ceny sukien uzywanych

Zaczęty przez panikarola, 16 Paź 2008, 17:31:04

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rilla

hm a na zawiadomieniu nic nie ma o opłacie? bo ostatnio w jednej sprawie sąd kazał nam dopłacić jakas czesc i to by własnie 5% stanowiło... za późno jest na myslenie
panikarola napisze ci jutro koło 9 pw ok?


rilla

Cytat: panikarola w 17 Paź 2008, 00:35:38
250 chyba - maz placil to nie pamietam dobrze...
w sumie nie jest to istotne. nie wiem tez jaki wps jest:)

panikarola

na zawiadomieniu nie.

mysmy placili staly 250, a zastanawiam sie czy jak wezwiemy bieglego to nie bedzie trzeba doplacic do stosunkowego. o tym samym mowimy? jak bedziesz miala czas i bedzie Ci sie chcialo sprawdzic - to super, bedze wdzieczna :) a jak nie to ja podzwonie i popytam :D
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

eva_luna

ja wypozyczalam suknie i zaplacilam 1800 za suknie z halka, welonem, etola, bolerkiem. salon dosc drogi, ale suknie max 2 razy wypozyczaja.

salsa

panikarola


weszłam, nie czytałam co pisały dziewczyny, , odpowiem Ci na Twoja pierwsza wiadomośc lol

pierwsze pytanie - złozyłas juz pozew? w pozwie musisz określić wysokośc roszczenia , ktorego co do zasady juz sie nie zmienia
wartośc sukni nalezy ocenic według stanu z chwili zaistnienia zdarzenia - według cen z chwili wystapienia z roszczeniem
oczywiscie sąd z urzedu lub na wniosek moze sprawdzić zasadnośc tej sumy.


zastanów się, jak bedzie dla Ciebie korzystniej policzyc cenę sukni
generalnie nie da sie jednoznacznie tego wycenić
ja sprzedałam Jaguara za 60 % wartości a Przyjaciółka Lornę za troszke nawet wiecej (powiedzmy 65%)
ale np. jesli miałas jeszcze jakies plany z suknią zawiązane, (dodatkowy plener, foto w studio itp) to to tez należy wliczyć do tej sumy - gdyz naprawienie powstałej szkody obejmuje całą szkodę ( a wiec pomiesione dodatkowe koszta, jesli suknia była przez to czyszczona dwa razy, strata sesji i honorarium fotografa, Krawcowa jesli  naprawiałas powstałe zniszczenia itp) to wszystko musisz ując w tej sumie (a nawet powinnaś - ja za połozenie rurki z gazem na mojej działce na 13 dni dostałam bez szemrania 1300 zł ktore sobie zazyczyłam za bezumowne korzystanie z działki )
przemyśl to sobie dobrze ;)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

panikarola

salsa  :piwko:

zadam samego oszkodowania, plener sie odbyl ale zdjecia brzydkie, wiec szkode trudno mi wycenic. moze rozszerzyc powodztwo? nie wiem, pomysle.

a krawcowa jednoczesnie prowadzi punkt przyjec rzeczy do prlani, wiec poprawki zrobila sama, bo jej bylo wstyd za pralnie. nie placilam za nie. pomysle nad szkoda za zepsuty plener.
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

salsa

Cytat: rilla w 16 Paź 2008, 23:36:08
panikarola ale wartosc szkody wskazana przez ciebie z pewnoscia zostala zakwestionowana w sprzeciwie. W pierwszej kolejnosci sam fakt powstania szkody a ew. jej wysokosc. Tak jak pisalam, najlepiej okresic procentowo, podac jakie sa wartosci na rynku... bedzie rozprawa przesłuchanie stron i wtedy bedzie wiecej wiadomo

wysokośc szkody nalezy określic kwotowo
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

salsa

Cytat: inkageo w 16 Paź 2008, 22:39:07
Żarty żartami, ale wydaje mi się, że jak ktoś coś zniszczył to poszkodowanemu należy się zwrot pełnej kwoty, a nie równowartości rzeczy używanej. Jak zgubię/zniszczę komuś książkę, to nie będę jej szukać na pchlim targu z plamą na tej samej stronie co w zgubionej/zniszczonej, tylko odkupię i oddam nową.


wycenia sie w nastepujący sposób : stan z chwili wystapienia szkody, cena z chwili dochodzenia roszczęń (złozenie pozwu, wezwanie do zapłaty itp)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

salsa

panikarola

jesli chodzi o biegłego to powołuje go sąd na wniosek jeden ze storn lub sam z urzędu jesli uzna to za stosowne
ustawa mowi, ze biegłum moze byc w zasadzie każdy, kto legitymuje sie odpowiednią wiedza w danej materii, jednak w praktyce wyglda to tak, że w sądzie jest lista biegłuch podzielonych na wszelkie mozliwe kategorie itp - i na posiedzeniu czy rozprawie sąd postanawia powołac konkretnego biegłego z tej listy
oczywiscie mozna rpzedstawiac opinie "prywatnych" biegłych - przeważnie jesli sad da wiarę takiej opinii to powoła na ta okolicznośc swojego biełego
takze nie opłaca sie robic tych opinni wczesniej ale ew. zarządac ich na rozprawie
zaliczkę oraz opłatę   biegłego wypłaca kasą sądu biegłemu - a uregulowanie tych należnosci na rzecz skarbu panstwa jest juz wjęte w wyroku - opłaca to strona, ktora rpzegrała proces
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

panikarola

ok, rozumiem, czyli: swoje wlasne oszacowanie szkody, wniosek o bieglego - w drugiej kolejnosci. tak?

Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

wrobelek0403

Cytat: rilla w 17 Paź 2008, 00:20:06
no nie wiem doda, w postępowaniu cywilnym sąd podejmuje z urzędu inicjatywę dowodową jedynie w sytuacjach szczególnych , gdy bez przeprowadzenia dowodu niemożliwe jest prawidłowe rozstrzygnięcie spraw, a ciężar dowody spoczywa na stronach

i to bardzo szczególnych, w zasadzie nie ma juz postepowania dowodowego z urzedu. Jak strony nie powolają biegłego, to sad tego nie uczyni na pewno.

Pytanie, co kwestionuje pralnia: czy to, ze suknie zniszczyła???? jesli tak - trzeba bedzie powołac biegłego z dziedziny pralnictwa?????? Jesli sad nie ma takowego na liscie biegłych, zwroci się do stron o wskazanie osób, które mogłoby opinię wydac i wybierze sposród wskazanych.

Jesli kwestionuje wysokosc szkody w całości- trzeba udowadniac, jaka wartosc miała suknia w chwili oddania do pralni. Na dobra sprawe to pozwany powinien wykazywac, ze szkoda nie jest tak wysoka, jak okreslono w pozwie, ale powod nie moze pozostac bierny w wykazywaniu swojej szkody na kazdym poziomie do wysokosci z pozwu, bo istnieje ryzyko oddalenia pozwu.

Jesli kwestionuje odpowiedzialnosc - biegłego powoływac nie ma po co, to spor doktrynalny. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wielokrotnie stwierdzał, ze te informacje w pralniach i na kwitach "pralnia odpowiedzialnosci nie ponosi" sa klauzulą niedozowoloną, a wiec niewazna ex lege od chwili wpisania do rejstru klauzul. Rejestr jest na www.uokik.gov.pl



Rozszerzenie powództwa w postepowaniu uproszczonym jest niedopuszczlane.
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

wrobelek0403

Cytat: rilla w 17 Paź 2008, 00:21:58
gdzieś ostatnio to szukałam w pracy:
Dopuszczenie dowodu z urzędu niewskazanego przez stronę jest jednak prawem, nie zaś obowiązkiem sądu (zob. wyrok SN z 11.7.2001 r., V CKN 406/00, Prok. i Pr.
Nr 4/2002), co oznacza, iż w razie gdy sąd z prawa tego nie skorzysta, strona może w tych okolicznościach konstruować uzasadniony zarzut kasacyjny tylko w szczególnym wypadku.

wiec lepiej samu zadbać o to, niż liczyć na sąd

ale jesli sad dopusci dowód który okaze się korzystny dla jednej ze stron,  druga strona zawsze moze uznac to za stronniczosc sądu i zrobic z tego zarzut apelacyjny.
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

wrobelek0403

Cytat: panikarola w 17 Paź 2008, 00:28:27
rilla, tak, tak, rozumiem, ze zaliczke na bieglego, ale zastanawiam sie, czy i wpis wtedy nie wzrosnie? bo przy uproszczonym postepowaniu jest staly, a jak wezwe bieglego i nie przejdzie to postepowanie z uproszczonego to nie bedzie wpisu stosunkowego?

a w ogole - jestescie kochane   przytul

wpis jest od wartosci przedmiotu sporu, zaliczka na biegłego jest oddzielna. Trzeba ja zapłacic, ale w razie wygrania, druga strona zwraca równiez ta kwote.
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

panikarola

tak, wrobleku, mi chodzilo o to, czy musialabym doplacac i zaliczke na bieglego, i uzupeliac wpis. rilla juz mi napisala, ze zalezy od sadu, czasem zadaja.

pralnia juz nie kwestionuje, ze zle wykonala pranie, tylko swoja odpowiedzialnosc i wysokosc szkody. czyli wszystko co napisalyscie dotad sie zgadza.

Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

ze_nitka

Sprzedałam w komisie, wisiała tam 3,5 miesiąca, odzyskałam 1/3 ceny.

wrobelek0403

Cytat: ze_nitka w 04 Lis 2008, 12:28:07
Sprzedałam w komisie, wisiała tam 3,5 miesiąca, odzyskałam 1/3 ceny.

no tak, ale jesli Ty odzyskałas 1/3, to salon pewnie zarobił drugie 1/3.

Cena, za która sprzedajemy suknie do komisu nie odzwierciedla ceny sukni uzywanej :)
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

rubin04

Karola - tak jak wspomniała Zuzia - kupiłam nalona za 5 tys. Sprzedałam bez problemu za 3 tys "od ręki"

..a ja jutro piszę do Casablanki pismo z propozycją sprawy przed Sądem Konsumencki bo propozycje dot. mediacji w Federacji olali..
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
  Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mada1981

sprzedałam suknię Sincerity 2389 o wartości kupna 2800 zł (w 2007 r.) za połowę ceny (po około pół roku)