Jak to jest z jedzeniem dla fotografa?

Zaczęty przez kate.zet1, 23 Sie 2007, 16:50:37

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

5czwartych

mary_popins, proste przeliczenie: 50 zł starczy spokojnie na jeden ciepły posiłek, przekąski i napoje dla zleceniobiorcy. tzn. inaczej chyba zespół/DJ bo oni grają całą noc, natomiast fotograf/kamerzysta do oczepin nie ma tak wiele czasu na biesiadę.

przypomniało mi się jak raz posadzony zostałem przy stole z gośćmi. biorę aparat, goście prawie chórem: o, będzie Pan robił zdjęcia. więc go przestałem odkładać i zdezerterowałem ze stołu gości do orkiestry :P Młoda Para chciała mnie chyba uhonorować, więc intencje dobre, natomiast realia i warunki pracy dość utrudnione.

w sobotę byliśmy w Krakowie fotografować ślub polsko-angielski (bardzo nietypowe wesele, ale bardzo urocze, jeżeli z ust faceta takie określenie "uchodzi"). miałem wrażenie, że obsługa restauracji na zagłaszcze. tak o nas dbali. gdyby nie fatalna droga samochodem z Krakowa do Warszawy mógłbym robić zdjęcia na takich weselach codziennie :)

mary

Eh, nie ma jak to mieć taką pracę ;)

elve

Nasz fotograf pracuje do 1-2 w nocy. Mamy jedną salę, biesiadno-taneczną, DJ ulokowany jest w kącie sali, w DJ-ejce, poza tym i tak nie je/nie chce żadnego posiłku. Co zatem z fotografem, posadzić razem z gośćmi skoro nie ma osobnego stolika?

5czwartych

Cytat: "mary_popins"Eh, nie ma jak to mieć taką pracę ;)

spójrz na to inaczej: w tygodniu robię zdjęcia (plenery i zdjęcia modowe/reklamowe), w sobotę kiedy większość ojców ma czas dla dzieci, mój 1,5 roczny syn jest z dziadkami, widzi mnie dopiero w niedzielę od południa. w 2008mym w poniedziałki kalendarzowo nie pracuję, kiedyś musi być weekend :(

a w Krakowie fotografowaliśmy ślub i wesele będąc chorzy (przeziębienie czy inne cholerstwo grypowe). L4 w tym zawodzie nie działa ;)

Cytat: "elvelve"Nasz fotograf pracuje do 1-2 w nocy. Mamy jedną salę, biesiadno-taneczną, DJ ulokowany jest w kącie sali, w DJ-ejce, poza tym i tak nie je/nie chce żadnego posiłku. Co zatem z fotografem, posadzić razem z gośćmi skoro nie ma osobnego stolika?

spytaj go. może przycupnie koło DJa.

elve

Cytat: "5czwartych"spytaj go. może przycupnie koło DJa.
nie ma czegoś takiego jak miejsce do przycupnięcia... ale fakt, zapytam

dzidzia101

A u nas wlasciciel sali weselnej bardzo nas zadziwil: okazalo sie ze jedzenie dla obslugi jest gratis  :mrgreen: Nie dostana tyle samo jedzenia co goscie ale nie powinni byc glodni :-D
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

wedding_waw_pl

Odpowiem jako fotograf:

Jeszcze nie spotkałem się z sytuacją, gdzie nie było by dla mnie (nas: zespołu, DJa, kamerzysty) poczęstunku.
Było by to na prawdę w złym guście !!

Pomyśl sobie: zazwyczaj tego dnia jesteśmy po kilkanaście godzin w pracy...


Poza tym, dla obsługi sale weselne często stosują ok. 50% rabaty  :jupi:

wrobelek0403

Cytat: wedding_waw_pl w 26 Lis 2009, 16:45:01Pomyśl sobie: zazwyczaj tego dnia jesteśmy po kilkanaście godzin w pracy...

i dostajecie za to kupe kasy ...

ale oczywiscie wszystko zalezy od umowy z fotografem...
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

wedding_waw_pl

Ja np. nie mam w umowie zapisu że muszę "być dożywiony" ;)
(dziwnie by to nawet wyglądało)

- Jednak jest to na tyle oczywiste, że niegdy nie spotkałem się z innym rozwiązaniem !


