formalności formalności...

Zaczęty przez anulla, 20 Lut 2008, 14:12:36

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

anulla

Tym razem potrzebuję Waszej pomocy w innej kwestii.Chodzi o to,że moje ostatnie świadectwo religii jest z 2 klasy liceum.Mieliśmy nienormalną,fanatyczną katechetkę i po bierzmowaniu część klasy zrezygnowała z tego przedmiotu.Ja osobiście miałam z nią pewną sprzeczkę i miarka się przebrała...Nie mówiłam jeszcze nic księdzu o tym, Ślub będzie w innej Parafii niż moja i N. i jakoś się nie złożyło, bo narazie tylko termin zaklepaliśmy i tyle...Treaz zapisaliśmy się na nauki przedmałżeńskie.Myślicie,że będą jakieś problemy z tą religią?Teoretycznie mogłabym skłamać i powiedzieć, że edukację zakończyłam w 2 klasie liceum.Może coś wiecie na ten temat dziewczyny?

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Kasia

w większości parafii nikt nie żąda świadectwa z religii :)

zuzia

anulla,
mnie nikt podczas całej procedury przedślubnej nie zapytał o religię w szkole.

anulla

Serio? o matko żeby u nas tak było!! Bałam się, że mnie na jakieś douczanie wyśla!  :-(

[ Dodano: 20-02-2008, 14:19 ]
ale potrzebne będą świadectwa chrztu, komunii i bierzmowania? wszystkie sakramenty?

zuzia

Cytat: "anulla"ale potrzebne będą świadectwa chrztu, komunii i bierzmowania? wszystkie sakramenty?
jak będziesz wyciągać świadectwo chrztu (z parafii gdzie byłaś chrzczona) to tam będą zaznaczone pozostałe sakramenty :)

Izaura

ja już pisałam o tym w jakims wątku.

dostałam mail od naszego księdza o tym jakie dokumenty będziemy potrzebowali i jest tam między innymi własnie świadectwo religii z ostatniej klasy, do tego mówił nam o tym 2 raz jak byliśmy w kancelarii i wybieraliśmy datę. jak dla mnie to dziwne.
a większy problem jest taki że ja nie mam religii wpisanej na świadectwie maturalnym, tylko miałam taką osobną karteczkę, którą na 99 % wyrzuciłam bo uznałam że nie będę potrzebowała się nigdy nikomu chwalić że chodziłam na religię, a tu niespodzianka... moja siostra się ze mnie smieje że ślubu nie bedzie do nie mam świadectwa religii.

ale muszę jeszcze raz zadzwonić do kancelarii i ściemnić że nic nie wiem i dopytać.

anulla

Ja miałam każdy Sakrament w innej parafii, bo się rodzicom przeprowadzek zachciało :) Hmmmm...to ja już nie wiem czy ta religia to od księdza zależy czy taki jest wymóg formalny :roll:

zuzia

Cytat: "anulla"Ja miałam każdy Sakrament w innej parafii, bo się rodzicom przeprowadzek zachciało
to nie ma znaczenia. W Kościele jest tak, że informację o każdym twoim sakramencie przesyła sie także do parafii gdzie miałaś chrzest. Więc np. do ślubu wyciągasz tylko jedno zaświadczenie. Ma to sens gdyż nie ma możliwości, żebyś dostała zgodę na ślub kościelny gdy jeden (ważny) masz już zawarty.
Także generalnie idziesz tylko do parafii gdzie byłaś chrzczona (generalnie nawet nie musisz iść ty) i zaznaczyć, że to świadectwo jest ci do ślubu potrzebne to ci wszystko wypiszą :D

anulla

Ufff...to chociaż jakieś ułatwienia w tym wszystkim są.Myślałam,że będę musiała zrobić maraton po Poznaniu  :lol:

magdalinska

a u mnie tez chcial ostatnie swiadectwo z wpisana religia, no i mialam na maturalnym, wiec nie bylo problemu, a co bylo gdyby nie bylo? nie wiem... ale pewnie jakos by przeszlo ;)

marcheewka

Cytat: "Izaura"dostałam mail od naszego księdza o tym jakie dokumenty będziemy potrzebowali i jest tam między innymi własnie świadectwo religii z ostatniej klasy, do tego mówił nam o tym 2 raz jak byliśmy w kancelarii i wybieraliśmy datę. jak dla mnie to dziwne.

