Czy oszczedzacie i jak?

Zaczęty przez mayagaramond, 17 Lis 2008, 14:46:29

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mayagaramond

#1000
Cytat: cumberland w 08 Paź 2013, 16:36:30nie no oszczędzanie dla idei to jest też bez sensu, przecież tu nie chodzi o jakaś ideologię oszczędzania dla zasady
tylko po to, żeby mieć świadomość, "że mam" ale np. odkładanie miesięcznie jakiejś kwoty np. na przysłowiową emeryturę czy posiadanie jakiegoś długoterminowego planu systematycznego oszczędzania na 10-15 lat to dla mnie właśnie oszczędzanie,

zgadzam sie.

Nie mam zamiaru odkladac na marmurowy pomnik ;)

I oszczedzajac kiedys (bo ostatnio prawie nie odkladam) nie zawsze mialam konkretny cel, ale pozniej czesc tych oszczednosci poszla na przyklad na podyplomowke.



Dodany tekst: 08 Paź 2013, 16:17:27

Cytat: suegro w 08 Paź 2013, 16:00:51I po to by kasa tworzyła kasę.

aha. I co z ta kasa wtedy?
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

abkasia

Ja ostatnio nic sobie jie kupuje.. a moja szafa swieci puskami. I na nowe rzeczy widokow nie ma
Chwilowo nie odkladam ale ogolnie planujemy to robic..

suegro

Cytat: mayagaramond w 08 Paź 2013, 17:16:39aha. I co z ta kasa wtedy?

Nic, jest.

Jest zabezpieczeniem na gorsze czasy, na problemy zdrowotne, na problemy ze zleceniami, na redukcję etatów, na rzucanie pracy jeśli jest toksyczna, na większe i nieprzewidziane wydatki, na pomoc najbliższym jeśli jej potrzebują, na okazje inwestycyjne, na szaleństwo jeśli pojawi się ochota.

Widzę same zalety posiadania majątku i przeraża mnie wizja życia polegająca na "oczekiwaniu do pierwszego". Chcę być wolna i niezależna.

"Każdy cytat w internecie wygląda na prawdziwy..."

Józef Piłsudski

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

fasolka1980

Su, bardzo bliskie mi podejscie :)

Kasia

- Kiedyś  młody człowiek przybiegł do dziadka i pokazując skarbonkę powiedział: dziadku, dziadku popatrz ile zaoszczędziłem pieniędzy. Na to starszy pan pogładził go po głowie i mówi - ty się nie ucz oszczędzać, ty się ucz zarabiać.



suegro

#1005
Jeśli nie będzie umiał odkładać to i tak wyda to co więcej zarobił. ;)



Dodany tekst: 08 Paź 2013, 18:52:34

fasolka1980 no to hajf fajf. :highfive:

"Każdy cytat w internecie wygląda na prawdziwy..."

Józef Piłsudski

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mayagaramond

Cytat: suegro w 08 Paź 2013, 18:07:55Widzę same zalety posiadania majątku i przeraża mnie wizja życia polegająca na "oczekiwaniu do pierwszego". Chcę być wolna i niezależna.

Tez do pierwszego nie zyje ani na niego nie czekam. Poprostu ostatnio wydaje pewnie z 90% pensji :)

Chodzi mi o to,ze nie chce trzymac pieniedzy dla trzymania i piszac "odlozyc, zeby wydac na co innego" mialam na mysli cele. I zabezpieczenie tez jest celem. Ale celem moze byc tez wymarzona podroz, zakup mieszkania albo torebka chanel ;)

Z wzrostem pensji wzrastaja czesto potrzebo-zachcianki ;) Kupuje sie drozsze kosmetyki, drozsze ciuchy, czesciej sie wychodzi. Kiedys wyjscie do knajpy dla mnie i wydanie 30€ bylo duzym wydatkiem. Pamietem jak bylam w Londynie na kursie z podyplomowki i wszyscy latali do Starbucksa kupowac kawe, a ja nie. Bo nie bylo mnie na nia stac.



