Autor Wątek: Polityka  (Przeczytany 34137 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

malybob

Odp: Polityka
« Odpowiedź #100 dnia: 16 Lip 2010, 14:22:58 »
Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj
Jasne, ale tylko jeśli byłoby też referendum w kwestii procesji na Boże Ciało... To jest parada - nie zmiana prawa, na temat której musiałby wypowiedzieć się naród.
Czemu nie. Watpie czy wiekszosci spoleczenstwa procesja Bozego Ciala przeszkadza.

Dodany tekst: 16 Lip 2010, 13:23:03
nie moja droga, to wcale nie jest dziecinne. to jest jedynie odwazne przeciwstawianie swoich pogladów tym, które kiedys jej narzucono gdy nie miała mozliwosci ich wyrazic, bo wogole ich jeszcze nie posiadała.

i podpisuje sie pod wszystkim co powiedziała szelma. niestety w debacie publicznej "szczere mowienie o modliwtwie" jest tylko pewnym hasłem znaczącym - tylko my -katolicy mamy monopol na prawde i szczescie.

ze przypomne - muzułmanie uwazają dokladnie tak samo ...
Co do pogladow - po skonczeniu 18 roku zycia mozesz robic co chcesz. Do tego czasu odpowiadaja za ciebie rodzice i narzucaja ci wiele zachowan i pogladow. I jest to calkowicie naturalne.
Mialabym obiekcje, jesli chrzest zostawialby trwaly slad, okalecznie czy cokolwiek. Ale tak nie jest. Tz, jesli nie wierzysz,to jest to jedynie polanie glowy woda, ktora wysycha w ciagu kilku minut.

Katolicy, muzulmanie - jasne, ze kazdy uwaza, ze tylko jego wiara daje szczescie. Inaczej nie mialaby sensu, prawda? I dopoki  z tego powodu nie organizua krucja to uwazam,ze jest to ok.

Dodany tekst: 16 Lip 2010, 14:25:35
MAlybob a co byc powiedziała, gdyby homoseksualista zaczął się modlic za Ciebie zebyś się wreszcie nawróciła na szczęśliwą drogę i została lesbijką ? i powiedziałby Ci to poważnie prosto w twarz?

albo składał CI takie życzenia świąteczne....

Nic bym nie powiedziala. Kazdy ma prawo mi zyczyc czego zechce.
Mam przyjaciolke protestantke. Powiedziala mi kiedys, ze wg niej jako katoliczka nie mam szans na zbawienie. I nie watpie ,ze sie modlila o moje nawrocenie na protestantyzm. Dla mnie to przyjazny gest, pelen zyczliwosci.
« Ostatnia zmiana: 16 Lip 2010, 14:25:35 wysłana przez malybob »

Anupka

• Wiedżma ze słowotokiem
  • Ilość polubień: 0
  • Ilość piw: 1652
  • 16.08.2008; Mam ® na strefowe grubasiństwo :-P
« Odpowiedź #101 dnia: 16 Lip 2010, 14:25:56 »
Bo nie mam dowodow,ze jest inaczej.
Zdecydowana wiekszosc z mojego otoczenia jest przeciw.

I to już wystarczy, zeby uznać, że 60% ludzi akceptujących paradę to jest wymysł prasy?! Przecież nie masz też dowodów, że tak jest, prawda? No przecież zdecydowana większość Twojego otoczenia, to chyba nie 60%?

Wybacz, ale to dla mnie tak samo bezsensowne stwierdzenie, jak to, że Kaczyński byłby prezydentem wszystkich Polaków, a Komorowski nie jest (żaden z nich by nie był prezydentem wszystkich Polaków, tak na marginesie).
I`m looking strange in the mirror of truth, I`m not immortal I`ve lost my youth…

effik

« Odpowiedź #102 dnia: 16 Lip 2010, 14:26:51 »
tak samo jak razi krzyż w urzędzie w szkole itp (nie ma to nic wspólnego z moja wiarą - jej obecnością lub brakiem)

mnie tam nie razi (i też nie ma znaczenia, czy jestem wierząca), ale zgadzam się z moim D., że jak już wisi jeden, to niech wiszą też inne symbole religijne. w sensie symbole innych wyznań. tylko że wtedy kurde każdy by chciał i by ściany nie starczyło Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj

