Co jest ważne dla rozwoju mowy naszego dziecka! obiecane porady

Zaczęty przez Lwica, 18 Wrz 2008, 16:35:53

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lwica

Kiedy życie daje ci sto powodów do płaczu, pokaż mu, że masz tysiąc powodów do uśmiechu!

Lwica

Kiedy życie daje ci sto powodów do płaczu, pokaż mu, że masz tysiąc powodów do uśmiechu!

Lwica

Bardzo ważne to żeby Rozmawiać z dzieckiem. Na początku (i przez większą część pierwszego roku życia) dziecko nie rozumie ani słowa, ale osłuchuje się z językiem, poznaje jego brzmienie, intonację. Należy mówić łagodnym, serdecznym tonem ale pamiętać żeby nie przeinaczać słów. Wymawiaj słowa powoli i wyraźnie.Wypowiadane przez nas słowa są dla dziecka jak muzyka – choć nie niosą ze sobą jeszcze konkretnej treści, dostarczają informacji o naszych emocjach. Już kilkutygodniowe niemowlę inaczej reaguje na ton łagodny, a inaczej na ostry. Mówiąc do maluszka, nie zapomnijmy o uśmiechu – dziecko czyta także z naszej twarzy.
mów dziecko co aktualnie robisz np. ,,A teraz się wykąpiemy. Teraz myjemy rączki, a to mydełko", ,,O, tata wrócił z pracy. Chodźmy się z nim przywitać" itd.
Naśladujcie wydawane przez dziecko dźwięki. To zalążek prawdziwej rozmowy. A w dodatku świetna zabawa. Np. dziecko robi uuu to my też uuu.
Oddychanie, ssanie, przełykanie, żucie, gryzienie... To wszystko również jest ważne dla rozwoju mowy.
Kiedy życie daje ci sto powodów do płaczu, pokaż mu, że masz tysiąc powodów do uśmiechu!

Lwica

ssanie piersi wpływa na rozwój mowy -To najlepszy trening języka i warg. Gdy dziecko ssie pierś, ruchy języka oraz żuchwy są takie same jak potem w trakcie mówienia. Wargi szczelnie obejmują brodawkę, język zostaje cofnięty, a jego tylna część unosi się do podniebienia miękkiego. To wszystko przyda się potem dziecku w czasie mówienia.  Ale przede wszystkim pod koniec pierwszego roku odzwyczajaj już maluszka od smoczka. Zdarza się, że dzieci ssą go nawet do trzeciego, czwartego roku życia. Niestety, często powoduje to wady zgryzu, a także wiele problemów z mówieniem, takich jak seplenienie. Język słabo pracuje, stąd potem malec ma problem z wymówieniem niektórych głosek wymagających jego sporej sprawności, np. s, z, c, z, sz, dż, cz, sz, ż oraz r.

Jeśli nie można karmić piersią trzeba wybrać taki smoczek, który kształtem przypomina brodawkę piersiową. Należy zwrócić uwagę na to, by nie był zbyt miękki, nie miał zbyt dużej dziurki, z której bez wysiłku maluchowi pokarm sam wlewa się do buzi. Lepszy jest smoczek z licznymi małymi otworami.
u starszych brzdąców chrupanie nierozdrobnionych dań to też trening mowy
Gryzienie, żucie i prawidłowe połykanie (czyli bez chomikowania w buzi) to także ćwiczenia aparatu mowy. Często znam dzieci, którym mamy robią minikanapeczki bez skórki, żeby było łatwiej pogryźć. To błąd! Trzeba pozwolić dziecku  dziecku ,,pomęczyć się". na pewno sobie z tym poradzi.
Kiedy życie daje ci sto powodów do płaczu, pokaż mu, że masz tysiąc powodów do uśmiechu!


Lwica

maraxela to są najczęściej pierwsze głoski jakie dziecko wypowiada. W 2–3. miesiącu zaczyna gruchać (głużyć), czyli wypowiadać głoski ,,aaa", ,,eee", ,,uuu", ,,ehhhr". Testuje w ten sposób swoją krtań, gardło, język itd.
Kiedy życie daje ci sto powodów do płaczu, pokaż mu, że masz tysiąc powodów do uśmiechu!

dragonfly

Cytat: Dorotka1981 w 18 Wrz 2008, 17:20:11
Bardzo ważne to żeby Rozmawiać z dzieckiem. Na początku (i przez większą część pierwszego roku życia) dziecko nie rozumie ani słowa, ale osłuchuje się z językiem, poznaje jego brzmienie, intonację.
\
lipa, ja sie nagadam, a mlode nic nie rozumie i tak.... ;)

Dorotka, normalnie  :piwko: , zes sie upisala babo !