"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

rudasekawf

#1007
Zdecydowanie lepiej czuję się jak mam na koncie oszczędnościowym trochę kasy. Nigdy nie opróżniamy tego konta do zera, musi być na nim "górka" na wszelki wypadek. Jeśli po przeżyciu całego miesiąca, zakupach, zachciankach itd. coś z wypłaty zostaje to staram się to przelać na konto oszczędnościowe, nawet jeśli to przysłowiowe trzy grosze.




rilla

#1010
Maya efektem oszczedzania o którym pisalam ja, cumber , fasolka i su jest wolnosc finansowa i bycie rentierem. Twoje inwestycje zapewniaja ci dochod pasywny tzn. co miesiąc masz wpływy z lokaty, funduszu, najmu z dywidend(to raczej raz roku) nic nie robiac . Wtedy pracuje sie bo sie lubi, a nie dlatego,  ze sie lubi i trzeba dostac pensje.



Dodany tekst: 09 Paź 2013, 10:50:35

Polecam fajna ksiazke T. Harv Eker "Bogaty lub biedny, po prostu rozni mentalnie "

Kasia

Cytat: rilla w 09 Paź 2013, 11:44:55Maya efektem oszczedzania o którym pisalam ja, cumber , fasolka i su jest wolnosc finansowa i bycie rentierem. Twoje inwestycje zapewniaja ci dochod pasywny tzn. co miesiąc masz wpływy z lokaty, funduszu, najmu z dywidend(to raczej raz roku) nic nie robiac . Wtedy pracuje sie bo sie lubi, a nie dlatego,  ze sie lubi i trzeba dostac pensje.

a ja się nie zgadzam, książka, którą poelciłaś jest mi znana i absolutnie nie widzę w niej zachety do systematycznego ciułania pieniędzy
wręcz przeciwnie, inwestowanie, wydawanie pieniedzy pod inwestycje, tudzież zaciąganie kredytu pod inwestycje ;)
postawa Mai jest bliższa temu co jest propagowane w tej książce ;)



odkładanie i trzymanie srodków na lokacie i czekanie na lepsze czasy, tudzież satysfakcja z pieniędzy na koncie czy poczucie bezpieczeństwa że się te pieniadze ma to właśnie dochód pasywny.

rentierem nie będziesz mając oscczedności i trzymając je na lokatach ;)



to ja wolę mieć cel, nawet długoterminowy typu uzbierać 500tys i wydac zgromadzone środki na inwestycję. Zbieranie bez celu, tak dla sportu zbierania złe nie jest ale no biznesów z tego to nie bedzie, trzeba podjąć ryzyko (mniejsze lub większe) i w koncu zainwestowac zgromadzone środki aby kasa się pomnazała ;)


Bezpieczeństwo finansowe jest super, osiąga się je na różne sposoby, nieraz trzymając pieniądze w skarpecie a nieraz własnie inwestując.
W razie kryzysu oszczędności trzymane w skarpecie tudzież bezpiecznej lokacie są najczęściej przejadane a w przypadku inwestycji najczęściej przejadamy zysk, nie uszczuplając kapitału ;)











cumberland

Cytat: Kasia w 09 Paź 2013, 12:25:24rentierem nie będziesz mając oscczedności i trzymając je na lokatach

a to już zależy jakie się ma oszczędności i jakie narzędzie do inwestowania wybierze, lokata to najprostsza i najbezpieczniejsza forma a i najmniej zyskowna ;D ale nie jedyna