Poza tym, od jakości naszej pracy (zepołu, fotografa itp.) często zależy powodzenie imprezy i to co po niej zostanie...
A kilnkanaście godz. pracy bez jedzenia nie wróży za dobrze

zosia2007

Cytat: wedding_waw_pl w 26 Lis 2009, 19:47:11
Ja np. nie mam w umowie zapisu że muszę "być dożywiony" ;)
(dziwnie by to nawet wyglądało)

- Jednak jest to na tyle oczywiste, że niegdy nie spotkałem się z innym rozwiązaniem !


Poza tym, od jakości naszej pracy (zepołu, fotografa itp.) często zależy powodzenie imprezy i to co po niej zostanie...
A kilnkanaście godz. pracy bez jedzenia nie wróży za dobrze
zawsze mozna sobie kanapki wziac, normalnie pracodawca nie zywi swojego pracownika nawet jak ten wyrabia nadgodziny

wedding_waw_pl

Zauważ co napisałem:

Ja tego nie wymagam i nie mam w umowie, ale samo jedzenie np. przez zespół swoich kanapek musiało by wywołać zażenowanie u gości.
Podkreśle też jeszcze raz że ANI RAZU nie byłem zmuszony do jedzenia kanapek ani zamawiania pizzy na weselu...

marlen_ka

Cytat: zosia2007 w 26 Lis 2009, 19:49:06
zawsze mozna sobie kanapki wziac, normalnie pracodawca nie zywi swojego pracownika nawet jak ten wyrabia nadgodziny

niby tak, ale mi byłoby głupio, gdybym ja i moi goscie miała super jedzenie, a zespół czy fotograf musiałby jesc kanapki. Wyzywienie dla obsługi jest moze nie obowiazkowe, ale na pewno jest w dobrym guscie.

didi_loczek

Cytat: wedding_waw_pl w 26 Lis 2009, 19:47:11
Poza tym, od jakości naszej pracy ( fotografa itp.) często zależy powodzenie imprezy i to co po niej zostanie...
A kilnkanaście godz. pracy bez jedzenia nie wróży za dobrze
a co ma piernik do wiatraka?
Od kiedy to powodzenie imprezy i to jak sie bawia goscie zalezy od fotografa?  :rotfl:

wedding_waw_pl

Cytat: didi_loczek w 27 Lis 2009, 13:48:14a co ma piernik do wiatraka?
Od kiedy to powodzenie imprezy i to jak sie bawia goscie zalezy od fotografa?

sugeruję uważne czytanie:
fotografa itp. (w domyśłe orkiestry) zależy w dużej mierze powodzenie imprezy i to co po niej zostanie...
to drugie to właśnie zależy od fotografa i kamerzysty, coś co utrwali wspomnienia

Widzę że na forum jest dożo osób które lubią łapać za słówka... ;)

Ja starałem się odpowiedzieć na pytanie zawarte w temacie, tymczasem niektóre osoby (nie mówię do bezp. do Cieie Juelicj, ale tak ogólnie) zamiast wnosić coś do wątku śrubują jedynie i tak gigantyczne statystyki wpisów...


sonja

Cytat: wedding_waw_pl w 27 Lis 2009, 20:16:14
sugeruję uważne czytanie:


Ja starałem się odpowiedzieć na pytanie zawarte w temacie, tymczasem niektóre osoby (nie mówię do bezp. do Cieie Juelicj, ale tak ogólnie) zamiast wnosić coś do wątku śrubują jedynie i tak gigantyczne statystyki wpisów...



Ja też sugeruję uważne czytanie  :rotfl:

Mariusz

Cytat: wedding_waw_pl w 26 Lis 2009, 16:45:01Jeszcze nie spotkałem się z sytuacją, gdzie nie było by dla mnie (nas: zespołu, DJa, kamerzysty) poczęstunku.
Było by to na prawdę w złym guście !!

a ja się spotkałem...nie mniej to zależy tylko od Pary Młodej czy ma takie zyczenie czy nie,żeby poczęstować czymś fotografa.
Bywało też tak ,że Dj miał co jeść a fotograf niekoniecznie...Ale taką sytuacje uważam za nieporozumienie.
Co innego jesli pracuje się do pierwszego tańca na weselu...w takim przypadku zawsze odmawiam poczęstunku bo wracam do domu i nie ma potrzeby naciągać młodych na koszty.

salsa

U mnie był poczęstunek dla fotografa i zespołu, niemniej byli to moi znajomi, sami tez zeszli z ceny swoich usług.

