kto robi ciasto drozdzowe?

Zaczęty przez panikarola, 05 Kwi 2008, 09:07:12

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

panikarola

zdegustowana faktem, ze w soboty nie ma moich ulubionych buleczek (taki paluch z makiem w srodku, ale nie slodki) postanowilam za tydzien zrobic cos takiego sama. z jakiego przepisu robicie ciasto drozdzowe? czy to wyzsza szkola jazdy?
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

twinnie77

Nie jestem ekspertem, więc ci nie pomogę. Ale dzisiaj też wpadłam na pomysł upieczenia drożdżowego. Jak zwykle korzystam z przepisów na forum gazety, a ten jest konkretnie z galerii potraw.

http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,777,64827819,77166509,0,2.html?v=2

Polecam ci przeglądnąć przepisy w galerii lub na forum kuchnia. Tam zazwyczaj są sprawdzone przepisy i dużo komentarzy z wyjaśnieniami. Powodzenia!
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

panikarola

drozdzowka dla lenia - dobra naywa :)


dzieki twinnie!
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

twinnie77

też mnie zainteresowała :)

Ponieważ doczytałam w komentarzach, że czasami ten zaczyn nie urośnie, nie wybąbelkuje, więc te wszystkie składniki wsadziłam do mojego shakera plastikowego, wymieszałam i wlałam do miski. Teraz poczekam kilka godzin i po południu będę działać dalej. Mam zamiar upiec z jabłkami w cukrze waniliowym. Zobaczymy, co mi wyjdzie!!!
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

panikarola

jestem ciekawa bardzo twinnnie! pochwal sie konecznie! ja dzisiaj robie murzynka. a z tego ciasta moje buleczki chyba nie wyjda... poczytam jeszcze.
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

panikarola

twinnie, podpis Ci sie znow zmienil! jak fajnie!
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

twinnie77

Cytat: panikarola w 05 Kwi 2008, 09:25:44
twinnie, podpis Ci sie znow zmienil! jak fajnie!

Jak patrzę na mój suwaczek, to nie mogę uwierzyć, że jestem już tak blisko. A te hasełka 'mojego dziecka' są super!!!
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

callja

Robię   :chef:

Przepis banalnie prosty, drożdżówka wychodzi właściwie ZAWSZE, trzeba tylko przestrzegać trzech zasad:
1. wszystkie skłądniki muszą mieć podobną temperaturę (czyli np. jajka wyciągamy z lodówki odpowiednio wcześniej, a roztopione masło pzrestudzamy
2. na początku rozcieramy pokruszone drożdze z cukrem - jeśli się "rozpłyną", znaczy, że z zaczynem nie powinno być problemów
3. przestrzegamy kilkakrotnego "zamieszania" i ponownego wyrastania ciasta przed wlaniem na blachę - to najlepsze zabezpieczenie przed zakalcem

a oto przepis...


1/2 kg mąki (trzy szklanki)
5 dag drożdży
około 3/4 szklanki cukru (lub więcej - zależy, jak słodkie ciasta lubimy) + cukier waniliowy
2 jajka
1/3 kostki masła
1 szklanka ciepłego mleka
olejek zapachowy (waniliowy, migdałowy, jak kto chce)
bakalie wedle chęci  ;)

Drożdże rozcieramy z 2 łyżkami cukru w sporym garnuszku, gdy się rozpłyną zalewamy mlekiem, mieszamy, po czym odstawiamy w ciepłe miejsce po ściereczką - niech porządnie "zakipią". W tym czasie topimy i przestudzamy masło, a do sporego gara wsypujemy mąkę. Wyrośnięty rozczyn wlewamy do mąki, dodajemy roztopione masło, wbijamy całe jajka i mieszamy mikserem (końcówkami do gęstych ciast) na jednolitą masę (będzie niezbyt gęsta). Nie wyrabiamy ciasta!!! - nie trzeba ;) Jednolite ciasto odstawiamy wciepłe miejsce pod ściereczką, gdy podrośnie mieszamy łyżką (ma opaść) - tak robimy conajmniej dwukrotnie. Na koniec "opadnięte" ciasto nakładamy do blaszek (babkowej, keksowej, płaskiej - jak kto chce), pozwalamy mu troszkę podrosnąć i pakujemy do piekarnika w temperaturę około 200 stopni na jakieś 45 minut do godziny. Przez pierwsze pół godziny nie otwieramy piecyka, bo opadnie!!! Potem spokojnie możemy sprawdzać patyczkiem, czy upieczone.

Ciasto jest niesamowicie uniwersalne:
- piekę je z owocami jako klasyczny placek, np. z jabłkami lub śliwkami - można wtedy posypać wierzch dodatkowo kruszonką
- piekę w długiej blaszce z bakaliami jako quasi-keks (czasem dodaje wtedy do ciasta tabliczkę dość drobno pokruszonej gorzkiej czekolady - pyyyycha)
- piekę z bakaliami w formie babkowej jako babę, ostatnio popelniłam takowe na Wielkanoc i wyszły puchate & pyszne jupi

Przepis budzi czasem lekkie zdziwienie ("tak mało jajek?? tak mało tłuszczu?? wyrabiać nie trzeba??"), ale sprawdza się w mojej działalności kochennej od 10 lat i nigdy mnie nie zawiódł. Mało roboty, a efekt fajny - tylko czekanie na kolejne wyrastanie ciasta może lekko zirytować ;)
Nie obrażaj się sam... inni zrobią to lepiej!!! /by teściowa tutora mego ;) /

