ceny sukien uzywanych

Zaczęty przez panikarola, 16 Paź 2008, 17:31:04

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

panikarola

ale wiecie co ze nie rozumiem

ja juz okreslilam wartosc szkody i na te sume jest nakaz

w tej chwili staram sie okreslic mniej wiecej procentowo jak takie suknie sie przedaja na rynku wtornym, bo adwokat strony przeciwnej bedzie chcial na pewno szkode od tego uzaleznic. wiec i ja musze wiedziec co i jak.

wiec o co mialabym rozszerzyc? o krzywde?
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

rilla

panikarola ale wartosc szkody wskazana przez ciebie z pewnoscia zostala zakwestionowana w sprzeciwie. W pierwszej kolejnosci sam fakt powstania szkody a ew. jej wysokosc. Tak jak pisalam, najlepiej okresic procentowo, podac jakie sa wartosci na rynku... bedzie rozprawa przesłuchanie stron i wtedy bedzie wiecej wiadomo

rilla

ja bym w tym momencie skupila sie na szkodzie.i W odpowiedzi wskazac ze twierdzenia i zarzuty pozwanego nie są uzasadnione i podkreślić ze podtrzymujecie powództwo w całości.

argumenty, wasze wyliczenie  + ew. tak jak pisalam opinia bieglego

rilla

doda, ja zrozumialam ze w ogóle kwestionuja powstanie skzode i beda twierdzic ze pranie było wykonane prawidłowo... sprzeciw na pewno zaskarzał nakaz w całości

rilla

ale sad nic jeszcze nie mogl, bo jest dopiero przeniesione do postepownia zwyklego wiec dopiero rozprawa bedzie (nie wiem czy wraz ze sprzeciwiem było zaw o rozprawie)

sad bielego nie powolal na pewno, ale panikarola moze zlozyc taki wniosek dowodoy z ostroznosci procesowej i ew. go cofnac

panikarola

dziewczyny, ale mowimy o bieglym jakim? ktory okresli czy usluga zostala wykonana prawodlowo czy ktory ustali wartosc sukienki uzuwanej, oddanej do prania?

Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

rilla

Cytat: panikarola w 16 Paź 2008, 23:10:03

nie wiem, czy sad powola bieglych do tego sam z siebie, ja nie powolywalam i strona przeciwna tez nie. kazde z nas powolywalo bieglego do oceny, czy pranie bylo poprawnie wykonane - pralnia jeszcze przy rozpatrywaniu reklamacji, a ja musialam, zeby mi przyjeli sprawe do mediacji.

ja to zrozumiałam tak :
- ani ty ani pozwnay nie wnioskowaliscie o opinie bielego sadowego w zakresie czy szkoda powstala
- sa dwie opinie prywatne wasza i rzeczoznawcy pozwanego
- czy są sprzeczne?
- czy są w nich wartosci szkody?

wniosek wstepny ejst taki jak na podstawie tych dokumentow bedzie spor to i tak powinien byc przeprowadzony dowod z opini bieglego na okolicznosc czy szkoda a ogole powstala a jezeli tak to w jakiej wysokosci

rilla

ale ja doda napisalam ze z ostroznosci procesowej tylko, lepiej zrobic cos wiecej niz cos mniej... szczegolnie ze nie wiemy jakie byly poprzednie opinie rzeczoznawcow, w jakim zakresie itd. a nie sadze zeby sad ocenial wartosc szkody na podstawie swojej wiedzy:/

panikarola

Cytat: rilla w 16 Paź 2008, 23:46:37
ale sad nic jeszcze nie mogl, bo jest dopiero przeniesione do postepownia zwyklego wiec dopiero rozprawa bedzie (nie wiem czy wraz ze sprzeciwiem było zaw o rozprawie)

sad bielego nie powolal na pewno, ale panikarola moze zlozyc taki wniosek dowodoy z ostroznosci procesowej i ew. go cofnac

bylo zawiadomienie o rozprawie. czyli mozliwe, ze sam sad powola bieglego? ja sie zaczelam teraz nad tym zastanawiac, skoro rilla tak mowisz.

