wskazania do cc

Zaczęty przez brawurka, 16 Paź 2008, 10:39:59

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

brawurka

oto co znalazłam:



Cięcie cesarskie

Nie zawsze poród siłami natury jest możliwy. Są sytuacje, gdy ciążę trzeba rozwiązać operacyjnie, tzn. przez cięcie cesarskie. Cięcie cesarskie polega na urodzeniu dziecka i łożyska poprzez: cięcie cesarskie brzuszne, klasyczne lub pochwowe.
Wykonuje się je w szczególnych przypadkach, ratując często życie dziecka i zdrowie rodzącej. Trzeba zawsze pamiętać, że każda operacja pociąga ze sobą ryzyko i z tego wzgledu cięcie cesarskie wymaga ścisłych wskazań. Zdarza się, że kobiety już w trakcie ciąży wiedzą, iż poród siłami natury jest niemożliwy.


Dotyczy to najczęściej niektórych schorzeń matki, np:
dużego stopnia krótkowzroczności (wymagana jest wtedy konsultacja okulistyczna i dokładna ocena dna oka);

niestosunek główkowo-miedniczy (miednica ścieśniona),

nieprawidłowego położenia i ułożenie płodu (np. położenie poprzeczne, czasem położenie miednicowe u pierwiastek);

poważnych nieprawidłowości w budowie miednicy u kobiety (uwarunkowane jest to niekiedy również wielkością dziecka);

ciężki stan zatrucia ciążowego, rzucawka,

czasem nadciśnienia tętniczego uwarunkowanego ciążą (nie poddającego się leczeniu, zwłaszcza przy niedojrzałej szyjce macicy);

przedwczesne odklejenie łożyska prawidłowo usadowionego,

łożyska przodującego centralnie (tzn. zakrywającego ujście wewnętrzne szyjki macicy i będące przyczyną krwawienia, najczęściej o dużym nasileniu);

słaba akcja skurczowa macicy i przedłużony poród,

osłabienie ściany macicy z uwagi na guzy lub uprzednie zabiegi chirurgiczne na macicy (cięcie cesarskie- często istnieje próba porodu siłami natury, ale w pełnej gotowości operacyjnej, wyłuszczenie mięśniaków),

guzy zamykające kanał rodny,

inne schorzenia ogólnoustrojowe matki, stanowiące przeciwwskazanie dla wysiłku porodowego.

Wskazaniem do cięcia cesarskiego z uwagi na płód są:
położenie podłużne miednicowe u pierwiastek,
konieczność wcześniejszego rozwiązania w przypadku konfliktu serologicznego lub cukrzycy matki,
wypadnięcie pępowiny,
zagrażająca zamartwica wewnątrzmaciczna płodu,

Wykonanie cięcia cesarskiego bez wyraźnych wskazań jest błędem sztuki lekarskiej.


Cięcie cesarskie brzuszne
Polega na otwarciu jamy brzusznej w dolnej linii środkowej ciała. Nacina się otrzewną w dolnym biernym, cienkościennym odcinku macicy (cięcie nadszyjkowe), następnie otwiera się poprzecznie wiązki mięśnia macicznego i wydobywa płód, a potem łożysko. Zeszywa się dwuwarstwowo błonę mięśniową macicy i pokrywa ją otrzewną, nastepnie zeszywa się powłoki brzuszne.


Cięcie cesarskie klasyczne
Polega na podłużnym przecięciu trzonu macicy. Biorąc pod uwage fakt, iż istnieje zwiększone niebezpieczeństwo zapalenia otrzewnej i małą wytrzymałość blizny. Zabieg ten wykonywany jest jedynie w przypadku konieczności następowego usunięcia macicy.


Cięcie cesarskie pochwowe
Wykonuje się po łukowatym nacięciu przedniej ściany pochwy, odsunięciu pęcherza i rozcięciu przedniej ściany szyjki aż do ujścia zewnętrznego macicy. Nie może być stosowane w miednicach ścieśnionych i w przypadkach, gdy wskazaniem jest dobro dziecka.
Trudna sytuacja następuje gdy matka jest przygotowana na poród siłami natury. Dzieje się tak zazwyczaj gdy lekarz po badaniu stwierdził, iż ciąża przebiega prawidłowo i nie przewidział żadnych komplikacji. Często dopiero w trakcie porodu okazuje się, że nie pzrebiega on prawidłowo np. pojawiają się zaburzenia w akcji serca dziecka, Zdarza się również, że mimo prawidłowej akcji skurczowej szyjka się nie rozwiera, główka nie zstępuje w głąb kanału rodnego, a czasem akcja skurczowa ustaje lub jest osłabiona. Wraz z przedłużaniem się porodu może istnieć konieczność jego operacyjnego ukończenia. Dlatego ważna jest świadomość tych sytuacji, aby łatwiej je zaakceptować.


wychodzi, ze sie kwalifikuje, musze z lekarzem pogadać. marax masz coś jeszcze?

zosia2007

a co to jest "rzucawka" ???

brawurka

nie wiem dokladnie ale to chyba cos zwiazanego z zatruciem ciazowym i dotyczy kobiety, nie dziecka

aja

sporo tych wskazań  ???
ja się chyba bym bała cesarki

nionczka

Co sie rozumie przez "duza krotkowzrocznosc"?
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

zwierzatko_mojej_mamy

nionczka podejrzewam, ze od jakichs -8 i wiecej ;)
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

foszek

Rzucawka ciążowa, eklampsja, następstwo tzw. stanu przedrzucawkowego występującego u kobiet ciężarnych. Objawami rzucawki są: obrzęki, białkomocz, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia widzenia, zawroty i bóle głowy, bóle w nadbrzuszu, nudności i wymioty.

Atak rzucawki zaczyna się od utraty przytomności, pojawienia się drgań mięśni twarzy, oczopląsu, szczękościsku. Dochodzi do skurczów tonicznych mięśni oddechowych przepony i krtani, wskutek czego występuje sinica i duszenie się.

Po okresie trwających do 1 min skurczów tonicznych i po wystąpieniu bezdechu, który zagraża życiu chorej, rozpoczynają się trwające do 2 min drgawki kloniczne mięśni twarzy, tułowia i kończyn. Po ustąpieniu drgawek utrzymuje się brak przytomności, chora zapada w śpiączkę z objawami pobudzenia i wzmożonej wrażliwości na bodźce zewnętrzne.

Leczenie profilaktyczne polega na zwalczaniu zatruć ciążowych. Rzucawka może występować w ciąży, podczas porodu i we wczesnym okresie połogu.
http://portalwiedzy.onet.pl/38893,,,,rzucawka_ciazowa,haslo.html

zosia2007

foszek no to mnie teraz przerazilas

:piwko: za wyjasnienie "rzucawki"