czas pomyśleć o remoncie

Zaczęty przez Anupka, 04 Cze 2009, 22:12:10

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

OlaFasola

Cytat: Anupka w 20 Wrz 2011, 19:04:45W łazience to samo - że duży, a ja bym chciała mały, bo mało czasu tam się przecież spędza - wujek twierdzi, że będzie za zimno.

W salonie myślałam o ogrzewaniu podłogowym, ale wujek twierdzi, że to trzeba podkop w dół robić i że w ogóle to zeżrą nas koszty przy podłogowym.

Ogrzewanie podłogowe jest boskie, mamy w łazience, gdybym wiedziała wcześniej jak bardzo zrobiłabym też w kuchni. Nic się nie kopie, to jest taka cieniuteńka mata, którą zatapia się w kleju pod kaflami.
Co do kosztów, nie widzę różnicy, ale my mamy tylko w małej łazience. Ustawiamy tak, że grzeje od 7 rano, więc jak wstaję to jest przyjemnie ciepło, potem włącza się jak wracamy z pracy. Można programować według uznania.

claridad

Anupka jak fajnie, że jesteś  bighug bighug bighug
myślałam o Tobie pokazując swojego brimnesa :)

iksa_nl

Ogrzewanie podlogowe to albo mata grzewcza na prad, taka jak juz opisana wyzej albo normalnie instalacja z rurek, ktore uklada sie w petle na chudziaku (pierwsza warstwa, jeszcze nie posadzka wlasciwa) i zalewa posadzka, kociol gazowy albo pompa podgrzewa i hula, ze ho ho, na podloge kafle, kamien albo drewno, ktore sie nadaje (generalnie drewno izoluje wiec nie kazdy gatunek sie nadaje wtedy podobno).
Co do grzejnikow to ilosc/wielkosc zalezy glownie od rozmiarow + usytuowania pomieszczen. Ja w lazience, za ktora jest juz klatka schodowa bloku mam kaloryfer taki lazienkowy ale wielki, jakies 115x60... Moge dopytac meza jak wroci z pracy.

Anupka

#53
No to już nie rozumiem, o co mu chodziło z tym podkopem... Tzn. zakładałam, że mówił o podkopie w kwestii tego, żeby podłogi za bardzo nie podnosić do góry, no ale jeśli mówicie, że ta mata jest cienka? No chyba, że myślał o tych rurkach... hmm.. będę musiała dopytać... A jak z kosztami przy ogrzewaniu podłogowym? Wzrastają, maleją, czy nie widać różnicy?

Co do kaloryfera, to wujek R. mówił to samo: wielkość liczy się w zależności od rozmiaru pomieszczenia i jego położenia. I ja wcale nie mam jakiejś ogromnej łazienki, za to jest położona na szczycie domu (za ścianą łazienki nic już nie ma). No i on mi wyliczył właśnie ogromny kaloryfer, tak bez sensu nooo... iksa, jak możesz, to zapytaj męża czym się to dokładnie je, ok? ;)

su, bo tak lepiej jest po prostu. Nie potrzebne mi wyjście na taras z łazienki, wolę okno, które mogę uchylić i całkiem otworzyć. A szyba okna jest tych samych rozmiarów, co w drzwiach, więc jak dla mnie looozzz... No i nadal mam wyjście na taras, tyle że z sypialni. Dla mnie tak lepiej.

wróbel, sputnik, clari
Woo-hoo! bighug

Dodany tekst: 21 Wrz 2011, 14:52:46

OlaFasola, nie zauważyłam, że pisałaś o kosztach. Hmm.. skoro nie ma różnicy, to już w ogóle nie wiem... A napisz, czemu wybraliście matę, a nie rurki?
I`m looking strange in the mirror of truth, I`m not immortal I`ve lost my youth...

