czy ktos tu ma meza/narzeczonego wlocha?

Zaczęty przez elizapj, 23 Sie 2007, 01:57:50

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

elizapj

dzis sie wlasnie dowiedzalam jak to jest z nazwiskami po slubie we wloszech i troche mi sie nie chce wierzyc ze ich prawo nie przewiduje dla kobiety opcji wyboru jakie sie chce miec nazwisko:(((
czy moze ktos cos wie konkretnie...bo ja sie jutro chce az wybrac do konsulatu...nie moge pojac ze maja takie przepisy..i licze ze zle zrozumialam....
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

ursus_arctos

jak to nie przewiduje? ze nie mozesz zmienic na meza czy musisz?
jesli Ci to pomoze to znajome wloszki (mezatki) maja swoje nazwiska panienskie, nic nie zmienialy...

elizapj

wlasnie ponoc nie mozna zmienic, badz dodac. opcja jedyna mozliwa to zostac przy panienskim. i w sumie kiedys nie mialam preferencji ktora z opcji (oferowanych przez polskie prawo) bardziej mi odpowiada. zostawialam podjecie decyzji na potem...a teraz mnie denerwuje ze  n i e  mam tych opcji:( czyli jakby ktos za mnie odgornie wybral....
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

ursus_arctos

mi by nie przeszkadzalo ;)
jakbys bardzo chciala zmienic nazwisko to zawsze mozesz przedrzec sie przez dramatyczny labirynt o nazwie "usc-w-polsce-Ufficio-Consolare-we-wloszech-niewykluczone-ze-mswia-tez" i zaslubic sie z narzeczonym w ojczyznie.

kamelia04.08.2007

1. zapytaj w konsulacie włoch
2. jeśli będa trwać przy swoim , to bierzecie ślub w PL, wybierasz nazwisko łączone a do konsulatu udajecie się, żeby dokonać transkrypcji aktu małżeństwa
3. najlepiej idź jak najszybciej do konsulatu włoch, bo może się okazać, że musicie przedstawić więcej dokumentów niż to przewiduje np. ustawa o aktach stanu cywilnego. Przerobiłam to z prawem francuskim, byliśmy kilakrotnie w konsulacie francji przed slubem. Po slubie też.
legalna teoria dowodowa rozbudowała klasyfikację dowodów wg. ich wartości, znano min. dowody pełne, niepełne, półpełne, niezupełne, więcej niż półpełne, mniej niż półpełne, a także oczywiste, poważne, przekonujące, rzeczywiste, wątpliwe, podejrzane

elizapj

w konsulacie niestety ta sama spiewka..nie ma opcji dodania, zmiany...nic...jesli slub jest we IT to nazwisko MUSI byc panienskie...
pan byl uprzejmy mnie 'oswiecic' ze malzenstwo bedzie ROWNIE wazne (haha) jesli pozostane przy panienskim....
oraz powiedzial mi ze w 'towarzystwie' bede sie mogla przedstawiac  nazwiskiem meza....a dom i samochod kupie sobie na swoje....
kojarzy mi sie to z jakims rozdwojeniem jazni....
bo o ile taka praktyka poslugiwania sie 2 roznymi nazwiskami do roznych celow jest normalna we wloszech to jednak we wszytskich innych krajach bedzie raczej mocno dziwic otoczenie....co gorsza zawsze bede musiala komus kto tego wloskiego zwyaczaju nie zna tlumaczyc dlaczego i co...
..bzdura
ponadto o ile to we wloszech nikogo nie dziwi....o juz widze jak mnie ktos gdzies w swiecie oskarza o oszukiwanie ...bo sie przedstawilam nazwiskiem meza...a w dowodzie, paszporcie etc jest tylko moje....
pamietam ze kiedys w mlodszym zbuntowanym wieku koniecznie chcialam miec tylko swoje...dzis kiedy myslalam ze mam wybor...a sie wczoraj okazalo ze mi prawo wyboru zostalo odebrane...po prostu jest mi smutno ze nie moge sama zdecydowac...
i tak kiedys za lat 15 czy iles...wszyscy w domu (np 3 dzieci i maz) beda X a ja bede Y...jako jedyna z innym nazwiskiem..  super..to dopiero bedzie mila dyskryminacja.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

