Zmiana nazwiska po slubie..

Zaczęty przez ajawgrudniu, 29 Paź 2008, 11:58:19

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ajawgrudniu

i znowu mam nadzieje, że mi pomożecie.....Tak się złożyło dobrze czy nie dobrze..wyjeżdżamy do Budapesztu w 3 tygodnie po ślubie (mąż in spe dostal tam kontrakt). 12grudnia pobieramy sie i teraz zaczynam głowić się znowu nad nazwiskiem. Miało być podwójne, ale moze w tej sytuacji zostać przy swoim (bo po 12gr. musialabym  jechać 400km żeby złozyć wnioski o wymiane dok, potem jeszcze raz po odbiór). I pytanie, czy jesli teraz zostalabym przy swoim nazwisku, po powrocie do Polski moglabym zlożyć wniosek? o zmianę nazwiska (bo dziecko będzie mialo nazwisko męża, i ja też potem wolałabym być tak identyfikowana). Spotkalyście się z czymś takim, czy to w ogole przejdzie?

zuzia

ajawgrudniu
ja mam paszport na stare nazwisko i byłam na nim w US. w 3 tygodnie to mogą ci nawet dowodu nie zdążyć wyrobić.

dragonfly

ajawgrudniu, a nie mozesz w konsulacie w Budapeszcie zlozyc wniosku? Ja mam podwojne nazwisko (polsko-angielskie) i oprocz prawa jazdy nie mam nic zamienione jeszcze, a tez po slubie wyjechalismy zaraz do Niemiec (wczesniej bylismy w UK), dziecko bedzie mialo polsko-angielskie nazwisko. Zalezy od ciebie, jezeli chcesz zatrzymac  swoje nazwisko, przemysl sprawe z konsulatem... Zreszta, podrozowac mozesz na panienskim paszporcie czy dowodzie, no problem. Nie wiem, jak dziala zmiana nazwiska juz po slubie, tu Ci nie pomoge, niestety....

ajawgrudniu

Cytat: dragonfly w 29 Paź 2008, 12:43:24
ajawgrudniu, a nie mozesz w konsulacie w Budapeszcie zlozyc wniosku? Ja mam podwojne nazwisko (polsko-angielskie) i oprocz prawa jazdy nie mam nic zamienione jeszcze, a tez po slubie wyjechalismy zaraz do Niemiec (wczesniej bylismy w UK), dziecko bedzie mialo polsko-angielskie nazwisko. Zalezy od ciebie, jezeli chcesz zatrzymac  swoje nazwisko, przemysl sprawe z konsulatem... Zreszta, podrozowac mozesz na panienskim paszporcie czy dowodzie, no problem. Nie wiem, jak dziala zmiana nazwiska juz po slubie, tu Ci nie pomoge, niestety....

Dzieki...Ale wniosku o wymiane wszyskich dok? (dow, os. prawo jazdy , paszport) . No i w wawie mam działalnośc gospod. (((

dragonfly

kurcze, nie wiem - sprawdz na stronie kmonsulatu co oni wymieniaja, albo lepiej - zadzwon do nich.... mi w sumie na paszporcie zalezy najbardziej, bo mi sie konczy w maju, wiec w Niemczech bede wymieniac

Kasia

ja jeszcze nic nie wymieniłam i szybko nie wymienię


muszę czekać aż mi włosy odrosna abym mogła sobie zdjecie do dowodu zrobić :)

ajawgrudniu

Cytat: Kasia w 29 Paź 2008, 12:57:30
ja jeszcze nic nie wymieniłam i szybko nie wymienię


muszę czekać aż mi włosy odrosna abym mogła sobie zdjecie do dowodu zrobić :)

ja za bardzo nier moge czekać, bo jeszcze mam zarejestrowana dzialalnosc gospodarcza ((

noki

Cytat: ajawgrudniu w 29 Paź 2008, 11:58:19
I pytanie, czy jesli teraz zostalabym przy swoim nazwisku, po powrocie do Polski moglabym zlożyć wniosek? o zmianę nazwiska (bo dziecko będzie mialo nazwisko męża, i ja też potem wolałabym być tak identyfikowana). Spotkalyście się z czymś takim, czy to w ogole przejdzie?
Sklada sie wtedy wniosek o zmiane nazwiska w trybie administracyjnym, koszt jakies 60 PLN. Z decyzja o zmianie idziesz do kazdego urzedu i wypelniasz stosowne wnioski.

Ja nazwisko zmienilam przy zawieraniu malzenstwa, zlozylam wnioski o nowe dokumenty, ale nadal uzywam starego nazwiska az do momentu otrzymania tychze, rowniez jesli chodzi o moja dzialalnosc.

ajawgrudniu

noki bez problemu  iw kazdej sytuacji mozliwa jest taka zmiana nazwiska. Wiem , że trzeba uzasadnić dlaczego . Jak długo trwa takie postępowanie?

noki

nie wiem ile to trwa, chyba jedynie USC bedzie Ci w stanie udzielic takiej odpowiedzi. Jako powod podalabym, ze chcesz zmienic nazwisko rodowe, bo wyszlas za maz - moze waznie nie brzmi, ale w koncu innego powodu nie ma.
Pytanie tylko, czy nie lepiej Ci bedzie zmienic nazwisko przy slubie, a dokumenty wyrobic pozniej - to zalezy jak dlugo planujesz byc zagranica.

ajawgrudniu

wszystkie te urzędy strasza, że należy niezwłocznie zmienić/aktualizowac dokumenty. Do tego dzialalność gospodarcza. Nie wiem, czy mogę sobie pozwolic na to by zmienić po powrocie. Wyjeżdzamy na 1rok, z możliwością przedłużenia do 3