USG genetyczne

Zaczęty przez ishka82, 21 Lip 2009, 15:07:34

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

golinda

Cytat: ishka82 w 21 Lip 2009, 20:29:16
W moim mieście ŻADEN ginekolog nie wypisuje skierowania na przezierność bez wskazań. I ciekawa jestem, czy w innych miastach jednak nie jest podobnie.

jakich wskazań?!?

ishka82

#51
Cytat: golinda w 21 Lip 2009, 20:42:45
jakich wskazań?!?
Chyba głównie wiek i występowanie wad wrodzonych w rodzinie. Nie wiem jakie jeszcze.

Dodany tekst: 21 Lip 2009, 20:51:03

A i oczywiście chodzi mi o wypisywanie skierowań na NFZ, bo prywatnie to wiadomo, ze nie ma problemu ;)

golinda

#52
Cytat: ishka82 w 21 Lip 2009, 20:50:16
Chyba głównie wiek i występowanie wad wrodzonych w rodzinie. Nie wiem jakie jeszcze.

zły wynik przezierności karkowej jest dopiero wskazaniem do kolejnych badań
nie dziw się Kasi, że tak reaguje, dla mnie też to badanie jest czymś oczywistym

mayagaramond

#53
Cytat: golinda w 21 Lip 2009, 20:53:38
nie dziw się Kasi, że tak reaguje, dla mnie też to badanie jest czymś oczywistym

ale nie dla wszystkich jest, tylko niestety tak jest przedstawiane.

Uwazam, ze bardzo dobrze, ze ishka zastanawia sie jakie sa zalety/wady tego badania, co oznacza jego wynik i co ten wynik oznaczalby dla niej.

Swietny przyklad informowania pacjentow:
http://www.rodzice.pl/ciaza-i-porod/zdrowie-i-uroda-w-ciazy/Jestes-w-ciazy-Czas-na-badania.html?page=3

przy amniopunkcji ani slowa o ryzyku zwiazanym z tym badaniem

"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

bozena.dp

#54
nie chce się wcinać między wódkę a zakąskę, ale...
mnie się wypowiedź kasi, a raczej jej ton też nie podoba! każda z was umiała normalnie i grzecznie odpowiedzieć na pytanie i wątpliwości ishki, a kasia potraktowała ją jak jakiegoś dziwoląga (przynajmniej ja to tak odebrałam)

poza tym, czy zachodząc w ciążę musze już wszystko wiedzieć na jej temat? o wszystkich badaniach - co? kiedy? gdzie?
może trudno w to uwierzyć, ale nie wiem wielu rzeczy, bo skąd to mam niby wiedzieć? ale myśle, że po to mam lekarza + doświadczone koleżanki, które już urodziły, aby pytać w razie wątpliwości... i byłoby mi przykro gdyby mi któraś odpowiedziała tak jak kasia ishce...

justynaaaa2

Cytat: ishka82 w 21 Lip 2009, 20:29:16
W moim mieście ŻADEN ginekolog nie wypisuje skierowania na przezierność bez wskazań. I ciekawa jestem, czy w innych miastach jednak nie jest podobnie.
może powinny się wypowiedzieć wszystkie mamy i ciężarne sterfowe, wtedy uzyskamy jakieś info na temat tego czy u nich to był standard czy nie  :hmm:

bozena.dp

#56
i jeszcze chciałam wtrącić 3 grosze na temat drugiej części wypowiedzi kasi

ishka nigdzie nie napisała, że zastanawia się nad tym badaniem, bo szkoda jej na to pieniędzy!!! (co zasugerowała kasia!!)
poza tym jeżeli kobieta tak długo się stara o dziecko, to na pewno nie będzie oszczędzać na badaniach!

abkasia

Cytat: ishka82 w 21 Lip 2009, 20:29:16
gioseppe, Twój głos jest dla mnie bardzo cenny, dzięki :) I wychodzi na to, że na Strefie nie jedna osoba miała zafałszowany wynik, bo nie Ciebie miałam na myśli ;)
A jeśli chodzi o taki sposób wypowiedzi, to w ogóle nie chce mi się z nim dyskutować. Wychodzi na to, że ja i dużo innych kobiet w ciąży, a także posiadających dzieci jest jakimiś zacofanymi idiotkami bo zastanawia się nad zasadnością badania przezierności karkowej lub jej z jakichś względów nie zrobiło. No i chyba lekarze w moim mieście (z moim ginem na czele), to też banda niedouczonych idiotów, bo nie zlecają najbardziej podstawowych badań. W moim mieście ŻADEN ginekolog nie wypisuje skierowania na przezierność bez wskazań. I ciekawa jestem, czy w innych miastach jednak nie jest podobnie.
w duzych miastach lekarze raczej wykonuja badanie przeziernosci karkowej rutynowo przy Usg w 12 tyg. W mniejszych miejscowosciach rzeczywiscie moze juz z tym byc gorzej.
Ishka wiesz,a moze lekarz sprawdza te parametry tylko poprostu nie opowiada jakos szczegolnie pacj...ja znam kobiete, ktora twierdzila, ze nie miala tego badanego, a okazalo sie ze ma to wpisane w ksiazeczce ciazowej.


