Kleftedes - klopsiki zapiekane

Zaczęty przez jo_miekka, 27 Sty 2008, 22:51:52

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jo_miekka

Hej, dawno nic nowego tu nie zamieszczałam, więc pora najwyższa.
Dzisiejszy obiad chyba się nada: zrobiłam Kleftedes, czyli greckie klopsiki.
Aromatyczne i efektowne. A przede wszystkim bardzo smaczne.
Inspiracja: Ola Lazar, Kuchnia grecko-polska i polsko-grecka

0,5kg mięsa mielonego (ja miałam cielęcinę, ale może być tez inne)
1 cebula posiekana bardzo drobno albo starta na tarce
0,5 pęczka natki posiekana drobno
1 łyżeczka tymianku
1 łyżeczka oregano
0,5 łyżeczki cynamonu
0,5 łyżeczki gałki muszkatołowej
0,5 łyżeczki ostrej papryki
1 jajko
1 łyżka bułki tartej
sól, pieprz

Sprawa jest więcej niż prosta. Wszystkie składniki trafiają do jednej michy i zostają wymieszane skutecznie.
Odstawiamy na ok. 30 minut do lodówki.
Potem wyjmujemy i formujemy małe klopsiki (wielkości orzecha włoskiego?). Układamy na blasze lub w naczyniu żaro. Przykrywamy folia alu, którą dziurkujemy nieco.
Wkładamy do piekarnika. Pieczemy w 200 stopniach przez około 20-30 minut. Jeśli macie w piekarniku możliwość ustawienia grzałki górnej - polecam. Na pewno ładnie się przyrumienią (ja nie mam, dlatego moje pozostały bladawcami;)).
Wyjmujemy. Zanurzamy w gorącym sosie pomidorowym albo polewamy tymże sosem dopiero na talerzu (1 puszka pomidorów + przyprawy;)). Podajemy.
U nas było z ziemniakami w kurkumie i duuuużą ilością surówki z zielonej sałaty, oliwek i pomidorów.
Pyszne!

PS Z podanej wyżej ilości wychodzi mi zawsze ok. 40 klopsików - spokojnie wystarcza na dwa dni ;)

mayagaramond

Jadlam kiedys te klopsiki, moja wspolloaktorka byla greczynka.

Cytat: "jo_miekka"U nas było z ziemniakami w kurkumie

A jeszcze napisz jak robisz te ziemniaczki.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

jo_miekka

Cytat: "mayagaramond"Jadlam kiedys te klopsiki, moja wspolloaktorka byla greczynka

I co? Smakowały?

CytujA jeszcze napisz jak robisz te ziemniaczki.

Nic specjalnego. Ziemniaki gotuję w osolonej wodzie, tak żeby były prawie prawie, ale jednak jeszcze nie zupełnie ugotowane. Odcedzam i kroję w kawałki/plastry.
Na patelni rozgrzewam odrobinę oliwy i sypię łyżeczkę kurkumy.
I po chwili w to ziemniaki. Mieszam, obracam na wszystkie strony i gotowe. Fajnie jest posypać je jeszcze prażonym sezamem, ale nie miałam dzisiaj.

mayagaramond

Cytat: "jo_miekka"mayagaramond napisał/a:   
Jadlam kiedys te klopsiki, moja wspolloaktorka byla greczynka   


I co? Smakowały?

Dobre byly, tylko na je robila bez sosu pomidorowego, tylko taki z pieczenia podala. A kiedys, poczestowala mnie tez takimi z feta. Tez byly dobre (uwielbiam fete), ale sama jakos nigdy nie robilam. Zawsze robie "nasze", czyli z pieruszka i czosnkiem. I zawsze brakuje mi surowki z kiszonej kapusty, bo tu takiej nie ma :-/