Świadectwo religi z ostatniej klasy - hmm, można interpretować np. nie oststniej klasy nauki wogóle, tylko ostatniej klasy religii. Religię miałaś ostatni raz w drugiej klasie i takie dajesz.
Matko, najwyżej niech cię z pacierza przepyta :)

spragnienie

u nas też ksiądz kazał świadectwa z ostatnią oceną z religii przynieść
dobrze, że nie zeszyt, jak na kolendzie w podstawówce  :mrgreen:

magdalinska

Cytat: "marcheewka"Matko, najwyżej niech cię z pacierza przepyta  
:shock:  nie wiem czy ten egzamin zdalabym  ;-)  :-P

marcheewka

magdalinska,  no ja chyba też :)

Nam też coś o świadectwach mówił, mamy wszystkie na szczęście.

crazy.live

u mnie podbnie z tymi świadectwami tzn ja mam ale mój N. niestety nie. Podobno u nas świadectwa są wymagane. Jeszcze nie wiem co z tym zrobimy, bo w Kościele jeszcze nie byłam

mary

Cytat: "anulla"mogłabym skłamać i powiedzieć, że edukację zakończyłam w 2 klasie liceum
Chyba mimo wszystko nie chciałabyś kłamać przygotowując się do przyjęcia Sakramentu w KK?? Przecież nie o to chodzi!
Nam też ksiądz mówił, że ma być świadectwo maturalne do wglądu. Na szczęście oboje ukończyliśmy katechizacje wraz z ukończeniem szkoły średniej. Jeśli u Was ksiądz robiłby z tego problem (do czego w sumie ma prawo, gdyż to wymóg formalny) to może powiedz, że sama nadrobisz braki? Albo, że mogłabyś przyjść na jakąś naukę? Niech zobaczy Twoją dobrą wolę.

marlen_ka

ja też nie mam świadectwa z klasy maturalnej bo go nie odzyskałam jeszcze na studiach, a wzięto je ode mnie juz przy rekrutacji prawie 1.5 roku temu, ale ksiądz powiedział ze bez problemu może być to świadectwo z drugiej klasy liceum, bo to nie ma aż takiego znaczenia,  czy to ostatni rok czy nie, poniewaz wie, że ja i tak na nia chodziłam.
ale jest to wymóg formalny, który powinien byc przy kazdym slubie, także musisz po prostu pogadac z księdzem i zapytać czy na pewno musisz przynieśc to z ostatniej klasy, ponieważ z różnych powodów nie możesz dostarczyć tego z klasy maturalnej, przecież nie musisz od razu kłamać, wystarczy, że sie zapytasz, czy nie może byc z 2 klasy. Musisz dostarczyć tyle innych papierów i załatwić tyle formalności, że prawdopodobnie ksiądz i tak nie bedzie zwracał uwagi na to z której klasy masz świadectwo z ocena z religii

anulla

Hmmm...skoro wymóg formalny to dlaczego od niektórych forumowiczek ni wymagali?
Cytat: "Kasia"w większości parafii nikt nie żąda świadectwa z religii
Cytujmnie nikt podczas całej procedury przedślubnej nie zapytał o religię w szkole.
Pewnie,że nie chciałabym kłamać i raczej tego nie zrobię.Mam nadzieję,że ksiądz będzie wyrozumiały  :angel:

marlen_ka

może dlatego od niektórych forumowiczek tego nie wymagali, że swiadectwo jest tylko do wglądu, a przy zamieszaniu z resztą formalności najzwyczajniej księża o tym zapominali :?:

anulla

To może i ten zapomni...hehehehe  :lol:

magdarynka

Cytat: "zuzia"W Kościele jest tak, że informację o każdym twoim sakramencie przesyła sie także do parafii gdzie miałaś chrzest.
Tak tylko my mielismy pecha ze ktos tego nie dopilnowal i swiedectwo bierzmowania mojego N. nie dotarlo tam gdzie trzeba i nam sie trafilo bieganie, ale faktycznie parafie maja taki obowiazek.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

anulla

uffff...mój proboszcz to jest jednak the best, zresztą jak ten który będzie nam udzielał ślubu!! Mój brak religii spłynął po nich jak po kaczce! Proboszcz powiedział na ten temat NIC a ten drugi jak mu sie przyznałam to się tylko śmiał i kazał ładnie uśmiechać do mojego proboszcze przy protokole :) My się martwiliśmy z N. bo mieszkamy razem a tam w protokole jest pytanie o adresy,ale ks proboszcz ten problem rozwiązał bo sam sobie odpowiedział na pyt mówiac "Pan nie zmienial adresu zameldowania,nie?"i jechał dalej z pytaniami. Wybaczyłam mu za to nawet to,że byliśmy u niego 4 razy bo ciągle zapominał,że się z nami umówił :) Asior...Wczoraj byliśmy oglądać tablicę z zapowiedziami a tu naszych nazwisk brak.No to sru po mszy łapać proboszcza!On nam na to z tym swoim uśmiechem "a kiedy ślub?eeee to jeszcze będziecie wisieć nic się nie martwcie" Wszystkim życzę takiego proboszcze z takim luzackim podejściem!! Nawet kasy nie chciał i mówił to szczerze.My mu i tak 150 wcisnęliśmy.Należało mu się jak mało komu!!