Truskawkowy tort urodzinowy Felixa :D

Zaczęty przez foszek, 25 Wrz 2009, 14:20:02

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

foszek

Biszkop: zalezy od wielkosci tortownicy, ja mam duza, wiec zrobilam z 10 jajek, zmniejszajac jednak ilosc cukru. Przy mniejszej tortownicy 20-22 cm ponoc starcza z 6 jajek. Mozna tez wspomoc sie gotowymi biszkoptami.
Ja pieke biszkopt zawsze z takich proporcji:
- 1 duze jajko,
- 1 lyzka maki pszennej,
- 1 lyzka maki ziemniaczanej,
- 2 lyzki cukru (dla dzieci daje mniej, 1-1,5)
Lyzeczki raczej z niewielkim czubkiem, nie plaskie ani nie kopiate
- proszek do pieczenia, niecala plaska lyzeczka dla 10 jaj, ¼ lyzeczki dla 3 jajek.
Tortownice wykladam papierem do pieczenia, ale tylko spod.Piekarnik nagrzewamy do 170 st.  Bialka ubijam na sztywno, dosypuje stopniowo cukier, nastepnie po jednym zoltku. Do calosci przesiewam make i delikatnie mieszam. Pieke piekarniku nagrzanym do 170 st przez 30-40 minut do tzw suchego patyczka.  Po ostygnieciu przeciac na 3 czesci.


Krem: Smietane kremowke (30 -36 %)ubijam (smietane warto wlozyc do zamrazarki na jakis czas, ponoc  gwarantuje to ubicie smietany). Zamrozone truskawki kroje. 2 galaretki rozpuszczam w 0,5 l wody!!!!, wrzucam do nich truskawki (poniewaz sa zamrozone galaretka zacznie natychmiast tezec) i wlewam do ubitej smietany. Mozna wymieszac ta mase i wtedy truskawki beda w kawalkach, badz zmiksowac.

Skladanie: Kladziemy pierwszy blat, skrapiamy woda z cytryna, jak nie beda jadly to dzieci mozna spirytusem, nastepnie biszkopt przelozyc truskawkowa masa, znowu biszopt, skrapiamy i na to masa i ostatni biszkopt. Warto to robic w tortownicy, takiej z rozpinanym bokiem.

Zdobienie: Smietane ubic z cukrem Dodac zelatyne-fix dr Oetkera. Jak sie ma doswiadczenie z inna zelatyna to tez moze byc, ewetualnie przestrzegac wskazowek na opakowaniu, ja uzywam fixa bo prosty i wygodny w uzyciu  Nastepnie smarowac boki i gore tortu smietana. Na boki natomiast przyklejac biszkopty i zwiazac wszystko wstazka. Gore przystrajac truskawkami, owocami wedle uznania.
Biszkopt dobrze upiec dzien wczesniej:)
Smacznego

vobi


twinnie77

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

vobi


jusia

foszek dzieki, a Felixowi smakowalo ??? mozna dac maluszkowi smietany ?

a w ogole to napisze Wam o patencie mojej sis, na to zeby biszkopt nie opadl...nie trzeba sie z nim wcale cackac, wrecz przeciwnie, jak sie upiecze, wyjmujemy rzucamy o podloge i podobno wtedy ulatuje powietrze i dalej do piekarnika, wychodzi super wyrosniety, patent zaczerpniety z bloga dorotus
"Ten co chce- szuka sposobu, ten co nie chce- szuka powodu"

emcia

Cytat: jusia w 26 Wrz 2009, 21:46:54wyjmujemy rzucamy o podloge i podobno wtedy ulatuje powietrze i dalej do piekarnika, wychodzi super wyrosniety, patent zaczerpniety z bloga dorotus

musisz mi to pokazać

vobi

Cytat: jusia w 26 Wrz 2009, 21:46:54nie trzeba sie z nim wcale cackac, wrecz przeciwnie, jak sie upiecze, wyjmujemy rzucamy o podloge i podobno wtedy ulatuje powietrze i dalej do piekarnika, wychodzi super wyrosniety, patent zaczerpniety z bloga dorotus

:hmm: a jak wyglada podlog po uderzeniu goraca blacha??

jo_miekka

Ja tak robiłam ostatnio! I to działa!
Na podłodze położyłam jakieś gazety i ręcznik i... chlast!

jestynka

#8
a ja mam taki przepis na biszkopt, że zawsze wychodzi :) i nie trzeba o podłogę rzucać ;)
chcecie? ;)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

aniak1211

#9
jusia

Rzucić o podloge???
Ale jak,jak juz jest upieczony i znow do pieca???
na jak dlugo???

