rozbudowa starego domu - projekt???

Zaczęty przez ewdomaga, 22 Cze 2009, 12:48:24

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ewdomaga

witam, mamy możliwośc przepisania na nas domu. murowany, parterowy, budowany ok. 40 lat temu, bez łazienki itp.
chcemy go rozbudować, dobudować w bok i w górę. i potrzebny pewnie na to projekt, nie wiem dokładnie jak wyglada sprawa jeśli chodzi o dokumenty ale na pewno projekt musi być. zastanawiamy się czy kupic gotowy projekt i dopasowywać ściany wewnętrze, itp. do niego (strop będzie zwalany i robiony od nowa), czy zamówić indywidualny projekt pod te mury zewnętrze i mniej więcej ściany nośne.

tyle że... gotowy projekt 1800 - 2500 zł, indywidualny ok. 5 - 6 tys.
czy któraś z Was rozbudowywała dom, co o tym myślicie, boję się żebyśmy na tym nie stracili zamiast zyskać.
wiadomo, łatwiej budować dom od fundamentów, wybiera sie co się chce, a nie dopsowuje do tego co jest.
z drugiej strony rozbudowa starego - przyłączenia są - woda, gaz prąd, kanalizacja, więc trochę mniej kosztów. Pomózcie...

zwierzatko_mojej_mamy

ewdomaga cokolwiek uczynisz masz wiernego kibica w mojej osobie!! :D ja wlasnie z takim samym zamiarem sie nosze - znaczy jak juz bede miala mozliwosci finansowe ;)

z moich doswiadczen - gotowy projekt jak kupisz, to zeby do zastosowac na swojej chociazby dzialce (juz nie mowie o wcieleniu w niego innego domu) to musisz isc i tak do architekta, zeby Ci dopasowal i pacnal pieczatke - koszt tego przewaznie przewyzsza koszt indywidualnego projektu pod dana dzialke :)
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

ewdomaga

Dzięki zwierzątko, na Ciebie zawsze można liczyć.  :thankyou:
Muszę się dokładnie dowiedzieć jak wyglądają sprawy formalne, na razie przepisywanie jest w toku. dziś dzwoniłam do biura projektów i pow. mi że koszt takiego projektu to o.k. 5-6 tys. dostałam namiary na architektów zajmujących sie indywidualnymi projektami, ale jeszcze się nie dodzwoniłam

zwierzatko_mojej_mamy

ewdomaga dowiedz sie - bo ja taka wiedze posiadlam na podstawie budowy mojej kumpeli - policzyli te potrzebne pieczatki do taniego gotowca oraz kwote projektu indywidualnego i w ich wypadku gotowiec wyszedlby drozej - czyli pieczatka + zmiana kilku scian + 2 rzeczy, ktore chcieli, a w projekcie nie bylo  - ale zawsze warto sie dowiedziec jak jest u Ciebie i porownac - melduj sie z kolejnymi etapami :D
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

golinda

ewdomaga, nie przejdzie coś takiego jak dopasowanie ścian do projektu gotowego - i tak go będziesz musiała przerabiać, a pod tym konieczny jest podpis architekta i inżyniera (bo sprawy konstrukcyjne też są ważne)

wiem, bo sami kupiliśmy gotowy projekt i przerabialiśmy go

ewdomaga

Dzięki dziewczyny. Polewam obu za pomoc. Jak będę wiedzieć coś więcej to napisze.

zwierzatko_mojej_mamy

golinda no i co - i wyszlo rzeczywiscie podobnie do ceny indywidualnego - znaczy tak jak mysle i pisalam wyzej ?
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

golinda

#7
Cytat: zwierzatko_mojej_mamy w 22 Cze 2009, 13:55:40
golinda no i co - i wyszlo rzeczywiscie podobnie do ceny indywidualnego - znaczy tak jak mysle i pisalam wyzej ?

nie pamiętam, ale projekty indywidualne są bardzo odradzane z jednego prostego powodu: nikt ich nie przetestował w praktyce :)
projekt standardowy ma wszystko dokładnie przemyślane i skorygowane po iluś tam realizacjach

zwierzatko_mojej_mamy

golinda jednak jak poprzestawiasz w gotowym 6 scian i dorzucisz 3 pomysly, to juz nie jest tym przetestowanym, tylko wlasciwie nowka :) czyz nie? :>
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

golinda

Cytat: zwierzatko_mojej_mamy w 22 Cze 2009, 14:04:35
golinda jednak jak poprzestawiasz w gotowym 6 scian i dorzucisz 3 pomysly, to juz nie jest tym przetestowanym, tylko wlasciwie nowka :) czyz nie? :>