ishka82

Cytat: golinda w 21 Lip 2009, 20:53:38
zły wynik przezierności karkowej jest dopiero wskazaniem do kolejnych badań
nie dziw się Kasi, że tak reaguje, dla mnie też to badanie jest czymś oczywistym

No wiesz, inne dziewczyny, z Tobą włącznie umiały jakoś kulturalniej wyrazić swoje zdanie ;)
Mnie też wydawało się to badanie oczywiste, ale okazało się, że tak nie jest (choćby dla mojego gina, któremu ufam czy kuzynki, która jest już po 30 i też myślałam, ze robiła) i w związku z tym się zastanawiam. To chyba nic złego, że szukam opinii nie tylko u lekarza i najbliższych znajomych, ale też u Was, bo macie te badania za sobą. Chciałam po prostu poznać Wasze zdanie zanim podejmę z mężem ostateczną decyzję. I brak badania przezierności wcale nie oznacza braku badania USG w podobnym czasie.

mayagaramond

Cytat: ishka82 w 21 Lip 2009, 21:35:23
I brak badania przezierności wcale nie oznacza braku badania USG w podobnym czasie.

wlasnie.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

ishka82

Cytat: abkasia w 21 Lip 2009, 21:33:56
w duzych miastach lekarze raczej wykonuja badanie przeziernosci karkowej rutynowo przy Usg w 12 tyg. W mniejszych miejscowosciach rzeczywiscie moze juz z tym byc gorzej.
Ishka wiesz,a moze lekarz sprawdza te parametry tylko poprostu nie opowiada jakos szczegolnie pacj...ja znam kobiete, ktora twierdzila, ze nie miala tego badanego, a okazalo sie ze ma to wpisane w ksiazeczce ciazowej.


abkasiu, ale nam właśnie gin powiedział już na pierwszej wizycie, że musimy przemyśleć sprawę USG genetycznego, bo nie ma u nas wskazań, więc on nie będzie tego traktował jako badania obowiązkowego, ale jeśli chcemy, to nie ma problemu żeby zrobić. I żeby je zrobić na dobrym sprzęcie muszę pojechać do większego miasta, bo u mnie robi się to tylko w jednym gabinecie, który pozostawia wiele do życzenia. Mam już namiary na ten polecony gabinet i pewnie się z nimi skontaktuję :)

bozena.dp

ponieważ pierwsze słyszę o tym badaniu przezierności, jestem bardzo ciekawa jak to u nas wygląda... zapytam szwagierke ktora już 3 razy w ciazy była, czy miała to badanie czy nie :hmm:

golinda

Cytat: ishka82 w 21 Lip 2009, 21:35:23
I brak badania przezierności wcale nie oznacza braku badania USG w podobnym czasie.

ale usg z pomiarami dla 12 tygodnia, czy zwykłe usg? bo to różnica

goga

Cytat: bozena.dp w 21 Lip 2009, 21:43:25
ponieważ pierwsze słyszę o tym badaniu przezierności, jestem bardzo ciekawa jak to u nas wygląda... zapytam szwagierke ktora już 3 razy w ciazy była, czy miała to badanie czy nie :hmm:

z tego co wiem to bodajże od czterech lat robi sie to badanie standardowo, ale z tego co pisze Ishka wynika że nie wszędzie
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

golinda

Cytat: mayagaramond w 21 Lip 2009, 20:59:17


Swietny przyklad informowania pacjentow:
http://www.rodzice.pl/ciaza-i-porod/zdrowie-i-uroda-w-ciazy/Jestes-w-ciazy-Czas-na-badania.html?page=3

przy amniopunkcji ani slowa o ryzyku zwiazanym z tym badaniem



lol lol lol

no jeśli ktoś czerpie taką wiedzę z internetu, to gratuluję! lol

mayagaramond

Musze dodac cos jeszcze w kwestii tego "falszywego" wyniku. Wynik badanie przeziernosci karkowej to tylko i wylacznie prawdopodobienstwo statystyczne! To ze ktos ma zly wnik, nie oznacza, ze dziecko urodzi sie z syndromem downa, ale dobry nie jest tez gwarancja, ze dziecko urodzi sie zdrowe.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

bozena.dp

Cytat: goga w 21 Lip 2009, 21:47:13
z tego co wiem to bodajże od czterech lat robi sie to badanie standardowo, ale z tego co pisze Ishka wynika że nie wszędzie

no szwagierka była w ciązy 3 razy w ciągu ostatnich 3-4 lat, więc ciekawa jestem....