Dodany tekst: 16 Lip 2010, 14:27:34
proponuję referendum w sprawie pielgrzymek, które śpiewają mi pod oknem o 6 rano Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj
« Ostatnia zmiana: 16 Lip 2010, 14:27:34 wysłana przez effik »

ddu

« Odpowiedź #103 dnia: 16 Lip 2010, 14:28:23 »
a ja mam pytanie: CO TEN WĄTEK ROBI NA KULTURALNEJ ? Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj

małe ps - jak pisałam nie raz - przez radio maryja i telewizję trwam spotkało moją rodzinę wiele przykości.
jestem bardzo nietolerancyjna - marzę o tym, żeby zamknęli obie te intystucje jak najszybciej!!!!! bo w ich zmianę nie wierzę

effik

« Odpowiedź #104 dnia: 16 Lip 2010, 14:29:29 »
a ja mam pytanie: CO TEN WĄTEK ROBI NA KULTURALNEJ ? Smiley

bo rozmawiamy kulturalnie Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj

Strefa Ślubna

« Odpowiedź #104 dnia: 16 Lip 2010, 14:29:29 »

salsa

« Odpowiedź #105 dnia: 16 Lip 2010, 14:30:17 »
Watpie czy wiekszosci społeczeństwa procesja Bozego Ciala przeszkadza.
za mojego dzieciństwa mieszkaliśmy z rodzicami w bloku ktory był na trasie tego pochodu
blokowali ulice z przodu i z tyłu bloku, gawiedź szla po parkingu wyrywając lusterka w autach i drapiąc lakier
poza tym nierzadko umieszczali ołtarz w połowie bloku obok naszej klatki i wtedy to juz ani wejść ani wyjść - te spiewy - to było okropne
« Ostatnia zmiana: 16 Lip 2010, 14:31:04 wysłana przez salsa »
Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj
mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj

szelma

• Gość
« Odpowiedź #106 dnia: 16 Lip 2010, 14:32:08 »
Czemu nie. Watpie czy wiekszosci spoleczenstwa procesja Bozego Ciala przeszkadza.

Ok, nie zrozumiałaś, o co mi chodziło. Referendum jest ważnym narzędziem demokracji, które daje ludziom możliwość wypowiedzenia się w kwestii ważnych zmian w prawie. Mieliśmy referendum konstytucyjne i akcesyjne. Referendum nie jest do mierzenia przekonań religijnych, bo ktoś uważa, że geje będa paradować i to ugodzi go w jego uczucia religijne. Bo uczucia religijne nie powinny kierować polityką, to raz, a dwa - wolnością, którą Konstytucja daje wierzącym i niewierzącym na równym poziomie.

malybob

« Odpowiedź #107 dnia: 16 Lip 2010, 14:32:21 »
Stawianie krzyża przed Pałacem Prezydenckim od początku było dla mnie zachowaniem co najmniej dziwnym - po pierwsze dlatego, ze nie tam wydarzyła sie tragedia , po drugie to jest miejsce urzędowania prezydenta jako organu państwowego a nie jego prywatny dom, a po trzecie to stawia to w niezręcznej sytuacji osoby,które nie są wierzące, a które chciałby uczcić po swojemu pamięć zmarłych

poza tym to trochę takie kupczenie krzyżem

Pałac Prezydencki nie jest miejscem kultu religijnego, a krzyż nie jest symbolem władzy państwowej
tak jak Polska nie jest krajem wyznaniowym ale świeckim (przynajmniej z założenia) - wiec stawienia krzyża w takim miejscu jest po prostu nie na miejscu 

Kiedy na drodze wydarzy sie wypadek, w jego miejscu stawia sie czesto krzyz  i pali znicze. Dla mnie krzyz przed Palacem Prezydenckim ma wlasnie taka symbolike, bynajmniej nie chodzi o "ureligijnianie" panstwa. A dlaczego przed Palacem? Bo trudno,zeby wszyscy pojechali do Smolenska zapalac znicze...

