wymiana dokumentów co? jak?

Zaczęty przez misiaczek187, 14 Sie 2007, 11:41:02

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

misiaczek187

Dziewczyny pomóżcie :D ślub konkordatowy więc ksiądz zanosi do USC ten cały akt ślubu ja mam tylko zadzwonic zapytac czy nie zapomniał :D i co dalej ??

catlady

Dalej czekasz ok.2 tygodni i idziesz Ty lub mąż do USC odebrać odpis skrócony aktu małżeństwa (czyli to co ja na cywilnym dostałam od razu, do ręki). Reszta jest już normalnie- masz akt, to mozesz pójść wymienić dokumenty jeśli po ślubie zmienisz nazwisko.Najlepiej zacząć od dowodu osobistego.

dzidzia101

A jesli my wyjezdzamy z powrotem do Londynu tydzien po weselu, to wszystko mozemy zalatwic podczas nastepnej wizyty w Polsce? Czy sa jakies obowiazkowe terminy w ktorych trzeba te sprawy zalatwic?
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mary

Słyszałam coś o 14 dniach w ciągu których należy zgłosić się w celu wymiany dowodu, ale głowy za to nie daję. Już nawet nie pamiętam gdzie to usłyszałam.
Skoro na co dzień nie przebywasz w Pl to nie będziesz miała problemów wynikających z braku dowodu osobistego. A paszport w konsulacie możesz wymienić, choć tam pewnie drożej będzie.

calla

Cytat: "dzidzia101"A jesli my wyjezdzamy z powrotem do Londynu tydzien po weselu, to wszystko mozemy zalatwic podczas nastepnej wizyty w Polsce? Czy sa jakies obowiazkowe terminy w ktorych trzeba te sprawy zalatwic?

Skrocony odpis aktu z urzedu moze za Was odebrac mama. Zlozyc wniosek o wymiane dowodu/paszportu tez, a jak bedziecie w PL, to odbierzesz sobie osobiscie. Tak czy siak, do konca roku i tak musisz wymienic dowod na nowy. Nastepna wizyte w ojczyznie ustalcie sobie za ok. 2 miesiace, zebys mogla spokojnie odebrac sobie dokumenty. Ja zamierzam zrobic podobnie.
Wenn Dir das Leben eine Zitrone gibt, mach Limoncello ;)

dzidzia101

Akurat dowod i paszport wymienialam na poczatku roku i niestety zarowno przy zlozeniu wniosku jak i odbiorze musialam byc osobiscie. Z nastepna wymiana tez sobie jakos poradze pomiedzy wyjazdami :mrgreen: tylko nie wim czy sa jakies "terminy" za przekroczenie ktorych np. urywaja glowy (np.US-chyba miesiac? na wszelkie zmiany danych osobowych....)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

calla

Cytat: "dzidzia101"Akurat dowod i paszport wymienialam na poczatku roku i niestety zarowno przy zlozeniu wniosku jak i odbiorze musialam byc osobiscie.

Widac zalezy od Pani, ktora przyjmuje wnioski, bo u mnie przy skladaniu wniosku nie trzeba byc osobiscie.
Wenn Dir das Leben eine Zitrone gibt, mach Limoncello ;)

mary

Uu, a gdzie to przyjmują wnioski na dowód i paszport bez delikwenta? Jest to niezgodne z prawem, bowiem zarówno przy złożeniu jak i odbiorze należy być osobiście, a nie przez mamę czy innego pełnomocnika.

flame28

Najpierw Misiak MUUUUUUsisz się pochwalic zdjeciami zeby wszystko urzędowo zalatwić na forum;))) Pozdrawiam Młodą Parę. A

magda_ok

No ja tez musialam byc osobiscie, bo przy skladaniu wniosku musisz sie podpisac (podpis bedzie skanowany do dowodu/paszportu) a odebrac tez musialam osobiscie. Mamie nie chcieli wydac.

julka

Wniosek o wymiane dowodu należy zgłosić w ciągu 14 dni od daty otrzymania dokumentu stwierdzającego zmianę. Nie praktykowałam, ale obecnie istnieje możliwość złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego do Urzędu Skarbowego za pośrednictwem organu wydającego dowód (zostawiasz to w urzędzie, po odebraniu dow. i to ich broszka, żeby przesłali do US).
A co do zapominalskich księży - to trzeba uważać, ksiądz ma pięć dni na dostarczenie dokumentów do USC. Jak nie zdąży, to z tego co pamiętam ze studiów - małżeństwo jest nieważne (w świetle polskiego prawa)  :-(  Mam nadzieję, że mój (kiedyś tam )się nie spóźni, USC jest dwa kroki za kościołem  :)

calla

Cytat: "mary_popins"Uu, a gdzie to przyjmują wnioski na dowód i paszport bez delikwenta? Jest to niezgodne z prawem, bowiem zarówno przy złożeniu jak i odbiorze należy być osobiście, a nie przez mamę czy innego pełnomocnika.
Byc moze jest to niezgodne z prawem. Tego nie wiem. Ale przy skladaniu wniosku o paszport wiem, ze nie trzeba bylo byc osobiscie. Osobiscie trzeba go odebrac.
Wenn Dir das Leben eine Zitrone gibt, mach Limoncello ;)

rilla

a co dziewczyny z prawem jazdy?
jak bede miec dowod (kazlai mi czekac 6 tygodni) czy juz teraz?

