Protokół przedślubny - kiedy?

Zaczęty przez mary, 25 Mar 2008, 11:09:15

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mary

znam naszego kościelnego i nie jest on, niestety, bogaczem. Ten od Marlenki to jakiś podejrzany się wydaje, albo ta kwota to mity krążące po mieście?

marlen_ka

raczej to nie mity. teoretycznie możesz mu dać mniej. ale zrobi mała awanturkę i przy np. chrzcinach albo pogrzebie z Twojej rodziny może byc nieprzyjemnie. dodam jeszcze, że biorę slub w małej parafii na mazowszu i tam raczej nie ma więcej niż 2-3 sluby w miesiącu. a organiście się płaci przed mszą i raczej wolałabym, aby nie był na nas wkurzony, bo mu za mało zapłaciliśmy. z drugiej strony muszę przyznać jednak, że on gra i śpiewa bardzo dobrze, więc nie mam zamiaru szukać nikogo innego na ślub do grania

Kasia

mika jedna spółka forumowa juz jest wiec można pomysleć o drugiej

Doti

Jestem ze Śląska i u mnie w parafii za nic się nie płaci! Mamy super proboszcza, bezproblemowy i w ogóle. Nie mamy żadnych dni skupienia,poradni małżeńskich,nie płacimy za zapowiedzi i nie ma cennika ile bierze za ślub a do tego nie płace też kościelnemu i organistce. Jedyne za co zapłacę to za za msze a to i tak co łaska. W ogóle to dla mnie jakaś bzdura, że Kościół jest jeden a w każdej parafii takie cyrki.




annka-cygannka

Dziewczyny zaczęłam się martwić po przeczytaniu tego wątku. Dostaliśmy w naszym kościele karteczkę z wymienionymi dokumentami potrzebnymi do zawarcia ślubu i nie ma tam słowa o naukach, poradniach i dniach skupienia. Napisane jest tylko że potrzebne będzie świadectwo z ostatniej klasy z liceum z oceną pozytywną z religii. Podobno kurs przedmałżeński jest w programie religii ostatniej klasy. Dzwonić i pytać o te nauki poradnie i dni skupienia, czy się nie wychylać i jak nie mówili że trzeba to nie robić? Podczas żadnej rozmowy z księdzem nie padły takie zalecenia...

trik26

Dziewczyny ja idę dzisiaj spisywać protokół.
Spisujemy go w parafii do której należymy (mieszkamy razem). mamy już nauki, poradnie, dni skupienia nie mamy, bo nikt nam nie powiedział, ze trzeba to mieć.
Nie wiem ile płaci sie za zapowiedzi (słyszałam, ze coś koło 50zł.), tutaj chyba będziemy płacić ten półślubek. Ślub bierzemy w  innej parafii w innym mieście i juz nie pamiętam ile nam tam powiedziano coś koło 600-800zł. za wszystko

mary

my też dziś idziemy spisać protokół. Dokumenty wszystkie mamy, więc nie przewiduję żadnych trudności. Nie wiem tylko ile kasy mamy wziąć ze sobą? Cz na zapowiedzi daje się od razu?

mary

Już wszystko mamy załatwione :) Było bardzo miło, choć z samym proboszczem. N. po wyjściu stwierdził, że żeni się z lizakiem ;)

W mojej parafii nie płaci się za zapowiedzi - są w cenie ślubu ;)

trik26

My też już po tyle, ze my spisywaliśmy licencję, bo w innej parafii będziemy brać ślub.
U ans sytuacja wygladała tak. Obecnie meiszkamy razem, ejsteśmy z tej samej parafii, tutaj ząłatwiamy licencję/protokół, zapowiedzi itp. ślub bierzemy w inenj parafii.
Samo spotkanie z księdzem, było naparwdę miło, pytania, spokojne wytłumaczenie, co to znaczy, po co to jest i ksiadz sobie trochę żartował. bardzo sympatycznie.
protokół/licencja spisana, za zapowiedzi Paniw  kancelarii powiedziła 100zł. (mamy w jednej parafii).
Zapowiedzi będa głoszone przez 2 tyg., potem mozemy odebrać licencję zobaczymy ile bedziemy płacić.