ishka82

Cytat: golinda w 21 Lip 2009, 21:45:47
ale usg z pomiarami dla 12 tygodnia, czy zwykłe usg? bo to różnica
Jak sądzę nie wyklucza żadnego.

golinda

tak gwoli ścisłości zespół downa to tylko jedna z wad, jaka jest wykrywana przy tym badaniu (najczęściej jest to zespół turnera)
a poza tym zespół downa to nie tylko "inny wygląd" człowieka, jak wielu osobom się wydaje, ale to temat na zupełnie inną dyskusję i raczej nie tutaj...

mayagaramond

Cytat: golinda w 21 Lip 2009, 21:51:19
a poza tym zespół downa to nie tylko "inny wygląd" człowieka, jak wielu osobom się wydaje, ale to temat na zupełnie inną dyskusję i raczej nie tutaj...

a skad wiesz, co sie komu wydaje?
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

abkasia

Cytat: ishka82 w 21 Lip 2009, 21:40:01
abkasiu, ale nam właśnie gin powiedział już na pierwszej wizycie, że musimy przemyśleć sprawę USG genetycznego, bo nie ma u nas wskazań, więc on nie będzie tego traktował jako badania obowiązkowego, ale jeśli chcemy, to nie ma problemu żeby zrobić. I żeby je zrobić na dobrym sprzęcie muszę pojechać do większego miasta, bo u mnie robi się to tylko w jednym gabinecie, który pozostawia wiele do życzenia. Mam już namiary na ten polecony gabinet i pewnie się z nimi skontaktuję :)
o to dobrze, ze tak was poinformowal. u mnie bylo troche inaczej. badanie przeziernosci bylo wkonane normalnie podczas uSG w 12 tyg, natomiast dodatkowy byl test PAPPA ( powiedzial, ze jesli chcemy, to mozemy go wykonac) my chcielismy. i wykonuje sie je w polaczeniu z USG. tzn krew pobiera sie w tym dniu co wykonuje sie usg. wyniki sie potem ustala na podstawie tych 2 badan

goga

Cytat: golinda w 21 Lip 2009, 21:51:19

a poza tym zespół downa to nie tylko "inny wygląd" człowieka, jak wielu osobom się wydaje, ale to temat na zupełnie inną dyskusję i raczej nie tutaj...

dlatego MOIM zdaniem lepiej wiedzieć nawet nie na 100 %, żeby mozna było sie jakoś do tego przygotować, im wcześniej przy ZD podejmie sie rehabilitację, tym lepsze są jej efekty, a jaki bedzie ewentualny stopień upośledzenia tego żadne badanie prenatalne nie powie
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

nionczka

Mnie to bardzo dziwi, ze to nie standard. To bylo po prostu czescia USg 12 tyg, tak jak sprawdzenie czy dziecko jest jedno czy wiecej, czy bije serce i ile mierzy. I te wszystkie pomiary porównywalo sie do norm dla 12 tyg. Dlatego tak wazne jest zrobienie tego badania w terminie.
Tak jak juz ktoras wczesniej powiedziala mozna sie nawet nie zorientowac, ze ten pomiar jest robiony. Moja kolezanka tak miala. Po rozmowie z inna zadzwonila do lekarza i powiedziala, ze ona chicialaby to zrobic i dowiedziala sie, ze juz miala i ze wszystko jest Ok i nawet ma to w ksiazeczce wpisane.
W sumie niewazne czy jest czy go nie ma. Wazne co sie chce zrobic w ewentualnymi niepokojacymi wynikami. Potem mozna robic jeszcze pappa i amniopunkcje jesli papp tez da nieciekawe wyniki.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

bozena.dp

dziewczyny oświećcie mnie prosze, bo zwątpiłam

to usg genetyczne, czyli przezierności karkowej, jest refundowane czy nie????

mayagaramond

Cytat: golinda w 21 Lip 2009, 21:47:23
lol lol lol

no jeśli ktoś czerpie taką wiedzę z internetu, to gratuluję! lol

a ty nie czerpiesz? Nie zadajesz pytan na ciazowej?

Poza tym nie to to chodzi, skad ktos czerpie informacje, chodzi o to, ze jest to czasopismo dla /przyszlych/ rodzicow i powinno zawierac rzetelne informacje, a do nich nalezy informacja o skutkach ubocznych (a mozliwosc poronienia na pewno takim jest). jak ktos kupuje gazeta o samochodach /komputerach to tez oczekuje w miare mozliwosci pelnych informacji, np. testow czy opinii ekspertow.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"