dragonfly

Cytat: maraxela w 18 Wrz 2008, 17:40:57
a po co robic to uuuuuuuuuu??
no przeciez napisala, ze trzeba nasladowac.... moze twoje bedzie mowilo aaaaaa, no to ty masz tez aaaaaa zrobic
kapiszi? ;)

salsa

Dorotka1981 a my z bratem nigdy nie znaliśmy smoczków ani butelek :)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

gioseppe

fajnie :)
tez mialam logopedie na studiach ale tylko jako dodatek :)
i uwielbialam ten przedmiot
piwencjo dla Ciebie :)
http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP

gioseppe

Cytat: salsa w 18 Wrz 2008, 18:01:41
Dorotka1981 a my z bratem nigdy nie znaliśmy smoczków ani butelek :)
szalsza
a szepleniliszcie? :P
http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP

salsa

Cytat: gioseppe w 18 Wrz 2008, 18:02:18
Cytat: salsa w 18 Wrz 2008, 18:01:41
Dorotka1981 a my z bratem nigdy nie znaliśmy smoczków ani butelek :)
szalsza
a szepleniliszcie? :P

ja mowiłam od razu pieknie wszytskie literki, z "R" to testowałam inne dzieci , wady zgryzu nie miałam nigdy
moj brat troche 'szural" bo mama nie zaauwazyla, ze on gryzie kocyk, ale szybko go oduczyła tego

u nas po prostu po cycku od razu łyzeczka , smoczków nie-skoro nie bylismy nauczeni tego, to i nie płakalismy za tym
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

gioseppe

http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP

dragonfly

Cytat: salsa w 18 Wrz 2008, 18:01:41
Dorotka1981 a my z bratem nigdy nie znaliśmy smoczków ani butelek :)
ja znalam butle, bo mama nie dla rady mnie wykarmic, zarlam duzo (zostalo mi to do dzisiaj) ale nie seplenilam, moja siostra tak - a byla na piersi prawie rok, nie bylismy bujani - mama mowila, ze jak ktos obcy zaczynal trzepac wozkiem to sie darlam, bo nie bylam przyzwyczajona...


dragonfly

Cytat: salsa w 18 Wrz 2008, 18:04:30

moj brat troche 'szural" bo mama nie zaauwazyla, ze on gryzie kocyk, ale szybko go oduczyła tego


:o :o :o :o
az mnie ciarki przeszly....

salsa

Cytat: dragonfly_80 w 18 Wrz 2008, 18:06:37
Cytat: salsa w 18 Wrz 2008, 18:04:30

moj brat troche 'szural" bo mama nie zaauwazyla, ze on gryzie kocyk, ale szybko go oduczyła tego


:o :o :o :o
az mnie ciarki przeszly....


czemu?  ;D
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

salsa

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

dragonfly

Cytat: salsa w 18 Wrz 2008, 18:08:05
Cytat: dragonfly_80 w 18 Wrz 2008, 18:06:37
Cytat: salsa w 18 Wrz 2008, 18:04:30

moj brat troche 'szural" bo mama nie zaauwazyla, ze on gryzie kocyk, ale szybko go oduczyła tego


:o :o :o :o
az mnie ciarki przeszly....


czemu?  ;D
przestan, to prawie jak sweter welniany przygryzc.... nie chce o tym myslec ;)

gioseppe

Cytat: dragonfly_80 w 18 Wrz 2008, 18:10:20
przestan, to prawie jak sweter welniany przygryzc.... nie chce o tym myslec ;)
i tak chamsko skrzypi :)

Cytat: salsa w 18 Wrz 2008, 18:09:16
a w ogole to jaki sie czujesz?
juz super, moge rodzic ;)
http://www.szajnar.pl/   - makijaż Kraków - fotografia kobiet
http://www.facebook.com/EwelinaSzajnarMakeUP

salsa

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

Lwica

Kiedy życie daje ci sto powodów do płaczu, pokaż mu, że masz tysiąc powodów do uśmiechu!

rilla

ale cudna:D i jaki masz fajny głos Dorotko! a mała już chce z Tobą rozmawiać:D

bozena.dp

Dorotka1981 masz tu klika  :piwko:  w podziękowaniu za rady i na zachetę, żeby ci się chciało dalej pisać te wskazówki dla nas ;)  :D

marax

nie nie rozumiem po co mam to robic ?? jak bedzie mowilo gaga to ja tez mam za nim gaga powtarzac i uczyc jakies nieistniejacych slow?

aniak1211

Tez juz czytalam o tym zeby powtarzac za dzieckiem-bawic sie w echo.
Dominika juz duzo gawozy a ja do niej ciagle mowie co robie.