zależy, co zmieniasz
bo mi chodzi o rozmyślne zaplanowanie układu pomieszczeń, żeby np. kibel nie był tuż przy kuchni, czy salonie, żeby drzwi się sensownie otwierały - o funkcjonalność mi chodzi
my zmienialiśmy stronę wjazdu do garażu i wydłużaliśmy go - obawiałam się, czy nie zaburzy to bryły, ale imho wyszło lepiej, a dodatkowo garaż i pokój nad garażem są dużo większe

zwierzatko_mojej_mamy

aaa - czyli nie o bledy konstrukcyjne?? :D bo ja sobie wlasni eto wyobrazilam jak pisalas i ze od razu sie zawali lol lol
rozumiem - drzwi mam opanowane i kible chyba tez ;)
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

golinda

Cytat: zwierzatko_mojej_mamy w 22 Cze 2009, 14:09:36
aaa - czyli nie o bledy konstrukcyjne?? :D bo ja sobie wlasni eto wyobrazilam jak pisalas i ze od razu sie zawali lol lol
rozumiem - drzwi mam opanowane i kible chyba tez ;)

bledy konstrukcyjne ma wyłapać inżynier - zarówno w gotowym, jak i standardowym
ale np. nasz inżynier źle policzył chyba siłę nośną konstrukcji stalowej na dachu i inżynier w firmie teścia to wyłapał (oni nam robili tą konstrukcję) - w rezultacie bardzo przepraszał i oddał kasę za projekt
no ale gdyby nie to, mogłoby nam się na łeb zawalić

zwierzatko_mojej_mamy

oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

ewdomaga

#13
próbuję znaleźć coś w internecie, ale nie jest to proste zadanie.  :hmm: dowiedziałam się, że potrzebna będzie ekspertyza fundamentów, itp. czyli coś mi się zdaje że najlepszym wyjściem będzie wybranie się do odpowiedniego biura, bo już się w tym wszystkim gubię.
a to pewnie będzie duuużo kosztować...  :zly:
no ale, może nie taki diabeł straszny.

zwierzatko_mojej_mamy

#14
ewdomaga pewnie troche roboty bedzie ;) pewnych rzeczy sie nie obejdzie - ci co maja pusta musza wlasnie z kolei pociagnac te wszystkie przylacza, na kazde papierek, kasa, zgody, drogi dojazdowe, wydzielanie itp ;)

Dodany tekst: 22 Cze 2009, 16:34:19

tyle co znalazlam:
http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,921/Itemid,257/

Rozbudowa domu wymaga załatwienia takich samych formalności, jak budowa nowego domu.

... a zatem:

    * uzyskania decyzji o warunkach zabudowy,
    * przygotowania projektu,
    * uzyskania pozwolenia na budowę.

Mogą być też potrzebne dodatkowe opinie lub ekspertyzy techniczne dotyczące możliwości nadbudowy budynku.



Dodany tekst: 22 Cze 2009, 17:36:01

i jeszcze:

http://www.planowo.pl/pokaz/56/rozbudowa_domu
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

magdalinska

ewdomaga nei wiem skad jestes, ale moja kolezanka niedawno płaciła za indywidualny projekt domu 5 abo 6 tys. Poszukali sobie w necie jaki mniej wiecej chcieliby rozkład i jak to widza, architekt kilka rzeczy im zaproponował, zrobił wstepna wersje, pozmieniali co chcieli i sa bardzo zadowoleni. I nie zgodze sie z Golinda, ze projekty indywidualne są odradzane ;) wprost przeciwnie, moja przyjaciolka architektka mowi, ze nic tak nie zepsuje domu jak przerobiony projekt katalogowy ;) a ona, projektujac od podstaw dom, zrobi go taki, o jakim marza inwestorzy i na pewno bedzie funkcjonalny ;)

PS w moim projekcie (gotowy, katalogowy) wc było na srodku salonu  :rotfl: wiec sorry, ale chyba ten projektant pijany byl i nie uczy sie na bledach, bo z tego co widziałam na forum muratora, to kazdy, kto wybrał ten projekt, wyrzuca to wc

I nie baw sie w przerabianie projektu gotowego, bo wyjdziesz na tym jak zablocki na mydle. za kazda zmiane, za kazda kreske, za kazda pieczatke sie placi, a w twoim przypadku pewnie wyjdzie cie to duzo drozej... zreszta zapytaj w biurach ile chca za projekt indywidualny.
Jesli chcesz, to jak moj maz wroci z budowy to zapytam co Ci potrzeba do pozwolenia (jesli jest wymagane, bo nei wiem), i ile mniej wiecej moge wyniesc zmiany w projekcie (moze bedzie wiedział)

golinda

Cytat: magdalinska w 22 Cze 2009, 17:53:53
I nie zgodze sie z Golinda, ze projekty indywidualne są odradzane ;) wprost przeciwnie, moja przyjaciolka architektka mowi, ze nic tak nie zepsuje domu jak przerobiony projekt katalogowy ;) a ona, projektujac od podstaw dom, zrobi go taki, o jakim marza inwestorzy i na pewno bedzie funkcjonalny ;)




no jasne, że ona o sobie tak mówi :D

poczytaj sobie forum muratora i zobacz, co piszą ludzie - to i opinie osób, które projekt indywidualny wzięły, odwiodło nas od podobnego błędu
oczywiście są wyjątki, jak we wszystkim...

