Wpisanie zagranicznego aktu stanu cywilnego do polskich ksiąg

Zaczęty przez nionczka, 01 Kwi 2008, 11:38:31

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

aureola

Cytat: elizapj w 01 Kwi 2008, 20:07:36
mysle, ze poki sie nie zsynchronizuja systemy IT naszego usc i ontroli paszportowej, masz wolna reke;)
genelranie powyzsze wszystkie czynnosci zabieraja, jak piszesz, duzo czasu:( wniosek o wpisanie aktu slubi do PL usc lacznie z wnioskiem o zmiane nazwiska (o ile robisz to w usc i nie jest to automatyczne na pods prawa wg kt sie pobieracie) trwa miesiac.
dopiero ze skroconym aktem slubu z PL usc mozesz wystapic o zmiane dowodu. to tez trwa miesiac. ja wystepowalam o nowy dowod w grudniu, odbiore w maju:)
o nowy paszport wystapie moze dopiero w lipcu..bo o to wystepowac mozna tylko z nowym dowodem - swistek z USC o zmianie nazwiska nie wystarcza.
informowano mnie tez, ze paszport trwa miesiac, a ja dotad (od slubu) calego miesiaca w polsce nie spedzialam. o ile bez dowodu moge zyc, bez paszportu nie:)

gdybys byla na miejscu mozesz sprawe zamknac (chyba) w 3 m:)
co do NIP, przy zmianie dowodu daja Ci formularz w urzedzie gminy. przychodzac po odbior oddajesz wypelniony formularz i oni za Ciebie go sla:)


Dzieki Elizapj,

w takim razie wychodzi mi jeszcze pozniej, bo myslalam ze umiejscowienie i wniosek o dowod zalatwie za pierwszym podejsciem...

elizapj

Cytat: nionczka w 01 Kwi 2008, 20:33:20
Ile razy ide do jakiegos hiszpanskiego urzedu zabieram ze soba wydrukowan prezpisy bo tylko tak nie moga mi powiedziec, ze nie mam racji!
to zalaczam na wypadek gdybys potrzebowala miec wydrukowane:) http://untreaty.un.org/unts/60001_120000/11/13/00020605.pdf

od strony 6 sa aneksy z formularzami.  moj jest identyczny jak na str 8, tyle ze zgodnie z art.6, mam jezyk obowiazujacy w kraju sporzadzenia lamany przez francuski ....

kamelia.. -? nie wiem czemu Wam kazali tlumaczyc..

ponadtko obecnie jest obowiazek wydania takiego formularza, zawsze gdy poslugiwanie sie danym aktem wymagaloby tlumaczenia...oraz zawsze na prosbe zainteresowanego... -?  (http://www.ciec1.org/Conventions/Conv16Angl.pdf  strona 5 Commentary on the articles)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

siog

Cytat: elizapj w 01 Kwi 2008, 20:07:36

genelranie powyzsze wszystkie czynnosci zabieraja, jak piszesz, duzo czasu:( wniosek o wpisanie aktu slubi do PL usc lacznie z wnioskiem o zmiane nazwiska (o ile robisz to w usc i nie jest to automatyczne na pods prawa wg kt sie pobieracie) trwa miesiac.

gdybys byla na miejscu mozesz sprawe zamknac (chyba) w 3 m:)


Jesus!!!!! dla mnie polska biurokracja nie do przebrniecia............ :hammer: :book:

kamelia04.08.2007

siog


co ty francuska, to jest dopiero....
polska jeszcze ma ręce i nogi. Może dlatego, że ja były urzędnik, i te formalności maja sens dla mnie.
legalna teoria dowodowa rozbudowała klasyfikację dowodów wg. ich wartości, znano min. dowody pełne, niepełne, półpełne, niezupełne, więcej niż półpełne, mniej niż półpełne, a także oczywiste, poważne, przekonujące, rzeczywiste, wątpliwe, podejrzane

siog

Cytat: kamelia04.08.2007 w 01 Kwi 2008, 21:22:08
siog


co ty francuska, to jest dopiero....
polska jeszcze ma ręce i nogi. Może dlatego, że ja były urzędnik, i te formalności maja sens dla mnie.

no moze dlatego:)
dla mnie czasowo (terminy itd) oraz ta ciagla obecnosc przy podawaniach i odbieraniach po prostu szok! :o

aureola

Dzieki kamelia za wskazowki.
Ad 1. Mam rozne powody do bycia zameldowana w PL.