A ziemniaki tez na pewno wyprobuje. Kupilam w PL kurkume choc po indyjsku to raczej nie gotuje..., ale jest zdrowa.
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

jusia

jo_miekka dziękuję za kolejny przepis, dzięki Tobie nie używam już książek kucharskich :) wyglądają przepysznie i na pewno tak smakują :)  my po honejmunie w Grecji bardzo polubiliśmy greckie żarcie, nawet sobie zakupiłam taką książeczkę "Grecja od kuchni" z serii Biblioteczka Poradnika Domowego, ale na czytaniu (jak zwykle) się skończyło, zatem za przepis dziękuję, wkrótce wykorzystam, ale się Mąż ucieszy  :)
"Ten co chce- szuka sposobu, ten co nie chce- szuka powodu"

jo_miekka

jusia79, powiem nieskromnie: Twoje odpowiedzi przywracają mi wiare w siebie :D

[ Dodano: 28-01-2008, 11:31 ]
A grecka kuchnia jest jedną z moich ulubionych!

talula

Dziękuje Jo za przepis, moja przyszła tesciowa robi klopsiki takie duszone chyba i N. je bardzo lubi, jak mi już dostarczą piekarnik na pewno spróbuję;)

Jestem pełna podziwu dla Twoich zdolności;)

jo_miekka

talula19, te mozna śmiało zrobić także gotowane lub smażone!
I bez przesady z tymi zdolnościami. Lubię to robię i już.

sweedee

jo, dzisiaj były Twoje mikro klopsy u nas; jakie to dobre!!!!  :crazy:
sama bym w życiu nie wpadła na to, żeby dodać cynamonu do mienska mielonego  :thumbup:
masz  :beer:

p.s. do tego zapiekane pyry i surówka, mniam!
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


www.foto.adtwinzz.com
www.adtwinzz.com

jo_miekka

Sweedee polewam za wyciągnięcie przepisu z wykopalisk strefy!
Cynamon i ciut cukru do mięsa mielonego to u mnie obowiązkowe przyprawy. Uwielbiam!

magdarynka

jo a nie dodajesz kuminu ? Ja mam przepis z kuminem wlasnie  :knuje: Jakby nie bylo to bardzo smaczne klopsiki
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mignon

Boski przepis, już wiem co będę jadła w weekend  :jupi:

jo_miekka

O boszsz.... Magdarynka, sorry, nogi mi sie pomyliły...

Polewam na zgodę.

sonja

No no pani D. następnym razem to ja się wproszę na obiad;) jak kiedyś robiłam takie klopsiki to mi prawie cały sos wchłonęły ;D

sonja

Razem, ale to trochę inny przepis był, w środku był chyba ryż :hmm: ale myślę, że te przyrządzane w sosie też by były pyszne :knuje:

elve

Zrobione, zjedzone, zaakceptowane, do powtórzenia wkrótce

U mnie w wersji z kuskusem i mizerią, też się dobrze komponuje (mizeria z przyprawą do tzatzików)

mayagaramond

Cytat: jo_miekka w 28 Sty 2008, 11:30:30
A grecka kuchnia jest jedną z moich ulubionych!

pracowalam w greckiej restauracji, wiec nie jest jedna z moich ulubionych ;)  No z wyjatkiem dolmades :)
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

Beata

Cytat: mayagaramond w 24 Mar 2009, 18:19:40
pracowalam w greckiej restauracji

to wykorzystamy twój potencjał  :hmm:  ;)

giga

świetny przepis, pewnie  wypróbuję  :thumbup: :thumbup:
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

riannka

jo

masz  :beer: za przepis, uwielbiam mięso mielone w każdej postaci :)
klopsiki zrobię na sobotnie babskie spotkanie  :jejeje:

sputnik_sweetheart

zrobiłam w sobotę- PYYYCHA!
T. zachwycony :D
leję piwo :D

vobi

jo_miekka, moze sprobuje... wyglada jakby sie tego nie dalo spieprzyc, aczkolwiek ze mna to niigdy nic nie wiadomo  :hmm:

ze_nitka

Robię na dzisiejszy obiad :) Chyba mi się za dużo cynamonu sypnęło... bo jego głownie było czuć, ale może po upieczeniu coś się zmieni.

A no i robię z wpierzowego i bez cebuli bo nie miałam. Zobaczymy co wyjdzie

Chermelle

#23
  jo :beer: :beer: :beer:

za ten przepis - to jest pyszne i proste :dance:

jo_miekka