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

iksa_nl

Na nieduze powierzchnie typu mala lazienka to lepiej pewnie mate. Czesto sie tak w blokach robi.
Rurki plus cala instalacja grzewcza to najczesciej na domki jednorodzinne i to w czasie budowy ;) albo czeste rozwiazanie w PL to na dole ogrzewanie podlogowe a na uzytkowym poddaszu (sypialnie) grzejniki.
Koszty... to zalezy gdzie, co i jak ;)  przez nieduza mate na prad w lazience raczej nie zbankrutujesz, zwlaszcza z programatorem (czyli grzeje kiedy chcesz i np. w nocy niekoniecznie), co do kosztow drugiej instalacji no to oczywiscie tez zalezy od zrodla ogrzewania czy np. czy masz kociol na gaz, wegiel etc. czy pompe ciepla i jak jest zrobiona instalacja.

Aaaa i tak mi sie przypomnialo, ze podobno maty nie powinno sie klasc pod wannami i brodzikami, tylko tam gdzie chodzone bo: 1) koszty, 2) woda z syfonow i rurek paruje i ponoc smierdzi.

Anupka

#55
Cytat: iksa_nl w 21 Wrz 2011, 16:07:00Rurki plus cala instalacja grzewcza to najczesciej na domki jednorodzinne i to w czasie budowy

Czyli jednak wychodzi na to, że podkop... A czemu właściwie w czasie budowy? Przy remoncie się nie da?

Cytat: iksa_nl w 21 Wrz 2011, 16:07:00od zrodla ogrzewania czy np. czy masz kociol na gaz, wegiel etc. czy pompe ciepla i jak jest zrobiona instalacja.

Tego jeszcze nie wiem, na pewno będzie nowe, ale nie pamiętam jakie... teraz mamy gazowe.

Cytat: iksa_nl w 21 Wrz 2011, 16:07:00tylko tam gdzie chodzone bo: 1) koszty, 2) woda z syfonow i rurek paruje i ponoc smierdzi.

o, to cenna info... :beer: ja w ogóle myślałam, że jakby w salonie kłaść, to też tylko na środku, no bo po co mi ogrzewanie pod sofą albo komodą?
I`m looking strange in the mirror of truth, I`m not immortal I`ve lost my youth...

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

konwalia

Cytat: Anupka w 21 Wrz 2011, 16:24:07jakby w salonie kłaść, to też tylko na środku, no bo po co mi ogrzewanie pod sofą albo komodą?
lepiej grzac słabiej, ale na całej powierzchni, zeby ci podłoga równo "pracowała", zwłaszcza jesli drewniana-to tak wg mnie

aniak1211

Cytat: Anupka w 21 Wrz 2011, 16:24:07to też tylko na środku, no bo po co mi ogrzewanie pod sofą albo komodą?
Bop za jakis czas zrobisz przemeblowanie i bedziesz miala zimna podloge;)

Nie za bardzo sie znam na instalacji ogrzewania podlogowego,
ale wydaje mi sie ze jak chcesz zrobic takie z ogrzewania centralnego,nie mata na prad;)
trzeba chyba maly "wykop" zrobic bo podloga posniesie sie o kilka cm.
My planujemy ogrzewanie podlogowe na parterze,na pietrze prawdopodobnie beda grzejniki;)

Orzewaniem podlogowym dłużej sie nagrzewa pomieszczenie,
ale  temperatura na piecu moze byc nizsza niz przy grzejnikach ;)

mobka

Anupka, IMO maty elektryczne sa dobre do malych pomieszczen, typu lazienka, kuchnia, w duzym salonie raczej ci sie nie sprawdza, bo koszty cie zjedza. Ogrzewanie na prad nie jest najekonomiczniejsze. Co do ogrzewania "rurkowego" to przy remoncie trzeba by bylo niezle ryc. Ale wszystko sie da, tylko pracy duuuuzo wiecej. No i jeszcze kwestia tego co chcecie w salonie za podloge miec - drewno musi byc tez specjalne, jak wczesniej ktos juz napisal. Wiec to tez podnosi koszt.

Anupka

Ok.. czyli jednak wujek R. ma rację, a ja się bez sensu stawiam, hehe... no nic, teraz wszystko poskładało mi się w logiczną całość, no i o niektórych rzeczach nie wiedziałam. Dzięki za info, polewam  :beer:
I`m looking strange in the mirror of truth, I`m not immortal I`ve lost my youth...