Ad 2. Dowod chce miec chociazby dla wygody (maly format ;)) i zeby moc zalatwiac rozne sprawy w PL. I zeby miec jakis dokument, kiedy ubiegam sie np o wize do USA i paszport lezy pare dni do zawizowania.

Ad 3. Do konsulatu w Niemczech tak samo mi nie po drodze jak do urzedu w PL. Poza tym nie oszczedza to czasu. Przynajmniej u nas trwa to min. 3 miesiace i tak jak pisalas, sporo kosztuje.
W zwiazku z tym, ze o paszport chce sie ubiegac w PL, potrzebuje najpierw dowod (patrz pkt. 2), a w zwiazku z tym, ze nie chce byc przydzielona do gminy Warszawa-Srodmiescie (bo tam znow dlugie kolejki i tez nie bardzo mi po drodze), chce zostac zameldowana tam gdzie jestem.

Stawiam piwo za szczegolowe informacje.

Jeszcze pytanko a propo tego terminu w Urzedzie Skarbowym - liczy sie on od otrzymania dowodu, od slubu czy tez od momentu umiejscowienia aktu. A moze jeszcze od jakiegos innego dnia?

A akt slubu dostalam w 11 jezykach (w tym polski).

Pozdrawiam


Cytat: kamelia04.08.2007 w 01 Kwi 2008, 20:16:25
Jeżeli na stałe zamieszkujesz za granicą, pracujesz,  itd, to powinnas sie wymeldować:
1. wymeldowanie: Osoba, która opuszcza miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące, jest obowiązana wymeldować się w organie gminy, właściwym ze względu na dotychczasowe miejsce jej pobytu, najpóźniej w dniu opuszczenia tego miejsca, poza tym osoba, która wyjeżdża za granicę na okres dłuższy niż 3 miesiące tez jest obowiązana zgłosić wyjazd i powrót do urzędu gminy

2. dowód osobisty jest obowiązkowy dla osób będących obywatelami polskimi i zamieszkałymi w PL. Dla osób zamieszkałych za granica dowodem tożsamości jest i potwierdzeniem obywatelstwa jest paszport.

3. paszport można wyrobić w konsulacie RP za granicą, jest to trochę bardziej kosztowne (ok. 108 euro), niż w kraju (140 zł), ale oszczędza czas i nie trzeba się fatygować do PL.

4. o transkrypcji za pośrednictwem konsulatu pisałam już wyżej

5. transkrypcji można dokonać też w PL w USC właściwym miejscowo ze względu na miejsca zamieszkania lub ostatnie miejsce zamieszkania (opłata skarbowa 50 zł).
WYMAGANE DOKUMENTY:
*Wniosek o wpisanie zagranicznego aktu stanu cywilnego.
*Oryginał aktu stanu cywilnego, który podlega wpisaniu, względnie kserokopia potwierdzona przez organ, który sporządził akt wraz z jego urzędowym tłumaczeniem, dokonanym przez tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula.
*Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej.
*Do wglądu: dokument tożsamości wnioskodawcy
wzór wniosku: http://www.um.warszawa.pl/v_syrenka/wom/pdf/zalacznik.php?adres=410.


"Czy moja planowana kolejnosc jest prawidlowa/optymalna?
1. umiejscowienie
2. wniosek na dowod (osobiscie)
3. odebranie dowodu (osobiscie)
4. zlozenie NIPu korygujacego
5. zlozenie wniosku na paszport (osobiscie)
6. odebranie paszporu (osobiscie)"

to jest prawidłowa kolejność. na zawiadomienie US o zmianie dowodu osobistego masz miesiąc, jak nie zrobisz tego to mogą przysolić karę.





kamelia04.08.2007

Cytat: aureola w 01 Kwi 2008, 21:29:46

a propo tego terminu w Urzedzie Skarbowym - liczy sie on od otrzymania dowodu, od slubu czy tez od momentu umiejscowienia aktu. A moze jeszcze od jakiegos innego dnia?