bo pralnia juz nie twierdzi, ze usluge wykonala prawidlowo, dzieki Waszym pytaniom wlasnie sobie uswiadomilam, teraz juz mowia, ze nie ponosza ryzyka i odpowiedzialnosci. i druga sprawa, ze szkoda wcale nie jest w takiej kwocie jak ja twierdze, tylko ze jest mniejsza, bo suknia uzuwana i tak juz nie ma tej wartosci co na poczatku.

krzywdy nie biore pod uwage.
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

panikarola

Cytat: rilla w 16 Paź 2008, 23:55:55
Cytat: panikarola w 16 Paź 2008, 23:10:03

nie wiem, czy sad powola bieglych do tego sam z siebie, ja nie powolywalam i strona przeciwna tez nie. kazde z nas powolywalo bieglego do oceny, czy pranie bylo poprawnie wykonane - pralnia jeszcze przy rozpatrywaniu reklamacji, a ja musialam, zeby mi przyjeli sprawe do mediacji.

ja to zrozumiałam tak :
- ani ty ani pozwnay nie wnioskowaliscie o opinie bielego sadowego w zakresie czy szkoda powstala
- sa dwie opinie prywatne wasza i rzeczoznawcy pozwanego
- czy są sprzeczne?
- czy są w nich wartosci szkody?

wniosek wstepny ejst taki jak na podstawie tych dokumentow bedzie spor to i tak powinien byc przeprowadzony dowod z opini bieglego na okolicznosc czy szkoda a ogole powstala a jezeli tak to w jakiej wysokosci


1. tak :)
2. tak :) - ale nie na okolicznosc szkody, tylko z zakresu pralnictwa
3. sa zgodne, w obu jest napisane ze pralnie zle wykonala usluge
4. w opinii pralni - ale ze jest to opinia bieglego od pralnictwa to napisalam, zeby tego nie brac pod uwage i zamierzam tez napisac w odpowiedzi na pozew, ze zeznania tej bieglej jako swiadka sa co do okreslenia wartosci szkody niemiarodajne.
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

panikarola

Cytat: doda w 17 Paź 2008, 00:00:18
rilla, ok, rozumiem.

jeśli sąd powoła biegłego aby ocenić wartość szkody, to jak sądzicie, kogo powoła?
nie chodzi mi o nazwisko ;D tylko jaka to miałaby być osoba ???

no wlasnie to jest i moje pytanie! gdzies tam wczesniej juz tez o to pytalam. znacie bieglego od wyceniania uzywanych sukien slubnych?
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

rilla

a wiec tak:
1) Opinia pozasądowa - choćby była sporządzona przez stałego biegłego sądowego - nie stanowi bowiem dowodu w rozumieniu art. 278 i nast. KPC.

2) W razie potrzeby procesowej sąd może dopuścić dowód z opinii biegłego z każdej dziedziny nauki, techniki, sztuki, rzemiosła lub innej umiejętności. O tym, czy i jakiej specjalności biegłego dopuścić, decyduje sąd, posiłkując się wnioskami stron. Sąd nie może odmówić dopuszczenia dowodu z opinii biegłego tylko dlatego, że z danej dziedziny biegłych wcześniej nie dopuszczano albo że zdaniem sądu dana specjalność nie istnieje lub jej istnienie jest kwestionowane.


wiecej moge poszukac jutro w LEXie w pracy

panikarola

czyli wracamy do punktu wyjscia - starams ie oszacowac, ile procent pierwotnej wartosci tych sukni sie uzyskuje przy sprzedazy, z ostroznosci procesowej wnioskuje o powolanie bieglego rzeczoznawcy majatkowego - tu zgaduje - rzeczy ruchomych (?) albo czekamaz sad takowego powola. tak?
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

rilla

Cytat: doda w 17 Paź 2008, 00:05:20
no tak ale pamiętajcie że prywatne opinie biegłych nie mają wartości dowodowej.

bo rozumiem, że jakieś opinie już w tej sprawie są, ale prywatne, tak?

to sąd i tak powinien powołać nowych biegłych, nie weźmie tych opinii pod uwagę. dobrze mówię, prawda ???

