz piffo za to :D

suegro

Cytat: effik w 16 Lis 2009, 13:58:56i w dniu dzisiejszym dostaniesz piffo za to

I to jest fakt autentyczny, dostałam piwo!
A jak się cofnę do tyłu to też mi polejesz?
"Każdy cytat w internecie wygląda na prawdziwy..."

Józef Piłsudski

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

effik

moja droga! wczoraj staliśmy nad przepaścią, a dziś zrobiliśmy wielki krok do przodu ;D

Zoska_Gruba

a mnie wkurza jak wielokrotnie ktoś używa słowa "upust" zamiast wersji poprawnej "opust" w odniesieniu do ceny. Są bowiem opusty cenowe - upuścić co najwyżej to można krew... :crying:

malybob

Ciekawe spostrzezenie.
Przekonuje mnie, ale slownik dopuszcza uzycie "upustu"... Nie wiem co o tym myslec.  :hmm:
http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=upust

effik

Zoska ma rację co do poprawności. Teoretycznie powinien być opust, bo cenę się opuszcza, a nie upuszcza. Ale niestety tu wygrywa uzus, czyli powszechne użycie. "Opust" się nie przyjął w języku, a "upust" owszem. Zatem jest to forma poprawna.

O, znalazłam wyjaśnienie w poradni językowej, przytaczam:

"opust i upust
Znam znaczenie wyrazów opust i upust. W języku mówionym i pisanym (np. w umowach handlowych) nagminnie używane jest słowo upust w znaczeniu ‘rabat, bonifikata’, co wg mnie jest niepoprawne. Czy jest to tak powszechny błąd, że ma szansę wejść na stałe do polszczyzny i stać się wyrażeniem poprawnym? A może ja się mylę?
Rzeczownik upust w znaczeniu ‘obniżka ceny’ używany jest od niedawna, choć powszechnie. Niektóre słowniki (np. Nowy słownik poprawnej polszczyzny) kwalifikują go ostrożnie jako typowy dla słownictwa środowiskowego, inne przyjmują to znaczenie bez żadnych sygnałów dystansu (np. Inny słownik języka polskiego). Do tego dodam, że w tekstach internetowych upust (w interesującym nas znaczeniu) występuje kilkakrotnie częściej niż opust. Uwzględniwszy te fakty, musimy stwierdzić, że wyraz ten już wszedł na stałe do polszczyzny i stał się wyrażeniem poprawnym.

— Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski"


Mnie to nie denerwuje, ale "wysprzedaż" już tak :D

Kasia

Cytat: golinda w 25 Lis 2009, 08:48:42rozbicie głoski nosowej jest jak najbardziej normalne w języku polskim, P: kąpiel (ą się rozbija na o i m), no ale oczywiście w przypadku włączania kompletnie nieuzasadnione wink


mi chodzi o coś innego  ;) o tworzenie litery której w języku polskim nie ma :)
nie mogę nawet jej tu napisać ;) bo nie mam jak ;)


nie chodzi o ROZBICIE tylko o jakby zbicie włANczanie i utworzenie przez to nowej  litery cos na zasadzę Ą czy Ę  :)
piszę AN a bo nie mam jak tego nowego tworu zapisać ;)


malybob

Cytat: golinda w 25 Lis 2009, 08:48:42

nigdzie nie zauważyłam przykładu "linii oporu", denerwuje mnie, zwłaszcza jeśli mówią tak dziennikarze w TV, niepoprawna forma "po najmniejszej linii oporu"

poprawnie jest: "po linii najmniejszego oporu" :)

o tak, tak - jeden z najczestszych bledow!

A ja mam zboczenie jesli chodzi o imieslowy, chociaz wiem,ze niestety ;( obecnie dwie formy sa poprawne. Ale wciaz mam ciarki jak widze imieslowy przymiotnikowe z "nie" pisanym oddzielnie, a czasownikowe pisane razem..

effik

Cytat: malybob w 28 Lis 2009, 14:08:11A ja mam zboczenie jesli chodzi o imieslowy, chociaz wiem,ze niestety ;( obecnie dwie formy sa poprawne. Ale wciaz mam ciarki jak widze imieslowy przymiotnikowe z "nie" pisanym oddzielnie, a czasownikowe pisane razem..

właśnie teraz jest poprawna jedna forma - łączna. Niezależnie od znaczenia. Mnie to boli osobiście ;D chociaż językoznawcy twierdzą, że człowieka wykształconego poznać po tym, że odróżnia znaczenia. I nie należy piętnować tego, że pisze "nieoceniony" o człowieku wielkich zalet i "nie oceniony" o teście, którego jeszcze nie sprawdziła nauczycielka.

A ciarki też mam, jak widzę oddzielnie "nie" z przymiotnikowymi typu "nie ogolony". Najczęściej na różnych forach internetowych.

sonja

Ja z kolei pisowni imiesłowów nie jestem w stanie opanować ;D ani po polsku, ani rosyjsku ;D podobnie jak interpunkcji. Z tego jestem noga totalna :(

effik

Cytat: sonja w 28 Lis 2009, 17:37:29
Ja z kolei pisowni imiesłowów nie jestem w stanie opanować ;D

ale że w jakim sensie? :)

sonja

Cytat: effik w 28 Lis 2009, 17:45:12
ale że w jakim sensie? :)

No tej prawidłowej z nie :) piszę zawsze na czuja i raczej robię błędy ;D

effik

Cytat: sonja w 28 Lis 2009, 17:48:36
No tej prawidłowej z nie :) piszę zawsze na czuja i raczej robię błędy ;D

pisz wszystko łącznie - będzie poprawnie ;D zasady się uprościły.

http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629516

wyjątki masz tam wypisane :)

sonja

effik aspiruję do bycia dobrze wykształconą i chciałabym arcypoprawnie  :rotfl: Dzięki  :beer:

effik

Cytat: sonja w 28 Lis 2009, 17:56:24
effik aspiruję do bycia dobrze wykształconą i chciałabym arcypoprawnie  :rotfl: Dzięki  :beer:

sonja, no właśnie chodzi o to, że teraz poprawnie jest łącznie. niestety jak dla mnie, ale tak jest :)

sonja





malybob

 :hmm: postuluje za przywroceniem poprzednich zasad...

effik


sonja