kiedy odsłania sie twarz w welonie?

Zaczęty przez elizapj, 27 Sty 2008, 04:26:29

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

elizapj

kolejne pytanie techniczno-chronologiczne, z cyklu welon:)
przy welonach calunowatych lub 2 czlonowych, tzn takich z przodu i z tylu, kiedy podnosi sie przednia czesc? od razu po podejsciu do oltarcza? podczas przysiegi? na sam koniec mszy przed pocalunkiem?
(oba zalaczam na wypadek gdybym nie jasno je opisala)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Louve

Mi mąż odsłonił twarz pod ołtarzem - tak wydawało się nam, że będzie najwygodniej.

mika

elizapj, ja sama  nie miałam zasłoniętej twarzy, ale koleżanka miała i jej odsłonił twarz tata, który ją prowadził do ołtarza żeby ją pocałować - bardzo ladnie to wyglądało

elizapj

czyli w gole nie ja sama, tylko ktos mi, aha..
troche szkoda ze na poczatku mszy..ale to sie faktycznie wydaje najbardziej praktyczne..
dzieki
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

spragnienie

z tego co widzialam w amerykańskich filmach  ;-)  to raczej właśnie ktoś odsłania pannie młodej twarz, ale kiedy to nie mam pojęcia
chyba lepiej na początku, przynjamniej na zdjęicach z kościoła będzie widać twarz PM  :)

callja

Dziewczymy, juz wyjaśniam... I od razu serdeczna prośba - jesli możecie, to nie "amerykanizujcie" swoich ślubnych ceremonii, bo gest odsłonięcia twarzy Panny Młodej natychmiast po dotarciu do ołtarza to czysta pustota , która ma tylko "ładnie wyglądać", za to nic nie znaczy. Tymczasem odsłonięcie twarzy Oblubienicy to gest prastary, o biblijnym (wręcz starohebrajskim) źródle, pełen symboliki, i naprawdę... piękny, wzuszający.

Otóż - wbrew pozorm, welon to nie symbol dziewictwa!! To juz było zadanie mirtowego wianeczka, którego dziś już jednakowoż Panny Młode na główkę nie zakładają ;-) Welon miał zupełnie inne zadanie: uchronić narzeczoną przed tzw. "złym spojrzeniem" - klątwą, życzeniami nieszczęśliwego życia (jakaś porzucona narzeczona czy inna złośliwa ciotka :lol: ), zawiścią etc. Dotąd przed wpływem klątw chronili dziewczynę rodzice, od zaślubin tę role przejmował mąż. A ponieważ Narzeczony Mężem stawał się formalnie dopiero po przysiędze małżeńskiej i wymianie obrączek, to właśnie wtedy wolno mu było unieść welon Panny Młodej. Ten gest oznaczał deklarację "odtąd JA biorę Cię pod swoją opiekę i dbam o to, by nawet włos z Twojej głowy nie spadł, i żadne złe spojrzenienie nie dosięgło". A przy okazji zyskujemy sympatyczny pretekst do pierwszego małżeńskiego całusa :lol: - nawet ksądz nie powinien oponowac, gdy po uniesieniu woalki Już-Mąż ucałuje Już-Żonę ;-)

Większość dziewczyn obawia się, że będzie im duszno w welonie, albo że zasłonięta buzia "źle wyjdzie na zdjęciach". A figa, jeśli fotograf jest utalentowany, zdjęcia będą jeszcze piękniejsze - tajemnicze. A sam welon to leciutka mgiełka, i duszność to raczej wynik emocji, niż woalki zasłaniającej buzię.

Tak więc - pod rozwagę, dziewczyny, a zadecydujecie i tak same, co Wam najlepiej pasuje.
Nie obrażaj się sam... inni zrobią to lepiej!!! /by teściowa tutora mego ;) /

zwierzatko_mojej_mamy

callja, tez mi sie tak wlasnie wydawalo, ze to powinno byc po fakcie ;)
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

spragnienie

callja dzięki za objaśnienie, ja co prawda welonu mieć nie chcę (nie tylko dlatego, że w klątwy nie wierzę  :-P ), ale fajnie wiedzieć  :)

wrobelek0403

calija, dzieki, na pewno przemysle :)
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Agaaa

No ja ostatnio na filmie ze slubu wlasnie widzialam ze Tatus corce po odprowadzeniu pod oltarz odslonil twarz..i cos mi nie gralo bo z innego filmu kojarzylo mi sie to z pozniejszym namietnym pocałunkiem ;-)

goga

Z mojej wiedzy wynika ( bo jak bralam ślub 18 lat temu to sporo dziewczyn miało zasłoniętą twarz), że welon odsłaniało się dopiero po przysiędze małżeńskiej i robił to mąż. Zresztą callja,  wyjaśnila to też z historycznego punktu widzenia :-D , welon był dla męża i to on miał prawo go odsłonić
W życiu niewiasty można rozróżnić siedem okresów: niemowlę,
dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta
i młoda kobieta. (G.B. Shaw)

elizapj

Cytat: "callja"po przysiędze małżeńskiej i wymianie obrączek, to właśnie wtedy wolno mu było unieść welon Panny Młodej
to ja sie bardzo ciesze callja, ze jest tak jak mowisz, bo ja sie wlasnie obawialam, ze bede miala welon na twarzy za krotko:(
tzn jesli mialabym go przerzucic na tyl juz na poczatku mszy to zaledwie bylabym pod nim 1:30min, ...a mi sie welony na twarzy szalenie podobaja i szkoda by bylo moc z tej przyjemnosci tak krotko sie cieszyc.
oczywiscie tresc i waga historyczna (odkad je znam) tez  sie bardzo licza, ale nawet z samego czysto estetycznego wzgledu chcialam i chce miec welon z przodu tyle ile sie da...w koncu to jedyna okazja
woalke po cywilnym mialam na sobie jeszcze 3 godziny po ceremonii:) wcale nie przeszkadzala. a ja czulam sie w niej swietnie, zdjeciom tez nie przeszkadzala, wiec stad wiem ze i welon nie bedzie wadzil:)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Louve