Beata

panikarola
dla mnie drożdżowe ciasto to najlepsze wśród wielu
ja znalazłam kilka fantastycznych przepisów na mniammniam.pl i robię je naprzemiennie, a ponieważ mój mąż drożdżowe stawia na końcu, to w rezultacie całą blachę zjadam sama
nie wiem, czy masz dostęp do tego portalu - skoro dziś robisz murzynka, to do jutra wrzucę ci kilka linków moich faworytów. A teraz zajmę się mężem :P

Beata

pierwsze, ma tę zaletę, że nie wyrabiasz, tylko mieszasz składniki, a ciasto rośnie w lodówce dzięki temu poza sezonem owocowym kładziesz na nie mrożone śliwki, truskawki bez obawy o zakalec (w tortownicy 24 cm robić koniecznie z połowy porcji
http://www.mniammniam.pl/p.php?p=3269

drugie, bardzo smaczne, wychodzi badzo wysokie (czyli takie jak lubię):
http://www.mniammniam.pl/p.php?p=8553

i palcek drożdżowy z węgierkami, jak radzi autorka - przepyszny:
http://www.mniammniam.pl/p.php?p=1843

jak nie masz dostępu, to daj znać, przekopiuję na pw

panikarola

mam dostep, mam!! dzieki Beata:)! polewam Ci piwkiem do tego ciasta.
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

twinnie77

No cóż, zrobiłam tą drożdżówkę dla leniwców, ale chyba nie polecam. W smaku ok, ale konsystencja ciasta prawie w ogóle nie przypomina drożdżowego. Jestem trochę zawiedziona.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Beata

twinnie77
to spróbuj teraz tę, która rośnie w lodówce ;)
też dla leniwców, bo tylko się składniki miesza. A jak dodasz  mrożone truskawy, to pieknie zapachnie ci w kuchni

twinnie77

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

panikarola

twinnie, i co? robilas ktorys z przepisow Beaty?
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

panikarola

Cytat: Beata w 06 Kwi 2008, 06:50:24

jak nie masz dostępu, to daj znać, przekopiuję na pw


Beata, no i nie mam dostepu :(

jak poprzednio patrzylam, to widzialam zdjecie i ogolnie informacje, co wzielam za przepis. ale sprobuje przepisu callji :D
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

aniak1211

twinnie77
Kiedys robilam ta leniwa drozdzowke i nawet mi smakowala,
ale jak sie nie ma dostepu do prawdziwej drozdzowki babci mamy,czy nawet tej ze sklepu, to i ta dobra ;)

panikarola

callji dozdzowe blyskawicznie wyparowalo, ale jakies bylo dla mnie jednak nie takie... mozliwe, ze to wina zbyt duzej ilosci owocow na wierzchu. nie wyszlo mi takie puszyste i lekkie... musze jeszcze jakis przepis sprawdzic.
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

twinnie77

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

gatka2804

Ja robię ciasto drożdżowe wg przepisu z "Poradnika Pani Domu"- jaki dostałam w prezencie ślubnym  ;)

Puszysty placek drożdżowy z owocami

składnik ciasta:
*10 dag rozkruszonych świeżych drożdży
*szklanka cukru (puder lub drobny kryształ)
*4 lekko rozmącone jajka
*3/4 szklanki zimnego mleka
*szklanka oliwy z oliwek lub oleju słonecznokowego
*szczypta soli
*4 czubate szklanki mąki tortowej
*owoce wg uznania

kruszonka:
*szklanka cukru pudru
*szklanka mąki krupczatki
*kostka masła
*surowe żółtko

Wszystkie składniki (bez owoców) umieszczamy w misce, przykrywamy ściereczką i zostawiamy, najlepiej na noc, w temperaturze pokojowej. Ja wrzuciłam składniki do miski wczoraj koło południa i wróciłam do zrobienia ciasta wieczorem, więc kilka godzin też wystarczy. Mieszamy produkty drewnianą łyżką. Ciasto będzie takie lejąco/klejące. Wykładamy masę do blachy (to jest taka duża blacha z piekarnika - moja ma 32cm x 42cm, z mniejszej chyba by się ciasto wylało). Na cieście rozkładamy owoce. Ostatnio to ciasto ciągle robiłam z truskawkami. I to które umieszczę zresztą też jest truskawkowe. Ale sezon na te owoce się kończy, więc następnym razem spróbuje z jagodami, potem może ze śliwkami.
Na owocach rozsypujemy kruszonkę. Ja wczoraj trochę kombinowaną musiałam zrobić kruszonkę, nie miałam żółtka i mąki krupczatki. Zrobiłam ze zwykłą mąką (wchodzi trochę więcej). I tej kruszonki robię z połowy podanych składników i też w zupełności wystarcza.
Placek wkładamy do nagrzanego do 160 st piekarnika, po godzinie zrumienione wyjmujemy z pieca, w formie powinno zostać jeszcze około pół godziny.
Smacznego!





wrobelek0403

wyciągam stary wątek, zeby nie mnożyc bytów :D

wiem, ze to profanacja i zbrodnia, ale ... uzywałyscie kiedys tego gotowego ciasta drożdzowego z lidla?? :D

albo macie jakis b. prosty i sprawdzony przepis na drożdzowe do placka ze sliwkami i kruszonka??
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

didi_loczek

wrobelek0403 gotowca nigdy nie próbowałam  :thumbdown:. A drożdżowe ze śliwkami robię z tego przepisu:
http://www.mojewypieki.com/przepis/ciasto-drozdzowe-ze-sliwkami-i-kruszonka

Robiłam też z innymi owocami (rabarbarem, truskawkami...). Wychodzi zawsze ;).

goga

mam - ale mam do tego cudowną miskę z tupperware ;)
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

abkasia

Ja mialam... cudowny termomix do drozdzowego.. :(

magoo

wrobelek0403 moja mama ma jakiś sprawdzony przepis na szybkie drożdżowe bez wyrabiania
jak będę z nią rozmawiała to mogę zapytać