Ślub konkordatowy - co w USC??

Zaczęty przez mobka, 29 Sty 2008, 11:01:19

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mobka

Wybieramy się w najbliższym czasie do USC, żeby pozałatwiać wszystkie formalnośći. W związku z tym pytanie co tam dokładnie jest do załatwienia? Co będziemy potrzebować do ślubu konkordatowego? Akt urodzenia? Odpis skrócony? pełny? Czy może akt urodzenia w ogóle nie potrzebny?
Oświadczenie o przyjęciu nazwiska?
Coś jeszcze?
I jakie kwoty za te wszystkie świstki?
Z góry wielkie dzięki :)

mika

Potrzebne:
skróócony odpis aktu urodzenia (chyba że urodziłaś się w miejscowości w której bierzesz ślub wtedy zazwyczaj urządy tego nie potrzebują ) koszt wydania takiego odpisu 23 zł
reszte świstków wypełnia się na miejscu - oświadczenie o nazwiskach, my wypełnialińmy jeszcze jakieś ankiety statystyczne no i wniosek o wydanie zaświadczenia o braku przeciwskazań do zawarcia związku małżeńskiego - potem dostaje się dokumenty do kościoła, które należy dać księdzu
wydanie aktu małżeństwa - to już po ślubie
aha zaśwaidczenie o braku przeciwskazań kosztuje 84 zł - płatne na miejscu

kamelia04.08.2007

1. skrócony odpis aktu urodzenia,
2. opłata skarbowa 84 zł,
3. oświadczenia o nazwiskach,
4. zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz treść i datę złożonych przed nim oświadczeń w sprawie nazwisk przyszłych małżonków i ich dzieci
5. trzeba zabrać ze soba dowód osobisty

Na podstawie tych "świstków" USC wpisze twój slub do akt stanu cywilnego, pod warunkem, że ksiądz dostarczy zaświadczenie o złożeniu oświadczeń w terminie zawitym 5 dni do USC. Jak nie dostarczy/wyśle listem poleconym, to sie okaże, mówiąc "lekko" brutalnie, że miałas fajna impreze, która MIAŁA byś slubem, a nie była.

[ Dodano: 29-01-2008, 12:13 ]
mika9983,

bardzo przepraszam, że sie powymadrzam, ale ta opłata 84 zł to jest za sporządzenie aktu małżeństwa, a nie za wydanie zaświadczenia. Płaci to każdy, kto chce zawrzeć związek małżeński (czyli dotyczy slubu, który ma wywolac skutki prawne).

Przedmiot opłaty skarbowej-sporządzenie aktu małżeństwa-84 zł
legalna teoria dowodowa rozbudowała klasyfikację dowodów wg. ich wartości, znano min. dowody pełne, niepełne, półpełne, niezupełne, więcej niż półpełne, mniej niż półpełne, a także oczywiste, poważne, przekonujące, rzeczywiste, wątpliwe, podejrzane

mobka

To wygląda na to, że będę musiała się wybrać do miasta powiatowego, bo tam się rodziłam i pewnie z tamtejszego USC muszę odebrać skrócony odpis aktu urodzenia.
Jak rozumiem wszystkie dokumenty załatwiamy w jednym USC (w tym przypadku w mojej miejscowości, bo tu ślub), a mój K. musi mieć ze sobą również skrócony odpis aktu urodzenia.
Czyli łącznie powinno nas to kosztować 2x 23zł + 1x84zł = 130zł ?
Jeżeli coś źle zrozumiałam wyprowadźcie mnie z błędu :oops:
Za powyższe rady postawione piwko :)

mika

Cytat: "mobka"To wygląda na to, że będę musiała się wybrać do miasta powiatowego, bo tam się rodziłam i pewnie z tamtejszego USC muszę odebrać skrócony odpis aktu urodzenia.

jeśli masz daleko to można to załatwić pocztą

Cytat: "mobka"Jak rozumiem wszystkie dokumenty załatwiamy w jednym USC (w tym przypadku w mojej miejscowości, bo tu ślub), a mój K. musi mieć ze sobą również skrócony odpis aktu urodzenia.

tak, tak,

asia407

Cytat: "mika9983"
Cytat: "mobka"To wygląda na to, że będę musiała się wybrać do miasta powiatowego, bo tam się rodziłam i pewnie z tamtejszego USC muszę odebrać skrócony odpis aktu urodzenia.

jeśli masz daleko to można to załatwić pocztą


Potwierdzam. Wyslalam list z podaniem i zalaczanym znaczkiem skarbowym, odpis aktu uroczenia dostalam chyba po ok. 2 tygodniach.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mobka

E, no z rodzinnej miejscowości mam 20 km, tylko jechać się nie chce ;)

Ale dobrze wiedzieć, że jest taka możliwość. A naczek skarbowy to gdzie się wtedy kupuje (opłaca)?

Ja to w sprawach urzędowych zielona jestem  :oops:

mika

Cytat: "mobka"A naczek skarbowy to gdzie się wtedy kupuje (opłaca)?

teraz już nie ma znaczków skarbowych :-D  teraz się pokazuje przelew z konta albo płaci się w kasie urzędu :mrgreen:

mobka

Cytat: "mika9983"teraz już nie ma znaczków skarbowych

Właśnie też mi się tak wydawało, już chyba jak paszport wyrabiałam ze 2 lata temu, to chyba już nie było.