Cytat: Kasia w 09 Paź 2013, 12:25:24W razie kryzysu oszczędności trzymane w skarpecie tudzież bezpiecznej lokacie są najczęściej przejadane a w przypadku inwestycji najczęściej przejadamy zysk, nie uszczuplając kapitału

nie zgadzam się, dzięki instrumentom finansowym (a to nie tylko lokata), które też przecież są inwestycją, możesz wypracować taki zysk, że w razie potrzeby przejadasz zysk a kapitału nie dotykasz

oczywiście w ogóle nie mówię o przysłowiowej skarpecie

Kasia

#1013
Cytat: cumberland w 08 Paź 2013, 16:20:47a odkładam bo zbieram na coś, i to nie jest żadna oszczędność, bo tych pieniędzy za chwilę nie będzie Grin

ja się odnoszę głownie do tego?
odkładanie vide oszczędzanie mając realny cel to dla mnie jak najbardziej oszczędzanie.
tym celem może być właśnie wkład pod inwestycję, zakup nieruchomości, zakup akcji itd.

rozmowa poszła w kierunku że oszczedzanie na konkretny cel to nie oszczedzanie ;)

maya nie pisze o takim zachowaniu jaki reprezentuje fasolkowa tesciowa

tutaj to wyjaśniła :)
Cytat: mayagaramond w 08 Paź 2013, 20:20:15Chodzi mi o to,ze nie chce trzymac pieniedzy dla trzymania i piszac "odlozyc, zeby wydac na co innego" mialam na mysli cele.


trzymanie pieniedzy to żadna inwestycja
a inwestowanie ich to już pewnego rodzaju wydatek, zaangazowanie srodków, cel


no chyba że zaraz się okaze że dyskusja dotyczy tego samego tylko inaczej nazwanego i opisanego ;)

no i są jeszcze inwestycje niefinansowe ale to chyba nie w tym watku ;)


suegro

Cytat: Kasia w 09 Paź 2013, 12:25:24rentierem nie będziesz mając oscczedności i trzymając je na lokatach

A skąd taka opinia?
"Każdy cytat w internecie wygląda na prawdziwy..."

Józef Piłsudski

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

cumberland

Kasia, trochę przeczysz sama sobie ;)
tu napisałaś tak:

Cytat: Kasia w 08 Paź 2013, 16:23:17A to ja w takim razie nigdy jeszcze nie oszczedzalam 
Odkładają mną ślub, na wykończenie mieszkania, na wkład własny, na samochód, teraz na dom

to jest dla mnie odkładanie, bo zbierasz kasę, żeby ją skonsumować, a nie pomnażać

a tu piszesz tak:

Cytat: Kasia w 09 Paź 2013, 13:12:53odkładanie vide oszczędzanie mając realny cel to dla mnie jak najbardziej oszczędzanie.
tym celem może być właśnie wkład pod inwestycję, zakup nieruchomości, zakup akcji itd.

rozmowa poszła w kierunku że oszczedzanie na konkretny cel to nie oszczedzanie

cel, którym jest zakup czegoś dzięki czemu mnożysz, a nie konsumujesz to dla mnie oszczędzanie a nie odkładanie

Ty piszesz w obu przypadkach, że odkładasz na cel, więc oszczędzasz, ale przykłady podałaś zgoła odmienne
dla mnie to nie jest to samo ;D



Kasia

#1016
Cytat: suegro w 09 Paź 2013, 12:24:03
A skąd taka opinia?

ze znajomosci ofert banków dotyczacych lokat ;)
dla mnie lokata to taka lux skarpeta ;)
bardzo bezpieczna, dajaca niewielki zysk.



Dodany tekst: śro, 9 paź 2013, 11:44:08

Cytat: cumberland w 09 Paź 2013, 13:37:08Kasia, trochę przeczysz sama sobie wink
ani trochę ;)

przecież napisałam że wg waszego słownika ja nie oszczedzam tylko odkładam (pierwszy zacytowany przez ciebie post)

dalej piszę że się z tym nie zgadzam, że takie odkładanie czy oszczedzanie na konkretny cel też mnoży pieniądze ;) i dlatego dla mnie to jak najbardziej oszczedzanie.

