Witaminy dla ciężarnych jakie bierzecie??

Zaczęty przez Lwica, 16 Sty 2008, 15:08:19

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

aniak1211


Beata

Cytat: panikarola w 02 Kwi 2008, 10:14:49
Beata, znaczy sie blizniakow urodzilas?

:D nie nie  :)
mam dwóch chłopaków: 3 lata i niespełna rok, ale obie ciąże o tej samej porze roku (powakacyjne  ;) ) i chłopcy niemal identycznych rozmiarów

konwalia

Generalnie, witaminy poleca się przyjmować od drugiego trymestru jeśli stan i dieta mamy tego wymaga. Do tego czasu tylko kwas foliowy.
Ja falvitu nie polecam, bo zawiera witaminę A w czystej postaci, a ta w ciąży powinna być zastępowana beta karotenem.

jusia

mnie ginka na początku zalecała brać tylko kwas foliowy (który zresztą brałam już dużo wcześniej przed zajściem), po wynikach badań zaleciła brać nadal kwas foliowy oraz feminatal N (wprawdzie zawiera on również kwas foliowy, ale  kazała brać to i to, właśnie podejrzałam skład, nie zawiera wit. A tylko beta- karoten
"Ten co chce- szuka sposobu, ten co nie chce- szuka powodu"

vobi

Cytat: konwalia w 15 Kwi 2008, 16:17:19
Ja falvitu nie polecam, bo zawiera witaminę A w czystej postaci, a ta w ciąży powinna być zastępowana beta karotenem.

Konwalia, orientujesz sie dlaczego czysta witamina A jest niewskazana w ciazy?

jusia

vobi znalazłam coś takiego :
Witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach i obejmuje grupę ściśle związanych składników o podobnej aktywności biologicznej. Retinoidy o aktywności witaminy A spotyka się w pokarmach pochodzenia zwierzęcego jak wątroba, jajka, mleko i masło. Karotenoidy mogą być metabolizowane do aktywnej formy witaminy i występują w warzywach, szczególnie marchwi i zielonych warzywach liściastych. Witamina A pomaga w syntezie glikoprotein, wzroście i różnicowaniu komórek. Jest ponadto włączona w reakcje fotochemiczne w siatkówce. Jej niedobór może wiązać się z zaburzeniami widzenia, ale to w Stanach Zjednoczonych występuje rzadko. U większości kobiet występują wystarczające magazyny witaminy A, głównie w obrębie wątroby. Dzienne zapotrzebowanie 600 równoważników retinolu u większości kobiet pokrywane jest wyłącznie samą dietą. Terminologia równoważników retinowych została stworzona do standaryzacji jednostek aktywności witaminy A. Dawka wynosząca 800 RE jest równoważna 2700 j. m. witaminy A w formie retinolu lub 4800 mcg beta-karotenu. W czasie ciąży zapotrzebowanie nie wzrasta istotnie, tak więc u większości kobiet nie ma konieczności suplementacji.

Nadmiar witaminy A może być potencjalnie szkodliwy dla rozwijającego się płodu6. Udowodniono, że Isotrentinoin, syntetyczna pochodna witaminy A jest teratogenny dla człowieka i zwierząt. Przy uszkodzeniu płodu typowy fenotyp obejmuje wodogłowie lub małogłowie, wady twarzy i serca, zaburzony wzrost. Duże dawki witaminy A (retinol i estry retinylu) w czasie ciąży wiązały się również z wadami płodu. Nie jest znana minimalna dawka teratogenna, ale do niedawna uważano że wynosi ona od 25, 000 do 50. 000 j. m. dziennie. Ostatnio zademonstrowano jednak, że granica może być niższa i wynosić nawet 10 000 j. m.

Rutynowe podawanie witaminy A w czasie ciąży nie jest zalecane. W przypadkach, w których spożywanie witaminy A z dietą może nie być wystarczające - jak u ścisłych wegetarian - z ostrożnością należy stosować suplementację. W okresie przed ciążą i w czasie ciąży nie powinno się podawać więcej niż 5 000 j. m. witaminy A. Witamina A w formie beta-karotenu nie wiąże się z toksycznością i występuje w większości preparatów. Większość dostępnych na rynku multiwitamin i suplementów minerałowych stosowanych w okresie prenatalnym zawiera witaminę A, na tym, bądź poniżej tego poziomu. Jednakże na rynku dostępne są tabletki zawierające 25 000 j. m. witaminy A i nie powinny być one stosowane przez kobiety, które są, lub mogą być w ciąży.
"Ten co chce- szuka sposobu, ten co nie chce- szuka powodu"

konwalia

Ogólnie rzecz ujmując może wykazywać działanie teratogenne, ale wszystko ładnie opisała jusia, więc polewam dla niej :)

konwalia

Dziewczyny, wit.A występuje np w popularnym capivicie - trzeba czytać ulotki/składy.

