Apel w sprawie in vitro

Zaczęty przez zuzia, 03 Mar 2009, 11:44:39

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

sputnik_sweetheart

Cytat: jo_miekka w 03 Mar 2009, 15:10:34
ja nie wiem, czy w ogóle bym się zdecydowała na in-vitro

ja też nie wiem co nie zmienia postaci rzeczy, że uważam, że nie może być tak, że to zakazane odgórnie przez jakiegoś patałacha.
dokładnie, co to państwo kościelne czy co? średniowiecze.

elve

ja bym się nie zdecydowała ani na in vitro ani na aborcję, ale to nie znaczy że mam innym ograniczać do tego prawo

ale prawo powinno regulować pewne aspekty tych spraw, aby zminimalizować m.in. ryzyko nacisków, możliwość manipulacji itp
ale NIE OGRANICZAĆ

golinda

państwo powinno przede wszystkim refundować in vitro


inkageo

Nasza służba zdrowia jest za biedna, żeby refundować in vitro.. Może prywatne dobrowolne ubezpieczenia są jakimś wyjściem..
Imagine there is no hate

golinda

refunduje się wózki inwalidzkie - to takie samo "leczenie" jak bezpłodności
uważam, że powinno bć refundowane i to jest skandal, że ludzie sami muszą taką kasę za to płacić.

jo_miekka

a dzięki tej cudnej ustawie in vitro w PL zejdzie do podziemia...

mayagaramond

Cytat: elvelve w 03 Mar 2009, 15:22:12
ja bym się nie zdecydowała ani na in vitro ani na aborcję, ale to nie znaczy że mam innym ograniczać do tego prawo

to tak jak ja, co do in vitro to mam poprostu bardzo duze watpliwosci natury etycznej, ze to tak nazwe, ale to jest moj poglad

Cytat: elvelve w 03 Mar 2009, 15:22:12
ale prawo powinno regulować pewne aspekty tych spraw, aby zminimalizować m.in. ryzyko nacisków, możliwość manipulacji itp
ale NIE OGRANICZAĆ
i z tym tez sie zgadzam.

"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

inkageo

Eeeee tam nie będzie żadnej ustawy ;) To tylko bicie piany ;)
Imagine there is no hate

jo_miekka

miejmy nadzieję, że nie będzie...

mayagaramond

Cytat: golinda w 03 Mar 2009, 15:24:45
państwo powinno przede wszystkim refundować in vitro

z tym sie zupelnie nie zgadzam, nawet w DE, kraku, ktory jak na razie ma wiecej pieniedzy niz PL,  nie ma 100% refundacji, tylko 50% pod warunkiem, ze komorki sa od malzonka.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

jo_miekka

no w sprawie refundacji myślę, że nie stac nas na to, najpierw niech zapewnia zzo do porodu niepłatne
wózek inwalidzki dla kogos, kto nie może chodzic, to jednak inna potrzeba...
nie mówiąc o tym, że wózki, które sie dostaje to zwykle chłam...

zuzia

Cytat: inkageo w 03 Mar 2009, 15:30:07
Nasza służba zdrowia jest za biedna, żeby refundować in vitro.. Może prywatne dobrowolne ubezpieczenia są jakimś wyjściem..
no tak, ale i tak płacisz 2 razy bo państwo ściąga z ciebie obligatoryjnie!

mayagaramond

Cytat: zuzia w 03 Mar 2009, 16:40:54
no tak, ale i tak płacisz 2 razy bo państwo ściąga z ciebie obligatoryjnie!

ale nie sciaga na in vitro. A to podwojne placenie to ironia losu, po co reformowac sluzbe zdrowia skoro wiekszosc i tak chodzi prywatnie, a wielu ma prywatne ubezpieczenie od firmy.

Tak jak ze szkola - po co reformowac, skoro mozna wyslac dziecko na korepetycje.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

vobi

Zagłosowałam. Sama bym sie na in vitro nie zdecydowala (nawet nie ze wzgledu na stanowisko KK), ale nie widze powodu zeby odgornie narzucac wybor innym!!!

Natomiast co do finansowania przez Panstwo in vitro - to wg mnie byloby skrajne przegiecie. Mysle ze priorytetem jest znalezienie pieniedzy na leczenie, czy czasem wrecz ratowanie ludzi (a zwlaszcza dzieci) ciezko chorych, bo w tej chwili rodzice musza sobie radzic praktycznie sami, a koszty takiego leczenia sa czesto niewiarygodnie wysokie.

Porownania finansowania in vitro do sfinansowania przez Panstwo wozka inwalidzkiego nawet nie bede komentowac

zuzia

Cytat: mayagaramond w 03 Mar 2009, 16:52:56
ale nie sciaga na in vitro. A to podwojne placenie to ironia losu, po co reformowac sluzbe zdrowia skoro wiekszosc i tak chodzi prywatnie, a wielu ma prywatne ubezpieczenie od firmy.