Cytat: cumberland w 09 Paź 2013, 13:37:08to jest dla mnie odkładanie, bo zbierasz kasę, żeby ją skonsumować, a nie pomnażać
a to musiałam wykasować ;)

suegro

#1017
Ale my nie piszemy o ciułaniu, bezpiecznym oszczędzaniu, przynajmniej nie ja.
Cały czas piszę o tym, że celem jest by kasa tworzyła kasę. Ale żeby tak było to najpierw ją trzeba odłożyć.

Dodany tekst: 09 Paź 2013, 11:48:44

Cytat: Kasia w 09 Paź 2013, 13:39:26ze znajomosci ofert banków dotyczacych lokat

Bardziej mi chodziło o to:

"rentierem nie będziesz mając oscczedności".

Skąd taka opinia?
Tak jak napisała cumber, wszystko zależy od poziomu oszczędności, albo tego co ja nazywam po prostu majątkiem.

Dodany tekst: 09 Paź 2013, 12:50:42

Cytat: Kasia w 09 Paź 2013, 12:39:26
ze znajomosci ofert banków dotyczacych lokat ;)
dla mnie lokata to taka lux skarpeta ;)
bardzo bezpieczna, dajaca niewielki zysk.

Niewielki to rzecz względna.
Jak masz duży majątek to ten zysk może być wystarczający do bycia rentierem. ;)

"Każdy cytat w internecie wygląda na prawdziwy..."

Józef Piłsudski

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Kasia

#1018
Cytat: suegro w 09 Paź 2013, 13:47:10Ale żeby tak było to najpierw ją trzeba odłożyć.
odłożyć czy oszczedzić?

bo dziewczyny pisały że odkładanie to nie oszczedzanie

czyli cel też masz, zgromadzenie odpowiedniej kwoty na .... na coś, na wkład, na inwestycję itd

i to już co innego niż trzymanie pieniędzy na gorsze jutro, na wypadek choroby, na emeryturę
o tym pisałyście a to już dla mnie jest własnie ciułanie, żadna inwestycja, tylko własnie bezpieczne ciułanie, bogactwa ono nie przysporzy, zapewnia bezpieczeństwo, które jest jak najbardziej ważne ale to nie jest mnozenie pieniedzy, to jest własnie ciułanie ich w celu zapenienia bezpieczeństwa. to zadne inwestowanie.



no i tyle lat przekonywałysmy mayę, że w PL nie opłaca się wynajmować mieszkań, że lepiej kupić, że to inwestycja itd
i jak się dziewczyna w końcu przekonała to jej piszecie że to komsumpcja ;)



Dodany tekst: 09 Paź 2013, 12:53:20

Cytat: suegro w 09 Paź 2013, 13:47:10Jak masz duży majątek to ten zysk może być wystarczający do bycia rentierem. wink
ja masz spory majatek to zysk bedzie spory ale dla tego co ma mało srodków, natomiast dla ciebie bedzie na przysłowiowe waciki, bo skala ci się zmieni ;)

suegro

#1019
Cytat: Kasia w 09 Paź 2013, 12:51:58

o tym pisałyście a to już dla mnie jest własnie ciułanie, żadna inwestycja, tylko własnie bezpieczne ciułanie, bogactwa ono nie przysporzy,


I znów spytam skąd taka opinia? :)

Dodany tekst: śro, 9 paź 2013, 10:56:30

Cytat: Kasia w 09 Paź 2013, 13:51:58ja masz spory majatek to zysk bedzie spory ale dla tego co ma mało srodków, natomiast dla ciebie bedzie na przysłowiowe waciki, bo skala ci się zmieni

Nie rozumiem tego zdania.

Dodany tekst: śro, 9 paź 2013, 11:56:56

Cytat: Kasia w 09 Paź 2013, 13:51:58no i tyle lat przekonywałysmy mayę, że w PL nie opłaca się wynajmować mieszkań, że lepiej kupić, że to inwestycja itd

To nie byłam ja.
Albo inaczej, wtedy to nie byłam ja.



"Każdy cytat w internecie wygląda na prawdziwy..."

