małżeństwa mieszane, a kościół katolicki...

Zaczęty przez syrenka, 16 Cze 2008, 15:36:58

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

syrenka

Cześć Dziewczyny :)
Słyszałyście o małżeństwach/ślubach mieszanych zawieranych w kościołach katolickich? Jak wygląda taka ceremonia, jakie są przygotowania do niej? Jak wygląda sprawa z naukami przedślubnymi? Chyba trochę głupio jakby chodziła na nie tylko jedna z połówek?
Jakie macie spostrzeżenia i przemyślenia na ten temat?

mika

z tego co wiem, to w takim przypadku odbywa sią ślub jednostronny
co do nauk to chodzą najczęściej obie osoby

kamelia04.08.2007

jest to tzw. slub jednostronny.
Strona niekatolicka sklada taka sama przysiege. Róznica, mówiąc na skróty polaga tylko na tym, że nie wzywa boga i wszystkich swietych na pomoc przy wypełnieniu słów przysiegi.
legalna teoria dowodowa rozbudowała klasyfikację dowodów wg. ich wartości, znano min. dowody pełne, niepełne, półpełne, niezupełne, więcej niż półpełne, mniej niż półpełne, a także oczywiste, poważne, przekonujące, rzeczywiste, wątpliwe, podejrzane

spragnienie

byłam na ślubie jednostronnym
chłopak normalnie mówil przysięgę (i nawet po polsku, choć jest Francuzem :)), tylko omijano przysieganie na Boga i dopomaganie przez wszystkich świętych ;)
nie przyjął też komunii

większość gości nawet się nie zorientowala, ze byl to ślub jednostronny - to tak w ramach ciekawostki, nie żeby to "ukrywali" :)


syrenka

Dzięki dziewczyny za odpowiedzi :)
A czy w związku z tym, że jedna osoba jest niewierząca, to sama msza wygląda inaczej? Nie chciałabym żeby była jakaś skrócona...

Kasia

w mojej parafii ksiądz powiedział że śluby jednostronne mimo iz w kościele sa BEZ mszy what what what what

byłam w szoku bo u mnie kościół i duszpasterze są dość przyjaźnie nastawieni do swoich owieczek więc tutaj sie mocno rozczarowałam :(

calla

Ja mialam taki slub. Odbywa on sie nornalnie tak jak kazdy inny, przy czym, osoba niewierzaca (innego wyznania) opuszcza slowa o Bogu w przysiedze. Tak jak zreszta dziewczyny Ci to napisaly. Dodatkowa rzecza jest, ze taka osoba musi podpisac zaswiadczenie, ze nie bedzie sie przeciwstawiac drugiej osobie w wychowaniu dzieci w wierze katolickiej. O zgode Biskupa proboszcz sam wystepuje i z tym nie ma problemu (jak to kiedys bylo).
Co do nauk przedmalzenskich, to nie wiem jak to jest dokladnie. Moj maz ich nie potrzebowal, a ja juz je mialam zrobione (lekcje religii w liceum). Poradnie malzenska musielismy zrobic oboje.
Msze mielismy skrocona, bo tak chcielismy. I cos mi sie kiedys obilo o ucho, ze inaczej nie moze byc. Ale lepiej poprostu zapytaj ksiedza, bo moge glupoty gadac.
Wenn Dir das Leben eine Zitrone gibt, mach Limoncello ;)

sierpniowajulka

Moja siostra na ślubie kościelnym wystąpi jako strona niewierząca. Musiała zaliczyć razem z narzeczonym zarówno nauki przedmałżeńskie jak i poradnię.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

syrenka

Wybaczcie, ale gdyby faktycznie tak było, że przy ślubach mieszanych robią tylko skrócone msze, to ja uważam, że to jest mocno niesprawiedliwe. Skoro osoba niewierząca nie ma nic przeciwko takiej formie ślubu, a wierzącej na tym zależy, to dlaczego niby nie robi się mszy?