mary

u nas się nie wygłasza zapowiedzi. Wiszą sobie w gablocie przy dolnym kościele (takie mniejsze pomieszczenie w kościele na codzienną Liturgię)

inspiracja

My dzisiaj spisaliśmy protokół :)
Było baaardzo sympatycznie, szybko i sprawnie :)
Co sie okazuje- mielismy wiecej szczescia, niz moznaby sadzic  :D
Babka w kancelarii uparcie twierdziła, że NIE MA  sposobu, żeby wcześniej zaklepać konkretną godzinę ślubu, jak w dniu spisania protokołu. Głupota świata. I jak się okazuję- wredny babsztyl nie poinformował nas o innej możliwości wrrr... .
Ksiądz, z którym spisywaliśmy protokół powiedział, że nasza parafia ma naprawdę głupie zasady, i on rozumiejąc młodych i chcąc im pomóc założył "tajemną księgę" (o której wie tylko babka w kancelarii (!) ), gdzie na wcześniejszym spotkaniu można dokładnie zarezerwować godzinę mszy!
Momentalnie skoczyło mi ciśnienie... No i coz- 3 pary biorące ślub tego dnia, co my skorzystały z tej możliwości!
Na szczęście jakimś cudem nasza godzina nadal na nas czekała  :D sam ksiądz się zdziwił, i stwierdził, ze to z pewnością dobry znak :) (msze zajęte to kolejnę od godz. 14.00, 15:00, 16:00 ).
Ufff.... kamień z serca dziewczynki :)
Acha, za zapowiedzi nie płacimy nic ;)

trik26

To ciekawe co piszecie o tych zapowiedziach. A czy któraś z was płaciła za licencję?

mary

inspiracja fajnie, że Wam się udało ;)
Od początku wydawało mi się to niemożliwe, aby wszyscy czekali z godziną na spisanie protokołu ;)

marlen_ka

i ja też byłam dziś na spisywaniu protokołu. było bardzo sympatycznie, tylko rozbawiły mnie niektóre pytania. zaplaciliśmy też od razu na zapowiedzi- 50 zł. jesteśmy z jednej parafii, także nie musieliśmy płacic dwa razy za zapowiedzi. jestem bardzo zadowolona, bo do ślubu 5 tygodni, a my mamy juz załatwione wszystkie formalności:)

ze_nitka

#64
marlen_ka kiedy bierzesz ślub?

My protokołu wciąż nie spisaliśmy, idziemy w tą środę. W sobotę był tłum w kancelarii i pewnie ze 2h musielibyśmy czekać bez gwarancji obsłużenia ;) Mamy jeszcze 5 niedzieli do ślubu więc nie powinno być problemu z zapowiedziami.

Kartkę z zapowiedziami dostaje sie po spisaniu protokołu?

mary

Tak, kartkę z prośbą o wygłoszenie zapowiedzi dostaniecie od razu po spisaniu protokołu. I dwie kartki do spowiedzi. Zdążycie się 2 razy wyspowiadać do ślubu? My między innymi dlatego poszliśmy od razu, żeby potem nie biegać po paru tyg. do spowiedzi tylko dlatego, że potrzebny podpis.

marlen_ka

ja mam ślub 3 maja więc protokół spisywałam 5 tygodni przed slubem. Pierwszy raz poszliśmy do księdza 3 miesiące przed ślubem i już wtedy dostaliśmy kartki do spowiedzi. formalnie pierwsza spowiedź ma byc ok. 3 miesiące przed ślubem, dlatego juz po kilku dniach poszlismy do pierwszej spowiedzi przedślubnej. wczoraj tylko spisywaliśmy protokół i dostarczyliśmy wszystkie dokumenty.

mary

ja to powyżej do Zenitki kierowałam ;)

marlen_ka

wiem ;) ale ze_nitka mnie pytała kiedy mam ślub, to jej odpowiedziałam. a że ja mam talent do rozpisywania się, to od razu napisałam jak było u mnie :) jesli się za bardzo rozpisuję, to po prostu nie zwracaj uwagi na to, co piszę ;)

dagi

ja się wybieram w tym tygodniu na spisanie protokołu, więc zdam relację.
url=http://www.przewodnikmp.pl] Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
[/url]

mary

marlen_ka, no problem :) Myślałam tylko, że poczułaś się w obowiązku wytłumaczyć ;)

ze_nitka

Nam ksiądz powiedział żebyśmy przyszli nie wcześniej niż po świętach wielkanocnych. Miesiąc to mało między jedną spowiedzią a drugą, ale trudno, sam ksiądz nas tak pokierował... Mam nadzieje zę nie będziemy mieć problemów.

I dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi. Piwko w podziękowaniu. :)

mary


marlen_ka

i opowiedz nam w środę, jak po spisaniu protokołu

Basia

Hej Dziewczyny!

kamień spadł mi dzisiaj z serca.. Byłiśmy na spisaniu protokołu. Troche się stresowałam, ale niepotrzebnie. Było całkiem miło i bez problemów.

Jedyne co nam zostało teraz do załtwienia to zaswiadczenie z USC. I tutaj mam jedno pytanie: czy akt urodzenia ma jakąś datę ważności?
czy możemy iść do USC z aktem urodzenia wystawionym dwa lata temu?
Koniec ery grzecznej dziewczynki .....................