A akt slubu dostalam w 11 jezykach (w tym polski).



ad. 1 termin 30 dni liczy się od otrzymania dowodu osobistego

ad. 2 odpis aktu małżeństwa w trybie konwencji wiedeńskiej dostałam w PL w 11 językach.
legalna teoria dowodowa rozbudowała klasyfikację dowodów wg. ich wartości, znano min. dowody pełne, niepełne, półpełne, niezupełne, więcej niż półpełne, mniej niż półpełne, a także oczywiste, poważne, przekonujące, rzeczywiste, wątpliwe, podejrzane

nionczka

A ja nie mam w ogole aktu slubu i nie wiem w jakim kraju jest mój dowód osobisty, ale wiem, ze nie w Hiszpanii. Podejrzewam Bruksele albo Warszawe :-)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

elizapj

Cytat: aureola w 01 Kwi 2008, 21:29:46
....kiedy ubiegam sie np o wize do USA i paszport lezy pare dni do zawizowania.
ale sluchaj nie martw sie tak bardzo, bo po pierwsze ubiegajac sie o nowe, masz nadal swoje dotychczasowe dokumenty wazne..chyba ze jest jakies przeterminowanie... i paszport 'zawizowany' z ambasady US daja Ci tego samego dnia...tzn tak bylo w moim przypadku, odnosnie wiz: hiszp (kiedys potrzebowalam miec wize nawet tam), kanad, i amer.
jesli potrzebne Ci sa jakies wizy predko po slubie to je bierz na stary paszport, o ile jest jeszcze wazny przez wymagany termin (zazwyczaj 6m jesli mnie pamiec nie myli), potem jak bedziesz miaal czas i zrobisz sobie nowy paszport z nowym nazwiskiem, albo bedziesz jezdzic na 2, albo poprosisz o przebicie do nowego.

Cytat: aureola w 01 Kwi 2008, 21:29:46gminy Warszawa-Srodmiescie (bo tam znow dlugie kolejki i tez nie bardzo mi po drodze), chce zostac zameldowana tam gdzie jestem.
kolejkami sie nie martw, wszedzie chyba juz w wawie mozna sie umowic przez telefon lub email na konkretna godzine. idziesz bez czekania, pan czeka na Ciebie w okienku z usmiechem. a za Toba stoi km ludzi, kt o mozliwosci umowienia sie nie wiedzieli;)

Cytat: aureola w 01 Kwi 2008, 21:29:46
Jeszcze pytanko a propo tego terminu w Urzedzie Skarbowym - liczy sie on od otrzymania dowodu, od slubu czy tez od momentu umiejscowienia aktu. A moze jeszcze od jakiegos innego dnia?
tu nie pomoge, bo nie wiem, nie bylo mi potrzebne wiedziec z jaka data wpisane sa nowe dane... telefon do urzedu powinien sprawe wyjasnic:)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

kamelia04.08.2007

elizapj

akty stanu cywilnego, zgodnie z art. 6 tej konwencji są wydrukowane przynajmniej w dwóch językach, w tym w języku lub jednym z języków urzędowych Państwa, w którym odpis został wydany, oraz w języku francuskim.

w PL wydają to tak:
http://www.lex.com.pl/serwis/gfx/318779045_0.gif
http://www.lex.com.pl/serwis/gfx/318779045_1.gif
można sobie powiększyć te strony. My akt małżeństwa właśnie taki dostaliśmy.


A odpis aktu urodzenia wydanego we FR, niby w tej konwencji (bo bez polskiego), trzeba było tłumaczyć na polski, ze względu na brak polskiego, bo w PL językiem urzędowym jest polski. I święty boże nie pomoże, polski musi być.
Wcale się im nie dziwie w USC, że kazali przetłumaczyć.
legalna teoria dowodowa rozbudowała klasyfikację dowodów wg. ich wartości, znano min. dowody pełne, niepełne, półpełne, niezupełne, więcej niż półpełne, mniej niż półpełne, a także oczywiste, poważne, przekonujące, rzeczywiste, wątpliwe, podejrzane

aureola

Cytat: elizapj w 01 Kwi 2008, 21:44:33
Cytat: aureola w 01 Kwi 2008, 21:29:46
....kiedy ubiegam sie np o wize do USA i paszport lezy pare dni do zawizowania.
ale sluchaj nie martw sie tak bardzo, bo po pierwsze ubiegajac sie o nowe, masz nadal swoje dotychczasowe dokumenty wazne..chyba ze jest jakies przeterminowanie... i paszport z ambasady US daja Ci tego samego dnia...tzn tak bylo w moim przypadku, odnosnie wiz hiszp (kiedys potrzebowalam miec wize nawet tam), kanad, i amer.


