Truskawki

Zaczęty przez golinda, 29 Maj 2008, 13:46:36

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mayagaramond

Cytat: golinda w 29 Maj 2008, 17:23:38
Cytat: sonja w 29 Maj 2008, 16:49:04
A jest jeszcze jedna postać truskawek, której nie zjem, mianowicie z makaronem, fuj, bleh i nie wiem co jeszcze:)

durna jesteś i tyle! :)

z makaronem tez nie zjem, to profanacja truskawki :P
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

sonja

Masz Maya piwko:)

goga

a takie truskaweczki :)
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

mayagaramond

"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

sonja

A Golinda niech wcina te swoje kluchy;)

goga

kluchy z truskawkami bleeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

Angie

Makaron z truskawkami?? Blee... Mój M. wcina tez truskawki z twarogiem i smietaną. Ja nie lubię. Ja uwielbiam same truskawki, albo zmiksowane truskawki smietanę i trochę cukru. Dziś wypiłam juz dwa kupki. Pójdzie w bioderka, ale w końcu truskawki są tak krótko.

golinda

zrobiłam babeczki z konfiturami truskawkowymi (domowe!), budyniem i świeżymi truskawkami, mniam, właśnie wcinam jeszcze ciepłą :)

goga

hm hm jakie zachcianki mamy :) podziel się
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

salsa

Cytat: sonja w 29 Maj 2008, 16:49:04

A jest jeszcze jedna postać truskawek, której nie zjem, mianowicie z makaronem, fuj, bleh i nie wiem co jeszcze:)

oj, moja dziewczynka:P
takie truskawki z makaronem albo z ryżem na słodko to mi sie kojarzą ze stołówka w podstawówce, jawna ochyda:P

truskawki lubie i same i ze smietaną (prawdziwą, niech sie schowają jogurty i inne cuda) w sałatce z sałata i vinegretem, w koktajlu mlecznym lub owocowym, z szmpanem:P, w biszkopcie, w pierogach, z serkiem mascarpone (zaraz ktoś mnie dojedzie ze zle napisane) sorbet tez uwielbiam, ale moj to jest taki ze zamrażam truskawki i cześc wrzucam do drinków a czesc miksuje w malakserze i zjadał z lodami albo same:)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

julka

A przepisy gdzie????  >:( >:( >:( >:(

Od babeczek po biszkopty z kremami - proszę o konkretnie sformułowane receptury !!!!  ;)

jusia

ja poprosze w szczególności o recepture domowych konfitur truskawkowych golindy  :D
"Ten co chce- szuka sposobu, ten co nie chce- szuka powodu"

golinda

już daję na babeczki, na konfitury dam później, bo to robiła mama mojej koleżanki, ale są naprawdę wyśmienite

Składniki:
Kruche ciasto: - 15 dkg masła,
- 25 dkg mąki,
- 10 dkg cukru pudru,
- 1 jajko,
- 1 szczypta soli,
- opcjonalnie: odrobina wanili,
- 2-3 dkg mielonych migdałów.
Jak przyrządzić?
Ciasto:
1) Masło utrzeć drewnianą pałką w misce.

2) dodajemy stopniowo cukier puder, sól, jajko, migdały, mąkę. Każdy następny składnik dodajemy po połączeniu uprzednio dodanego.

3) Dobrze połączone ciasto wyjmujemy z miski i lepimy z niego kulę. Wkładamy na 1 godz. do lodówki.

Pieczenie babeczek:
1) Foremki do babeczek należy dobrze wysmarować masłem wewnątrz i osypać mąką (dokładnie). Wylepić rozwałkowanym na grubość najwyżej 0,5 cm ciastem.

2) Pieczemy w gorącym piekarniku ok. 20 min. Babeczki muszą się ładnie złocić.

3) Jeszcze lekko ciepłe wyjmujemy delikatnie z foremek i odkładamy do ostygnięcia w bezpieczne miejsce, gdzie wygodnie będzie nam kontynuować pracę z nimi.

Ostateczne przygotowanie:
1) Na dno babeczek nakładamy odrobinę dżemu. Następnie kopiasto budyń. Na koniec dekorujemy owocami - najlepiej sezonowymi.

Jak podawać?
Delikatnie układamy na dużym talerzu. Powinny tak poleżeć 2-3 godz. Wtedy ciasto nieco zmięknie i będą się same rozpływać w ustach.


