Ginekolog - profilaktyka

Zaczęty przez malybob, 10 Wrz 2008, 22:34:39

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

evelka

mobka, Helena dzięki za info  ;) polałam


justynaaaa2

rudasekawf myślę, że warto :) wydaje mi się, że gdyby nie było warto to by nie wydawali kasy na taką akcję :hmm:
w sumie to nic inwazyjnego, więc czemu nie pójść :)

mayagaramond

O Ca125 kiedyś czytałam... Podwyższony wynik może mieć różne przyczyny i jeśli nie ma innych wskazań/ podejrzenia raka jajników, to nie wiadomo, co wynik oznacza.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

Angie

ruda badania profilaktyczne na pewno warto robić :)

mayagaramond

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ovarian-cancer/expert-answers/ca-125/faq-20058528

Nie ma niestety artykułów po polsku na ten temat, tzn. są i zgodnie twierdzą, że tak robić...
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

zosia2007

#306
ruda ja jestem bardzo za takimi akcjami

szelma

ruda, warto się badać - zwłaszcza że tu masz za darmo! Więc nie zastanawiaj się nawet, tylko idź.
- Co pani chciałaby najbardziej usłyszeć?
- Piosenkę pana Kor... Koracza "O zdrowiu" bym chciała najbardziej usłyszeć.
- Tak się szczęśliwie składa, że mamy pana Koracza na sali!


mayagaramond

To sa badania dla osob z podwyzszonym ryzykiem. Sorry, ale to jest bezcelowe wydawanie publicznych pieniedzy, podczas gdy chorzy pacjenci czekaja miesiacami albo latami na operacje :(


"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

golinda

Cytat: mayagaramond w 06 Mar 2014, 10:12:45
To sa badania dla osob z podwyzszonym ryzykiem. Sorry, ale to jest bezcelowe wydawanie publicznych pieniedzy, podczas gdy chorzy pacjenci czekaja miesiacami albo latami na operacje :(




nie rozumiem tego zdania
jeśli ktoś w MZ organizuje taką akcję, to znaczy, że są na to pieniądze i bynajmniej nie te same, które przeznaczone wcześniej zostały na jakieś operacje

wrobelek0403

maya, no wybacz, ale zadne badania przesiewowe nie sa bezcelowe.

od wieków wiadomo, ze lepiej przeciwdziałac niz leczyc.
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Kasia

Maya, kolejki niby sa, niby ludzie narzekają se badań zrobić nie można, długie terminy i pewnie dużo w tym racji. Takie projekty to szansa przebadania sie bez problemów, bez marudzenia lekarza ze po go takie badanie, bez czekania niewiadoma ile. I wiesz? Często trzeba ludzi na sile namawiać na te badania.

Te pieniądze sa juz na ten projekt przeznaczone, badania przesiewowe zawsze sa wskazane i temu slużą właśnie takie projekty.

mayagaramond

#313
Cytat: wrobelek0403 w 06 Mar 2014, 10:22:37maya, no wybacz, ale zadne badania przesiewowe nie sa bezcelowe.

Bezcelowe w tym sensie, ze ich rezulataty czesto produkuja falszywe-pozytywne wyniki, ktore prowadza do zupelnie niepotrzebnych operacji i diagnostyki.

Kiedys wszystkich wysylali na mammografie.

O Ca 125 czytalam juz kiedys i wydzwiek byl jeden - badanie nie nadaje sie do profilaktyki, bo marker moze byc podwyzszony z najrozniejszych powodow.

Teraz mozna ca 125 polaczyc z he 4, ale z tego, co czytalam badanie sa stosowane dla pacjentek o podwyzszonej zachorowalnosci lub jako diagnostyke przedoperacyjna. Ale nie jako badanie dla wszystkich.

Mam niestety przypadki raka w rodzinie (piersi i macicy) i dlatego troche sie tym "interesuje".

