Paszport po ślubie ???? - ile jest ważny????

Zaczęty przez gdziezby, 02 Kwi 2008, 20:33:23

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bozena.dp

ja też jestem pół roku po ślubie, paszport mam na panieńskie nazwisko, jest ważny do 2012 i nie zamierzam wcześniej go wymieniać ;)

mary

muszę tutaj dodać, że przy wymianie paszportu z powodu zmiany nazwiska, za nowy zapłacicie tylko tyle, ile lat był w użyciu.
Obecnie koszt paszportu to 140zł/10 lat co daje 14zł za rok. Jak ktoś (tak, jak ja) ma roczny paszport i wyjdzie za mąż to za nowy zapłaci 14 zł. Po dwóch latach 28zł itd.

kamelia04.08.2007

Cytat: mary_popins w 03 Kwi 2008, 16:49:29
muszę tutaj dodać, że przy wymianie paszportu z powodu zmiany nazwiska, za nowy zapłacicie tylko tyle, ile lat był w użyciu.
Obecnie koszt paszportu to 140zł/10 lat co daje 14zł za rok. Jak ktoś (tak, jak ja) ma roczny paszport i wyjdzie za mąż to za nowy zapłaci 14 zł. Po dwóch latach 28zł itd.

piątka dla pani za znajomość ustawy  brawo  brawo  brawo:

"Art. 10. 1. Opłatę za wydanie paszportu obniża się w przypadku wydania nowego paszportu przed upływem terminu ważności dotychczas posiadanego paszportu na skutek wystąpienia jednej z następujących okoliczności:
  1)   zmiany nazwiska, imienia lub innych danych, które podlegają wpisowi do paszportu;
  2)   zmiany wyglądu osoby posiadającej paszport, mogącej utrudnić ustalenie jej tożsamości;
  3)   braku w dotychczas posiadanym paszporcie miejsca na umieszczenie w nim wiz lub stempli poświadczających przekroczenie granicy.
2. Opłatę, o której mowa w ust. 1, ustala się odejmując od opłaty obowiązującej w dniu złożenia wniosku o nowy paszport jedną dziesiątą część opłaty za każdy pełny rok pozostający do upływu ważności dotychczas posiadanego paszportu - w przypadku paszportu z terminem ważności 10 lat lub jedną piątą - w przypadku wydania paszportu z terminem ważności 5 lat.
legalna teoria dowodowa rozbudowała klasyfikację dowodów wg. ich wartości, znano min. dowody pełne, niepełne, półpełne, niezupełne, więcej niż półpełne, mniej niż półpełne, a także oczywiste, poważne, przekonujące, rzeczywiste, wątpliwe, podejrzane

wrobelek0403

Cytat: dodaa84 w 03 Kwi 2008, 13:04:33
ja czekałam na paszport 2 tyg!!!!

a ja dwa miesiace, bo stary paszport miałam wyrabiany jeszcze w lublinie, a nowe juz w Posen i ponoc informacje ze starego UW dlugo ida... :/

Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

calla

Cytat: gdziezby w 02 Kwi 2008, 20:33:23
Tak jak w temacie. Zupełnie zapomniałam wymienić, no bo wszędzie na dowód z nowym nazwiskiem. A tu wyjazd poza UE i   chyba będę musiała w trybie przyspieszonym wyrabiać. Wiecie? :-)

Ja zlozylam tydzien temu wniosek o wymiane (pol roku temu byl slub). Na paszport sie czeka miesiac.
Byc moze mozna przekraczac granice na stary paszport, ale ja duzo podrozuje i sie balam, ze w razie jakiegos wypadku bede sie musiala tlumaczyc. Wszystkie inne dokumenty mam juz powymieniane, karta do ubezpieczalni tez jest z nowym nazwiskiem. A przetlumaczony akt slubu nie wiem czy by mi wszyscy zaakceptowali. Dlatego wolalam dmuchac na zimne. Duzo mnie to nie kosztowalo, bo stary byl jeszcze wazny.
Wenn Dir das Leben eine Zitrone gibt, mach Limoncello ;)

sznapkowa

Do tych co mają wizę do USA ...
Jeśli nie wymieniacie paszpotu to nie ma problemu tylko bilet trzeba kupić na panieńskie nazwisko, a jeśli wymienicie paszport to jadąc do USA trzeba wziąć nowy paszport, stary paszport w którym jest wiza i do tego żeby uniknąć probemów przetłmaczony przez tłumacza przysięgłego akt małżeństwa.