Calla, a czy taki ślub trzeba jakoś wcześniej zacząć załatwiać?
Ślub mamy w sierpniu 2009, a termin w kościele chcieliśmy zarezerwować końcem tego roku...

Będzie problem jeśli ksiądz w mojej parafii w ogóle nie zgodzi się na taki ślub :(

malybob

Cytat: syrenka w 21 Lip 2008, 11:19:37
Wybaczcie, ale gdyby faktycznie tak było, że przy ślubach mieszanych robią tylko skrócone msze, to ja uważam, że to jest mocno niesprawiedliwe. Skoro osoba niewierząca nie ma nic przeciwko takiej formie ślubu, a wierzącej na tym zależy, to dlaczego niby nie robi się mszy?


Syrenko, wybacz , ale muszę to napisać..
NIE WIESZ na pewno czy faktycznie nie odprawia się Mszy z racji ślubu jednostronnego, a już to oceniasz jako niesprawiedliwe.  Takie podejście to źródło nieporozumień i w efekcie bezpodstawnej krytyki Kościoła..
Proponuję najpierw sprawdzić jak jest naprawdę, ewentualnie dowiedzieć się dlaczego i dopiero wtedy wydawać opinie..
Specjalnie dla Ciebie też szukam informacji w necie, na razie znalazłam jedną ciekawą stronkę, choć akurat tej wątpliwości nie rozstrzyga http://mateusz.pl/rodzina/as-mm.htm

I jeszcze jedna nieścisłość w Twojej wypowiedzi- chyba nie chodzi o skróconą Mszę tylko o obrzęd BEZ odprawiania Mszy.. Może najpierw sprawdź o co chodzi, bo może jednak Ci będzie odpowiadać.. Wiesz czym to się różni?

malybob

Szukajcie a znajdziecie..
Mam odpowiedz na Twoje pytanie:
"Instrukcja Episkopatu z 1986 r. (n. 89) mówi, że po uzyskaniu wymaganych ,,dyspens i zezwoleń, małżeństwo mieszane powinno zostać zawarte według odpowiednio dobranej formy mieszczącej się w odnośnym obrzędzie zawierania małżeństwa". O wydaniu w Polsce Obrzędów sakramentu małżeństwa powiedzieliśmy w rozdziale VI §5, n. 1.

W przepisach zamieszczonych we Wstępie do tych Obrzędów czytamy: ,,Jeśli małżeństwo zawiera strona katolicka ze stroną niekatolicką, lecz ochrzczoną, należy odprawić obrzęd liturgiczny bez Mszy świętej (nr 41-60). Jeżeli jednak przemawiają za tym okoliczności 212i ordynariusz miejsca udzieli zezwolenia, można odprawić obrzęd zawarcia małżeństwa w czasie Mszy świętej (nr 19-40), bez Komunii sakramentalnej strony niekatolickiej, jeśli nie pozwala na nią prawo powszechne" (nr 8)."

dokładnie przeczytasz na stronie http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAI/pr_malzenskie_07.html

syrenka

#12
Bardzo dziękuję za pomoc i informacje, które dla mnie wyszukałaś.
Masz rację, zbyt wcześnie wydaję opinię. Przepraszam jeśli kogoś uraziłam.
Interesuję się tym od niedawna i jeszcze nie znam wszystkich zasad kościoła w tej sprawie i faktycznie chyba nie do końca rozumiem pojęcie skróconej mszy i przeprowadzenie sakramentu małżeństwa bez mszy...
Trochę zamieszania w mojej głowie wprowadziło to, że calla pisze, że
Cytat: calla w 17 Lip 2008, 19:55:55Msze mielismy skrocona, bo tak chcielismy. I cos mi sie kiedys obilo o ucho, ze inaczej nie moze byc.
natomiast Kasia
Cytat: Kasia w 17 Lip 2008, 19:50:36
w mojej parafii ksiądz powiedział że śluby jednostronne mimo iz w kościele sa BEZ mszy what what what what
No, ale po prostu trzeba się dowiedzieć u źródła czyli u księdza i nieporozumień nie będzie :)