Akurat o wize amerykanska ubiegalam sie tu w konsulacie US w Niemczech (w zeszlym roku to bylo). Mialam ja do odbioru w poniedzialek, a na weekend musialam pilnie leciec samolotem za granice. Jakbym wtedy nie miala dowodu, to nie wiem czy moglabym gdziekolwiek poleciec.

Wiem, ze w Warszawie w ambasadzie US i Kanady nie zatrzymuja paszportu. Ale w roznych krajach jest roznie.

elizapj

Cytat: kamelia04.08.2007 w 01 Kwi 2008, 21:51:02
elizapj
akty stanu cywilnego, zgodnie z art. 6 tej konwencji są wydrukowane przynajmniej w dwóch językach, w tym w języku lub jednym z języków urzędowych Państwa, w którym odpis został wydany, oraz w języku francuskim.
no o tym pisalam wczesniej, wskazujac na aneksy. 
Cytat: kamelia04.08.2007 w 01 Kwi 2008, 21:51:02
elizapjw PL wydają to tak:
http://www.lex.com.pl/serwis/gfx/318779045_0.gif
http://www.lex.com.pl/serwis/gfx/318779045_1.gif
dzieki za te strony:) bo ich nie widzialam juz ze 100 lat i zapomnialam o istnieniu;)

Cytat: kamelia04.08.2007 w 01 Kwi 2008, 21:51:02A odpis aktu urodzenia wydanego we FR, niby w tej konwencji (bo bez polskiego), trzeba było tłumaczyć na polski, ze względu na brak polskiego,
a ja wlasnie z tego powodu sie dziwie. Po pierwsze, bo przeczy to duchowi konwencji, miala ona ulatwic regulowanie spraw zw ze stanem cywilnym i usunac koniecznosc tlumaczen poprzez umieszczenie zwrotow w jezykach 'czesto rozumianych'. Nie bylo przeciez istota umieszczenie wszystkich mozliwych jezykow urzedowych, lub  j. urzedowych kraju, do kt taki dokument mialby byc dostarczony..Wiec jesli ten akt urodzennia z Francji byl zgodny ze wzorem w konwencji to mnie dziwi, ze polskiej adm nie wystarczyl..
Po drugie,  bo nam przyjeli bez slowa .. a takie rozn epodejscia do petentow wew tego samego kraju nie powinny miec miejsca...:(
[/quote]
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

kamelia04.08.2007

Cytat: elizapj w 01 Kwi 2008, 22:04:33
a ja wlasnie z tego powodu sie dziwie. Po pierwsze, bo przeczy to duchowi konwencji, miala ona ulatwic regulowanie spraw zw ze stanem cywilnym i usunac koniecznosc tlumaczen poprzez umieszczenie zwrotow w jezykach 'czesto rozumianych'. Nie bylo przeciez istota umieszczenie wszystkich mozliwych jezykow urzedowych, lub  j. urzedowych kraju, do kt taki dokument mialby byc dostarczony..

no właśnie to było celem konwencji, żeby takie formularze, jak akty stanu cywilnego nie miały być za każdym razem tłumaczone przysiegle no i żeby wprowdzić jednolity szablon dla wszystkich.
A te kilkanaście języków na drugiej stronie mogło rozwiązać problem każdorazowego tłumaczenia.
Chyba wiem dlaczego nie ma polskiego na rewersie, wynika to z art. 6 konwencji.
legalna teoria dowodowa rozbudowała klasyfikację dowodów wg. ich wartości, znano min. dowody pełne, niepełne, półpełne, niezupełne, więcej niż półpełne, mniej niż półpełne, a także oczywiste, poważne, przekonujące, rzeczywiste, wątpliwe, podejrzane

elizapj

Cytat: aureola w 01 Kwi 2008, 21:51:45
Akurat o wize amerykanska ubiegalam sie tu w konsulacie US w Niemczech (w zeszlym roku to bylo). Mialam ja do odbioru w poniedzialek, a na weekend musialam pilnie leciec samolotem za granice. Jakbym wtedy nie miala dowodu, to nie wiem czy moglabym gdziekolwiek poleciec.

