Wspólne rozliczanie z małżonkiem - PIT

Zaczęty przez iksa_nl, 23 Sty 2009, 13:55:43

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

iksa_nl

Czy któraś z Was rozlicza PIT'a wspólnie z małżonkiem?

Czy jeśli mam zamiar rozliczać się wspólnie to musze powiadomic fiskusa wcześniej czy mogę się zdecydować w ostatniej chwili np. przy wypełnianiu PIT'a?

Przy powiadamianiu pracodawcy muszę podać zarobki męża i mąż też u siebie żeby dobrze policzyli wysokość pobieranej zaliczki na podatek (i w ciągu roku w razie zmian aktualizować kwoty) czy lepiej nie powiadamiać, płacić zaliczki od swoch zarobków i otrzymać ewentualny zwrot po rozliczeniu z mężem?

Jakieś praktyczne porady od doświadczonych w tym temacie mężatek? ;)

magdalinska

musicie byc caly rok malzenstwem, zeby rozliczyc sie wspolnie. Nie ma obowiazku powiadamiania urzedu skarbowego o zamiarze wspolnego rozliczenia sie. Nie slyszalam tez o przypadkach powiadamiania pracodawców o zarobkach meza, raczej kazdy dostaje ew. zwrot w rozliczeniu rocznym.
Ja nie wiem czy bede sie rozliczac wspolnie, najpierw przelicze, ale zarabiamy podobnie,wiec cudów nie bedzie ;) jedynie zaoszczedzic moge na papierze do drukarki i tuszu ;)

iksa_nl

dzieki za odp.

no właśnie się zastanawiałam czy pracodawcę trzeba powiadamiać bo właściwie w moim przypadku gdy mąż zarabia dużo mniej mogliby pobierac mi mniejszą zaliczkę na podatek... a tak to trzeba będzie czekać na zwrot nadpłaty.

elve

#3
w zakładzie pracy można złożyć wniosek o obniżenie zaliczki na podatek dochodowy, ze względu na wspólne rozliczanie się ze współmałżonkiem o niższych dochodach

Dodany tekst: 23 Sty 2009, 14:29:53

iksa_nl policzcie czy razem rozliczając się wejdziecie w następny próg podatkowy, jesli nie, to czemu nie skorzystać z obniżenia składek
co z tego że będzie zwrot, skoro przez rok te pieniądze "nie będą na siebie pracowały"

tusia

Życie jest dane człowiekowi tylko jeden raz, więc warto je przeżyć tak,
by nie odczuć męczącego żalu po latach spędzonych bez celu...

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

iksa_nl

dzieki za pomoc! :)

stronka też przydatna.

eva_luna

my w tym roku rozliczamy sie razem, mam nadzieje, ze tym razem nie bedziemy musieli doplacac.....

jusia

a my oddzielnie, ja musze sie rozliczyc do 31.03 , a maz jeszcze nie dostał pita, zreszta chce jak najszybciej skorzystac z ulgi na dziecko  :dance: :dance:
"Ten co chce- szuka sposobu, ten co nie chce- szuka powodu"

vobi

jusia, a co to jest "ulga na dziecko"? Oswiec tumana  :pray:

magdalinska

Vobi,   http://www.pit.pl/ulga-prorodzinna/index.php   
Hania urodziła sie w 2008r.? wiec mozesz sobie ją "wrzucic" ;) do pita. Wtedy dostaniesz zwrot podatku w wysokosci 1173,70, jak masz jeszcze jakies odliczenia to wiecej, oczywiscie jesli zaplacony podatek pokryje ci te ulgi ;)

ja chyba rozlicze sie jednak z mezem, sama musialabym doplacic 6zł ;)

vobi

magdalinska, 10 piw sie nalezy, i kolejne 10 dla jusi
wiecie ze mi to zupelnie ucieklo? Pewnie bym sie rozliczyla bez ulgi... :stupid:

ewelinkaa

rozliczyć się z mężem można po roku bycia małzenstwem czyli przez pelnie 12 miesiecy:(
carpe diem