Autor Wątek: Walczymy z bykami - wątek językowy  (Przeczytany 76943 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

szelma

• Gość
Walczymy z bykami - wątek językowy
« dnia: 16 Paź 2009, 16:24:52 »
Wiele z nas pisze szybko i czasami zdarzają się jakieś babole Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj. Często też nie zdajemy sobie sprawy z tego, że coś jest błędem. Stąd ten wątek Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj. Jeśli zauważycie gdzieś jakiś błąd, zwłaszcza często powtarzany, wpisujemy go tutaj - najlepiej z wyjaśnieniem.

W Internecie umiejętność pisania po polsku zanika, więc postarajmy się, żeby Strefa była oazą na tej pustyni ortograficznej Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj.

Zacznę od tego, co już pisałam w wątku o brzydkich wyrazach: piszemy na co dzień - nie na codzień. Nie ma czegoś takiego jak "codzień" - jest "dzień" Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj.
« Ostatnia zmiana: 25 Paź 2009, 19:34:59 wysłana przez szelma »

zwierzatko_mojej_mamy

Odp: Walczymy z bykami - wątek ortograficzny
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Paź 2009, 16:27:38 »
pogrubilam Ci Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj

nie ma dekoldow - tylko dekolTy
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę

Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj

szelma

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Paź 2009, 16:33:08 »
Częsty błąd - celownik liczby mnogiej - powiedziałam coś kobietom, dzieczynom, mężczyznom, dzieciom. Zwłaszcza w rodzaju żeńskim myli się z narzędnikiem - idę z dziewczyną, kobietą, matką Polką Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj. Akurat tę różnicę między ą i om raczej słychać, więc może pomoże przeczytanie sobie danego zdania na głos Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj.
« Ostatnia zmiana: 16 Paź 2009, 16:37:03 wysłana przez szelma »

magdalinska

« Odpowiedź #3 dnia: 16 Paź 2009, 16:39:50 »
ze tak sie wtrace, Szelma - wielkie  Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj 

Kasia

« Odpowiedź #4 dnia: 16 Paź 2009, 16:42:29 »
kończenie tytułów (plot) kropką, tytuł nawet jeżeli jest to zdania nigdy nie jest kończony kropą Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj

daty, miesiace: 16 października a nie 16 październik (16 pazdzierników to az 16 lat Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj  )

no i wziąć a nie wziąść (bo brać/dostawać a nie kraść)

bynajmniej wcale nie jest równoznaczne z przynajmniej Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj to zaprzeczenie, bynajmniej może sie równać z wcale Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj

« Ostatnia zmiana: 16 Paź 2009, 16:42:42 wysłana przez Kasia »
Może nie jestem doskonała, może Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj   ale doskonale sobie z tym radzę Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj

Strefa Ślubna

« Odpowiedź #4 dnia: 16 Paź 2009, 16:42:29 »

szelma

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Paź 2009, 16:46:49 »
I kwestia razem-osobno w bardzo często używanych wyrażeniach:
w ogóle
na pewno
naprawdę

justynaaaa2

« Odpowiedź #6 dnia: 16 Paź 2009, 16:52:38 »
dodam coś od siebie, bo długo się myliłam  Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj
z powrotem a nie spowrotem  Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj

no i oczywiście włĄczać a nie włANczać  Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj
« Ostatnia zmiana: 16 Paź 2009, 16:54:55 wysłana przez justynaaaa2 »
Głupie myśli ma każdy, ale mądry je przemilcza...

jo_miekka

« Odpowiedź #7 dnia: 16 Paź 2009, 16:58:36 »
Wyliczyłyście już prawie wszystkie moje "ulubione" błędy.
Na czele z "włANczać" (przecież tego w ogóle nie da się napisać!) i "kobietą, dziewczyną".

vobi

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Paź 2009, 17:03:50 »
szelma fajny watek!

Dodany tekst: 16 Paź 2009, 17:05:39
no i wziąć a nie wziąść

nie wiem dlaczego, ale z tym zawsze mam problem - oduchowo zawsze napisze "wziasc"  Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj
« Ostatnia zmiana: 16 Paź 2009, 17:05:39 wysłana przez vobi »

magdalinska

« Odpowiedź #9 dnia: 16 Paź 2009, 17:20:44 »
"na pewno" nauczyłam sie pisac poprawnie w liceum - zrobiłam byka w dyktandzie, ocena o stopien w dół (4 Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj ) z dopiskiem: "na pewno" NA PEWNO pisze sie osobno (czy jakos tak) - pamietam to jak dzis Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj

mam jeszcze problem z jakiś - jakichś itp, czasami nei wiem czy dobrze napisałam/użyłam

szelma

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Paź 2009, 17:27:59 »
No to spróbujmy Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj. Jakiś jest formą liczby pojedynczej - jakiś chłopiec, jakiś problem. Jakichś jest formą liczby mnogiej - mam kupę jakichś książek na biurku Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj. I w sumie to chyba tyle Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj.

