czytania na ślubie

Zaczęty przez mary, 26 Mar 2008, 10:27:06

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mary

mogą być dwa czytania. Jak się ma znajomego księdza na ślubie to on z niczym nie robi trudności. I czytanie musi być ze ST a II z Nowego Testamentu. Ewangelię też można samemu wybrać - i psalm :)

martos82

Dzieki za uswiadomienie.
A Ewangleie i psalm wybiera sie dowolne czy jest tez jakas slubna pula?
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

salsa

Cytat: wisienka w 26 Mar 2008, 22:26:48
moj zdecydowany faworyt na pierwsze czytanie ....


Czytanie z Pieśni nad Pieśniami.

Ukochany mój! Oto on! Oto nadchodzi! Biegnie przez góry, skacze po pagórkach.

Umiłowany mój podobny do gazeli, do młodego jelenia. Oto stoi za naszym murem, patrzy przez okno, zagląda przez kraty.

Miły mój odzywa się i mówi do mnie: "Powstań, przyjaciółko ma, piękna ma, i pójdź!

Gołąbko moja, ukryta w zagłębieniach skały, w szczelinach przepaści, ukaż mi swą twarz, daj mi usłyszeć swój głos! Bo słodki jest głos twój i twarz pełna wdzięku". Mój miły jest mój, a ja jestem jego.

On mi powiedział: "Połóż mnie jak pieczęć na twoim sercu, jak pieczęć na twoim ramieniu, bo jak śmierć potężna jest miłość, a zazdrość jej nieprzejednana jak Otchłań, żar jej to żar ognia, płomień Pana.

Wody wielkie nie zdołają ugasić miłości, nie zatopią jej rzeki".

rozważam nawet możliwość przeczytania tego fragmentu na moim ślubie ...piękne ::)


U NAS TO WŁĄSNIE CZYTAŁA MOJA PRZYJACIÓŁKA

jednak rada do tego tekstu-osoba musi mieć swietna dykcję i umiejetność interpretacji tekstu
bo to jest trudny do rpzeczytania pieknie wiersz
moja świadkowa zrobiła to po mistrzowsku
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

mary

Cytat: martos82 w 28 Mar 2008, 22:19:40
Dzieki za uswiadomienie.
A Ewangleie i psalm wybiera sie dowolne czy jest tez jakas slubna pula?

Nie ma żadnych pul ślubnych. Teoretycznie można wybrać każdy fragment, jednak nie każdy pasuje na tą okoliczność

malybob

U nas ksiądz mówił na naukach,że teoretycznie nie można wybrać dowolnego fragmentu, tylko jedno z czytań przewidzianych na tę okazję. Jeśli jakiś ksiądz się zgodzi na dowolne, robi to na własną odpowiedzialność. To samo dotyczy psalmu.

martos82

Czyli trzeba zapytac ksiedza :)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

salsa

Cytat: malybob w 29 Mar 2008, 15:21:42
U nas ksiądz mówił na naukach,że teoretycznie nie można wybrać dowolnego fragmentu, tylko jedno z czytań przewidzianych na tę okazję. Jeśli jakiś ksiądz się zgodzi na dowolne, robi to na własną odpowiedzialność. To samo dotyczy psalmu.


ale to czytanie ejst w spisie, my wybraliśmy je spośród wielu pozycji zaproponowanych przez ksiedza własnie
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mąż mężem ale życie prywatne trzeba mieć ;)

trik26

Standardowo podczas Mszy ślubnej jest ejdno czytanie i psalm, zdraza sie czasem , ze jest drugie 9wtedy I czytanie ze Starego testamentu, a drugie czytanie z Nowego Testamentu).
Nie było w spisie Listu do Koryntian, bo to często jest Ewangelią, często też ewangelia bywa wesele w Kannie Galilejskiej.
U mnie świadkowa zaśpiewa psalm, kolega przeczyta czytanie, kolezanka modlitwę wiernych, mój brat z żoną i córką będą nieśli dary, znajomi będą śpiewać.