Art. 232. Strony są obowiązane wskazywać dowody dla stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne.

z urzędu tutaj chyba rpzeciez nei bedze dzialal sad

panikarola

Cytat: doda w 17 Paź 2008, 00:05:20
no tak ale pamiętajcie że prywatne opinie biegłych nie mają wartości dowodowej.

bo rozumiem, że jakieś opinie już w tej sprawie są, ale prywatne, tak?

to sąd i tak powinien powołać nowych biegłych, nie weźmie tych opinii pod uwagę. dobrze mówię, prawda ???

tak, ale byly z zakresu, czy usluga prawidlowo wykonana. jeden z rzeczoznawcow mocno wyszedl przed szereg moim zdaniem piszac o wartosci szkody - zrozumiale, bo tak jej kazali i za to zaplacili, ale skoro nie jest rzeczoznawca majatkowym to nie nalezy jej zdania brac pod uwage, zgadza sie?
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

rilla

Cytat: panikarola w 17 Paź 2008, 00:11:21
Cytat: doda w 17 Paź 2008, 00:05:20
no tak ale pamiętajcie że prywatne opinie biegłych nie mają wartości dowodowej.

bo rozumiem, że jakieś opinie już w tej sprawie są, ale prywatne, tak?

to sąd i tak powinien powołać nowych biegłych, nie weźmie tych opinii pod uwagę. dobrze mówię, prawda ???

tak, ale byly z zakresu, czy usluga prawidlowo wykonana. jeden z rzeczoznawcow mocno wyszedl przed szereg moim zdaniem piszac o wartosci szkody - zrozumiale, bo tak jej kazali i za to zaplacili, ale skoro nie jest rzeczoznawca majatkowym to nie nalezy jej zdania brac pod uwage, zgadza sie?

te prywatne opinnie nie maja wartosci dowodowej dla sadu, sa tylko ew. podstawa dla opinii bieglego sądowego

panikarola

a macie pomysl, jak taka profesja nazywa sie?

i czy jak go powolam - to bede musiala uzupelnic wpis? chyba...
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

rilla

sąd wezwie do wpłacenia zaliczki na czynności biegłego pod rygorem pominięcia powodu

jak będzie za dużo i stwierdzicie, zę nie ma sensu to po prostu nie wpłacicie


rilla

no nie wiem doda, w postępowaniu cywilnym sąd podejmuje z urzędu inicjatywę dowodową jedynie w sytuacjach szczególnych , gdy bez przeprowadzenia dowodu niemożliwe jest prawidłowe rozstrzygnięcie spraw, a ciężar dowody spoczywa na stronach

rilla

gdzieś ostatnio to szukałam w pracy:
Dopuszczenie dowodu z urzędu niewskazanego przez stronę jest jednak prawem, nie zaś obowiązkiem sądu (zob. wyrok SN z 11.7.2001 r., V CKN 406/00, Prok. i Pr.
Nr 4/2002), co oznacza, iż w razie gdy sąd z prawa tego nie skorzysta, strona może w tych okolicznościach konstruować uzasadniony zarzut kasacyjny tylko w szczególnym wypadku.

wiec lepiej samu zadbać o to, niż liczyć na sąd

rilla

my w praktyce robimy tak, że o opinie w takich sprawach wnioskujemy zawsze... ale wrobelek jest na aplikacji sądowej wiec panikarola napisz moze do niej, bo my tu z doda juz wiecej nie uradzimy

panikarola

rilla, tak, tak, rozumiem, ze zaliczke na bieglego, ale zastanawiam sie, czy i wpis wtedy nie wzrosnie? bo przy uproszczonym postepowaniu jest staly, a jak wezwe bieglego i nie przejdzie to postepowanie z uproszczonego to nie bedzie wpisu stosunkowego?

a w ogole - jestescie kochane   przytul
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

panikarola

nie chce juz meczyc wrobelka, i tak mi ogromnie pomogla nad samym pozwem. wiec po prostu zlozymy ten wniosek i juz.
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.


panikarola

250 chyba - maz placil to nie pamietam dobrze...
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.