nionczka

Ja slyszalam, ze we Wloszech sie nie zmienia. Co najwyzej mozesz zmienic w Polsce na podstawie wloskiego aktu slubu. Podobnie jest w Hiszpanii. Ja mam swoje panienskie i jestem z tego powodu szczesliwa. Gorzej by bylo gdyby narzucali zmiane :-)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

kamelia04.08.2007

elizapj,
pochrzanione to prawo, a może w konsulacie sami nie wiedzą.
jeśli mieszkasz w IT, to kup w księgarni coś w rodzaju ich kodeksu rodzinnego i opiekuńczego czy kodeks cywilny. Takie rzeczy sa uregulowane w ustawie, u nas są w kodeksie rodzinnym...
Aż mi się nie chce wierzyc, że nie mozna mieć nazwiska łączonego, u nas przecież kobieta czy mężczyzna może mieć nazwiska łaczone i to w dowolnej kolejności.

My przygotowania do slubu od strony prawnej biegły dwutorowo, złozylismy dokumenty w USC mymagane przez prawo PL, potem udalismy sie do konsulatu Francji i tam też składalismy dokumenty, zaświadczenia i wszysko co wymaga prawo francuskie, czyli były tzw. zapowiedzi w merostwie, rozmowa z konsulem, po tym wszyskim wydano mojemu mężowi zaświadczenie, że jest zdolny do zawarcia związku małżenskiego. Ślub odbył sie w USC w Górze Kalwarii, po slubie do konsulatu dostarczylismy odpis zupełny aktu małżeństwa, teraz czekamy na transkrypcję aktu małżenstwa i wpisanie do akt stanu cywilnego we Francji.
Nazwisko wybrałam łączone, widnieje to na odpisie aktu małżenstwa, który dalismy konsulatowi.
Może u ciebie tez sie tak da?
legalna teoria dowodowa rozbudowała klasyfikację dowodów wg. ich wartości, znano min. dowody pełne, niepełne, półpełne, niezupełne, więcej niż półpełne, mniej niż półpełne, a także oczywiste, poważne, przekonujące, rzeczywiste, wątpliwe, podejrzane

koka

Rzeczywiscie we Wloszech nie zmienia sie nazwiska po slubie i nie ma zadnego "zmiluj". Szczegolnie ostro tego przestrzegaja wsrod wszytskich malzenstw mieszanych.  Czasem mialam wrazenie, ze POlakow traktuja tam jeszcze bardziej skrupulatnie, jesli chodzi o sprawy urzedowe (niestety jestesmy traktowani tam na rowni z Ukraina, Bulgaria i Albania - nikomu nie uwlaczajac:)
Anyway - jedynym rozwiazaniem jest wziecie cywilnego w Polsce, a koscielnego we Wloszech. Choc i z tym moga byc problemy - tzn moga , w co bardziej zbiurokratyzowanych parafiach, zaproponowac Ci tylko opcje "promessa matrimonio" - co nie jest slubem, tylko takim nie wiadomo czym. Dziwny kraj:(

elizapj

JEST ROZWIAZANIE)

poinformowano mnie w moim usc ze sprawa jest prosta i do zalatwienia w miesiac.
otoz ponoc przy zawieraniu zwiazku malzenskiego zagranica nalezy i tak
zarejestrowac akt slubu w swoim usc. wowczas znowu wypelnia sie formularz w kt
pada pytanie o nazwiska i podobno wystarczy podac jakie sie wybiera.
oczywscie moze byc tak, ze przy samym rejestrowaniu okaze sie, ze mnie zle
poinromowano i ze wcale tak latwo nie bedzie. ALE w 2 roznych usc tak mi mowiono
(w wawie musialam odwiedzic 2 rozne...mimo ze oba odpowiadaja tej samej
gmnie...) w kazdym razie obie osoby mowily ze nie widza powodu czemu nie.
dowiem sie wiec dopiero po slubie...i wowczas jeszcze dam znac..moze komus w
przyslosci ta info sie przyda:)