Natomiast nie rozumiem roszczeniowej postawy zespołów czt tez fotografów - biora kupe kasy za swoją usługę (moim zdaniem zbyt duzo ) i jeszcze trzeba zapewnić im wyżywienie. Ja jestem codziennie 8 godzi w pracy a czasem i więcej i moj pracodawca nie urządza cateringu dla pracowników ;)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

chocoladette

No wlasnie, ja tez nie za bardzo rozumiem postawe "nalezy nam sie i juz"
Ja niestety bede musiala zaplacic za 4 osoby w zespole i ta pelna stawke, innej moja restauracja nie uznaje ;( i tak koszt zespolu wzrasta de facto z ceny wpisanej w umowie o 700 zl

salsa

#43
Cytat: chocoladette w 02 Gru 2009, 22:55:56
No wlasnie, ja tez nie za bardzo rozumiem postawe "nalezy nam sie i juz"
Ja niestety bede musiala zaplacic za 4 osoby w zespole i ta pelna stawke, innej moja restauracja nie uznaje ;( i tak koszt zespolu wzrasta de facto z ceny wpisanej w umowie o 700 zl

pierwsze słyszę zeby restauracja robiła zniżkę na osobie tylko dlatego ze to zespół, fotograf kamerzysta itp -  co to kogo w restauracji  obchodzi kto siedzi za stołem? ja miałam pełnopłatne również za osoby spoza gości : 5 osób z zespołu + dj oraz fotograf i kamerzysta - wyszła z tego niezła sumka.

to moze poczęstunek ale stawka obniżona o koszt tego poczęstunku ? to by było sprawiedliwe.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

Szaraczek

Hmm, a u mnie koszt obiadu etc dla obslugi (fotograf, dj) wynosi 50% normalnej stawki.
Sami tak proponuja.

magoo

a ja nawet o tym nie pomyslalam, bede musiala sie dowiedziec, jak jest u nas

i tez nie rozumiem tej roszczeniowej postawy, moze jeszcze nalezy fotografa, kamerzyste i zespol z goscmi posadzic i wodeczki polac?? ;) Niech sie dobrze bawia..

salsa

magoo he he, no większość fotografów i zespołów pije wódkę na weselach, nie wiedziałaś?
rzadko kto CI powie, ze jest w pracy i nie pije

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

emcia

Cytat: salsa w 02 Gru 2009, 23:15:26
magoo he he, no większość fotografów i zespołów pije wódkę na weselach, nie wiedziałaś?
rzadko kto CI powie, ze jest w pracy i nie pije


u mnie było 4 panów kamera/foto (miało być dwóch, pojawiło się 4, właśnie z powodu "perspektywy fajnego wesela") , byłam mocno zaskoczona
3 z orkiestry
2 kierowców (teściowa ich zaprosiła nie wspominając nic wcześniej)
zrobiło się 9 osób
z czego piło 7

chocoladette

Cytat: salsa w 02 Gru 2009, 22:59:13pierwsze słyszę zeby restauracja robiła zniżkę na osobie tylko dlatego ze to zespół, fotograf kamerzysta itp -  co to kogo w restauracji  obchodzi kto siedzi za stołem? ja miałam pełnopłatne również za osoby spoza gości : 5 osób z zespołu + dj oraz fotograf i kamerzysta - wyszła z tego niezła sumka.

Wiele restauracji praktykuje obnizone stawki dla obslugi, ale wtedy dostaja oni jakies okrojone menu, rzecz jasna ;)

zuzia

my mieliśmy stawkę obniżoną. alkoholu na stole orkiestry/foto nie było (wiemy na pewno). nikt się niczego nie domagał - sami to zapewniliśmy.
ale dziwię się doprawdy takiej roszczeniowej postawie. bardzo mocno roszczeniowej niektórych tu obecnych fotografów.
ja jak czasem pracowałam nawet i po 16 godzin to nie było lunchu/obiadu/.kolacji fundowanej przez pracodawcę. a foto jest w pracy za którą dostaje wynagrodzenie - nie oszukujmy się, nikt tego za darmo nie robi!