a boldem zaznaczyłam kompletną bzdurę ;)

wrobelek0403

ewdomaga zwierzak ma racje, moi rodzice kupowali swego czasu "gotowy projekt", ale z ich modyfikacjami. zapłacili za przeróbki "drugie tyle", no i w efekcie wyszła cena projektu indywidualnego.

Czasem na gotowym projekcie jest łatwiej pracowac - ale dobry architekt, jak zobaczy obecny budynek - będzie wiedział jak go przerobić.

powodzenia :)
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

marlen_ka

kurcze, to nie nie mam pojecia jakim cudem moi rodzice za projekt zapłacili 2300zł. Oni sciagali dach i dobudowywali całe pietro domu i  indywidualny projekt ich własnie tyle kosztował. takze moze zorientuj sie dobrze, jakie sa ceny za projekt dobudowy domu

ewdomaga

#19
chyba i tak nic z tego nie będzie, tzn. z rozbudowy domu.

byliśmy u eksperta i powiedział, że najprawdopodobniej nie będzie się nam opłacać rozbudowa, dom jest stary, fundamenty trzeba by wzmacniać, dobudowywać, strop itp. to może wyjść drożej niż budowa nowego domu, a poza tym niekoniecznie wyjdzie tak,że będziemy zadowoleni.

projekt musiałby być pod te ściany co są, więc poszaleć by nie można, a przesuwać wewnętrzne ściany nie ma sensu - dużo szybciej i wygodniej wyjdzie wyburzenie domu i wybudowanie nowego. to tak w skrócie to co powiedział.

teraz musimy się zastanowić nad tym wszystkim.


Dodany tekst: pon 22 cze 2009 20:04:38 GMT-1

Cytat: marlen_ka w 22 Cze 2009, 20:53:35
kurcze, to nie nie mam pojecia jakim cudem moi rodzice za projekt zapłacili 2300zł. Oni sciagali dach i dobudowywali całe pietro domu i  indywidualny projekt ich własnie tyle kosztował.

a mieli strop? pewnie dlatego, że projekt dotyczył piętra, a nie całego domu.
pytałam i u tego faceta projekt indywidualny na rozbudowę kosztowałby ok. 7 tysięcy, pon. trzeba zrobić ekspertyzę fundamentów, stanu budynku, czy się nadaje na rozbudowę, projekt domu w obecnym stanie i dopiero projekt przyszłego domu.

dużo zachodu i wygląda na to że się nie opłaca

zwierzatko_mojej_mamy

ewdomaga a wyburzanie nie drogie jest?
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

magdalinska

Golinda - ja nie jestem architektem,opieram sie na tym co mowila mi prywatnie, a nie ludziom w pracowni. na mnie nie zarobiła złotówki, wiec nie miała w tym zadnego interesu ;)
ja wiem, ze gdybym miała projekt indywidualny, robiony juz pod wnetrze, to ustrzegłabym sie kilku bledów, ktorych niestety nie mogłam juz naprawic i teraz mam kilka rzeczy do zamaskowania w jakis tam sposób....
Mam 2 pary znajomych, który maja domy z projektów indywidualnych i jakos nie narzekaja ;)

ewdomaga

Cytat: zwierzatko_mojej_mamy w 22 Cze 2009, 21:11:31
ewdomaga a wyburzanie nie drogie jest?
zwierzątko nie mam pojęcie, muszę się dowiedzieć, ale chyba jeśli byśmy wyburzali to na własną rękę - kuzyni, wujkowie itp. kilofy, młotki i łopaty w ruch ;-)))

zwierzatko_mojej_mamy

ewdomaga jak masz mozliwosc to skonsultuj sie z innym ekspertem - stary to jest zamek jak ma 800 lat ;D a nie dom co ma 40 -pytanie tylko, czy dobrze byl zbudowany i tyle ;) tzn ja sie tak bardzo nie upieram, bo sie nie znam - ale na pewno sama bym jeszcze ze 2 opinie zebrala przed zawolaniem kilofow ;)
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

elve

ewdomaga
1) kilkoro znajomych robiło projekty indywidualne ponieważ wychodziły taniej niż gotowe z poprawkami
2) na rozbudowę domu poza jego pierwotny obrys trzeba mieć zgodę, zdaje się
3) zorientuj się w jakim stanie są mury i instalacje, z jakich materiałów, czasami bardziej opłaca się wszystko wyburzyć niż poprawiać/wymieniać