Tak jak ze szkola - po co reformowac, skoro mozna wyslac dziecko na korepetycje.

ja jestem jak najbardziej za reformą.
bo argumenty "może skorzystaj z prywatnego" są ok. ale na krótką metę.
wykupiłam sobie prywatne ubezpieczenie na ciążę i jestem zadowolona. ale jak dorzucę do tego składkę ZUS to różowo nie jest...

szelma

Zgadzam się w całej rozciągłości, że państwu nic do tego, czy ktoś chce in vitro czy nie - dlatego państwowy zakaz jest bez sensu i się podpisałam. Ale też uważam, że pełne finansowanie (finansowanie w ogóle) jest kwestią zupełnie inną - za dużo jest chorych dorosłych i dzieci, żeby wydawać pieniądze na in vitro. To zupełnie inna sprawa niż finansowanie wózków inwalidzkich...

mayagaramond

Cytat: zuzia w 03 Mar 2009, 17:04:26
ja jestem jak najbardziej za reformą.
bo argumenty "może skorzystaj z prywatnego" są ok. ale na krótką metę.
wykupiłam sobie prywatne ubezpieczenie na ciążę i jestem zadowolona. ale jak dorzucę do tego składkę ZUS to różowo nie jest...

zgadzam sie w 100%, bo na razie jest tak, ze placisz dwa razy. Powinna byc skladka na kase chorych, katalog jakie badanie/zabiegi itp. sa refundowane, do czego trzeba doplacac itp. Bo na razie z tego co sie orientuje (bo nie jestem bezposrednio dotknieta problemem) jest bajzel na kolkach...

"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

vobi

Cytat: mayagaramond w 03 Mar 2009, 17:09:28
Bo na razie z tego co sie orientuje (bo nie jestem bezposrednio dotknieta problemem) jest bajzel na kolkach...

czasem mam wrazenie, ze nawety kolka juz odpadly

Dodany tekst: 03 Mar 2009, 17:15:34

BTW, zauwazylyscie ze najwieksze poparcie maja petycje dotyczace fok? Jedna ponad 17.000 glosow, druga cos ok. 15.000. Widocznie foki niezle lobbuja ;D

zuzia

mayagaramond
jest bajzel. bo można iść do lekarza państwowo ale np. zeby zrobić sobie badania (nie mówięc co miesiąc ale np. raz w roku) to się musisz z nim praktycznie wykłócić bo sam z siebie....
moja mama miała biegunkę przez 1,5 miesiąca, schudła 15 kg, nic jeść nie mogła i co? lekarka ją na tą biegunkę leczyła. a okazało się, że to tarczyca (zabrałam ją do lekarza do pracy, który bez badań stwierdził, że to może być to i dał skierowania). i co z takimi zrobić?

mayagaramond

Cytat: zuzia w 03 Mar 2009, 17:18:54
mayagaramond
jest bajzel. bo można iść do lekarza państwowo ale np. zeby zrobić sobie badania (nie mówięc co miesiąc ale np. raz w roku) to się musisz z nim praktycznie wykłócić bo sam z siebie....
moja mama miała biegunkę przez 1,5 miesiąca, schudła 15 kg, nic jeść nie mogła i co? lekarka ją na tą biegunkę leczyła. a okazało się, że to tarczyca (zabrałam ją do lekarza do pracy, który bez badań stwierdził, że to może być to i dał skierowania). i co z takimi zrobić?

konowalow niestety pelno w kazdej branzy, tylko wsrod lekarzy to dosc niebezpieczne...Mojego kuzyna lekarz przez dwa tygodnie leczyl na przeziebienie (dodam, ze prywatnie, przychodzil do domu), bo. F. (kuzyn) skarzyl sie na bole szyji. Jak moja ciocia wezwala innego, tot en od razu sie zapytal czy F. moze upadl. Upadl, upadl (w domu nic nie powiedzial). Efektem byl przeszczep kawalka kregu, rehabilitacja w konstancinie, kolnierz itp...
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

elve

problem polega na tym, ze w żadnym kraju służba zdrowia nie działa jak należy, każdy kraj boryka się z innymi problemami, więc nawet nie ma się na czym wzorować

reforma jest absolutnie konieczna, m.in. regulująca koszyk świadczeń gwarantowanych oraz prywatne ubezpieczenia medyczne

niestety z naszych składek musimy opłacać tych, którzy nie osiągają/nie wykazują dochodów, a korzystają z opieki medycznej

zosia2007

done :)

mam nadzieję ze nie za pozno

elve

Ja bym poszła w poprawienie systemu adopcji i rodzin zastępczych niż finansowanie in vitro.

mayagaramond

Cytat: elvelve w 03 Mar 2009, 17:26:15
niestety z naszych składek musimy opłacać tych, którzy nie osiągają/nie wykazują dochodów, a korzystają z opieki medycznej

np. dzieci. Abstrahujac od konowalow, ktorym sie nie chce pracowac lub ktorzy pracuje na czarno uwazam, ze system opieki zdrowotnej powinnien jak najbardziej operac sie na zasadzie solidarnosci.

Dodany tekst: 03 Mar 2009, 17:38:21

Cytat: elvelve w 03 Mar 2009, 17:35:07
Ja bym poszła w poprawienie systemu adopcji i rodzin zastępczych niż finansowanie in vitro.

racja!
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"