Dodany tekst: 16 Lip 2010, 14:32:30
Czy ktos przeprowadzil badania ile procent spoleczenstwa popiera parade? Bo w artykule pisza tylko,ze te 60 procent to wg pana Legierskiego. Dlatego zakladam,ze "niby", bo bardziej ufam sobie i moim obserwacjom niz jego.
Byc moze sie myle, ale dowodow nie ma Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj
« Ostatnia zmiana: 16 Lip 2010, 14:32:30 wysłana przez malybob »

ddu

« Odpowiedź #108 dnia: 16 Lip 2010, 14:33:39 »
 a wiecie, mój mąż jest absolutnie niewierzący, wychowany w rodzinie ateistów
i ma cudowne podejście. nawet zablokowane ulice przy wszelkich paradach religijnych go nie ruszają
z  drugiej strony - domaga się, żeby inni mogli także paradować. w toruniu np. rowerowa masa krytyczna, a w wawie homoseksualiści

Dodany tekst: 16 Lip 2010, 14:34:53
a już  w szoku byłam, kiedy zaczęłm wyklinać filmy o papieżu, trasmisje mszy na wszelkich kanałach tv w czasie żałoby,a on mnie ofuknął, że nie rozumie, jak w takim czasie chciałabym oglądać YCD Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj
« Ostatnia zmiana: 16 Lip 2010, 14:34:53 wysłana przez ddu »

malybob

« Odpowiedź #109 dnia: 16 Lip 2010, 14:36:03 »
Ok, nie zrozumiałaś, o co mi chodziło. Referendum jest ważnym narzędziem demokracji, które daje ludziom możliwość wypowiedzenia się w kwestii ważnych zmian w prawie. Mieliśmy referendum konstytucyjne i akcesyjne. Referendum nie jest do mierzenia przekonań religijnych, bo ktoś uważa, że geje będa paradować i to ugodzi go w jego uczucia religijne. Bo uczucia religijne nie powinny kierować polityką, to raz, a dwa - wolnością, którą Konstytucja daje wierzącym i niewierzącym na równym poziomie.

No dobrze, referedum bloby niewlasciwym instrumentem. Jednak chodzilo mi o jakies uczciwe badanie, bo tak to sobie kazdy moze powiedziec co chce...

szelma

• Gość
« Odpowiedź #110 dnia: 16 Lip 2010, 14:36:17 »
mój mąż jest absolutnie niewierzący, wychowany w rodzinie ateistów
i ma cudowne podejście. nawet zablokowane ulice przy wszelkich paradach religijnych go nie ruszają

Mnie też nie ruszają. Proszę bardzo - wolność do celebrowania swojego sposobu na życie. Ale innym ta sama wolność należy się dokładnie tak samo.

salsa

« Odpowiedź #111 dnia: 16 Lip 2010, 14:36:37 »
Kiedy na drodze wydarzy sie wypadek, w jego miejscu stawia sie czesto krzyz  i pali znicze. Dla mnie krzyz przed Palacem Prezydenckim ma wlasnie taka symbolike, bynajmniej nie chodzi o "ureligijnianie" panstwa. A dlaczego przed Palacem? Bo trudno,zeby wszyscy pojechali do Smolenska zapalac znicze...

hmmm powiem Ci, ze o ile rozumiem jeszcze postawienie krzyża przez rodzinę w miejscu gdzie sie wydarzyła tragedia tak nie rozumiem stawiania go "gdzie popadnie" albo w miejscach kojarzących sie ze zmarłym - jesli jestem dajmy na to z Zakopca a ktoś mi zginie pod Szczecinem to mam sobie postawić krzyż na Krupówkach bo przecież do szczecina to daleko ? dla mnie to nonsens

Kasia

« Odpowiedź #112 dnia: 16 Lip 2010, 14:37:40 »
mi krzyże w szkołach i instytucjach publicznych nie przeszkadzają o ile wszyscy się na nie zgadzają i o ile jest mozliwośc powieszenia innego symbolu religijnego gdy znajdzie się wyznawca innej wiary - tylko w ekstremalnych sytuacjach to mogłoby komicznie wygladac Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj cała galeria symboli Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj

postawienie krzyza pod pałacem i palenie zniczy tez mi nie preszkadzało, skoro ludzie mieli taką potrzebe to prosze bardzo

ale czas załoby trzeba kiedyś zakończyć i ten krzyż przenieść w inne odpowiednie miejsce
pomnik pod pałacem upamientniajacy ofiary jakos srednio mi tam pasuje ale np. tablica na wawelu przy grobie kaczyńskich czemu nie, skoro już ich tam pochowali to niech chociaz uczczą pamięć innych

a gadanie ze tusk to żyd, komorowski rusek i twierdzenie że to PO zaplanowało zamach na ten samolot jest dla mnie po prostu niepojete Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj naprawdę neiwierzę że ludzie sa tak bezmyślni i tak okrutni Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj ciemna masa i tyle!

