Facebook i prawa do opublikowanych tresci/zdjec itp.

Zaczęty przez mayagaramond, 14 Lip 2009, 23:23:39

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mayagaramond



W Niemczech wlasnie zaczalo sie dymic wokol facebooka i innych tego typu portali, poniewaz nie chronia w dostateczny sposob prywatnych danych itp.

Nie wiem czy wiecie, ale facebook ma prawa do Waszych zdjec i opublikowanych postow. Tu wyciag z ogolnych warunkow umowy:

# For content that is covered by intellectual property rights, like photos and videos ("IP content"), you specifically give us the following permission, subject to your privacy and application settings: you grant us a non-exclusive, transferable, sub-licensable, royalty-free, worldwide license to use any IP content that you post on or in connection with Facebook ("IP License"). This IP License ends when you delete your IP content or your account (except to the extent your content has been shared with others, and they have not deleted it).


Mowiac krotko po opublikowaniu zdjec na facebooku, facebook moze z nimi robic co chce.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

noki

dlatego nie zamieszczam zdjec na FB - szkoda, ze tak sobie leca w kulki
To samo ma Picasa googlowska i jej albumy - dowiedzialam sie, jak mi zdjecie jedna gazeta wziela z Picasy i opublikowala.

mignon

Cytat: noki w 15 Lip 2009, 02:36:44
dlatego nie zamieszczam zdjec na FB - szkoda, ze tak sobie leca w kulki
To samo ma Picasa googlowska i jej albumy - dowiedzialam sie, jak mi zdjecie jedna gazeta wziela z Picasy i opublikowala.

Tego nie wiedziałam  :padam:

aja

Cytat: noki w 15 Lip 2009, 02:36:44
dlatego nie zamieszczam zdjec na FB - szkoda, ze tak sobie leca w kulki
To samo ma Picasa googlowska i jej albumy - dowiedzialam sie, jak mi zdjecie jedna gazeta wziela z Picasy i opublikowala.
ani ja!  :padam: :padam: :padam:

mayagaramond

Cytat: noki w 15 Lip 2009, 02:36:44
To samo ma Picasa googlowska i jej albumy - dowiedzialam sie, jak mi zdjecie jedna gazeta wziela z Picasy i opublikowala.


"Szczescie" polega na tym, ze wiesz przynajmniej gdzie zostalo to opublikowane.

Moim zdaniem jest to, nawet przy wpisie do warunkow umowy, niezgodne z prawem, wiec teoretycznie moglabys isc z tym do sadu. Problem jest taki, ze dopoki nie ma wyroku sadowego, ktory im tego zabrania to oni beda robic to dalej, a uzytkownik najczesciej w ogole sie nie dowie gdzie i w jakim celu uzyto jego zdjec.


"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

jo_miekka

No nieźle.
Ja jestem na FB, ale jakoś mocno nie korzystam.
Mam konto parabuchowe i tam zdjęć docelowo powinno być dużo...

zwierzatko_mojej_mamy

oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

dragonfly

ja jestem na FB, zreszta wiekszosc moich znajomych tez, zdjecia zamieszczam jakies tam, bez szalenstw - czy chcemy tego czy nie swiat wirtualny stacil duzo na swojej anonimowosci - jasne, ze nie podoba mi sie, ze ktos moze wykorzystac zdjecia bez mojej zgody/wiedzy i ta czesc powinna byc jakos bardziej uporzadkowana, poki co uwazam jakie zdjecia zamieszczam i tyle ;D

mayagaramond

Cytat: dragonfly w 15 Lip 2009, 09:31:09
poki co uwazam jakie zdjecia zamieszczam i tyle ;D

to co ty zamieszczasz to jedno, co z tego po przerobce wyjdzie to druga sprawa ;)

Na pewno nie bede wstawiac tam zdjec H.  - sa za dobre :)
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

dragonfly

Cytat: mayagaramond w 15 Lip 2009, 09:38:42
to co ty zamieszczasz to jedno, co z tego po przerobce wyjdzie to druga sprawa ;)