Przepis znalazłam na Czarnej Oliwce, tam jeszcze jest przepis na budyń, ale bez przesady, aż tak się w domu nie nudzę ;)

Przepis sprzwdziłam, babeczki pyszne, ale ciasto trzeba naprawde cienko rozwałkować, bo one wyrastają, 0,5cm to lekko za grube

julka

golinda - brzmi pysznie  :P stawiam piwko za przepis  :drunk: z truskawkami też smakuje  ;)

wrobelek0403

Cytat: golinda w 29 Maj 2008, 17:23:38
Cytat: sonja w 29 Maj 2008, 16:49:04
A jest jeszcze jedna postać truskawek, której nie zjem, mianowicie z makaronem, fuj, bleh i nie wiem co jeszcze:)

durna jesteś i tyle! :)

zgadzam się z Toba, golinda, nie ma to jak makaron z truskawkami, mniam :D


a tu kilka przepisów na truskawki:

tarta
Składniki:
ciasto: 25 dag mąki, 15 dag masła lub margaryny, 1 żółtko, 12 dag cukru pudru
nadzienie: 1/2 kg świeżych truskawek, 50 g wytrawnej wiśniówki, 2 dag cukru pudru, szklanka śmietanki kremowej, 1 torebeczka śmietanowego zagęszczacza

Mąkę wsypać na stolnicę, dodać masło i posiekać nożem, dodać cukier, wymieszać, dodać rozbite żółtko zmieszane z łyżką zimnej wody - szybko i energicznie zagnieść ciasto, formując z niego kulę. Owinąć je w ściereczkę, pergamin lub folię przezroczystą i odstawić na dwie godziny do lodówki. Stolnicę posypać mąką, ciasto rozwałkować (nie za cienko) i wyłożyć nim - układając ciasto dłońmi - okrągłą formę o karbowanych ściankach o średnicy 24-28 cm. Włożyć na 10-15 min do zamrażalnika. Dno ciasta nakłuć gęsto widelcem, by w trakcie pieczenia się nie wybrzuszyło. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 200 st.C. Piec ok. 20 min, aż nabierze złotego koloru. Po 5 min zmniejszyć płomień do 175 st.C. W tym czasie przygotować nadzienie: truskawki delikatnie opłukać, odsączyć, obrać z szypułek, przekroić na pół, włożyć do miski, skropić wiśniówką, włożyć na 30 min do lodówki. Schłodzoną śmietankę ubić, dodać cukier i zagęszczacz (niezbędny, żeby krem nie rozpłynął się po kilku godzinach), jeszcze chwilę ubijać, połączyć z truskawkami, masę nałożyć na wystudzony placek, udekorować truskawkami, podawać.

Mozna tez prosciej - na wystudzone ciasto układamy truskawki, zalewamy schłodzoną galaretką truskawkową, do lodówki na noc i gotowe :D

Grzybek z truskawkami
Składniki:
4 jajka, 4 łyżeczki mąki, łyżka tłuszczu, 2 łyżki mleka, 30 dkg truskawek, pół szklanki śmietany, cukier do smaku
Do ubitej z białek piany dodajemy żółtka wymieszane z mlekiem oraz przesianą mąką. Wylewamy ciasto na dużą, natłuszczoną patelnię. Smażymy na małym ogniu, a gdy spód się zrumieni, odwracamy szeroką łopatą. Na usmażony grzybek kładziemy pokrojone truskawki, polewamy śmietaną, posypujemy cukrem

Deser z truskawek i melona
Składniki:
20 dag truskawek, 20 dag porzeczek, melon, 10 dag cukru, 1/2 butelki różowego wina, kilka gałązek bazylii

Umyte i obrane truskawki kroimy wzdłuż na pół. Z przekrojonego na pół melona usuwamy pestki i małą okrągłą łyżeczką wycinamy kulki (jeśli nie mamy odpowiedniej łyżeczki, możemy spróbować wyciąć nożem kostki). Porzeczki zdejmujemy z łodyżek. Wszystkie owoce wkładamy do głębokiego naczynia. W 1/2 szklanki wina rozpuszczamy cukier i dodajemy drobno pokrojoną bazylię (kilka ładnych liści zostawiamy do przybrania). Owoce zalewamy winem z cukrem. Przykrywamy przezroczystą folią i wstawiamy na co najmniej 2 godziny do lodówki. Resztę zakorkowanego wina też wstawiamy do lodówki. Przed podaniem dolewamy do owoców resztę wina i przybieramy je listkami bazylii


Babeczki truskawkowe
Składniki:
na ciasto: 2 szkl. mąki, 3 łyżki cukru, 3/4 kostki masła, 2 łyżki kwaśnej śmietany, 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, 1 łyżeczka olejku migdałowego
na nadzienie: 1/2 puszki skondensowanego słodzonego mleka, 1/3 szkl. świeżo wyciśniętego soku z cytryny, 1/2 łyżeczki esencji waniliowej, 300 g śmietankowego serka do smarowania pieczywa (bez żadnych dodatków), 1/2 kg dojrzałych truskawek