magdalinska

« Odpowiedź #11 dnia: 16 Paź 2009, 17:35:41 »
własnie musze zapytac, jak bede miała juz konkretny przykład/problem, teraz nie moge sobie przypomniec Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj

Dodany tekst: 16 Paź 2009, 17:38:21
aha, i usiłuje oduczyc sie uzywania zwrotów np. tydzien czasu  Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj zawsze lampka ostrzegawcza zapalala sie z opoznieniem, ale coraz czesciej zanim powiem/napisze, ale jeszcze nie zawsze
« Ostatnia zmiana: 16 Paź 2009, 17:38:21 wysłana przez magdalinska »

effik

« Odpowiedź #12 dnia: 16 Paź 2009, 17:41:23 »
szelma, jak widzisz, ja jestem wręcz modelem poprawności. piszę zawsze małymi literami, choć znaków przestankowych używam Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj

moja siostra nagminnie pisze "bluska". dreszcz Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj

suegro

« Odpowiedź #13 dnia: 16 Paź 2009, 17:43:16 »
szelma piwo za wątek!
"Każdy cytat w internecie wygląda na prawdziwy..."

Józef Piłsudski

sweedee

• Wiedżma ze słowotokiem
  • Ilość polubień: 0
  • Ilość piw: 1458
  • lubim mamę! jeśt mondla i pyśna!
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Paź 2009, 18:04:03 »
kiedyś został założony wątek pt.: "ZApoznajmy się"  Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj
zapoznać to może np. pani Sfede osobę A z osobą B (bo się nie znają); POZNAJMY SIĘ powinno być!

Dodany tekst: 16 Paź 2009, 18:04:23
szelma  Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj za wątek
« Ostatnia zmiana: 16 Paź 2009, 18:04:23 wysłana przez sweedee »

Strefa Ślubna

« Odpowiedź #14 dnia: 16 Paź 2009, 18:04:03 »

mignon

• Gość
« Odpowiedź #15 dnia: 16 Paź 2009, 18:12:02 »
skrót od "tysiąc", "tysięcy" to tys. a nie tyś. Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj

Dodany tekst: 16 Paź 2009, 18:12:59
no i aha a nie acha
« Ostatnia zmiana: 16 Paź 2009, 18:12:59 wysłana przez mignon »

zwierzatko_mojej_mamy

« Odpowiedź #16 dnia: 16 Paź 2009, 18:45:53 »
ja tylko z kwestia formalna - wyraz "acha" tez istnieje, ale jako "on acha" Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj:D

mignon

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: 16 Paź 2009, 18:57:46 »
ja tylko z kwestia formalna - wyraz "acha" tez istnieje, ale jako "on acha" Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj:D

to powalczę jeszcze z bykami interpunkcyjnymi
"mimo że" nie rozdziela się przecinkiem, przecinek stawia się przed mimo Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj

Angie

« Odpowiedź #18 dnia: 16 Paź 2009, 19:15:48 »
Podoba mi się ten wątek Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj Sama robię dużo byków jak piszę  Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj
A nie lubię wytykania błędów na innych wątkach Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj
Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub ZalogujNie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj

marax

« Odpowiedź #19 dnia: 16 Paź 2009, 19:26:03 »
wiedzialam ze taki wątek tu kiedyś powstanie   Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj
« Ostatnia zmiana: 16 Paź 2009, 19:26:22 wysłana przez maraxela »

martullek

« Odpowiedź #20 dnia: 16 Paź 2009, 19:27:34 »
a mnie wkurza: ja nie rozumiĘ zamiast ja nie rozumiEM - i w mowie i piśmie
« Ostatnia zmiana: 16 Paź 2009, 19:27:58 wysłana przez martullek »

goga

« Odpowiedź #21 dnia: 16 Paź 2009, 21:42:25 »
SZELMA - KOCHAM CIĘ PO PROSTU !!!
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

sonja

« Odpowiedź #22 dnia: 16 Paź 2009, 21:48:28 »
Mnie do białej gorączki doprowadza ten perfum. Do diaska te perfumy.

No i ubierać coś na siebie. Ubrać to można choinkę, a nie bluzkę, którą się zakłada.

Szelma  Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj

effik

« Odpowiedź #23 dnia: 16 Paź 2009, 21:50:03 »
Mnie do białej gorączki doprowadza ten perfum. Do diaska te perfumy.

soniaczu dzięki ci za porozumienie dusz! Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj
ja dostaję szału w pracy i uszy mi więdną. kilka razy zwracałam uwagę, ale gdzie tam...

Angie

« Odpowiedź #24 dnia: 16 Paź 2009, 22:02:07 »
No i ubierać coś na siebie. Ubrać to można choinkę, a nie bluzkę, którą się zakłada.

Szelma  Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj

sońka
ja tak często mówię  Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj  ale to jest niepoprawnie ?