nauki a malzenstwa po cywilnym

Zaczęty przez elizapj, 08 Mar 2008, 14:04:11

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

elizapj

jestem za leniwa, przyznaje sie bez bicia,by przejrzec cale forum w poszukiwaniu Waszych watkow o naukach przy parach po slubie cywilnym. ale dam sobie reke uciac, ze tu nie jedna z Was pisala, ze takie pary nauk nie musza.

zasugerowana ta info tak powiedzialam moim rodzicow, kt w naszym imieniu zalatwiaja wiekszosc formalnosci. po ostatnim spotkaniu z ks dali nam znac, ze faktycznie nauki nie bedza wymagane. ale na dzisiejszych plotach okazalo sie, ze jednak pary po cywilnym musza, i ze jesli my mamy inaczej, to jest to jakis specjalny uklad, a nie regula....

akurat nie moge sie teraz z rodzicami skontaktowac by upewnic sie czy moja wyobraznia sfabrykowalam sobie ich potwierdzenie.... wiec licze na Wasze odpowiedzi:)
zwolnieni byliscie, czy musieliscie jednak robic jakis kurs, etc...

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

zuzia

my mieliśmy normalny kurs. Wg. prawa kościelnego nie jesteście malżeństem a jedynie parą.

martos82

Moja kolezanka po cywilnym tez miala normalne nauki.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

martullek

u nas na kursie też jest jedna para po ślubie cywilnym

mary

może ksiądz Was zwolnił z tego wymogu ze względu na dalekie miejsce zamieszkania?

elizapj

Cytat: mary_popins w 08 Mar 2008, 19:11:38
może ksiądz Was zwolnił z tego wymogu ze względu na dalekie miejsce zamieszkania?
po Waszych wypowiedziach, zaczynam sie zastanawiac czy warto sie go o to 2 x pytac...by czasem nie zmienil zdania;)

ale nadal pamietam , ze co najmniej 2 z Was tu pisalo ze nie bralo nauk po cyw... tylko nei pamietam kto...
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

adrianna79

zgadzam sie z wypowiedzia wszystkich. to ze jestescie juz malzenstwem w oczach prawa cywilniego, nie zwalnia was z to z obowiazku nauk w kosciele - nawet gdy mieszkacie daleko od polski - bo w oczach kosciola nie jestestescie jeszcze malzenstwem.

zuzia

Cytat: elizapj w 09 Mar 2008, 01:21:56
ale nadal pamietam , ze co najmniej 2 z Was tu pisalo ze nie bralo nauk po cyw... tylko nei pamietam kto...
ja nic takiego nie pamiętam. Może po prostu dopasowywujesz to do swojej sytuacji i do tego co jest Ci potrzebne?
Jeżeli chcesz ślubu w kosciele to musisz się zgodzić na ich warunki w tym nauki przedmalżeńskie, spowiedź etc. Bo inaczej to ślub w kościele to.... tylko kaprys by mieć ślub w ladnym miejscu.

sputnik_sweetheart

Elizapj, mi też się kiedyś obiło to o oczy (chyba jeszcze na GW) i potem poruszyłam to na forum natomiast odpowiedź była taka jak dziewczyny piszą...

Stabilo


elizapj

#10
Cytat: zuzia w 09 Mar 2008, 13:05:59
ja nic takiego nie pamiętam. Może po prostu dopasowywujesz to do swojej sytuacji i do tego co jest Ci potrzebne?
Jeżeli chcesz ślubu w kosciele to musisz się zgodzić na ich warunki w tym nauki przedmalżeńskie, spowiedź etc. Bo inaczej to ślub w kościele to.... tylko kaprys by mieć ślub w ladnym miejscu.
hahah!\
mysmy juz mieli slub w pieknym miejscu
nasz kosciol nie jest ladniejszy niz forteca w kt odbyl sie cywilny
wiec nie o ladne mijesce nam chodzi
widze ze moja wypowiedz wzburzyla wielkie emocje..nie bylo moim zamiarem

o Stabilo i dzieki za to !:):
O braku nauk wspominała mam6lat w wątku http://strefaslubna.pl/forum/index.php/topic,38.0.html

wiedzialam ze sobie nie wymyslilam...:D

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

elizapj

Cytat: sputnik_sweetheart w 09 Mar 2008, 13:24:39
Elizapj, mi też się kiedyś obiło to o oczy
o drugie potwierdzenie...to ja juz teraz nie mam watpliwosci zadnych, ze o tym czytalam....:)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Stabilo