przepis na podwójną porcję, czyli 24 sztuki. Odrobiną masła wysmaruj 24 małe foremki do pieczenia babeczek (jeśli nie masz aż tylu, piecz babeczki partiami). Resztę masła - powinno być miękkie - wymieszaj mikserem ze śmietaną, proszkiem do pieczenia, cukrem i olejkiem migdałowym na pulchną masę. Dodaj mąkę i teraz już ręką zagnieć ciasto. Powinno być dość tłuste, ale nie powinno lepić się do rąk (jeśli tak się dzieje, wgnieć w nie jeszcze trochę mąki). Ciasto wstaw do lodówki na pół godziny, a po wyjęciu partiami wałkuj na cienkie placuszki. Wyłóż placuszkami foremki i nakłuj je w paru miejscach widelcem, aby ciasto zbyt nie urosło. Jeszcze lepiej jest wsypać do każdej babeczki garstkę suchego grochu bądź fasoli. Babeczki piecz w piekarniku nagrzanym do 180° C przez 15-20 minut, aż nabiorą złotego koloru. Po ostygnięciu delikatnie wyjmij z foremek. Truskawki umyj, osusz i usuń szypułki. Pokrój na ćwiartki, a większe sztuki na ósemki. W kubku miksera do robienia koktajli zmieszaj skondensowane mleko, śmietankowy serek, olejek waniliowy oraz sok z cytryny. Nie powinno to trwać dłużej niż 1 minutę - w tym czasie składniki powinny się połączyć i ściąć, tworząc masę o konsystencji budyniu. Łyżką wymieszaj masę z połową pokrojonych truskawek i nałóż ją do babeczek. Pozostałymi truskawkami udekoruj babeczki. Wstaw do lodówki na 2 godziny, podawaj schłodzone.




Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

konwalia

I jak ja mam tu schudnąć do ślubu, tyle pyszności.

Ostatnio na szkoleniu, podali nam truskawki umaczane w czekoladzie (zastygniętej już).
Mniam

sonja

Konwalia, przypomniałaś mi owocowe szaszłyki, które jadłam rok temu w Pradze. To było jakoś przed Wielkanocą, w jednym z kramów sprzedawali właśnie świeże owoce (jakie się tam chciało) nadziane na patyk i oblane czekoladą. Coś pysznego! najlepsze właśnie truskawki i winogrona:)

Angie

U mnie dzis sernik na zimno z truskawkami. Jedno z ulubionych ciast męża.

martos82

Ja najbardziej lubie:

- truskawki ze smietana i z cukrem
- koktajl truskawkowy
- biszkopt z truskawkami i z galaretka ( a najfajniej jest jak galaretka niechcacy wsiaknie w biszkopt :P )
- no i sernik na zimno z truskawkami - pyyyyycha
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

sonja

Dajcie przepis na ten sernik na zimno z truskawami:)

Angie

Cytat: sonja w 01 Cze 2008, 18:36:14
Dajcie przepis na ten sernik na zimno z truskawami:)

Sonja, ale u mnie to jest wersja szybka, bo kupuje sernik na zimno z paczki   :-[

A więc kupuje taki w proszku, dodaje mleko i serki waniliowe. Na blaszce rozkladam biszkopty, na to tę mase, całość obkladam truskawkami i na to galaretkę truskawkową. jest naprawdę pyszne.

sonja

AAA w ten sposób:) to wychodzi na to, że tez taki czasem robię, tylko nie z paczki:)

martos82

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mayagaramond

A oto Kaiserschmarrn z truskawkami. Przepis wkeleje jutro, bo dzis mi sie juz nie chce :)
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

mayagaramond

A oto przepis (na dwie osoby):

4 jajka
lyzeczka startej skorki z cytryny
200 g kwasnej gestej smietany
250 g twarogu
100 ml mleka
szczypta soli
paczka cukru waniliowego
75 g kaszy manny
75 g maki
2 lyzki maki ziemniaczanej
400 g truskawek
2 lyzki cukru pudru
3 lyzki cukru
tluszcz do smazenia (nie olej)
stara patelnia

odzielic zoltka od bialek. Zoltka do miski, dodac do nich twarog, skorke z cytryny, smietane, mleko, sol, cukier waniliowy, kasze, make, make ziemniaczana i wynmieszac, az masa bedzie gladka. odstawic na pol godziny.
W tym czasie umyc truskawki, pokroic w cwiartki, posypac cukrem pudrem i pokropic sokiem z cytryny.
Ubic bialko i dodac do reszty ciaste. Nie wolno za dlugo mieszac.

Na patalni rozgrzac tluszcz i wylac pol ciasta, smazyc kilka minut, tak aby wierzch sie scial, odwrocic dopiec i porwac na kawalki przy pomocy dwoch widelcy albo lopatek (dlatego lepiej brac stara patelnie :) )

Rozchranionego omleta przelozyc i wstawic do piekarnika (100°) w tym czasie usmazyc drugiego omleta.
Wszystko wrzucic na patelnie dodac truskawki, chwile podgrzac. Wylozyc na talrze posypac cukrem pudrem.
fertig :)

Nie jest latwo zrobic dobrego kaiserschmarrna, jak na razie najlepsze jadlam w restauracji, omlet musi byc bardzo puszysty.
Do ciasta mozna tez dodawac rodzynek albo alkoholu :)

Klasyczny kaiserschmarrn jest bez twarogu, chyba juz kiedys podawlaam przepis.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"