Co do kremowki
ja robie tak
kremowke ubijam z cukrem pudrem-nie za duzo ;)
dodaje smietan fix-krem utrzymuje dluzej konsystencje,
na koniec waniliowy serek homogenizowany-pyszny smak :)
ale to w PL tak robie bo tu w UK smietanka jest tak tlusta ze po chwili jest sztywna i trzeba uwazac zeby maslo sie nie zrobilo :D

Moja siostra cos kombimuje z zelatyna ale nie pamietam dokladnie co-zeby masa trzymala konsystencje,no ale jak tort pyszny to przecierz nie bedzie dlugo stal :D

Dodany tekst: 27 Wrz 2009, 11:50:47

jestynka

Dawaj :)
W moim piekarniku i tak nie wyjdzie :D

ishka82

#10
Cytat: jestynka w 27 Wrz 2009, 11:46:56
a ja mam taki przepis na biszkopt, że zawsze wychodzi :) i nie trzeba o podłogę rzucać ;)
chcecie? ;)
Ja już taki wklejałam ;) Ciekawe, czy to nie tan sam ;)

Dodany tekst: 27 Wrz 2009, 12:46:28

http://strefaslubna.pl/forum/index.php/topic,3426.0.html

foszek

Cytat: jusia w 26 Wrz 2009, 21:46:54foszek dzieki, a Felixowi smakowalo  mozna dac maluszkowi smietany ?
roczniak to juz nie malusze, zreszta chyba wiekszosc z Was uzywala smietany do zupy :D Jedyne obawy mialam co do zelatyny, bo jest pochodzenia swinskiego :D ale mozna w sklepach dostac tez z alg.

Inny sposob na mase,  500 g mascapone, 250 ml smietany kremowki, 2-3 lyzki cukru, wszystko wrzucamy razem schlodzone do pojemnika, miksujemy az do momentu pojawiania sie sladow trzepaczki w kremie. Dorzucamy kawalki truskawek, zelatyna  i gotowe



aniak1211

Masa z mascapone musi byc pyszna :)
nastepny tort bedzie z ta masa :D

wrobelek0403

foszek, wygląda pieknie i pewnie pyszny jest :thumbup:

a co do "ponczu" dzieciowego - polecam mocną herbatę z sokiem z cytryny i/lub pomaranczy - pycha :D
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

magoo

dziewczyny ale tym biszkoptem w fotmie rzucamy o podloge, czy bez??  :crazy:

no i na ile do pieca po tym??

jo_miekka

magoo w formie, w formie!
I ja później wstawiałam do już wyłączonego piekarnika.

kasiad

foszku   :beer: za przepis  :P
zbliżają się urodziny Małżona więc zrobię hmm postaram się zrobić, zobaczymy czy mi wyjdzie :D taki tort  :P
niech się chłop ucieszy  :dance:

jestynka

Cytat: aniak1211 w 27 Wrz 2009, 12:50:11jestynka

Dawaj Smiley
W moim piekarniku i tak nie wyjdzie Cheesy


wyjdzie, wyjdzie :) mi wysiadł piekarnik w domu, koleżanka zawiozła do siebie pół surowe ciasto i dokończyła pieczenie i się udało :)

składniki:
4 jajka
szklanka cukru
szklanka mąki

Koniec, nie dodajemy żadnego proszku do pieczenia itp.

Przygotowanie.
Białka ubić z cukrem na sztywną pianę, dodać mąkę, potem żółtka i koniec.
Piec w ok. 200 stopniach ok.30 min.
można robić mikserem lub ręcznie.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

aniak1211

jestynka
:beer:
Jeszcze nie wiem kiedy ale napewno wypróbuje ten przepis :)

emcia

coś za prosty ten przepis
mi nigdy biszkopt nie wychodzi

ishka82

jestynka, ten przepis jest tak łatwy, ze aż trudno uwierzyć, że wyjdzie ;) Możliwe, że spróbuję ;)

jestynka

mi też biszkopt nigdy nie wychodził, mimo różnych sposobów:ubijanie ręcznie i mikserem, któś mówił że  trzeba w jedną stronę kręcić, nic to nie dało, zawsze wychodził zakalec.
Ten przepis jest świetny, spróbujcie :)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

magoo

a ja raz tylko robilam biszkopt, jakis przepis od mamy i o dziwo wyszedl calkiem dobry, tylko odrobine opadl. No ale wtedy nie wiedzialam jeszcze o patencie z rzucaniem o podloge :)

Cytat: jo_miekka w 28 Wrz 2009, 09:05:16
magoo w formie, w formie!
I ja później wstawiałam do już wyłączonego piekarnika.

jo dzieki

rozmawialam z mama o tym biszkopcie (strasznie mnie ten temat zafascynowal) i mowie jej, ze trzeba wyjac z blachy rzucic o podloge, na co moja mami "ty to chyba jakas glupia jestes, przeciez sie pokruszy" no i znowu miala racje  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl: 

jo_miekka

magoo ja spróbowałam upiec ten biszkopt wyłącznie dla elementu rzucanego ;)

bozena.dp

#24
odkopuje bardzo stary przepis :D

poda mi się ten tort :)
może spróbuje go zrobić ;)

tylko z jakiego przepisu upiec biszkopt jak ich tyle :crazy: i każdy 'niezawodny' :hmm:

Dodany tekst: 09 Sty 2013, 21:07:17

aha - jeszcze nigdy w życiu nie piekłam biszkoptu ;D

Dodany tekst: 09 Sty 2013, 21:08:31

tylko powiedzcie mi kochane, ile tej śmietany w końcu trzeba kupić?