małybob a napisz mi czy chciałabys aby np. muzułmanin modlił sie za twoje nawrócenie i wielbienie Allacha? tak z ciekawosci pytam.
Może nie jestem doskonała, może Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj   ale doskonale sobie z tym radzę Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj

wrobelek0403

« Odpowiedź #113 dnia: 16 Lip 2010, 14:38:31 »
małybob, wybacz, ale na podstawie opinii wlasnych znajomych trudno sadzic co mysli i czuje cała populacja warszawy.
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/

Kasia

« Odpowiedź #114 dnia: 16 Lip 2010, 14:39:15 »
Kiedy na drodze wydarzy sie wypadek, w jego miejscu stawia sie czesto krzyz  i pali znicze
a to mi juz przeszkadza bo po pierwsze odciąga uwagę kierowców i czesto jest przyczyna kolejnych wypadków, zasmieca krajobraz i czesto te zapomniane krzyże sa zniszczone że aż przykro patrzeć Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj

Strefa Ślubna

« Odpowiedź #114 dnia: 16 Lip 2010, 14:39:15 »

claridad

« Odpowiedź #115 dnia: 16 Lip 2010, 14:39:34 »
Kiedy na drodze wydarzy sie wypadek, w jego miejscu stawia sie czesto krzyz  i pali znicze.

ale to jest chyba zachowanie niewiele w sumie mające wspólnego z religią jako taką. Raczej z próbą "sakralizacji", oswojenia miejsca tragedii. To przecież są takie podwójne groby. z czego te przy drogach często posiadają dodatkowe gadżety np. kask motocyklisty czy rękawiczki czy coś tam jeszcze. One są stawiane bo oswajają miejsce zdarzenia, śmierci tragicznej. Tak jak kiedyś zasłaniano lustra w czasie nabożeństw żałobnych w domach tak teraz stawia się takie krzyże. Zmieniła się forma oswajania śmierci tragicznej. Ale to ciągle jest zachowanie bardziej do badań antropologicznych niż religioznawczych.
zawsze coś, zawsze coś...

wrobelek0403

« Odpowiedź #116 dnia: 16 Lip 2010, 14:42:22 »
kurcze ciekawa dyskusja sie zapowiada a ja musze spadac Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj

szelma

• Gość
« Odpowiedź #117 dnia: 16 Lip 2010, 14:42:47 »
mi krzyże w szkołach i instytucjach publicznych nie przeszkadzają o ile wszyscy się na nie zgadzają i o ile jest mozliwośc powieszenia innego symbolu religijnego gdy znajdzie się wyznawca innej wiary

A mnie przeszkadzają z zasady takiej, że Polska nie jest państwem katolickim. I co - jeśli ja stwierdzę, że od dziś wyznaję kermitocyzm i żądam powieszenia Kermita na ścianie w klasie od matematyki, w której wisi krzyż, to będzie ok? Zwłaszcza że w większości szkół są sale do religii, w których krzyży może być i tysiąć pięćset sto dziewięćset, a nawet jeśli nie ma, to można przynieść stojący krzyżyk. Bóg się chyba za to nie obrazi, prawda?

Szkoła, w której we wszystkich klasach wiszą krzyże, a jest szkołą państwową, wyklucza uczniów ze społeczności. Opcja religii nauczanej w szkole jest (teoretycznie przynajmniej) nadal opcją, a nie obowiązkiem.

Anupka

• Wiedżma ze słowotokiem
  • Ilość polubień: 0
  • Ilość piw: 1652
  • 16.08.2008; Mam ® na strefowe grubasiństwo :-P
« Odpowiedź #118 dnia: 16 Lip 2010, 14:43:37 »
A dlaczego przed Palacem? Bo trudno,zeby wszyscy pojechali do Smolenska zapalac znicze...

Ale po co do Smoleńska?!
Para prezydencka pochowana jest w Krakowie, reszta osób na cmentarzach! Jeśli ktoś naprawdę chciałby zapalić im znicz i chwilę się za nich pomodlić, to czyż miejsca pochówku nie są bardziej odpowiednie?

effik

« Odpowiedź #119 dnia: 16 Lip 2010, 14:43:45 »
mnie tam znicze nie przeszkadzają Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj znicze i kwiaty pod biurem senatorskim Krystyny Bochenek i to był dowód na to, że ktoś myśli, ktoś ją szanował. ktoś ją żegna na swój sposób. oczywiście później zniknęły, żeby chodnika nie tarasować, bo dużo ich było.
zgadzam się z claridad, że to nie ma wiele związku z religią. bo na przykład w pewnej czeskiej wsi, gdzie jest pomnik dzieci, które tam zostały zamordowane, ludzie składają maskotki. a we Włoszech czasem przy grobach pojawiają się fotki tych ludzi z młodości np. albo jakieś gadżety ludzie przynoszą. fakt, to cmentarz, a nie inne miejsce np. w centrum miasta. ale chcę tylko pokazać, że to jest też pewna indywidualna forma wyrażenia tego, co się czuje, upamiętnienia etc.