Na pewno nie bede wstawiac tam zdjec H.  - sa za dobre :)

a o tym nie pomyslalam.... tzn o przerobce, nie o zdjeciach H., ofkors ;)


mayagaramond

Cytat: dragonfly w 15 Lip 2009, 09:56:09
a o tym nie pomyslalam.... tzn o przerobce, nie o zdjeciach H., ofkors ;)

wyobraz sobie, ze wezma Twoje zdjecie dokleja jakiesg don giovanni i bedziecie zdobic okladke harlekina lol lol
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

ishka82

Cytat: noki w 15 Lip 2009, 02:36:44
dlatego nie zamieszczam zdjec na FB - szkoda, ze tak sobie leca w kulki
To samo ma Picasa googlowska i jej albumy - dowiedzialam sie, jak mi zdjecie jedna gazeta wziela z Picasy i opublikowala.
Picassa ??? :padam: :padam: :padam: A co z albumami, które są prywatne, a nie publiczne ??? No bo co do publicznych, to niestety trzeba mieć świadomość, że właściwie każdy może ściągnąć fotkę i zrobić z nią co chce i picassa nawet nie musi o tym wiedzieć ;)

dragonfly

Cytat: mayagaramond w 15 Lip 2009, 10:03:33
wyobraz sobie, ze wezma Twoje zdjecie dokleja jakiesg don giovanni i bedziecie zdobic okladke harlekina lol lol
to jeszcze tak zle by nie bylo ;)

inkageo

Ja na facebooku mam jedno zdjęcie, nie sądzę żeby komuś się przydało do czegokolwiek :D Wydaje mi się, że na picassie prywatne albumy są bezpieczne  :hmm:
Imagine there is no hate

mayagaramond

#14
Cytat: ishka82 w 15 Lip 2009, 10:05:23
Picassa ??? :padam: :padam: :padam: A co z albumami, które są prywatne, a nie publiczne ??? No bo co do publicznych, to niestety trzeba mieć świadomość, że właściwie każdy może ściągnąć fotkę i zrobić z nią co chce i picassa nawet nie musi o tym wiedzieć ;)

Durch Übertragung, Einstellen oder Zeigen von Inhalten auf oder durch Picasa Web Albums gewähren Sie Google eine weltweite, nicht ausschließliche, gebührenfreie Lizenz, solche Inhalte, einschließlich RSS oder anderer durch Picasa Web Albums oder andere Google-Dienste übermittelten Inhalte, durch Picasa Web Albums zu reproduzieren, anzupassen, zu vertreiben und zu veröffentlichen.

Czyli to samo co w przypadku facebooka: publikacja zdjec/tresci na picassie = przyzanie google picassa prawo do reprodukcji, adapcji i publikacji.


Ishka - nie chodzi o to, ze ktos sobie moze fote sciagnac, chodzi o to, ze zdjecia na picassie sa rowniez (rowniez, bo prawa nie sa wylaczne) wlasnosci google/facebooka i oni moga z nimi robic co chca i maja oczywiscie duzo wieksze mozliwosci niz zenek czy ziuta z pcimia dolnego ;)


Dodany tekst: 15 Lip 2009, 10:41:30

Cytat: inkageo w 15 Lip 2009, 10:18:38
Wydaje mi się, że na picassie prywatne albumy są bezpieczne  :hmm:

nie sa - patrz wyzej.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

ishka82

mayagaramond, ja rozumiem, chodziło mi tylko o to, że umieszczając zdjęcia w albumach ogólnodostepnych trzeba mieć świadomość, że mogą pójść w świat ;) Chociaż, że Picassa w tym może maczać palce, to przyznam nie wiedziałam :hmm: No a prywatne chyba są bardziej chronione, to chyba logiczne, że jak umieszczasz zdjęcia z dostępem tylko przez link/zaproszenie to tym bardziej nie chcesz, żeby znalazły się gdzie indziej...kurde, nie wiem, dziwne to wszystko dla mnie :blush: :hmm:

nionczka

O kurcze, niby to wiedzialam, ale zawsze kiedy dowiaduje sie na nowo, szlag mnie trafia. Ja mam zdjecia na FB bo wole tak niz wysylac znajomym. Ale bede je kasowac stopniowo. Mysle, ze tzreba dawac zdjecia slabej jakosci, w niskiej rozdzielczosci i takie badziewne, zeby nikogo nie zainteresowaly.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mayagaramond

#17
Aha - dotyczy to tez portali typu Xing.

Dodany tekst: śro 15 lip 2009 10:12:14 GMT-1

Cytat: nionczka w 15 Lip 2009, 11:37:31
Mysle, ze tzreba dawac zdjecia slabej jakosci, w niskiej rozdzielczosci i takie badziewne, zeby nikogo nie zainteresowaly.

wlasnie tak bede robic/robie.