vobi


wrobelek0403

dodam jeszcze, ze vit A nie powinno sie w ogole przyjmowac poza przypadkami stwierdzonych przez lekarza niedoborów. To mowie ja - lekoman hobbysta :)
Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le pomyślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. /M.Twain/
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

konwalia

Ja czasem się za głowę łapię jak widzę, co ludzie kupują/łykają. :hammer:

aja

#36
nie wiem co wybrać - czy lekarz Wam polecał co macie kupić?
Complex
Prenatal
Elevit
co jeszcze jest
Falvit

twinnie77

aja, witaminy powinien zalecić ci lekarz, nie bierz nic na własną rękę. Jedynie kwas foliowy.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

rozanamama


vobi

Cytat: aja w 23 Maj 2008, 21:27:21
nie wiem co wybrać - czy lekarz Wam polecał co macie kupić?

Mi powiedziala, zebym do konca I trymestru w ogole nie brala zadnych syntetycznych witamin, poza kwasem foliowym. A co potem - zalezy od wynikow badan krwi.

brawurka

dziewczyny ja nie jestem lekarzem, ale po co te sztuczne "witaminy"? idzie lato, świerze owoce i warzywa to są witaminy

elizapj

Cytat: wrobelek0403 w 19 Kwi 2008, 23:08:28
dodam jeszcze, ze vit A nie powinno sie w ogole przyjmowac poza przypadkami stwierdzonych przez lekarza niedoborów. To mowie ja - lekoman hobbysta :)
o rany...ale czy tzn ze capivit odstawic?
wybaczcie, ze tak teraz troche zbaczam z tematu witamin podczas ciazy...pytam tak ogolnie...ja capivit a+e niby biore bardzo nieregularnie, ale jednak biore...na wlosy i paznokcie...oraz na cere...
i sie okazuej, ze zle robie?
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

aja

Cytat: twinnie77 w 23 Maj 2008, 22:03:55
witaminy powinien zalecić ci lekarz
nie polecił nic konkretnego - tylko "proszę sobie kupić witaminy dla ciężarnych" i przyjmować od 13 tygodnia

aja

Cytat: elizapj w 23 Maj 2008, 23:35:14
capivit odstawic
eliza raczej chodzi o ciężarne - ja też kiedyś brałam capivit a +e dokładnie tak jak Ty na włosy, cere itd. Tylko i ile dobrze pamietam są dwie różne dawki: mocniejsza i słabsza, mocniejsza jest dla starszych kobiet!

kamu2

Ja biorę witaminy,lekarka mi zaleca.Podała mi kilka nazw i miałam sobie jakieś wybrać.Na początku brałam prenatal complex,teraz jakieś inne.
prawdziwa kobieta jest jak herbata: mocna i gorąca, jak posłodzisz-słodka, jak nie posłodzisz to pij kurwa gorzką!

jusia

ja do końca pierwszego trymestru miałam brać tylko kwas foliowy, pozniej po wynikach badań poleciła mi brac Feminatal N, a teraz niedawno poleciła mi jeszcze inne do wyboru: Materna Centrum, Prenatal Complex
"Ten co chce- szuka sposobu, ten co nie chce- szuka powodu"

foszek

Mi lekarz kazal tylko pic magnez, powiedzial ze reszte wit moge sobie darowac i lepiej zebym poszla na targ i kupila sobie swiezych owocow i warzyw.

nionczka

Ja póki co mialam brac tylko kwas foliowy a teraz zamienili mi go na kwas foliowy z jodem. Zobaczymy czy cos mi jeszcze zapisza. Ale wolalabym nie bo ja w ogole unikam jak ognia produktów farmaceutycznych.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

foszek

Ja mialam od razu kwas foliowy z jodem, po 3 m-cach powiedzial ze moge go dalej jesc... Wiec jem, jak sobie przypomne :D

twinnie77

Cytat: aja w 24 Maj 2008, 07:44:05
nie polecił nic konkretnego - tylko "proszę sobie kupić witaminy dla ciężarnych" i przyjmować od 13 tygodnia

W takim razie polecam Feminatal 400 Metafolin + DHA.
Polecany od 13 tygodnia ciąży.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login