Cytat: elizapj w 09 Mar 2008, 17:07:58
o Stabilo i dzieki za to !:):
Nie ma za co:) Często zaglądam na forum (do tej pory częsciej jako cicha czytaczka) i zawsze wydawalo mi się, że z Twoją głową wszystko w porządku ;)

zuzia

Cytat: elizapj w 09 Mar 2008, 17:07:58
widze ze moja wypowiedz wzburzyla wielkie emocje..nie bylo moim zamiarem
bez przesady
żadnych wielkich emocji tu nie widzialam.

elizapj

Cytat: zuzia w 09 Mar 2008, 17:45:55
Cytat: elizapj w 09 Mar 2008, 17:07:58
widze ze moja wypowiedz wzburzyla wielkie emocje..nie bylo moim zamiarem
bez przesady
żadnych wielkich emocji tu nie widzialam.
no ja tak to odebralam...jakby mnie podejrzewano o slub kosc dla sukni i budynku, ktore ladnie wyjda na zdjeciach - jakby moje potrzeby zostaly zminimalizowane do estetycznych; a radosc z braku koniecznosci uczestniczenia w naukach byla jakims swietokradztwem. I ze wlasnie, ze powinnam sie podporzadkowac, i ze koniec.
moze za szybko przeczytalam, tak w esencji zrozumialam tresc wypowiedzi.
jesli zle zrozumialam, to wybaczcie, tak bywa z internetem, nie zawsze rozumie sie glebie elektronicznego slowa pisanego.
  ;)


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

elizapj

Cytat: Stabilo w 09 Mar 2008, 17:37:56
Cytat: elizapj w 09 Mar 2008, 17:07:58
o Stabilo i dzieki za to !:):
Nie ma za co:) Często zaglądam na forum (do tej pory częsciej jako cicha czytaczka) i zawsze wydawalo mi się, że z Twoją głową wszystko w porządku ;)
dobre, dobre.. ;D
jesli beda mi potrzebne referencje, moge do Ciebie sie zwrocic o kopie tej wypowiedzi ;) hahaha!
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

elizapj

ok, nie wiem czy Stabilo nie powiinas cofnac ref, bo sie wlasnie zorientowalam, ze sama zakladalam watek, w kt wypowiadala sie mam6lat haha... to dopiero skleroza...;)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

zuzia

Cytat: elizapj w 10 Mar 2008, 00:48:03
Cytat: zuzia w 09 Mar 2008, 17:45:55
Cytat: elizapj w 09 Mar 2008, 17:07:58
widze ze moja wypowiedz wzburzyla wielkie emocje..nie bylo moim zamiarem
bez przesady
żadnych wielkich emocji tu nie widzialam.
no ja tak to odebralam...jakby mnie podejrzewano o slub kosc dla sukni i budynku, ktore ladnie wyjda na zdjeciach - jakby moje potrzeby zostaly zminimalizowane do estetycznych; a radosc z braku koniecznosci uczestniczenia w naukach byla jakims swietokradztwem. I ze wlasnie, ze powinnam sie podporzadkowac, i ze koniec.

ech.... doszukujesz się czegoś czego nie ma i trochę sztucznie nakręcasz atmosferę.
Miałam jeszcze coś napisać odnośnie nauk, ale strach się odezwać.