Ale już chyba wiem wszystko :D Dzięki  :mrgreen:

asia407

Ja jeszcze mialam znaczek skarbowy. Ale to bylo prawie cztery lata temu (odpis byl mi potrzebny do slubu, ktory na moje szczescie sie nie odbyl  ;-)
Tym razem to faktycznie znaczka nie bylo, oplacilismy wszystko w kasie i z dowodem wplaty poszlismy do kierowniczki USC.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

talula

No, my już w poniedziałak USC załatwilismy, szybko poszło, tydzień po slubie możemy się zgłosić po akt slubu.

mary

talula19, była jakaś rozmowa z kierownikiem USC?

mika

Cytat: "mary_popins"talula19, była jakaś rozmowa z kierownikiem USC?

a po co??

mary

znajomi mówili, że mieli jakąś rozmowę z kierownikiem, który mówił o tym, jak ważna to decyzja itp.

zuzia

Cytat: "mika9983"mary_popins napisał/a:
talula19, była jakaś rozmowa z kierownikiem USC?


a po co??
no właśnie - po co? Może coś nas ominęło Mika?

mika

Cytat: "zuzia"no właśnie - po co? Może coś nas ominęło Mika?

widzisz Zuzia, cholera ominął nas moralizatorski wykład urzędasa :mrgreen:

mary

czyli ta rozmowa to nie jest żaden oblig?

mika

mary_popins, oczywiście że nie :mrgreen:

callja

Spytam jeszcze z ciekawości, bo widzę, że wiecie wszystko :-D

Jeśli ślub ma się odbyć w miejscowości "trzeciej" (nie będącej miejscem zamieszkania żadnego z Młodych), to gdzie powinno się załatwiać formalności?? W mieście, gdzie odbywa się ceremonia :?:

Ech, te sprawy urzędowe... Niedługo pewnie czeka mnie wymeldowywanie się - już się boję  :-?
Nie obrażaj się sam... inni zrobią to lepiej!!! /by teściowa tutora mego ;) /

kamelia04.08.2007

callja,


teraz juz nie ma rejonizacji, jeśli chodzi o usc, możesz sobie wybrac taki jaki ci sie podoba.

Odpis aktu urodzenia bierzesz z tego USC, gdzie sie urodziłaś i idziesz z nim do tego USC, w którym bedziesz zawierać związek małżeński

[ Dodano: 31-01-2008, 12:32 ]
Cytat: "mary_popins"talula19, była jakaś rozmowa z kierownikiem USC?

to nie jest takie bez sensu, prawo francuskie wymaga rozmowy przed zawarciem związku małzenskiego, my taka rozmowę mielismy z konsulem w W-wie.

Cytat: "mika9983"ominął nas moralizatorski wykład urzędasa

ten wykład nie jest moralizatorki, czego nie mozna powiedzieć, o niektórych kazaniach w czasie slubu, chociaż dużo bardziej "rozrywkowe" są rozmowy w poradni. dzisiaj o takiej jednej pani "psycholog" z poradni na Bemowie czytałam na forum ŚiW gazety.
Wole już, to co jest w USC, o ochronie prawnej małżenstwa itd.
legalna teoria dowodowa rozbudowała klasyfikację dowodów wg. ich wartości, znano min. dowody pełne, niepełne, półpełne, niezupełne, więcej niż półpełne, mniej niż półpełne, a także oczywiste, poważne, przekonujące, rzeczywiste, wątpliwe, podejrzane

Izaura

My dostaliśmy mailem od księdza taką informację co potrzebujemy:
"Pary zamierzające zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinny zgłosić sie do kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu i przedstawić:

-aktualne świadectwo chrztu (z datą wystawienia maksymalnie trzy miesiące wcześniej)
-świadectwo przyjęcia bierzmowania
-świadectwo ukończenia katechezy z ostatniej klasy
-świadectwo ukończenia kursu przedmałzeńskiego
-świadectwo odbycia spotkań w poradnii rodzinnej
-dowód osobisty
-w celu zawarcia tzw. małzeństwa konkordatowego (ze skutkami cywilnymi), należy dostarczyć specjalne zaświadczenie z USC wydane nie wcześniej niż trzy miesiące przed planowaną datą ślubu
-jeśli oboje narzeczeni są spoza naszej parafii, wymagane jest pisemne pozwolenie od jednego z proboszczów
"

tylko teraz muszę skądś wziąć świadectwo religii z ostatniej klasy liceum...

a jestem na 90 % przekonana że je gdzies wyrzuciłam, bo chyba uznałam że nigdy mi się nie przyda.

i teraz moja siostra sie smieje że ślubu nie będzie bo nie mam świadectwa  ;-)

mary

Izaura, wyrzuciłaś świadectwo maturalne?

Izaura

Cytat: "mary_popins"Izaura, wyrzuciłaś świadectwo maturalne?

no właśnie ja nie mam religii wpisanej na świadectwo maturalne, tylko miałam osobne świadectwo z religii