Walczymy z bykami - wątek językowy

Zaczęty przez szelma, 16 Paź 2009, 16:24:52

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zwierzatko_mojej_mamy

no mowilam zeby mnie ktos poprawil czy dobrze mowie, ze niektore czasowniki nie maja formy biernej dokonanej ;D
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

Kasia

Cytat: zwierzatko_mojej_mamy w 20 Paź 2009, 00:53:42niektore czasowniki
te czasowniki tez sie jakos nazywają (napewno sa dokonane i nie wiem czy jeszcze jakieś tam nie są)

giga

Bardzo dobry wątek.
Często popełniamy bląd w wyrazie '' na pewno''
To jest częsta literówka lub błąd ortograficzny.

Wyraz napewno jest niepoprawnie napisany .
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

brawurka

Cytat: Kasia w 19 Paź 2009, 23:52:17

Jaś obszedł dom ... dom został przez Jasia (?)

obszednięty  :rotfl:

mayagaramond

Cytat: Kasia w 20 Paź 2009, 00:31:59
te czasowniki tez sie jakos nazywają (napewno sa dokonane i nie wiem czy jeszcze jakieś tam nie są)

tu chodzi o tworzenie strony biernej. I czasowniki, ktore jej nie tworza to czasowniki nieprzechodnie.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

emcia


Kasia

#131
Cytat: mayagaramond w 20 Paź 2009, 09:44:48
tu chodzi o tworzenie strony biernej. I czasowniki, ktore jej nie tworza to czasowniki nieprzechodnie.

no własnie! :)



no to ja dopiszę moje kochane na dworzE
kochane, bo sama na tym często legnę :(



Anupka

Ten wątek pewnie urośnie do 1000 km i ciężko będzie coś znaleźć, w razie wątpliwości. Może by mu wydzielić strefę i podstrefy w kolejności alfabetu?
I`m looking strange in the mirror of truth, I`m not immortal I`ve lost my youth...

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

inkageo

Nie wiem czy dałabym radę śledzić 10 wątków o ortografii :D
Imagine there is no hate

mayagaramond

Cytat: Anupka w 20 Paź 2009, 10:43:50
Ten wątek pewnie urośnie do 1000 km i ciężko będzie coś znaleźć, w razie wątpliwości. Może by mu wydzielić strefę i podstrefy w kolejności alfabetu?

Albo zrobic dwa: jedan tylko z poradami - czyli ktos zauwazy blad i wpisuje do watku poprawnosciowego. I w watku poprawnosciowym nie dyskutujemy ;) A drugi z pytaniami.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

sonja

Cytat: mayagaramond w 20 Paź 2009, 11:01:27
Albo zrobic dwa: jedan tylko z poradami - czyli ktos zauwazy blad i wpisuje do watku poprawnosciowego. I w watku poprawnosciowym nie dyskutujemy ;) A drugi z pytaniami.

Brak offtopów to w końcu nasza cecha charakterystyczna  :rotfl:

szelma

#136
Kolejna rzecz, która bardzo kłuje: półtora czegoś w rodzaju męskim, półtorej czegoś w rodzaju żeńskim. A więc: półtora tygodnia (bo ten tydzień), półtora miesięca (ten miesiąc), półtora roku (ten rok), półtorej szklanki (ta szklanka), półtorej godziny (ta godzina), półtorej pensji (ta pensja - na buty ;)).

sonja

szelma ja to przyszłam napisać  :crying:  :beer:

inkageo

No to wreszcie wiem, że półtorej godziny :)
Imagine there is no hate

szelma

#139
sonja, kto pierwszy, ten lepszy lol. Ale masz :beer: za zgodność ortograficzną :D.

Dodany tekst: 20 Paź 2009, 11:07:10

inkageo, zapomniałam o godzinie :D. Dopiszę, żeby było.

jestynka

#140
nienawidzę jak faceci mówią "wzięłem"

najgorzej, że tak mówi mój mąż, przez 5 lat nie mogę go nauczyć poprawnie, przyzwyczajenie wygrywa.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


jestynka

#142
szelma nie wstydź się :beer:
dobrze, że poprawiasz , niestety ostatnio bezmyślnie piszę, zwalam to na Filipa :P

wiadomo, że nie ma wyrazu "nawidzę" :D
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mobka

#143
Juz wiem, ze jest z powrotem, ale stad czy z tad?? wiem powinnam poszkac, ale mi sie nie chce :D

A a propos afery z rapaerem Peja, zauwazylam ostatnio blad na Gazecie - napisali Peji, powinno byc Pei. Pamietam, bo kiedys na dyktandzie npisalam żmiji :D A powinno byc zmii :D Zrobilam jeszcze 4 inne bledy i 1 dostalam :D Pierwsza i nie liczac wf-u jedyna w swoim zyciu :D

Dodany tekst: 20 Paź 2009, 12:32:46

Chociaz tak na to teraz patrze i co do Pei nie mam pewnosci :D Jakos dziwnie wyglada ;D

sonja


emcia

...i pomyśleć, że kiedyś w spodku na dyktandzie ogólnopolskim wylądowałam, pisząc całe życie "na czuja" nie robiłam błędów

szelma

Kolejna kwestia, która dopuszczalna jest w mowie (choć oczywiście lepiej jest mówić starannie, prawda?): tą/tę. Tą odnosi się do narzędnika - idę z tą dziewczyną, a tę - do biernika - widzę tę dziewczynę. Tutaj parę odpowiedzi z Poradni PWN: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=8990 http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=6939 http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=6217 http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=5741

Kasia

Cytat: mobka w 20 Paź 2009, 13:31:41ale stad czy z tad??
mobka pod napisem wiedźma plotkara masz "skąd" a stąd się tak samo pisze :)

szelma

Poza tym można też wytłumaczyć to sobie tak, że nie ma takiego słowa jak "tąd", więc nie można być "z tąd" :).

suegro

Cytat: szelma w 20 Paź 2009, 17:01:10Poza tym można też wytłumaczyć to sobie tak, że nie ma takiego słowa jak "tąd", więc nie można być "z tąd" .

To nie m takich słów jak kąd i tąd? :D
"Każdy cytat w internecie wygląda na prawdziwy..."

Józef Piłsudski

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login