Walczymy z bykami - wątek językowy

Zaczęty przez szelma, 16 Paź 2009, 16:24:52

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

feeling.good

Dziewczyny,

potrzebuję pomocy. Jak odmienić nazwisko Susz i Kołeczko?

Dla Jana Kołeczki?
Dla Jana Susza?

Zgłupiałam...

golinda

Kołeczki
Susza

ale zapytałabym ich czy chcą odmiany (niby j. polski jest językiem fleksyjnym, ale ludzie mają naprawdę hopla na punkcie swoich dziwacznych nazwisk)

Jephis

ja ostatnio bardzo czesto widzę prostem z "nie wchodzi sie dwa razy do tej samej rzeki" i wiadomka, prawdziwe wytlumaczenie jest takie, ze nie wchodzi sie - bo nie mozna, bo rzeka zmenia swoj ciag i bieg, i jak sie drugi raz do niej wejdzie - nadal to bedzie ta sama rzeka. A ludzie mysla ze nie powinno sie robic dwa razy tego samego, ech
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

golinda

Strasznie irytuje mnie uzywanie slowa "dedykowac" w kontekscie innym niz dedykowac piosenke.
Cos jest przeznaczone a nie dedykowane. Szampon dedykowany dla suchych wlosow. Wszystko mi sie wywraca...

wrobelek0403

golinda, oj tak. Ostatnio na gabinecie stomatologicznym (jakiejs sieci medycznej) widzialam napis: "dedykowany opiekun" grreeee zęby mnie bolą.
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

golinda

Laski, Nowy Rok to jest dzień 1 stycznia, wiec składając życzenia, piszemy "szczęśliwego nowego roku 2019"

feeling.good

Dziewczyny,

jak odmienić nazwisko Pondel?

wrobelek0403

#1932
feeling.good, ja bym chyba odmienila jak "rondel".

A swoja droga ostatnio mialam dyskusje o odmianie nazwisk. U mnie w robocie ludzie nagminnie nie odmieniaja nazwisk. Doprowadza mnie to do szalu lol lol
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


feeling.good

No właśnie też tak myślę, że jak rondel.
Czyli np. dla Jana Pondla?

wrobelek0403

feeling.good, ja bum tak odmienila. Zasada jest taka ze nazwisko odmieniamy tak jak rzeczowniki o podobnym brzmieniu. Inna kwestia, ze ludzie sa czesto oburzaja, jakoby ich nazwisko bylo nieodmienne... :crazy:
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Justynna

Cytat: feeling.good w 13 Cze 2019, 22:08:29
No właśnie też tak myślę, że jak rondel.
Czyli np. dla Jana Pondla?
Pondela
Nazwiska nie odmieniaja się jak rzeczowniki.

wrobelek0403

Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


ddu

nie byk, ale pytanie.

nazwa, tytuł projektu
Powinno być
Bez lipy
czy Bez Lipy?

ha?

jo_miekka

#1940
ddu, Bez lipy
Chyba, że mamy na mysli jakąś lipę konkretną typu nazwa miasta, rzeki etc.

Wielkie litery w tytule to w niektórych językach obcych.

zuzia

a w jakim kontekście jest tu lipa?
drzewo? nazwisko? czy też lipa=bujda?


ddu

 lipa = drzewo/bujda
Bardzo Wam dziękuję!!!!!

ddu

a Bydgoskie standardy zieleni jako nazwa , też by trzeba małymi, prawda ? :(
mam zaćmienie, mgła covidowa ;)

skrót od tego można pisać wielkimi BSZ?

ddu

kuźwa, pełno mam w tym projekcie akcji z nazwami własnymi
Zielone interwencje itp

jak to się pisze Zielone Interwencje to bardziej widać, że to nazwa, ale to wszystko niepoprawnie, prawda?

jo_miekka

ddu, można pogrubić, dać inną czcionką etc.

ddu


szelma

Nazwy w pełni pisz w ,, ,, i wprowadź skrót - czyli ,,Zielone interwencje" (ZI).
- Co pani chciałaby najbardziej usłyszeć?
- Piosenkę pana Kor... Koracza "O zdrowiu" bym chciała najbardziej usłyszeć.
- Tak się szczęśliwie składa, że mamy pana Koracza na sali!