elizapj

Cytat: zuzia w 10 Mar 2008, 09:17:54
Cytat: elizapj w 10 Mar 2008, 00:48:03
Cytat: zuzia w 09 Mar 2008, 17:45:55
Cytat: elizapj w 09 Mar 2008, 17:07:58
widze ze moja wypowiedz wzburzyla wielkie emocje..nie bylo moim zamiarem
bez przesady
żadnych wielkich emocji tu nie widzialam.
no ja tak to odebralam...jakby mnie podejrzewano o slub kosc dla sukni i budynku, ktore ladnie wyjda na zdjeciach - jakby moje potrzeby zostaly zminimalizowane do estetycznych; a radosc z braku koniecznosci uczestniczenia w naukach byla jakims swietokradztwem. I ze wlasnie, ze powinnam sie podporzadkowac, i ze koniec.

ech.... doszukujesz się czegoś czego nie ma i trochę sztucznie nakręcasz atmosferę.
Miałam jeszcze coś napisać odnośnie nauk, ale strach się odezwać.
nie nakrecam. nie probuje. bronie sie tam dzie czuje niemliy atak. stad (m.in) moja obecna wypowiedz
jesli to co mialas napisac moze byc wartosciowa informacja dla innych to sie podziel.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Louve

Elizapj - nie przewidziało się Tobie – gdzieś już pisałam - my byliśmy zwolnieni z nauk i poradni.
Jak poszliśmy do księdza w kościele, w którym braliśmy ślub i porozmawialiśmy o chęci wzięcia ślubu - sam powiedział, że nie potrzebne nam są nauki i poradnia. Może po rozmowie wywnioskował, że po prostu nie potrzebujemy? :)
Pamiętam, jak powiedział, że jeśli zależy nam na ślubie kościelnym - to znaczy, że chcemy wrócić na łono kościoła i takie "zbłąkane duszyczki" są bardzo dobrze widziane. :P
Drugi ksiądz, w naszej parafii, też nie robił problemów - podczas spisywania protokołu nawet nie wnikał w sprawę zaświadczenia.
Do tego wszystkiego mój mąż nie ma bierzmowania - ksiądz w naszej parafii zapytał się tylko czy bierzmowanie było, czy nie i więcej nie drążył tematu... ksiądz w kościele, w którym braliśmy ślub stwierdził za to, że nie ma obowiązku posiadania bierzmowania oraz że jeśli mąż będzie gotowy, to powinien przystąpić do bierzmowania – sam ślub nie jest wystarczającym powodem...
Może gwoli wytłumaczenia zaznaczę, że zależało nam na ślubie kościelnym z powodu wiary i potrzeby złożenia przysięgi przed Bogiem i zgodnie z regułami KK. Cała ,,otoczka" lekko nas przerażała – może dlatego też wybraliśmy kościół, z którym czuję się związana oraz nasze przyjęcie znacznie odbiegało od tradycyjnego wesela...

elizapj

Cytat: Louve w 11 Mar 2008, 07:55:35
Elizapj - nie przewidziało się Tobie – gdzieś już pisałam - my byliśmy zwolnieni z nauk i poradni.
Jak poszliśmy do księdza w kościele, w którym braliśmy ślub i porozmawialiśmy o chęci wzięcia ślubu - sam powiedział, że nie potrzebne nam są nauki i poradnia. Może po rozmowie wywnioskował, że po prostu nie potrzebujemy? :)
to sie ciesze niezmiernie, 3 swiadkow na moj brak urojen, zdecydowanie mnie uspokaja;)
co do bierzmowania, nasz ksiadz stwierdzil to samo. Mimo, ze przeslalismy na probe kopie zaswiadczenia mojego meza z jego bierzmowania, ksiadz powiedzial ze potrzebuje samo ze chrztu oraz nulla osta (nawet nie wiem jak po pl, bo moj tesc caly czas to nazywa po lacinie i tak juz mi sie zakodowalo haha)
z reszta mojego bierzmowania tez nie prosili...wiec nie wiem moze mamy ksiezy, kt sa bardziej w temacie z tym co obecnie jest wymagane, oraz ksiezy, kt zatrzymali sie gdzies w prehistorii katoliciej:)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login