zwierzatko_mojej_mamy

« Odpowiedź #120 dnia: 16 Lip 2010, 14:44:07 »
Kiedy na drodze wydarzy sie wypadek, w jego miejscu stawia sie czesto krzyz  i pali znicze.
no wlasnie - na drodze - czyli w sumie w krzakach - bo to nie jest reprzentacyjna siedziba glowy panstwa dowolnego wyznania - mielismy w miescie tez wypadek na srodku placu glownego - palily sie znicze i lezaly kwiaty jakis czas - natomiast nikomu by nie przyszlo do glowy murowac krzyza na srodku chodnika. chyba sie zgodzisz, ze jest roznica pomiedzy poboczem drogi a srodkiem miasta? a w sumie to nawet nie wiem na jakiej zasadzie sa wystawiane krzyze na poboczach - mowie juz teraz o takich duzych typu kapliczki itp - kto stawi takie kaplice i czy ma na to pozwolenie? kto wydaje pozwolenie?

juz wiem - teraz doszlam do tego o co mi chodzi w mozgu - tzn mi sie sprecyzowalo - jakbym ja chciala sobie postawic na srodku placu z powodow takich, ze w moim miescie bylo duzo zydow i byli przesladowani, gwiazde dawida na znak pokoju i bym ja przydarla nie konsultujac sie z nikim, bez pozwolen i se postawila. i potem twierdzila, ze ten, ktory chce to zdjac to fasztysta. o.
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę

Kasia

« Odpowiedź #121 dnia: 16 Lip 2010, 14:44:33 »
szelma dlatego napisałam że nie przeszkadzają mi o ile innym te,ż nie przeszkadzają i jest mozliwośc powieszenia swojego np. kermita Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj no przecie nic innego nie napisałam Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj

malybob

« Odpowiedź #122 dnia: 16 Lip 2010, 14:45:22 »
hmmm powiem Ci, ze o ile rozumiem jeszcze postawienie krzyża przez rodzinę w miejscu gdzie sie wydarzyła tragedia tak nie rozumiem stawiania go "gdzie popadnie" albo w miejscach kojarzących sie ze zmarłym - jesli jestem dajmy na to z Zakopca a ktoś mi zginie pod Szczecinem to mam sobie postawić krzyż na Krupówkach bo przecież do szczecina to daleko ? dla mnie to nonsens

Akurat krzyz przed Palacem Prezydenckim nie zostal ustawiony przez rodziny ofiar katastrofy, tylko przez innych. W miejscu, ktore uwazali za najodpowiedniejsze.
Wiesz, chocby ze wzgledu na odleglosc, porownywanie Szczecina i Zakopanego z Warszawa i Smolenskiem odpada...

Dodany tekst: 16 Lip 2010, 14:45:28
małybob, wybacz, ale na podstawie opinii wlasnych znajomych trudno sadzic co mysli i czuje cała populacja warszawy.

Ok., ale na podstawie opinii cytowanego pana juz mozna? MZ nie.
« Ostatnia zmiana: 16 Lip 2010, 14:45:28 wysłana przez malybob »

szelma

• Gość
« Odpowiedź #123 dnia: 16 Lip 2010, 14:47:59 »
Kasia, no wiem, ale w takiej sytuacji podejrzewam, że raczej na pewno komuś przeszkadzałoby, że koło "jego" krzyża wisi mój Kermit albo cokolwiek innego. Tak sobie gdybam w tej kwestii, ale tego bym się obawiała. I po prostu wydaje mi się, że z zasady szkoła jest instytucją publiczną, a więc nie religijną w sensie jakiejkolwiek religii, i taka powinna zostać.

effik

« Odpowiedź #124 dnia: 16 Lip 2010, 14:48:21 »
W Katowicach na przykład w miejscu, gdzie jest kamień z tablicą upamiętniającą spaloną synagogę, stoją stragany z ciuchami i tego typu rzeczami Nie masz uprawnień, aby oglądać tę zawartość. Zarejestruj się lub Zaloguj