"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

wrobelek0403

hmmm, teraz rozumiem.

odebrałam Twoja uwage jako ogólną, a nie dotyczącą tego konkretnego badania.
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mayagaramond

Cytat: wrobelek0403 w 06 Mar 2014, 10:40:45hmmm, teraz rozumiem.

odebrałam Twoja uwage jako ogólną, a nie dotyczącą tego konkretnego badania.


tak. Wczoraj przerazilam sie troche, bo chcialam cos wkleic po polsku na ten temat, ale jedyne co znalazlam to artykuly pt. "Zbadaj markery i spij spokojnie"...

"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

marax

#316
maya nie wydaje mi się żeby to były publiczne pieniądze na pewno nie NFZ. NIe ma takiego programu i masz rację ten marker jest słaby jak każdy marker. Minely czasy zachwytu nad markerami. Cos mi sie wydaje że ktoś to sponsoruje i może byc to jakieś badanie kliniczne.

Dodany tekst: sob, 8 mar 2014, 16:20:03

a mammografia nadal jest badaniem przesiewowym i wszystkie panie chyba powyżej 50 roku zycia dostają zaproszenie.

Dodany tekst: sob, 8 mar 2014, 16:22:17

Jak nie badanie kliniczne to akcja promocyjna tego chyba prywatnego szpitala po to aby przyciągnąć pacjentów na dodatkowe usługi. Coś za coś. Jak za darmo to dlaczego nie skorzystać.

marax

Cytat: doda w 08 Mar 2014, 17:23:46
A mammografia jako badanie przesiewowe ma jakieś wady?
naraża pacjenta na dawkę promieni rentgenowskich nie jest obojętne jak pobranie krwi.

marax

Cytat: doda w 08 Mar 2014, 21:03:42
No nie jest ale chyba mimo to warto ja robić
pytałaś o wady. Jasne że warto.

marax

Cytat: doda w 09 Mar 2014, 21:45:48
źle zrozumiałam.

padło stwierdzenie, że kiedyś wszystkich wysyłali na mammografie,
zrozumiałam to tak, jakby to był przeżytek
nie wiem jaka byla intencja tej wypowiedzi chyba maya ?

mayagaramond

#320
Cytat: doda w 09 Mar 2014, 21:45:48padło stwierdzenie, że kiedyś wszystkich wysyłali na mammografie,
zrozumiałam to tak, jakby to był przeżytek


Nie wiem jak jest w Polsce, w DE nie zaleca sie mammografii jako badania przesiewowego kobietom ponizej 50 roku zycia (bez zadnych innych wskazan).

Zreszta jest tez sporo krytycznych glosow na temat pozytku mammografii:

http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1206809:

"Although it is not certain which women have been affected, the imbalance suggests that there is substantial overdiagnosis, accounting for nearly a third of all newly diagnosed breast cancers, and that screening is having, at best, only a small effect on the rate of death from breast cancer."



"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

marax

Cytat: mayagaramond w 10 Mar 2014, 11:38:26

Nie wiem jak jest w Polsce, w DE nie zaleca sie mammografii jako badania przesiewowego kobietom ponizej 50 roku zycia (bez zadnych innych wskazan).

Zreszta jest tez sporo krytycznych glosow na temat pozytku mammografii:

http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1206809:

"Although it is not certain which women have been affected, the imbalance suggests that there is substantial overdiagnosis, accounting for nearly a third of all newly diagnosed breast cancers, and that screening is having, at best, only a small effect on the rate of death from breast cancer."




maya i nas tak samo dopiero od 50 rż poniżej USG.


foszek

Jak macie mozliwosc to polecam tez wykonywanie przy okazji USG przeplywow naczyniowych.


marax

#324
Cytat: foszek w 13 Mar 2014, 12:48:54
Jak macie mozliwosc to polecam tez wykonywanie przy okazji USG przeplywow naczyniowych.


chodzi ci o dopler ? to ma każde usg i sprawdza się tylko podejrzane zmiany czy nie mają wzmożonego przepływu. NIe robie się  doplera po całych piersiach. teraz juz chyba każde usg ma tą funkcję tylko nie zawsze jest potrzeba uzywania.