inne niz maz nazwisko to jedna bajka...ale inne niz swoich dzieci...to jest na tyle nietypowe w swiecie, ze nie trzeba mocno sie gimnastykowac umyslowo by wyobrazic sobie trudnosci jakie to moze sprawiac. lotnisko i inne granice to istotne przyklady, ale mysle ze
problemy badz niepotrzebne pytania moga byc przy jakiejkolwiek sytuacji gdy
nalezy gdzies dziecko rejestrowac i poslugiwac sie swoim dokumentem.
wiec naprawde wole sie upierac i zrobic wszystko by miec podwojne.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

nionczka

Nalezy zarejestrowac zwiazek malzenski w Polsce? Mi powiedzieli, ze moge i ze warto, ale nie ze trzeba.

[ Dodano: 27-08-2007, 10:31 ]
40 mln Hiszpanów i kilkakrotnie wiecej Latynosów nazywa sie uianzcej niz wlasna matka i nie maja z tego powodu zadnych problemów. Nie wiem jak to sie rozwiazuje. Tym bardziej, ze w dowodzie nie ma ani stanu cywilnego ani dzieci. Mamy za to ksiazeczke rodzinna z adnotacjami z USC. Wiem, ze zeby podrozowac mozna nieletnim dzieciom wyrobic dowod i w tym dokumencie chyba musza byc imiona i anzwiska rodziców.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

elizapj

odnosnie rejestracji to wydaje mi sie, ze chodzi o to ze urzedy i tak sobie te info same przesylaja...z czasem..czyli urzedowym tempem...i byc moze przy takiej automatycznej rejestracji nie mozna interweniowac w forme nazwiska. wiec byc moze dlatego mi zalecono bym przyszla i zarejestrowala osobiscie....celem wlasnie dodania nazwiska.

co do tych milonow ludzi, kt maja inne nazwiska niz swoja matka, moge powiedziec tylko tyle, ze chyba zalezy to zdecydowanie od tego gdzie sie planuje mieszkac.  i jakie tam sa zwyczaje. my wlochy ewentualnie rozwazamy kiedys tam w przyszlosci, ale nie tej najblizszej....w hiszpanii juz mieszkalismy i chwilowo sie nie zapowiada powtorka:) ameryka lacinska rowniez nie. podruzuje na paszporcie polskim i nie mam zamiaru przy kazdym  przejsciu granicznym gdzie potencjalnie moge miec problemy musiec jezdzic z kopia aktu slubu czy tlumaczyc wladzom granicznym ze taki czy owaki jest zwyczaj, czy przepis we wloszech...w kt ja nie mieszkam a nie jestem obywatelem, ale w kt bralam slub...
powaznie mowiac, naprawde zrobilam maly wywiad srodowiskowy, i znam 4 'niewloszki' (belgijke, austryjaczke, hiszpanke i brazylijke), kt wyszly za wlochow, z kt 2 uzywaja nazwiska meza, 2 panienskiego. wiec wydaje mi sie za efekt koncowy zalezy od wielu roznych warunkow, nie tylko od przepisow prawa wloskiego.

a odnosnie problemow na granicach to czytalam o tych problemach na forum wloskim na gazecie. ja dosc czesto podrozuje obecnie, mysle ze z dziecmi bedzie to samo. i po tamtej wypowiedzi na gazecie naprawde stwierdzilam, ze warto teraz sie pogimnastykowac i zalatwic sprawe tak by sobie na przyszlosc wyeliminowac potencjalne problemy. obecnie wydaje mi sie, ze posiadanie 2 nazwisk jest najlepszym na to sposobem.
jak sie za rok okaze inaczej...to ta sama droga urzedowa wystapie znow o zmiane. ale nie slyszalam jeszcze zeby komus 2 nazwiska zaszkodzily.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login