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

OlaFasola

Cytat: Anupka w 21 Wrz 2011, 15:50:50A napisz, czemu wybraliście matę, a nie rurki?
Właściwie dziewczyny już napisały wszystko. My mamy mieszkanie w bloku, mała łazienka no i ogrzewanie z ciepłowni, więc tylko taka mata wchodziła w grę.

Ja uważam, że ogrzewanie podłogowe jest genialne, jeśli kiedyś będziemy budować dom, to będziemy chcieli ogrzewanie podłogowe. Ciepło rozchodzi się równomiernie po pomieszczeniu, więc woda może być chłodniejsza, co daje w rezultacie oszczędności. Jest to zwyczajnie bardzo przyjemne, kiedy podłoga jest ciepła, cyrkulacja powietrza jest znacznie mniejsza, więc w pomieszczeniach znacznie mniej się kurzy. No i nie ma grzejników na ścianach, co nie jest bez znaczenia przy urządzaniu pomieszczeń.

Pogadaj z projektantem ogrzewania o możliwości takiego rozwiązania w Waszym domu. Położenie instalacji jest bardzo proste i poza podłączenie w zasadzie nie potrzeba do tego specjalisty, jest tylko trochę roboty.

aniak1211

Cytat: OlaFasola w 21 Wrz 2011, 21:03:01Położenie instalacji jest bardzo proste
O tak:)
Moj szwagier obejrzał filmiki montażowe i sam robil:)

Anupka

#62
OlaFasola, pogadam. I dzięki  :beer:

Dodany tekst: 21 Wrz 2011, 21:41:57

Trochę poczytałam, może jeszcze się komuś przyda:

•   http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,7259/
•   http://www.brejtomtech.pl/ogrzewanie-podlogowe,kt-6.html
•   http://www.ekoheat.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=56&Itemid=54
•   http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=4485&cms=504
•   http://www.e-floors.pl/artykuly/ogrzewanie-podlogi---podlogi-d.html
•   http://www.domhome.pl/galeria-zdjec-ogrzewanie-podlogowe/


Dzięki tym rysunkom widzę dokładnie dlaczego trzeba by było robić wykop. I że u mnie chyba jednak trzeba by było wodne zakładać. I przeraża mnie też, że jak się coś zesra, to trzeba będzie kuć płytki, żeby naprawiać... No nie wiem, nie wiem... Ale z drugiej strony widmo kaloryfera... Ych...
I`m looking strange in the mirror of truth, I`m not immortal I`ve lost my youth...

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

iksa_nl

maz powiedzial, ze ;) :
mata elektryczna nie ma takiej mocy grzewczej jak kaloryfer i nie nagrzeje tak pomieszczenia tyle, ze podloga jest ciepla (ale tez kazdy ma subiektywne odczucie ciepla) - lepiej zrobic w lazience wtedy mate i np. kaloryfer drabinkowy, ktory zakrecisz jak bedzie Ci cieplo a czasem jednak sie przyda, zeby wysuszyc recznik czy cos. Jesli znajdziesz mate z taka duza moca grzewcza to tez bedzie zarla duzo pradu.

co do przeliczania grzejnikow, to kazdy ma jakas moc. Trzeba policzyc szer. x dl. x wys. pomieszczenia (m3). Jesli budynek jest dobrze ocieplony to janosikowa ;) metoda przyjmuje sie 25W/m3, jesli slabo ocieplony to 35W/m3, w lazience 40W/m3. Jesli kociol jest kondensacyjny to do tego dodac 20%.
Dotyczy to naszej strefy klimatycznej i w nasza polska zime nie bedzie zimno :)
Jesli dom jest w NL to mysle, ze te 25W na metr3 powinno starczyc, mrozy mniejsze.

no i w istniejacym domu polozenie ogrzewania podlogowego (instalacja) to bedzie troche roboty bo albo skuwasz wszystko i od nowa robisz szlichte plus styropian, instalacja i wylewasz posadzke albo nadlewasz na istniejaca posadzke - najciensza instalacja to 3 cm (przynajmniej z tego co on wie).

"Zesrac" sie nie powinno, ja osobiscie nie slyszalam, zeby ktos musial kuc etc. bo rurki poszly a maz jest z branzy i duzo opowiada ;) (przynajmniej jak jest dobrze zrobione), no i warto zrobic zdjecia jak petle juz leza, zeby wiedziec w razie czego gdzie rurki ida albo nawet przy ewentualnej sprzedazy budynku.