Teraz wyszło, że sobie "zamerykanizowałam" ślub  :mrgreen:
Szliśmy do ołtarza razem i po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw – co bym przez część mszy nie myślała wyłącznie o tym, że mi welon przeszkadza oraz jeszcze paru czynników - doszliśmy wspólnie do wniosku, że tak będzie najwygodniej.
Poza tym, stałam już tyłem do gości, więc nikt na mnie żadnego "uroku" nie rzucił  ;-)

Wcześniej zasięgnęłam opinii mojej matki chrzestnej (bo chciałam trochę czystej polskiej tradycji zaczerpnąć - a ciotka i Jej mąż są z takich prawdziwych polskich, tradycyjnych rodzin i brali ślub tuż po wojnie) - była prowadzona do ołtarza przez swojego ojca, który podniósł welon pod ołtarzem, ucałował córkę, a następnie zakrył - ciotce odsłonił welon mąż po złożeniu przysięgi... Ale ciotka opowiadała mi, że jedną z rzeczy, którą najbardziej pamięta, jest przeszkadzający welon  :mrgreen:

elizapj

Cytat: "Louve"którą najbardziej pamięta, jest przeszkadzający welon
moze wtedy byly inne materialy wykorzystywane -? :)
a swoje fotki juz nam pokazywalas? bo jakos sie na nie jeszcze nie natknelam..poza tymi 2 restauracji z pierwszego opisu
ciekawa jestem wlasnie jak bylo przed przerzuceneim welonu na tyl:) masz takie ujecie?:)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

elizapj

dziewczyny wznawiam, bo mi ta info teraz BARDZO potrzebna

przestudiowalam na youtube filmy 'dobrych wzorcow' by zasiegnac w ten sposob rady...i nawet wew monarchii bryt widac roznie sie to rozwiazuje haha

sarah ferguson weszla na koniec mszy podpisac w 1 welonie (na twarzy):
http://www.youtube.com/watch?v=JzShTcRrTdU&feature=related
sarah ferguson wychodzi w innym welonie juz odslonieta twarza: http://www.youtube.com/watch?v=AUYZ_31RDZU&feature=related

diana wychodzi podpisac w welonie na twarzy:
http://www.youtube.com/watch?v=KjXam4Wl8dE&feature=related
diana wchodzi z welonem uniesionym:
http://www.youtube.com/watch?v=XrhZAbF42qk&feature=related

- tu odkrywa welon ojciec na samym poczatku

ja najchetniej mialabym welon na twarzy do momentu po przysiedze, jak wyzej opisala callja. boje sie jednak, ze maz sie pospieszy i mi wczesniej wywinie...o moim wygladzie nie chce wiedziec nic..ani o welonie...choc jesli dobrze zrozumialam, moja mama (nieswiadoma jego sprzeciwu) sie mu juz wygadala ...
wiec w sumie moge chyba mu powiedziec zeby poczekal az do po przysiegi...

jak myslicie?
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

panikarola

mozesz powiedziec :D widoku mu to nie zepsuje, a jest to konieczna informacja techniczna i powinien wiedziec :D
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

golinda

najlepiej dopiero po przysiędze, żeby już nie miał szans zmienić zdania

Kasia

tak jak w tej reklamie jakiegoś banku z młodym szturem

zwierzatko_mojej_mamy

a wkurza mnie ta reklama, dziwie sie , ze w niej wystapil.. jest obrzydliwie obrazliwa dla grubszych kobiet - bo wlasciwie jedyny szok jaki widac, ze to wielkie poswiecenie z jego strony, to wlasnie to, ze panna mloda wielka, a sprzedawczyni w banku szczuplutka..
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

golinda

Cytat: zwierzatko_mojej_mamy w 23 Lip 2008, 12:01:51
a wkurza mnie ta reklama, dziwie sie , ze w niej wystapil.. jest obrzydliwie obrazliwa dla grubszych kobiet - bo wlasciwie jedyny szok jaki widac, ze to wielkie poswiecenie z jego strony, to wlasnie to, ze panna mloda wielka, a sprzedawczyni w banku szczuplutka..

ciekawe, z którą chciałabyś wziąć ślub jako facet? ;D

zwierzatko_mojej_mamy

golinda przeciez wiesz o co mi chodzi :D nie czepia sie ;)
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

Kasia

#21
zwierzu ja tam akurat na tusze zwróciłam uwage na drugim miejscu

mi sie najpierw facjaty rzuciły

a w zasadzie pierwsza mnie odrzuciała ............


no i nie oszukujmy sie ................ jakby tą szczupłą wrzucić w te paskudne slubne ciuchy
a tą tęższa w dobrze skrojony komplecik to ta z banku, mimo iż tęższa, pewnie byłaby lepsza :)

golinda

Kaśka ma rację, facjatę to coś ma straszną! :)

zwierzatko_mojej_mamy

Kasia hmmm no to ja jakos inaczej ogladam ta reklame, bo NIE WIDZIALAM twarzy :D:D  lol lol lol
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

Kasia

no i to dowodzi że patrzac na to samo mozna widzieć cos innego lol lol lol