salsa

jak leciałam do Egiptu na swoj paszport przedslubny to bilet kupiłam na swoje panienskie nazwisko, bez podwojnego i poszło bez porblemu:)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

OlaFasola

Ja również wybieram się w podróż poślubną ze starym paszportem, tylko rónież na panieńskie nazwisko wykupiam bilet. Panie w biurze podróży mówly, że nigdy nie slyszaly aby ktoś mial przez to problemy na granicy.

aureola

A ktos wie, czy jest sens ubiegania sie o wize turystyczna do USA majac wazny paszport na stare nazwisko?

Czy raczej szkoda zachodu, bo i tak wniosek odrzuca?

wredotka

Cytat: salsa w 24 Lip 2008, 15:43:16
jak leciałam do Egiptu na swoj paszport przedslubny to bilet kupiłam na swoje panienskie nazwisko, bez podwojnego i poszło bez porblemu:)

Dobrze wiedzec, bo ja tez do Egiptu i tez na panienskim bede leciala :)

vobi

aureola, chyba najlepiej spytac w konsulacie, moze akceptuja w takich sytuacjach odpis aktu slubu i nie ma problemu

sznapkowa

aureola  wg prawa USA nie ma obowiązku zmiany paszportu po ślubie. Zależy ile jeszcze lat masz ważny paszpot. Ja jeśli ubiegałabym się o wizę po ślubie to chyba najpierw zmieniłabym paszport.
Do ambasady niema co dzwonic bo na infolinii sa tak niekompetentne osoby, że na pewno ci nie pomogą. Poszukaj informacji na stroeni ambasady, albo wejdź na forum tusystyczne na gazeta.pl i tam jest foruum usa i kanada. Zadaj pytanie - gwarantuje że użyrtkwnik o nicku sylwek07 na pewnio udzieli ci rzetelnej wypowiedzi.

aureola

Dziekuje Sznapkowa za info. Paszport jeszcze bedzie wazny pare lat. Jak juz odbiore dowod (mam nadzieje ze przed Swietami), to bede bardziej elastyczna. Dowod na nowe nazwisko, paszport na stare.
Na razie oba dokumenty mam na stare nazwisko i same z tym problemy. Juz nie moge sie doczekac dnia, kiedy to rozdwojenie personaliow sie zakonczy.

sznapkowa

Jeśli mam obecnie ważną wizę, ale niedawno wyszłam za mąż i zmieniłam nazwisko, czy muszę ubiegać się o wizę wydaną na nowe nazwisko? - http://polish.poland.usembassy.gov/poland-pl/q13_2006.html


Nie, amerykańskie przepisy nie wymagają, aby uzyskała Pani wizę wydaną na nowe nazwisko. Może Pani podróżować do Stanów Zjednoczonych z wizą i paszportem wydanym na nazwisko panieńskie oraz kopią aktu małżeństwa na dowód zmiany nazwiska. Jeśli jednak chciałaby Pani uzyskać nową wizę wydaną na nowe nazwisko, może się Pani ubiegać o nią na ogólnych zasadach.

cumberland

a co z zakupem biletów lotniczych w granicach UE?
kupować bilet na nowe nazwisko i lecieć "na dowód" czy na stare i lecieć "na paszport" (wciąż niewymieniony...)
co lepsze?

sierpniowajulka

Cytat: cumberland w 16 Sty 2009, 09:56:03
a co z zakupem biletów lotniczych w granicach UE?
kupować bilet na nowe nazwisko i lecieć "na dowód" czy na stare i lecieć "na paszport" (wciąż niewymieniony...)
co lepsze?

Jeżeli tylko w granicach UE to lepiej lecieć na dowód z nowym nazwiskiem. Przy niewymienionym paszporcie zawsze istnieje ryzyko (niewielkie, co prawda) zapłacenia kary za podróżowanie z nieważnym dokumentem.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login