Dyskusja ciazowa etyczna

Zaczęty przez mayagaramond, 27 Lip 2009, 11:56:44

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kasia

Niech mi nikt nie piszę ze ktoś moze byc szczesliwy ze swoim kalectwem

znam wiele osób powiedzmy ze lekko niepełnosprawnych (lekko bo to choroby nieumysłowe i pozwalajace zyć powiedzmy normalnie) i wiele z nich cierpii na depresje, wiele z nich ma za soba próby samobójcze.


wystarczy wejść na pierwsze lepsze forum osób niepełnosprawnych i zobaczyc jak to SZCZĘŚCIE wyglada

oczywiscie jestem absolutną przeciwniczka usuwania ciąż np. bez jednej rączki czy nózki, bo z tym naprawde mozna zyc i mozna sie PRAWIE w pelni cieszyc życiem

ale jeżeli chodzi o powazniejsze choroby (ZD, pecherzyca itp.) to naprawde ciężko mi sie wypowiadać, bo to już całkowicie inna bajka. Nie byłabym w stanie powiedzieć kobiecie że POWINNA urodzić bo tak byłoby etyczniej, moralniej czy lepiej.

mayagaramond

#101
Cytat: golinda w 30 Lip 2009, 09:54:13
no widzisz, całe szczęście, u niej nie mylili się NA PEWNO

zresztą mówienie "ja bym to, ja bym tamto..." jest może zasadne w tematach typu "co na obiad?" "jakie buty?", w takim jak ten temacie można się wypowiadać dopiero kiedy się naprawdę stanie przed podjęciem tej ciężkiej decyzji
teoretyzowanie tu nie ma żadnego sensu

ale poglad na sprawe X nie wynika z naszych doswiadczen tylko z naszego ogolnego pogladu na swiat, naszych zasad jakim sie kierujemy. Jesli mowie, ze nie okradne nikogo, to nie mowie tego dlatego, ze juz mialam mozliwosc rabniecia 10 000 i tego nie zrobilam, tylko dlatego, ze potepiam kradziez.



Dodany tekst: czw 30 lip 2009 09:17:50 GMT-1

Cytat: Kasia w 30 Lip 2009, 10:15:15
Niech mi nikt nie piszę ze ktoś moze byc szczesliwy ze swoim kalectwem

Oczywiscie, ze moze byc szczesliwy. Rownie dobrze, mozesz powiedziec, ze szczesliwe sa tylko dlugonogie blondyki w porsche ;)
Na depresje cierpia tez zdrowi, piekni i bogaci.

I jeszcze jedno - zachorowac/stac sie uposledzonym mozna w kazdej chwili. Co wtedy? 10 razy juz o to pytalam, a jak na razie nikt mi na to pytanei nie odpowiedzial.

Musialabys porozmawiac sobie na ten temat z moim mezem, bo jak juz pisalam na poprzedniej stronie, pracuje z osobami niepelnosprawnymi.


"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

golinda

pogląd to jedno, a mówienie, że coś by się na pewno zrobiło lub nie zrobiło jest czystym teoretyzowaniem
i w sprawie takiej jak ta, kompletnie bezsensownym

Kasia

Cytat: jestynka w 30 Lip 2009, 09:50:32
na szczęście tak, lekarze się mylili.


kurdę nawet nie wiedzialam ze coś z Twoim małym mogło byc nie tak

, a duzo miałas tych badań? czy tylko przezierność źle wyszła?

golinda

w pełni zgadzam się ze słowami Szymborskiej, że "tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzono..."

jestynka

Cytat: Kasia w 30 Lip 2009, 10:18:53
kurdę nawet nie wiedzialam ze coś z Twoim małym mogło byc nie tak

, a duzo miałas tych badań? czy tylko przezierność źle wyszła?

przezierność dwukrotnie przekraczała normę i w sercu coś było. Więc z ich wyliczeń szanse na chorobę genetyczną były bardzo duże ( jeszcze obciążenie idzie od strony męża). Dostalam odrazu skierowanie na amniopunkcje, ale jej nie zrobilam
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

golinda

jestynka, a testy z krwi robiłaś?

Kasia

Cytat: jestynka w 30 Lip 2009, 10:23:45
przezierność dwukrotnie przekraczała normę i w sercu coś było. Więc z ich wyliczeń szanse na chorobę genetyczną były bardzo duże ( jeszcze obciążenie idzie od strony męża). Dostalam odrazu skierowanie na amniopunkcje, ale jej nie zrobilam

najwazniejsze że ostatecznie wszystko wyszło dobrze :)

jestynka

#108
Cytat: golinda w 30 Lip 2009, 10:24:22
jestynka, a testy z krwi robiłaś?

nie, bo odrazu mówili o amniopunkcji.