inspiracja

no a co, jeśli ja wyrobię nowy dowód i resztę dokumentów dopiero we wrześniu?  :-[
w sierpniu jedziemy na nasz hanejmun, i paszport musiałam wyrobic jeszcze na nazwisko panieńskie, bo po ślubie juz bym nie zdażyła.
Mam nadzieję, że nie będę ponosic odpowiedzialności karnej za przekroczenie terminu...   ??? :o

panikarola

ja nie ponosilam, a bylam ostro po terminie :D
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

zuzia

Cytat: inspiracja w 10 Lip 2008, 21:32:20
no a co, jeśli ja wyrobię nowy dowód i resztę dokumentów dopiero we wrześniu?  :-[
w sierpniu jedziemy na nasz hanejmun, i paszport musiałam wyrobic jeszcze na nazwisko panieńskie, bo po ślubie juz bym nie zdażyła.
Mam nadzieję, że nie będę ponosic odpowiedzialności karnej za przekroczenie terminu...   ??? :o

ja paszporta nadal nie wymieniłam. mam podwóje nazwisko więc to "trochę" się liczy.

spragnienie

Cytat: zuzia w 11 Lip 2008, 09:35:13


ja paszporta nadal nie wymieniłam. mam podwóje nazwisko więc to "trochę" się liczy.


;D

zuzia

Cytat: spragnienie w 15 Lip 2008, 20:05:33
Cytat: zuzia w 11 Lip 2008, 09:35:13


ja paszporta nadal nie wymieniłam. mam podwóje nazwisko więc to "trochę" się liczy.


;D

no co ?????

spragnienie


tachogti

rilla84 i jak masz juz wszystko powymieniane? Napisz po kolei co trzeba i gdzie ok? Karty z Bankomatu tez trzeba wymieniac? Co trzeba miec zeby sie przemeldowac?  :be:
Typical sharp-shooting, hard-drinking, katana-wielding, happily divorced housewife :P

Basia

aż wstyd się przyznać ale ja jeszcze nie wymieniłam żadnych dokumentów....

a ślub był w maju... już codziennie suszę głowę małżonkowi by w końcu pojechał do USC... czy ma coś ze sobą zabrać? czy dadzą mu tak bez niczego?
Koniec ery grzecznej dziewczynki .....................

Kasia

ja tam na razie żadnych dokumentów nie wymieniam

obcięłam włosy, wygladam jak pół d... zza krzaka
więc na zrobienie normalnego zdjęcia nie mam szans

a bez aktualnego normalnego zdjecia dokumentów nie mam zamiaru wymieniać :)


malybob

Cytat: Basia w 02 Paź 2008, 10:59:03
aż wstyd się przyznać ale ja jeszcze nie wymieniłam żadnych dokumentów....

a ślub był w maju... już codziennie suszę głowę małżonkowi by w końcu pojechał do USC... czy ma coś ze sobą zabrać? czy dadzą mu tak bez niczego?

dowód swój

malybob

ale w sumie, skoro jesteście z W-wy, to CHYBA nie musisz nawet jechać po akt małżeństwa. Jak już się pofatygowaliśmy po swój, doczytałam się,że małymi literami napisano na nim,że jeśli np. składa się wniosek o wymianę dowodu w miejscu, gdzie mogą wydać akt małżeństwa (a na terenie W-wy w każdym urzędzie), to nie musisz go dołączać, sami się mogą o niego postarać.

sierpniowajulka

Cytat: malybob w 02 Paź 2008, 11:28:44
ale w sumie, skoro jesteście z W-wy, to CHYBA nie musisz nawet jechać po akt małżeństwa. Jak już się pofatygowaliśmy po swój, doczytałam się,że małymi literami napisano na nim,że jeśli np. składa się wniosek o wymianę dowodu w miejscu, gdzie mogą wydać akt małżeństwa (a na terenie W-wy w każdym urzędzie), to nie musisz go dołączać, sami się mogą o niego postarać.

niby tak, ale mnie kazali dołączyć... i nic z tym zrobić nie mogłam.  :mad:
a z paszportem problemów nie ma - jedzie się w podróż poślubną na starym. Nikt się nie czepia. Potem warto jednak wymienić, gdyż przy kolejnych podróżach mogą być problemy z ubezpieczeniem. Bo, jeżeli ubezpieczysz się jako X, a pojedziesz jako Y, to teoretycznie jako X nigdzie nie pojechałaś - czyli nie masz podstaw do ewentualnych roszczeń o odszkodowanie z ubezpieczenia...
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login