Kryzys malzenstw w Kosciolach?

Zaczęty przez martos82, 12 Sty 2008, 16:52:06

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

martos82

Wlasnie w wiadomosciach w radiu uslyszalam, ze w zeszlym 2007 roku tylko co druga polska para wziela slub w kosciele, reszta cywilny. W Warszawie az 70% zdecydowalao sie przysiegac w obecnosci urzednika a nie ksiedza.
A ja zawsze msylalam, ze jednak duuuo wiecej odbywa sie slubow koscielnych.
Moim zdaniem to dobrze, ze ludzie dojrzewaja do decyzji, zeby nie brac slubu w kosciele ktorego nie akceptuja.
Ciekawe czy za 10 lat choc 10% slubow odbedzie sie w swiatyni?
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

panikarola

Cytat: "martos82"Wlasnie w wiadomosciach w radiu uslyszalam, ze w zeszlym 2007 roku tylko co druga polska para wziela slub w kosciele, reszta cywilny.

ale w kosciele katolickim czy w kosciele w ogole? bo oni czesto niekatolickich slubow pod uwage nie biora w tych statystykach. a ze konkordat jest tylko z Watykanem to ta druga polowa, co to nie bierze slubu w kosciele, to sie moga okazac jak najbardziej wierzacy tylko niekatolicy, ktorzy biora slub religijny swoj i potem cywilny, zeby bylo zgodnie z prawem. a w statystykach ujety jest tylko konkordatowy i cywilny, jak podejrzewam.
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

vobi

Cytat: "panikarola"to ta druga polowa, co to nie bierze slubu w kosciele, to sie moga okazac jak najbardziej wierzacy
Wyrwalam z kontekstu, ale chcialam zwrocic uwage na jeszcze jedna kwestie.  Czytalam gdzies artykul o "Slubach na probe" czy cos takiego - okazuje sie, ze wiele ludzi wierzacych i praktykujacych (sami tak siebie okreslaja) decyduje sie wylacznie na slub cywilny, bo w razie czego latwiej sie z takiego malzenstwa "wyplatac"...

ishka82

Cytat: "panikarola"ale w kosciele katolickim czy w kosciele w ogole?
Pewnie tylko w katolickim, bo w naszym państwie raczej nie zwraca się uwagi na inne wyznania w takich statystykach :-/
Cytat: "vobi"Czytalam gdzies artykul o "Slubach na probe" czy cos takiego - okazuje sie, ze wiele ludzi wierzacych i praktykujacych (sami tak siebie okreslaja) decyduje sie wylacznie na slub cywilny, bo w razie czego latwiej sie z takiego malzenstwa "wyplatac"...
A coś takiego to dla mnie totalny kosmos. Jeśli to ma być wiara, to ja nie wiem :shock:
Cytat: "martos82"Wlasnie w wiadomosciach w radiu uslyszalam, ze w zeszlym 2007 roku tylko co druga polska para wziela slub w kosciele, reszta cywilny.
No i widzę, że nie jestem w jakiejś zatrważającej mniejszości. A wydawało mi się, że prawie wszyscy biorą kościelny - i Ci co wierzą i Ci co nie wierzą.

[ Dodano: 12-01-2008, 19:12 ]
http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34314,4830814.html A tu artykuł na temat z GW.

panikarola

ishka82, a Ty cywilny czy koscielny mialas?
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

martos82

Cytat: "panikarola"
Cytat: "martos82"Wlasnie w wiadomosciach w radiu uslyszalam, ze w zeszlym 2007 roku tylko co druga polska para wziela slub w kosciele, reszta cywilny.

ale w kosciele katolickim czy w kosciele w ogole? bo oni czesto niekatolickich slubow pod uwage nie biora w tych statystykach. a ze konkordat jest tylko z Watykanem to ta druga polowa, co to nie bierze slubu w kosciele, to sie moga okazac jak najbardziej wierzacy tylko niekatolicy, ktorzy biora slub religijny swoj i potem cywilny, zeby bylo zgodnie z prawem. a w statystykach ujety jest tylko konkordatowy i cywilny, jak podejrzewam.

Masz racje, pewnie chodzi o sluby katolickie - w radio powiedzieli tylko ślub kościelny, nie mówili w jakim kościele.

Cytat: "ishka82"
Cytat: "martos82"Wlasnie w wiadomosciach w radiu uslyszalam, ze w zeszlym 2007 roku tylko co druga polska para wziela slub w kosciele, reszta cywilny.
No i widzę, że nie jestem w jakiejś zatrważającej mniejszości. A wydawało mi się, że prawie wszyscy biorą kościelny - i Ci co wierzą i Ci co nie wierzą.

Te mi sie wydawało, że większość to jednak śluby kościelne :-? , ale jak widać jest inaczej.

Teraz pewnie KK ma zmartwienie jak namówić młodych ludzi, do składnia przysięgi małżeńskiej przed Bogiem.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

ishka82

Cytat: "panikarola"ishka82, a Ty cywilny czy koscielny mialas?
Cywilny. I dodam, że nie zamierzamy brać kościelnego.

panikarola

a moze humanistyczny  :lol:  :lol: ?
Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy.

ishka82

Cytat: "panikarola"a moze humanistyczny :lol: :lol: ?
Chyba jednak poprzestanę na tym, który mam ;-)
A humanistyczny, to zawsze jakaś opcja. Ale ja nie czuję takiej potrzeby, nigdy nie miałam przekonania, ze cywilny jest gorszy, czy niepełny.