Dodany tekst: 30 Lip 2009, 10:28:49

Cytat: Kasia w 30 Lip 2009, 10:25:37
najwazniejsze że ostatecznie wszystko wyszło dobrze :)

:)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

inkageo

A nie żałujesz teraz, że nie zrobiłaś? Pewnie byłabyś dużo szczęśliwsza i spokojniejsza w kolejnych miesiącach ciąży..
Imagine there is no hate

jestynka

nie, ponieważ przy amniopunkcji jest ryzyko poronienia.
A wynik amniopounkcji by nic nie zmienił, oprócz tego że bym wiedziała.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

inkageo

Ale do końca ciąży byłaś w niepewności, czy dziecko jest zdrowe, czy kolejne usg to stwierdziły?
Dziewczyny jakie jest ryzyko poronienia przy amniopunkcji? Takie życie w stresie też chyba może doprowadzić do nieszczęścia..
Imagine there is no hate

golinda

Cytat: jestynka w 30 Lip 2009, 10:41:13
nie, ponieważ przy amniopunkcji jest ryzyko poronienia.
A wynik amniopounkcji by nic nie zmienił, oprócz tego że bym wiedziała.

ale wiedziałabyś, że wszystko ok, ewentualnie, że jest np. wada serca, którą już w ciąży można leczyć...
mnie najbardziej przekonuje to, że dziecku można pomóc jeszcze zanim się urodzi, zanim jest za późno

mayagaramond

Cytat: golinda w 30 Lip 2009, 10:18:02
pogląd to jedno, a mówienie, że coś by się na pewno zrobiło lub nie zrobiło jest czystym teoretyzowaniem
i w sprawie takiej jak ta, kompletnie bezsensownym

w takim razie nikt nie powinnien miec poglady na sprawy, ktorych sam nie doswiadczyl. Czyli: nie mowimy o karze smierci, aborcji, handlu narkotykami, ludzmi, bronia, wojnach i setkach innych tematow.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

jestynka

ryzyko jest 1%, to dużo lub niedużo, zależy jak na to spojrzeć.
Robili echo serca dodatkowo w ciąży i po porodzie i wyszło ok.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

golinda

Cytat: inkageo w 30 Lip 2009, 10:44:47
Ale do końca ciąży byłaś w niepewności, czy dziecko jest zdrowe, czy kolejne usg to stwierdziły?
Dziewczyny jakie jest ryzyko poronienia przy amniopunkcji? Takie życie w stresie też chyba może doprowadzić do nieszczęścia..

ok. 1:100

mayagaramond

Cytat: inkageo w 30 Lip 2009, 10:44:47
Ale do końca ciąży byłaś w niepewności, czy dziecko jest zdrowe, czy kolejne usg to stwierdziły?
Dziewczyny jakie jest ryzyko poronienia przy amniopunkcji? Takie życie w stresie też chyba może doprowadzić do nieszczęścia..

1:100 jesli sie nie myle.

Chorobe serce mozna wykryc nieinwazyjnym precyzyjnym USG.

"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

inkageo

#117
Ok znalazłam 0,5-1%

Dodany tekst: 30 Lip 2009, 10:51:05

Ale zwykła zdrowa ciąża pewnie też jest tym 1% zagrożona..
Imagine there is no hate

jestynka

Cytat: inkageo w 30 Lip 2009, 10:50:16
Ok znalazłam 0,5-1%

Dodany tekst: 30 Lip 2009, 09:51:05

Ale zwykła zdrowa ciąża pewnie też jest tym 1% zagrożona..

nie wiem, czy zdrowe ciąże liczy się w procentach
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

inkageo

Ale dylematy z tymi ciążami, chyba niepotrzebnie się zagłębiam w temat ;)
Imagine there is no hate

mayagaramond

Cytat: inkageo w 30 Lip 2009, 10:50:16
Ok znalazłam 0,5-1%

Dodany tekst: 30 Lip 2009, 10:51:05

Ale zwykła zdrowa ciąża pewnie też jest tym 1% zagrożona..

zawsze cos sie moze stac, pytanie jest tylko czy jestem gotowa podjac dodatkowe ryzyko, w tym wypadku ryzyko poronienia.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

inkageo

Ja nie potrafię żyć normalnie w niepewności. Tracę w stresie apetyt, mam problemy ze snem, bóle głowy, ciekawe czy ktoś zbadał jakie to niesie ryzyko..
Imagine there is no hate

mayagaramond

Cytat: inkageo w 30 Lip 2009, 10:59:32
Ja nie potrafię żyć normalnie w niepewności. Tracę w stresie apetyt, mam problemy ze snem, bóle głowy, ciekawe czy ktoś zbadał jakie to niesie ryzyko..

rozumiem, tez nie lubie czekac. Mialam jakis czas temu skierowanie do kliniki w salzburgu z podejrzeniem nowotworu. Od momentu od ktorego dostalam skierowanie do momentu badanie uplynelo zaledwie kilka dni, a ja trzeslam sie jak galareta.  Na szczescie okazalo sie, ze byl to falszywy alarm.

Na amniopunkcje jednak bym sie mimo wszystko nie zdecydowala, bo ryzyko poronienia byloby dla mnie za duze. Poza tym i tak nie usunelabym ciazy. A stan organow mozna zbadac przy pomocy usg.

"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

marax

#123
ale my tutaj dyskutujmy nie  o usuwaniu ciazy ale o badaniach nad zarodkami tak? wiec nie wiem o co chodzi w porownaniu z kolezanka.NIe wiem o co chodzi w przytoczonym artykule o mózgowym porażeniu dziecięcym-co ono ma wspolnego z diagnostyką prenatalna? dziwne przykłady.MOze ja juz nie wiem o czym jest dyskusja

jestynka

maraxela, jak byś pierwszy raz na to forum weszła ;)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login