Kata

My wybieraliśmy sami dwa czytania, psalm i ewangelię, czytali nam ją przyjaciele, także miało to naprawdę niezwykły wymiar.
Pozdrawiam

Kata

mary

Czytanie z Listu do Koryntian nie może być zamiast Ewangelii. Ewangelie są tylko 4- wg. Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. I z tego należy wybrać, co nie powinno stanowić żadnego problemu, wszak wybór ogromny :)

trik26

Cytat: mary_popins w 30 Mar 2008, 16:07:27
Czytanie z Listu do Koryntian nie może być zamiast Ewangelii. Ewangelie są tylko 4- wg. Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. I z tego należy wybrać, co nie powinno stanowić żadnego problemu, wszak wybór ogromny :)
Oczywiscie masz rację w 100%, ze ewangelia są 4 ;-)

wisienka

ja nie boje sie sama czytać, najwyżej sie popłacze ... :) zresztą nie wyobrażam sobie, żeby jakiś nie daj boże stękający ministrant:)( bez urazy:))czy nawet siostra lub przyjaciółka czytał ten tekst ,bo tekst który wybrałam jest w klimatach osobistych "Ukochany mój! Oto on! Oto nadchodzi! Biegnie przez góry, skacze po pagórkach." no nie wiem może ja jakaś taka dziwna jestem:) zresztą już rozmawiałam ze swoim zgodził sie ze mną i on będzie czytał drugie czytanie:) ot w ten sposób powstanie naprawdę osobista ceremonia ślubna :)Nasza;)

trik26

Jak tylko ktoś czuje sie na siłach to pewnie, ze mozna czytać, a nawet śpiewać, moja przyjaciółka jako Panna Młoda śpiewała psalm, a Pan mŁody czytał czytanie

mika

u nas był list do Koryntian i czytała go moja świadkowa, a Ewangelią było wesele w Kanie... czyli standardowo

kubiss-is-me

Słuchajcie a to nie jest tak, że teraz jest tylko jedno czytanie ?? I że Ksiądz musi się zgodzić. Wczoraj powiedziałam moim domownikom, że chce czytać sama i spotkałam się ze średnim entuzjazmem. No ale ważne, że mi się ten pomysł podoba i mojemu ukochanemu.

mary

Cytat: kubiss-is-me w 31 Mar 2008, 09:14:06
Słuchajcie a to nie jest tak, że teraz jest tylko jedno czytanie ??

a czemu "teraz" by miało tak być? Ze swoim księdzem możesz wszystko ustalić- bezproblemowo. Dwa czytania to nic niewłaściwego na ślubie.

kubiss-is-me

mary_popins

no tak mi powiedziała Ciocia, że od jakiegoś czasu jest tylko jedno czytanie. Też mi się wydaje, ze wszystko zależy od księdza i od tego, jak uzgodnisz wszystko.

mary

a skąd ciocia ma te informacje? W kurii pracuje?
U nas na ślubach znajomych zawsze były dwa. Faktem jest, że każdy miał swojego znajomego księdza, nikt z przydziału ;)

kubiss-is-me

mary_popins

Jest katechetką, stąd pewnie ma jakieś informacje. 

mary

no właśnie to mnie interesowało skąd ma takie info. Być może ludziom, którzy nie interesują się ślubem od strony tech. narzuca się z góry 1 czytanie. U nas na szczęście można się dogadać ;)

inspiracja

a mi trochę smutno...   :( mam bardzo dobrego znajomego, który w maju będzie miał ostatnie święcenia kapłańskie. Znamy się od 7 roku życia- razem w SP i LO. I już x lat temu postawnowilismy, że jeśli będę za mąż wychodzić, to On będzie w tym dniu ze mną. I co się kurna okazuje?!  >:D ze po ptokach!! Bo taka laska, z która byli tylko na "czesc" mnie ubiegła!  >:(  zal mi ja cholera, ale takie zycie...  :(

a co do czytań, to też doszła mnie info, że na mszy ślubnej jest jedynie I czytanie... Dzisiaj mam spotkanie z księdzem, więc dopytam jak to wygląda w naszej parafii :)

mary

przypadkowy ksiądz na pewno nie będzie chętnie patrzył na pomysły młodych. Ja mam swojego przyjaciela, który udzieli nam ślubu i na pewno nie będzie z niczym problemu ;)

kubiss-is-me

No właśnie, jak się ma swojego księdza to inna sprawa. Zobaczę jak będzie u nas, co prawda nie mamy znajomego ale może będzie elastyczny. Przecież to tylko lepiej, jak są dwa czytania.

zwierzatko_mojej_mamy

kubiss-is-me pewnie ze pytaj - nasi dominikanie bardzo lubia inicjatywe i nigdy nie protestuja przeciwko fajnym rzeczom ;) w sensie, ze nie potrzeba znajomych ;)
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

mary

Zwierzaku, to zależy. U nas np. wszelkie pomysły uznawane są za zbyteczne "wydziwianie" i myślę, że takich przypadków jest więcej w PL ;)