Kasia

ja żałyję że jak kończyli nasza kawalerkę, jak montowali kaloryfery nie dogadałam się z majstrami aby mi te rurki od kaloryferów nie poprowadzili slimakiem przez cały pokój buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

konwalia

Cytat: Kasia w 22 Wrz 2011, 09:31:18
ja żałyję że jak kończyli nasza kawalerkę, jak montowali kaloryfery nie dogadałam się z majstrami aby mi te rurki od kaloryferów nie poprowadzili slimakiem przez cały pokój buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
ja w łazience przełozyłam kaloryfer na sciane sasiadujaca z duzym pokojem i wziełam najwiekszy jaki wszedł i teraz prawie w pokoju nie grzeje(łazienka jest ryczałtem :D)

Kasia

u mnie na kaloryferach sa podzielniki więc w pokoju byłoby super ciepło a kaloryfer mógłby byc zimny ;) wtedy miałabym ogrzewanie za darmo :D

nionczka

Cytat: OlaFasola w 21 Wrz 2011, 21:03:01Jest to zwyczajnie bardzo przyjemne, kiedy podłoga jest ciepła


hehe, to dla mnie argument na minus. Uwielbiam schladzac cialo przez stopy. chodze na bosaka, jak mi za goraco, czyli ciagle
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

aniak1211

Cytat: golinda w 28 Wrz 2011, 15:13:42jeszcze nigdy nie byłam w domu z ogrzewaniem podłogowym, w którym byłoby komfortowo, zwykle jest za zimno
Chyba zrezygnuje z ogrzewania podlogowego w salonie,
bo chyba bez sensu jest podlogowe+grzejnik;D

elve

ja bym zrezygnowała z grzejników

aniak1211

Coprawda mamy jeszcze sporo czasu,
ale juz myslimy.
Nie wiem czy podlogowe w kuchni i salonie wystarczy,
myslalam o podlogowym na calym parterze,
niby nie lubie goraca,
ale nie chcialabym miec zimno;)
Bedziemy tez mieli kominek.

W sumie to bylam raz w domu z ogrzewaniem podlogowym,
bylo poludnie a w domu bylo przyjemnie cieplo,
do tego podloga z plytek ciepla:)
Kobieta mowila ze w piecu pali dopiero na wieczor a cieplo utrzymuje sie dlugo:)

elve

aniak1211 wydajność porównywalna, jedyne ograniczenie to materiał, z którego zrobione są podłogi
jeśli planujecie płytki, dajcie ogrzewanie; szczególnie że macie w planach kominek, bez grzejników jest mniejszy problem z aranżacją wnętrza
jak parkiety - grzejniki

aniak1211

Parkiety raczej nie;)
Mysle o plytkach,
ewentualnie panele.
No i nie widze miejsca na grzejniki;) :D

mobka

#73
Szwagierka ma tylko podlogowe. BYlam i bylo cieplo, ma wykladziny w sypialniach , deske w salonie i plytki w aneksie. Druga ma podlogowe w lazience na pietrze i na calym parterze - wszedzie plytki. BYlo nieznosnie goraco, a ona cieplo uwielbia. W lazience myslalam, ze mnie rozniesie, bo nie dosc, ze bylo goraco, to jeszcze plytki w stopy grzaly i szlo ocipiec :D

Jakbym robila dla siebie, to podlogowe na pewno.

Dodany tekst: 28 Wrz 2011, 23:13:16

A, i jedna ma odkurzacz centralny. Tez swietna sprawa.

aniak1211

Cytat: mobka w 29 Wrz 2011, 00:12:41A, i jedna ma odkurzacz centralny. Tez swietna sprawa.
Moi znajomi tez zrobili sobie,
teraz brat buduje dom i tez sobie robi,
ja, jak na dzien dzisiejszy nie-koszty:(
Zwykly odkurzacz posiadam,nowy i daje rade;)
Chociaz kto wie co bedzie za jakis czas,
zobacze u brata,dowiem sie i wszystko zobacze i moze akurat bede MUSIALA miec :D