Mozna tez pewnie niezle wdepnac w g*** publikujac na facebooku zdjecia slubne zrobione przez profesjonalnego fotografa. Pewnie w PL nie zwracaja na to tak uwagi, ale w DE w umowach czesto jest klauzula w umowie z fotografem, ktora tego zabrania.

Wydaje mi sie, ze stan prawny i poziom etyczny nie idzie w parze z rozwojem techniki. Jest jakas nowosc, wszyscy si ena to rzucamy, a dopiero pozniej pojawia sie mysle "hm, czy to jest na pewno dobre?"


Dodany tekst: śro 15 lip 2009 11:40:11 GMT-1

Tu info po polsku:
http://www.chip.pl/news/wydarzenia/prawo-i-polityka/2009/02/facebook-chce-twoje-zdjecia-i-filmy-na-zawsze
http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article322243/Facebook_przyznaje_sie_do_bledu.html?service=print
http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article322170/Facebook_wasze_dane_naleza_juz_do_nas.html

i jeszcze info po angielsku:

http://www.sfora.pl/Facebook-ma-prawa-do-Twoich-zdjec-4EVER-wp1853
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

nionczka

Ja bylam na kursie kiedys i jednym z przedmiotów byla wlasnosc intelektualna, przemyslowa, etc w UE. I zapamietalam z tego, ze np. w UE mozesz kupic prawa do piosenki, ale nie mozesz jej zmienic. Mozesz ja odtwrzac, publikowac, ale nie zmieniac. A w Stanach mozesz zmienic co tylko zechcesz. Dopisac rozdzial do ksiazki, zmienic imiona bohaterów, etc. Wniosek: trzeba miec tych jankesów na oku!
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mayagaramond

Cytat: nionczka w 15 Lip 2009, 13:24:43
A w Stanach mozesz zmienic co tylko zechcesz. Dopisac rozdzial do ksiazki, zmienic imiona bohaterów, etc. Wniosek: trzeba miec tych jankesów na oku!
Ciekawe
Nam na zajeciach z marketingu facet, ktory od wiele lat pracowal jak CEO w stanach powiedzial, ze trzeba tam bardzo uwaza, jesli chodzi o patenty itp. Opowiedzial historie swojego przyjeciela, ktory opracowal bowy rodzaj baterii do nadajnikow do telefonii komorkowej. Teraz te baterie nie "mowia" kiedy sie wyczerpia, wiec sa wymianiane za wczasu, operatorzy traca na tym milliony. W kazdym badz razie facet zarejestrowal firme, patent itp. Mial tez dofinansowanie, wszystko git. Nasz wykladowca powiedzial mu, zeby opatentowal to w Europie na wypadek pozwow w stanach. Ten tego nie zrobil.Zglosila sie do niego firma z propozycja kupna, odmowil. Co zrobila ta firma - pozwala go do sadu za naruszenie praw patentowych. W stanach mozesz zalozyc kazda sprawe, dopiero w trakcie procesu bedzie wykazane czy powodztwo ma rece i nogi. Facet stracil cale pieniadze na adwokatow i projekt nie zostal zrealizowany. 
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

nionczka

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

noki

Cytat: mayagaramond w 15 Lip 2009, 08:47:35

"Szczescie" polega na tym, ze wiesz przynajmniej gdzie zostalo to opublikowane.

Moim zdaniem jest to, nawet przy wpisie do warunkow umowy, niezgodne z prawem, wiec teoretycznie moglabys isc z tym do sadu. Problem jest taki, ze dopoki nie ma wyroku sadowego, ktory im tego zabrania to oni beda robic to dalej, a uzytkownik najczesciej w ogole sie nie dowie gdzie i w jakim celu uzyto jego zdjec.
oczywiscie, ze niezgodne, gazeta myslala, ze na naiwna trafila, tlumaczyli sie nawet, ze zdjecie i tak nie bylo w full resolution, wiec mi sie honorarium nie nalezy :)

Mam bloga fotograficznego na blogspot googlowskim - wszystkie zdjecia maja znak wodny, ale jak tylko skoncze swoja strone, to zaloze tam bloga, a blogsopt pojdzie do kosza

zwierzatko_mojej_mamy

noki tak mowisz? bo wlasnie jestem na etapie robienia swojej wlasnie na blogspocie - czyli nie warto kruszyc kopii?
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

noki

imho nie warto - lepiej sobie zalozyc cos swojego na silniku wordpress

zwierzatko_mojej_mamy

noki  jeszcze Cie pomecze ;) z przyczyn wlasie prawno-zdjeciowych? czy z innych?
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl