Chleb na zakwasie

Zaczęty przez malutenka, 23 Mar 2020, 19:53:22

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

malutenka

sputnik, dzieki, poszukam!
Nam dziś przyszedł garnek rzymski, po raz pierwszy w nim chleb piekliśmy, wyszedł epicki, super chrupiąca skórka i taki sprężysty miąższ, no bajka

callja

Cytat: malutenka w 20 Maj 2020, 20:00:54dziś przyszedł garnek rzymski
Moczyłaś go przed pieczeniem??
Widzę, że garnka papierem się nie wykłada, jak potem z domyciem??

Matko, chyba znowu mam ochotę coś "chlebowego" kupić :ohboy:
Nie obrażaj się sam... inni zrobią to lepiej!!! /by teściowa tutora mego ;) /

malutenka

Cytat: callja w 20 Maj 2020, 22:42:19Moczyłaś go przed pieczeniem??
Widzę, że garnka papierem się nie wykłada, jak potem z domyciem??
tak, przed pierwszym się moczy godzinę, później ok. 20 min i wkłada się do zimnego piekarnika.
Z domyciem spoko - zalewasz wodą, zostawiasz, wszystko ładnie odchodzi. Stąd https://garnkizgliny.pl/

callja

Cytat: malutenka w 21 Maj 2020, 05:51:25wkłada się do zimnego piekarnika.
Czyli wyrośnięte ciasto w garnku ląduje w zimnym piecu, włączasz go - i jak liczysz wtedy czas pieczenia?? Od chwili, gdy piekarnik osiągnie np. 220 stopni??
Nie obrażaj się sam... inni zrobią to lepiej!!! /by teściowa tutora mego ;) /

malutenka

Od zimnego piekarnika do upieczenia w 220 stopniach wyszło nam 40 minut. Na razie tylko raz piekliśmy i to było bardzo na oko :D

callja

Cytat: malutenka w 21 Maj 2020, 19:09:28
Od zimnego piekarnika do upieczenia w 220 stopniach wyszło nam 40 minut. Na razie tylko raz piekliśmy i to było bardzo na oko :D
Bbbbb szybko!!
Opcja ekonomiczna??
Stronkę z garnkami ofkors już obczaiłam i tylko brk miejsca w szufladach powstrzymuje mnie przed natentychmiastowym zakupem lol lol
Nie obrażaj się sam... inni zrobią to lepiej!!! /by teściowa tutora mego ;) /

malutenka

#281
callja, my kupiliśmy tylko dlatego, że nam stara blaszka zaczęła linieć :) Ale fajny jest, jak zrobię przegląd blach i foremek kuchennych i coś wywalę to kupię jeszcze taki średniej wielkości z pokrywką do warzyw :)
Taki chleb jest w środku

callja

#282
Piękny chleb :kocham:
Właśnie objadłam się swoim ;)

edit:
wklejam, żeby nie zginęło - już kolejny raz piekę jako "wykorzystanie i tak rozgrzanego pieca po chlebie" lol plus utylizację zapasów z szafek (śliwki)
Powiem tak - na zimno pyszne, a na ciepło odlotowe!! Polecam:
http://zofiana.blogspot.com/2015/06/far-breton-czyli-ciasto-bretonskie-ze.html

PS. Cukru dodaję może 30% tego, co w przepisie, wystarczy IMHO z nawiązką, śliwki same w sobie są bbb słodkie.
Nie obrażaj się sam... inni zrobią to lepiej!!! /by teściowa tutora mego ;) /

konwalia

#283
Kupiłam kosz zbijany na tej stronie polmarkus. Odradzam,  zbity zwykłymi gwoździkami, które wystają tam, gdzie kładzie się ciasto, a raczej do kontaktu z żywnością nie są...

inkageo

Dziewczyny, które wyrabiały ten chleb w TM ratunku!
Dzisiaj już jakoś sprawniej, ale nie bez trudu wygrzebałam ciasto, ale jak szybko domyć ten durny garnek z tego lepkiego ciasta??
Najpierw dałam ten program mycia wstępnego, czyli litr wody, kropla płynu do mycia naczyń, on 2 minuty kręcił i podgrzał wodę do 90 stopni. Wylałam wodę, był dalej brudny. Wlałam znowu wodę i puściłam na turbo. Pod nożami dalej oblepione. Do zlewu i szorowałam szczotką, ale trwało to trochę i zdążyła się strasznie zdenerwować.
Wyrabianie ręczne było ciężkie, ale za to wydobycie ciasta z lekkie plastikowej misy bez noży trwało moment, no i umycie tej misy drugi moment.
Imagine there is no hate


inkageo

Czyli wyjmować noże i myć ręcznie. Ok :) Zwierzak się zdziwiła ostatnio jak je wyjęłam i pisała, że ona ani raz nie wyjmowała.
Imagine there is no hate

callja

#287
inka, nie denerwuj się...

Owszem, ciężko domyć resztki ciasta, zwłaszcza żytniego - jest kleiste i ciężkie. Czasem myję ręcznie, z kolei zmywarkę mam budżetową = myjącą bez szału. Zauważyłam też, że akurat w przypadku gęstszych ciast "automycie" TM raczej się nie sprawdza (co innego zupy czy musy), i może posłużyć tylko do wstepnego odmoczenia resztek 🙄
Zwykle robię tak:
- ciasto wykładam z TM do foremek silikonową łopatką, by jak najmniej zostało go na ściankach naczynia
- naczynie TM zalewam woda i namaczam przynajmniej na kilka minut (tak jak błyskawicznie zasycha, tak i rozmięka jupi)
- wylewam wodę, wnętrze TM traktuje dość pobieżnie szczotką na długiej rączce - zwłaszcza noże i ich okolice
- wkładam do zmywarki i puszczam najkrótszy program; wyjmuje czysciutki TM 👍

Jak dla mnie: najważniejsze, by "zwilżyć" resztki ciasta, lekko "zdrapać" szczotką i choć częściowo "spłukać" je - wbrew pozorom, namoczone ciasto poddaje się bbbb łatwo. Jeśli nie mam pełnego ładunku do znywary, namoczony TM myję szczotką, ręcznie - w chwilkę.

Właśnie, zakwas czeka poza lodówką, idę ukręcić i nastawić ciasto :D 💪💪💪

PS./edit:
Od wieków nie wyjmowałem noży, nie czuje nawet takiej potrzeby, choć... że względów higienicznych chyba powinnam 😕😐
Nie obrażaj się sam... inni zrobią to lepiej!!! /by teściowa tutora mego ;) /

inkageo

Imagine there is no hate

zwierzatko_mojej_mamy

inkageo, nie wiem, co CI poradzić, nie wiem, czy ciasto na chleb powinno być takie lepiące - nasze pizzowe i na bułki nigdy takie nie jest, zawsze dosypuję mąki do takiej konsystencji, żeby zebrało wszystko z noży, aż coś umerdam i wrzucę fotę

a noży nie planuję wyjmować :)
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

dragonfly

jak to nie wyjmujecie noży? Ja zawsze wyjmuje, nawet jak zupe robie czy inne sosy.

callja

I z wątku chlebowego zrobił się termomisiowy lol lol
Nie obrażaj się sam... inni zrobią to lepiej!!! /by teściowa tutora mego ;) /


jestynka

#293
Malutenka Bardzo Dziekuje za watek :)

Skusilam sie i chleb juz rośnie :)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

jestynka

Cytat: doda w 10 Paź 2020, 20:48:18
Podnoszę.
Wracam do robienia chleba , niestety od podstaw.

Z zakwasem cos sie stało?
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

malutenka

doda, my też niedawno hodowaliśmy nowy.

niewiemjaka

Też nastawiam zakwas
Przez wakacje przestałam piec jakoś
A teraz będzie dobra pora żeby wrócić do pieczenia :)
Ten zapach wieczorkiem upieczonego chleba ❤ i jedzenie na ciepło z masłem:D mniam

callja

doda, szkoda,że tak daleko jesteś - ja mam zakwasu na dalszy handel ;) latem mało piekłam, i zaczęłam rozdawać, bo mnożyłam i karmiłam cały czas. Skutek uboczny: pozbyłam się z domu większości pustych słoików lol lol
Może w jakiejś rzemieślniczej piekarni powierzyłby Ci kilka łyżek zakwasu??

Jakby co: w okolicy służę, zarówno żytnim, jak i pszennym. I w piekarni na Jagiellończyka chętnie przekazują zakwas (za torebkę dobrej mąki). Kilkudziesięcioletni!!
Nie obrażaj się sam... inni zrobią to lepiej!!! /by teściowa tutora mego ;) /

mayagaramond

inkageo mozesz uzyc cytryny (10 sekund, predkosc 9), dodaj wody, varoma na 10-15 minut, predkosc 3-4. Albo skorupki jajek: wlej wode i dodaj skorupki jajek, kilkanascie razy turbo
"Man muß nie verzweifeln, wenn einem etwas verloren geht, ein Mensch oder eine Freude oder ein Glück; es kommt alles noch herrlicher wieder. Was abfallen muß, fällt ab; was zu uns gehört, bleibt bei uns (...)"

inkageo

Dzięki :) Już się nauczyłam myć, ale faktycznie po tym chlebie to jest najtrudniejsze, nic innego nie jest aż tak lepkie.
Imagine there is no hate