Wiem, ze w Warszawie w ambasadzie US i Kanady nie zatrzymuja paszportu. Ale w roznych krajach jest roznie.
no to ratuje Cie fakt, ze jednoczesnie i paszportu i dowodu odnawiac nie mozesz, i ze przez to przynajmniej wew europy, zawsze bedziesz sie mogla poruszac z tym dokumentem, kt akurat nie jest zatrzymany:) w kazdym razie powodzenia!
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

anulla

Nionczka posłuchaj rady pracownika USC i jak najszybciej wpisz ten akt do polskich ksiąg!!! Unikniesz wielu problemów w przyszłości!! Teraz prawie wszędzie w Polsce wymagają odpisów aktów (np.dowód osobisty, ZUS, paszport itd. itp...) a Ty takowego nie będziesz miała. Wiele razy spotykałam się przy okienku z ludźmi, którzy potrzebowali pilnie odpis, stawali przede mną i mówili, że zawierali ślub np. w Niemczech a na pytanie czy wpisywali go do polskich ksiąg robili wielkie oczy  :o Taka "operacja" nie jest skomplikowana a daje Ci gwarancję uniknięcia wielu stresów.W USC powiedzą Ci dokładnie co musisz dostarczyć a poźniej będziesz miała wydawane z tego aktu standardowe, polskie odpisy.

elizapj

Cytat: anulla w 09 Maj 2008, 16:06:57
Nionczka posłuchaj rady pracownika USC i jak najszybciej wpisz ten akt do polskich ksiąg!!! Unikniesz wielu problemów w przyszłości!! Teraz prawie wszędzie w Polsce wymagają odpisów aktów (np.dowód osobisty, ZUS, paszport itd. itp...) a Ty takowego nie będziesz miała. Wiele razy spotykałam się przy okienku z ludźmi, którzy potrzebowali pilnie odpis, stawali przede mną i mówili, że zawierali ślub np. w Niemczech a na pytanie czy wpisywali go do polskich ksiąg robili wielkie oczy  :o Taka "operacja" nie jest skomplikowana a daje Ci gwarancję uniknięcia wielu stresów.W USC powiedzą Ci dokładnie co musisz dostarczyć a poźniej będziesz miała wydawane z tego aktu standardowe, polskie odpisy.
uff!!!

to dobrze, ze jednak wpisalam na wszelki sluczaj..bo co prawda o dowod juz skladalam podanie, ale o paszport mialam zamiar skladac wlansie za tydzien:)

Anulla z dziecmi tak samo?
tzn tak samo moze byc przydatne miec dzieci wpisane?

piwko anyway za wazne info!
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

anulla

chodzi o to czy dzieci urodzone za granicą wpisywać do polskich ksiąg?Jeśli o to, to jak najbardziej TAK!! Wszystkie zdarzenia stanu cywilnego,które miały miejsce za granicą. Ja wiem,że nikt nie lubi po urzędach chodzić, ale później unikniecie wielu dodatkowych stresów. ps. a za piwko dziękuję! WASZE ZDRÓWKO!  :drunk:

kamelia04.08.2007

Cytat: elizapj w 09 Maj 2008, 16:12:01
z dziecmi tak samo?
tzn tak samo moze byc przydatne miec dzieci wpisane?

tak, choćby po to, żeby wyrobić dziecku polski paszport
legalna teoria dowodowa rozbudowała klasyfikację dowodów wg. ich wartości, znano min. dowody pełne, niepełne, półpełne, niezupełne, więcej niż półpełne, mniej niż półpełne, a także oczywiste, poważne, przekonujące, rzeczywiste, wątpliwe, podejrzane

elizapj

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

anulla


pelagia_pela

Moze nie mam racji, ale co do Wielkiej Brytanii to wydaje mi sie, ze prawnie nie ma zadnego obowiazku rejestrowania maleznstwa zawartego w Polsce. Wlasciwie mozna zglosic malzenstwo ale nie zarejestrowac. Mozna przeslac dokumenty z urzedu w Polsce do Wielkiej Brytanii - musza byc oryginaly bezposrednio z Urzedu (nie mozecie sami zaniesc) ale to daje tylko tyle pozytku ze macie szybszy dostep do kopii jesli Wam sa potrzebne.
Niestety maila, ktorego dostalam w odpowiedzi w tej sprawie skasowalam.... Moge dac adres mailowy: overseas.gro@ons.gsi.gov.uk - tam wszystko mi wyjasnili.