Józef Piłsudski

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

cumberland

Kasia, albo się nie rozumiemy, albo na siłę starasz się postawić znak równości między tymi pojęciami

powiedz mi w jaki sposób pomnożyłaś pieniądze robiąc wesele, kupując kieckę czy np. lecąc w podróż poślubną?
(pomijam argument "zwróciło mi się w kopertach", bo chyba nie to jest celem robienia wesela ;) )

a musiałaś na ten cel zbierać, odkładać, ciułać, czy jak Ty to nazywasz

to, że zbierałaś na remont, aby podnieść wartość mieszkania, które teraz wynajmujesz i czerpiesz z tego zyski, to jest naprawdę inny przykład i dziwię się, że tego nie rozróżniasz

suegro

Cytat: Kasia w 09 Paź 2013, 13:51:58ja masz spory majatek to zysk bedzie spory ale dla tego co ma mało srodków, natomiast dla ciebie bedzie na przysłowiowe waciki, bo skala ci się zmieni

Aha, zrozumiałam zdanie.
I znów nie zgadzam się, bo pisałam właśnie, że my staramy się nie zwiększać wydatków mimo zwiększonego dochodu.


"Każdy cytat w internecie wygląda na prawdziwy..."

Józef Piłsudski

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mayagaramond

#1022
Cytat: Kasia w 09 Paź 2013, 13:51:58no i tyle lat przekonywałysmy mayę, że w PL nie opłaca się wynajmować mieszkań, że lepiej kupić, że to inwestycja itdi jak się dziewczyna w końcu przekonała to jej piszecie że to komsumpcja


I love you :)



Dodany tekst: 09 Paź 2013, 13:30:34

Cytat: suegro w 09 Paź 2013, 14:11:53my staramy się nie zwiększać wydatków mimo zwiększonego dochodu.

Ale sama pisałaś, ze kupujesz droższe ciuchy albo ze wychodzicie do restauracji.

"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

Kasia

Cytat: cumberland w 09 Paź 2013, 14:03:10albo na siłę starasz się postawić znak równości między tymi pojęciami
nie stawiam

wrecz przeciwnie

cały czas pisze że lokata ze wzgledu na miską stope zwrotu nie jest żadną wspaniałą inwestycją
jest po prostu lux skarpetą

nie rozumiem dlaczego z ciułania robi się tutaj  inwestowanie,

systematyczne odkładanie nie jest równe z inwestowaniem, ja właśnie tego znaku równosci tutaj absolutnie nie stawwiam ;)

Lubicie miec srodki na koncie, super, ja tez lubię ;)
no ale na miłość boską nie psizcie że w ten sposób inwestujecie ;) bo to jakaś bzdura totalna lol

inwestowanie to angażowanie srodków, koniec kropka ;) więcej nie gadam i jeden post ze wzgledu na otwartą muszę wykasować ;)






suegro

#1024
Cytat: mayagaramond w 09 Paź 2013, 14:28:05Ale sama pisałaś, ze kupujesz droższe ciuchy albo ze wychodzicie do restauracji.

Tak, ale kupuje ich mniej i rzadziej. Doszłam do wniosku, że "drogo jest kupować tanio". ;)
A wyjście do restauracji aż takiego wpływu na budżet nie ma.

Za to nie zmieniły się inne czynniki mimo większych dochodów.   

Dodany tekst: 09 Paź 2013, 12:44:53

Cytat: Kasia w 09 Paź 2013, 14:43:14no ale na miłość boską nie psizcie że w ten sposób inwestujecie  bo to jakaś bzdura totalna

No, świetny argument.



Dodany tekst: 09 Paź 2013, 13:47:56

Cytat: Kasia w 09 Paź 2013, 14:43:14inwestowanie to angażowanie srodków, koniec kropka

Angażowanie środków może być rozciągnięte w czasie.
Czasem właśnie inwestycją jest odłożenie środków i zaangażowanie ich w lepszym czasie i np bez kredytu.
"Każdy cytat w internecie wygląda na prawdziwy..."

Józef Piłsudski

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login