USG genetyczne

Zaczęty przez ishka82, 21 Lip 2009, 15:07:34

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bozena.dp

#100
Cytat: gioseppe w 21 Lip 2009, 23:02:53
wlasnie.. pojawia sie kwestia terminologii
bylam chyba u 3 lekarzy
kazdy nazywal te badania inaczej
usg genetyczne
przeziernosci karkowej
pappa


no to ustalmy

badanie przezierności karkowej = badanie genetyczne - tak czy nie?!  :hmm:

vobi

Cytat: mayagaramond w 21 Lip 2009, 22:59:10
nie wiem czy uzywam dobrej nazwy, bo przetlumaczylam to doslownie. Chodzi mi o badanie wykonywane miedzy 20-22 tygodniem.

to sie u nas nazywa badaniem polowkowym

ishka82

Angelos, skoro można to zrobić przy rutynowym badaniu na przeciętnym sprzęcie, to nie rozumiem dlaczego mi gin powiedział (robiąc pierwsze USG), ze w moim mieście tylko jeden lekarz to robi, ale nie poleca, bo ma słaby sprzęt i żebym jakby co pojechała do Kielc.
A ten screening, o którym maya pisze, to chyba nic innego jak USG połówkowe, które ma każda ciężarna i na nim oceniane są narządy.

mayagaramond

angelos - chodzi mi o to badanie:

Badanie USG około 20 tygodnia ciąży (18 - 23 tydzień)

Jest to najlepszy okres ciąży, który umożliwia wykrycie lub wykluczenie wad rozwojowych u płodu takich jak rozszczep kręgosłupa, rozszczep podniebienia, wady serca. W trakcie badania dokładnej ocenie powinien być poddany:
mózg i rdzeń kręgowy kręgosłup i kończyny płodu - kości długie twarz płodu - ocena kości nosowej NB - jako markera wady genetycznej narządy jamy brzusznej (ołądek, jelita, nerki, pęcherz moczowy) ciągłość powłok jamy brzusznej przyczep brzuszny i łożyskowy pępowiny lokalizacja łożyska ilość wód płodowych płeć dziecka (ocena zewnętrznych narządów płciowych)

Za pomocą tego badania możliwe jest wykrycie około 95% wad rozwojowych u dziecka
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

goga

chyba najlepiej lekarza zapytać - niech jednoznacznie określi,
która ma najbliższą wizytę ? ;)
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

bozena.dp

#105
jeszcze jest nazwa badania prenatalne  ;)

goga

#106
mayagaramond połówkowe

Dodany tekst: 21 Lip 2009, 23:08:36

Cytat: bozena.dp w 21 Lip 2009, 23:06:46
jeszcze jest nazwa badania prenatalne ;)

to po 35 rż i u osób z obciążeniem - aminopunkcja, oczywiście jeśli zainteresowana chce no i odpłatnie
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

mayagaramond

#107
Cytat: goga w 21 Lip 2009, 23:07:17
mayagaramond połówkowe

dzieki!  :beer: :beer:
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

vobi

Cytat: bozena.dp w 21 Lip 2009, 23:04:21
no to ustalmy
badanie przezierności karkowej = badanie genetyczne - tak czy nie?!  :hmm:

wg mnie tak
i np. wg nich takze http://www.gynae.pl/index.php?id=usg_genetyczne

gioseppe

Cytat: ishka82 w 21 Lip 2009, 23:05:44
Angelos, skoro można to zrobić przy rutynowym badaniu na przeciętnym sprzęcie, to nie rozumiem dlaczego mi gin powiedział (robiąc pierwsze USG), ze w moim mieście tylko jeden lekarz to robi, ale nie poleca, bo ma słaby sprzęt i żebym jakby co pojechała do Kielc.
A ten screening, o którym maya pisze, to chyba nic innego jak USG połówkowe, które ma każda ciężarna i na nim oceniane są narządy.
jak ja szlam na badania to lekarz powiedzial mi ze to testy pappa
jak przyszlam na badanie inny lekarz powiedzial, ze to usg polowkowe
jak odbieralam wyniki dowiedzialam sie, ze zrobilam badania przeziernosci karkowej
usg genetyczne (gdzie sprawdzali wszystkie narzady) robilam bezplatnie, w szpitalu, ze skierowaniem od lekarza rodzinnego (z ktorym notabene prawie sie pozarlam bo nie chcial mi tego skierowania dac ;)) pozniej nie pamietam w ktorym tygodniu ale bylo to przy echo serca plodu

ishka, a do rudy śl masz daleko? wiem, ze tak dobrze robia te badania
http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP

mayagaramond

Cytat: vobi w 21 Lip 2009, 23:05:21
to sie u nas nazywa badaniem polowkowym

tez dzieki.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

ishka82

Cytat: bozena.dp w 21 Lip 2009, 23:06:46
jeszcze jest nazwa badania prenatalne, ale to na pewno = usg genetyczne (sprawdziłam)  ;)
Badania prenatalne to najogólniej badania w ciąży skierowane na płód i nawet zwykłe USG jest badaniem prenatalnym ;) Ale ogólnie mówi się, że badania prenatalne, to te inwazyjne, czyli amniopunkcja na przykład.

vobi

Cytat: ishka82 w 21 Lip 2009, 23:05:44
Angelos, skoro można to zrobić przy rutynowym badaniu na przeciętnym sprzęcie, to nie rozumiem dlaczego mi gin powiedział (robiąc pierwsze USG), ze w moim mieście tylko jeden lekarz to robi, ale nie poleca, bo ma słaby sprzęt i żebym jakby co pojechała do Kielc.
A ten screening, o którym maya pisze, to chyba nic innego jak USG połówkowe, które ma każda ciężarna i na nim oceniane są narządy.

ishka, no ja szczerze mowiac tez nie rozumiem - albo ma bardzo stary sprzet, albo nie jest zbyt dobry w robieniu takich badan albo ma slabe doswiadczenie/umejetnosci jesli chodzi o interpretacje wynikow

ishka82

gioseppe, tak, mam dość daleko.

justynaaaa2

#114
Cytat: bozena.dp w 21 Lip 2009, 23:06:46
jeszcze jest nazwa badania prenatalne  ;)
wyczytałam tutaj: http://www.badaniaprenatalne.pl/
badanie prenatalne dzielą się na inwazyjne (amniopunkcja) i nieinwazyjne (właśnie przezierność karkowa)

goga

#115
na testy pappa to pobranie krwi musi być

Dodany tekst: 21 Lip 2009, 23:13:37

a ja jeszcze coś takiego http://www.badania-usg.pl/usg-genetyczne.html
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

vobi

gioseppe ale testy pappa to badanie USG plus badanie krwi

bozena.dp

vobi, goga czyli jednak usg genetyczne to nic innego jak badanie przezierności karkowej ;)
dzięki  :beer:

czyli jedno juz ustaliłyśmy  ;)

ishka82

Cytat: vobi w 21 Lip 2009, 23:14:10
gioseppe ale testy pappa to badanie USG plus badanie krwi
No właśnie. Ja już zupełnie nie wiem o co chodzi...Jutro pewnie tam zadzwonię i wypytam o USG genetyczne i czy to to samo co USG pomiędzy 12, a 14tc. Bo zgłupiałam totalnie. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że w Ostrowcu (miasto 80tysięczne) nie ma odpowiedniego USG i specjalistów jeśli to jest badanie standardowe...ale mnie się wydaje, ze jest tak jak pisała bożena, że na NFZ to nie chętnie robią USG genetyczne, a prywatnie często gini zalecają. I pewnie mój wyszedł z założenia, ze jeśli i tak mam zapłacić, to lepiej u sprawdzonego lekarza i na dobrym sprzęcie. 

mayagaramond

ishka82 z tego co wiem, to aparat usg musi miec wysoka rozdzielczosc. Z tego co wyczytalam w DE lekrza w DE musi byc certyfikowany do wykonywania tych badan:

http://www.fmf-deutschland.info/en/fmf-deutschland/
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

goga

no własnie - na usg nie każdy lekarz potrafi własciwie odczytać i zinterpretować to co widzi, może tam jest dobry specjalista ???

skądinąd wiem ,że takim specem od czytania usg w W-awie jest dr Roszkowski
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

ishka82

Cytat: mayagaramond w 21 Lip 2009, 23:20:23
ishka82 z tego co wiem, to aparat usg musi miec wysoka rozdzielczosc. Z tego co wyczytalam w DE lekrza w DE musi byc certyfikowany do wykonywania tych badan:

http://www.fmf-deutschland.info/en/fmf-deutschland/
I może o to właśnie chodzi...w Wawie na pewno jest i sprzęt i specjaliści, a na prowincji, gdzie się tego na NFZ praktycznie nie wykonuje, a prywatnie mało kto robi nie ma sprzętu i specjalistów...no jak jest inaczej, to już nie mam pojęcia jak ;D

gioseppe

#122
popatrzylam w moj nieszczesny kajecik z wynikami...

badanie ktore zostalo zle wykonane mialam zrobione w 13w5d
bylo to usg ( i badanie przeziernosci karkowej) + badanie krwi gdzie sprawdzano kilka parametrow (niby byl to test potrojny, patrz nizej)

potem pojechalam do rudy sl w 19w4d
w karcie opis wskazania do badania: " ... zglosila sie do badan prenatalnych ze wzgl na przeprowadzony wczesniej test potrojny. "

lekarz byl bardzo wkur.. i po tym jak sobie poprzeklinal wpisal w karte tak:
"nie jest mozliwe przeanalizowanie testu potrojnego u pacjentki. test potrojny zgodnie ze stanem wiedzy powinien byc wykonywany pomiedzy 15-17tc
do 14 tc wykonuje sie test pappa
"

i nizej: skierowano na badanie echo serca plodu ze wzgl na nieprawidlowy wynik badania biochemicznego (echo robilam potem, to bylo echo serca plodu + usg genetyczne z badaniem narzdow) . skierowano na porade genetyczna.

mam nadzieje, ze troche pomoglam


Dodany tekst: 21 Lip 2009, 23:30:46

badania robilam w rudzie w GENOMie, mialam wrazenie, ze tam znaja sie na tym, wiedza co mowia i maja bdb sprzet (GE Voluson 730 Expert)
http://godulahope.pl/genom.php?id=genom#ch1
http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP

ishka82

gioseppe, czyli wychodzi, ze nawet gini czasem nie wiedzą co i jak :crazy: :crazy: :crazy: No mi chodzi o zwykłe badanie USG genetyczne bez badania krwi, czyli właśnie o przezierność karkową i kość nosową.

goga

gioseppe no wg mojej wiedzy to
badanie ktore zostalo zle wykonane mialam zrobione w 13w5d
bylo to usg ( i badanie przeziernosci karkowej) + badanie krwi gdzie sprawdzano kilka parametrow (niby byl to test potrojny, patrz nizej)

to był test Pappa  czyli nie dziwie się że ten lekarz drugi był zły

test ptrójn robi się u tych pacjentek, które nie zdązyły z Pappa ( czyli przezierność + krew), potrójny - tylko krew

ale ja laik - więc mogę się mylić :)
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)